0modelaj
DESCRIPTION
oTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:20.05.2008
GRUPA: Mijlocie C
GRADINITA: Nr. EDUCATOARE: R. R.CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie artistico-plastica
SUBIECTUL: Campul cu flori-modelaj
TEMA PLASTICA: Modelare prin miscare circulara si aplatizare
TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a modela prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta;
Realizarea unor corespondente intre diferitele elemente de limbaj plastic si cele din mediul inconjurator.
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa pregateasca materialul de modelat prin framantare;
O2- sa modeleze plastelina prin miscarea circulara a palmelor fata de planseta si prin aplatizare relizand tema-camp cu flori; O3- sa manifeste interes pentru tema propusa, participand activ pe tot parcursul activitatii; O4-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, instructajul, demonstratia, exercitiul.MATERIAL DIDACTIC: plastelina, plansete.
BIBLIOGRAFIE: Atlas cu elemente de limbaj plastic, Georgeta Botez si Dana Solovastru, Editura Aramis, Bucuresti 2007ETAPELE
ACTIVITATIIOB.
OP.CONTINUTUL ACTIVITATIISTRATEGII
DIDACTICEEVALUARE
1.Moment organizatoric.Se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii de modelaj. Copiii se aseaza la masute, avand fiecare in fata plansete si plastelina.Instructajul
Observarea comporta-mentului
non-verbal.
2.Captarea
atentiei.O3Se intuieste materialul (planseta, plastelina). Se vor reactualiza reprezentarile legate de tema propusa, prin joc si se va trezi interesul printr-o scurta descriere a anotimpului primavara. Observatia
Conversatia
Frontala
3.Anuntarea temei.Astazi, vom realiza din plastelina, un tablou care sa reprezinte un camp cu flori de primavara.Conversatia
4.Desfasurarea
propriu-zisa a activitatiiO1O2Se demonstreaza tehnica de lucru si etapele realizarii lucrarii: mai intai se framanta plastelina si apoi se executa miscari circulare ale palmei fata de planseta, pentru fiecare bucata de plastelina. Cerculetele realizate se aplica pe planseta, prin aplatizare.Se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii cocomitent cu versurile:
Am frumoase degetele,
Astazi voi lucra cu ele.
Da, da, da,
Chiar asa
Nu ma-ntrece nimenea!
Cade ploaia, Cantam la pian, Boboc-floare.
Copiilor li se ureaza Spor la lucru! si se lasa sa lucreze in mod liber si independent, lasand creativitatea copilului sa se evidentieze.
Copii lucreaza.
Se orienteaza atentia copiilor asupra aspectului estetic al lucrarii si a curateniei la masa de lucru.
Demonstratia
Conversatia
Exercitiul
Frontala
Individuala
5.Incheierea activitatii.O4Copiii apreciaza lucrarile cu ajutorul educatoarei, dupa care se implica in organizarea expozitiei.
Educatoarea va face aprecieri verbale pentru toti copiii.
ConversatiaApreciere orala frontala
si individuala.