0_integrarea_modelarii_in_strategiile_de_invatare_activa_la_biologie.doc
TRANSCRIPT
INTEGRAREA MODELRII N STRATEGIILE DE NVARE ACTIV LA BIOLOGIE
PROIECT DIDACTIC ERR
INTEGRAREA MODELRII N STRATEGIILE DE NVARE ACTIV LA BIOLOGIE.
Obiectul: Biologie.
Subiectul: Diviziunea celular. Mitoza.
Scopul leciei: nsuirea cunotinelor i formarea deprinderilor de lucru n echip.
Clasa: a IX-a.
Tipul leciei: Transmitere i nsuire de cunotine (mixt).
Noiuni tiinifice vizate: mitoz, interfaz, profaz, metafaz, anafaz, telofaz, celule somatice.Profesor: Garcea Lavinia-Liceul Teologic Tg.-Jiu, Gorj
DEMERSUL DIDACTIC: Obiective operaionale: La sfritul activitii elevii vor fi capabili:O1: s observe i precizeze etapele unui ciclu celular folosind manualul.
O2: s identifice etapele mitozei pe mulaje sau pe preparate microscopice, dup explicarea de ctreprofesor cu ajutorul programului AEL a mitozei.
O3: s descopere importana mitozei n creterea i dezvoltarea organismului, regenerarea unor organe.
O4: s realizeze scheme logice pentru fazele mitozei pe baza investigaiilor proprii. Forme de activitate i metode didactice:
- frontal: brainstorming n grup, conversaia, explicaia, modelarea, prelegerea, stabilirea succesiunii
evenimentelor.
- pe grupe (3 elevi): gndii/lucrai n perechi/comunicai, observare dirijat, modelarea, nvarea prin descoperire.
- individual: modelarea fazelor mitozei n caiete. Resurse materiale: manual, mulaje cu mitoza, microscop, preparat fix cu mitoza la ceap, lecia Diviziunea celular din AEL (CD-profesorului), calculator.
Modaliti de evaluare: prob oral, prob scris (caiet). Bibliografie: - Manual de biologie, clasa a IX-a, autor: Elena Huanu, Ed. Didactic i Pedagogic,
R.A. 2005;- Manual de biologie clasa a IX-a, autori: Violeta Copil, Adelhaida Kereke, Elena Huanu,Ed. All Educaional, 1999;- AEL CD-ul profesorului).
Desfurarea lecieiCadrul de nvareConinutTimpMetode
Evocare
- profesorul prezint titlul i obiectivele leciei.
- se distribuie microscoapele i preparatele microscopice care se
utilizeaz ulterior.
- pentru trezirea interesului profesorul face urmtoarea afirmaie:
tiai c greutatea corpului la om s-ar dubla n 50-100 zile dac diviziunea celular ar avea loc continuu i celulele ar supravieui
n totalitate? (Copil V., Kereke A., Huanu E., 1999, p. 82).
- elevii vor descrie alctuirea general a unei celule, nucleului i
apoi a centrului celular, cromozomului. Se implic ntreaga clas
n activitatea de reactualizare a cunotinelor. n perechi sunt
rugai s rspund la urmtoarele ntrebri: -Care sunt componentele unei celule? Din ce este alctuit nucleul? -Ce este nucleosomul i care este alctuirea acestuia? -Ce roluri are diviziunea celular?- Elevii vor descrie alctuirea general a unei celule, vor caracteriza nucleul i cromozomul, vor emite idei privind rolul diviziunii celulare.
5 min.Brainstorming n
grup
Realizarea
sensului-se organizeaz clasa n grupe de cte 3 elevi i se prezint pe scurt evenimentele ce vor urma.
-se solicit elevilor s reprezinte i explice etapele ciclului celular utiliznd manualul, apoi rezultatele se prezint de ctre elevi i se noteaz pe tabl.
- utiliznd soft-ul AEL se prezint lecia Mitoza de ctre
profesor, elevii observnd derularea etapelor diviziunii pe monitor i ascultnd prelegerea profesorului.
- din nou elevii se grupeaz cte 3 i vor avea ca sarcin s
descopere importana mitozei, s reprezinte schematic toate fazele mitozei pentru o celul cu 4 cromozomi; elevii investigheaz i identific pe preparatul microscopic, n manuale sau pe mulaje diferitele faze ale mitozei, componentele celulare care particip la diviziune (construirea modelului ideal).
- elevii reprezint schematic toate fazele mitozei pentru o celul cu 4 cromozomi n ordinea desfurrii rezultnd modelul material desene cu diferite faze ale mitozei pe baza relaiilor existente n sistemul ideal; se studiaz, se noteaz explicaii pe marginea modelului.
- 5 elevi din grupe diferite prezint cte o etap a mitozei, iar un
alt elev prezint importana.
- se solicit elevilor s ncerce s reprezinte foarte schematic
mitoza pentru o celul cu 2n cromozomi.
- prin raionament analogic se transfer concluziile de la model la original, adic o celul-mam somatic d natere la dou celule fiice care au acelai numr de cromozomi, dup care se realizeaz schema generalizat a mitozei.
- pentru a se asigura etapa de personalizare a noilor achiziii, de
integrare a lor n sistemul cognitiv propriu, se va discuta cu elevii faptul c dei celulele somatice sunt de diferite tipuri intrnd n alctuirea a diferite esuturi, mitoza se desfoar dup acelai plan, aceleai etape, doar durata lor difer.
5 min.10 min.20 min.Gndii/lucrai n
perechi/comunicaiModelarea asistat
de calculator
PrelegereaGndii/lucrai n
perechi/comunicai
Modelarea:
realizare preparat-
(model obiectual)
desen-
(model material
analogic, figurativ)
Reflecia- profesorul terge tabla i distribuie cte un plic cu 4-6 buci
separate de hrtie pe care sunt notate evenimente dintr-o faz a
mitozei. Acestea se extrag cte una i se asociaz unor desene modele ale diferitelor etape din diviziunea celular. Clasei i se cere s stabileasc ordinea evenimentelor. Cnd clasa a czut mai mult sau mai puin de acord asupra ordinii profesorul cere s se deschid caietul sau manualul pentru a vedea dac evenimentele apar i aici n aceeai succesiune.
- se evalueaz i noteaz activitatea elevilor.
10 min.