0 razboiul de 30 de ani proiect

12
PROIECT DE LECŢIE Data: 19 martie 2012 Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Corbii Mari Propunător: prof. Grindei Mioara Ioana Clasa: a VI-a A Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne Tema : Războiul de 30 de ani ( 1618-1648) Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare) Durata: 50 min. Locul de desfăşurare: Sala de clasă Competenţe specifice: 1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală 3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice 3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedere Activităţi de învăţare: 1. Identificarea corectă a timpului şi spaţiului istoric la care face referire lecţia 2. Descoperirea forţelor participante şi a cauzelor care au dus la izbucnirea războiului 3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a etapelor desfăşurării războiului 4. Prezentarea urmărilor Războiului de 30 de ani Nivelul clasei: în general, un nivel bun pentru desfăşurarea unor activităţi de predare-învăţare a istoriei. Există un număr aproximativ de 10 elevi care se pregătesc constant pentru ora de istorie, manifestând interes pentru conţinutul orelor de istorie.

Upload: lucas-moore

Post on 17-Dec-2015

227 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

0 Razboiul de 30 de Ani Proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Data: 19 martie 2012Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Corbii Mari

Propuntor: prof. Grindei Mioara Ioana

Clasa: a VI-a ADisciplina: Istorie

Unitatea de nvare: Naterea lumii moderneTema : Rzboiul de 30 de ani ( 1618-1648)Tipul leciei: Mixt (predare nvare - evaluare)Durata: 50 min.

Locul de desfurare: Sala de clas

Competene specifice:

1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral

3.4. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice

3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, utiliznd informaii selectate din surse istorice,cunoscute sau la prima vedereActiviti de nvare: 1. Identificarea corect a timpului i spaiului istoric la care face referire lecia

2. Descoperirea forelor participante i a cauzelor care au dus la izbucnirea rzboiului

3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a etapelor desfurrii rzboiului

4. Prezentarea urmrilor Rzboiului de 30 de ani

Nivelul clasei: n general, un nivel bun pentru desfurarea unor activiti de predare-nvare a istoriei. Exist un numr aproximativ de 10 elevi care se pregtesc constant pentru ora de istorie, manifestnd interes pentru coninutul orelor de istorie.

Scopul: De a transmite elevilor cunotine referitoare la izbucnirea i desfurarea Rzboiului de 30 de ani.Strategia didactic:

a) metode i procedee: - expunerea sistematic a elevilor, explicaia, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, axa cronologic, lucrul cu documentul istoric, copacul ideilor, descrierea - activitate frontal, individual, pe grupe b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru), videoproiectorul,

- texte istorice, tabla, creta, plane - Harta Europei n sec. al XVII-lea - imagini video-PowerPoint, fie de evaluare,Mijloace de nvmnt:

Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazr, Bogdan Teodorescu , Ed. All Buc., 2001

Manualul clasei a VI-a , autori: Andrei Pippidi , Monica Dvorski, Ioan Grosu ,Ed. Corint, Buc., 2007

Manualul clasei a VI-a , autori: Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All, Buc. 2005

Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,

Atlas colar de istorie universal, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:

Ghid de evaluare, SNEE, Ed. Prognosis, 2001

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001

Mihail Manea, Mic dicionar de termeni istorici, Ed. All Educaional, Buc., 1999 Marea istorie ilustrat a lumii , vol. 4 nceputul epocii moderne, Ed. Litera Internaional , Buc.. 2008 Istoria Universal, Rzboaiele religioase, colecia Arborele lumiiResurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ

- umane: elevii clasei a VI- a A Evaluare: - continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru - final fi de evaluareSuccesiunea secvenelor de nvare:

Momentele leciei Detalieri de coninut Strategia didactic

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor Metode formemijloace

I. Momentul organizatoric

(1 min.)- consemneaz absenele;

- organizeaz materialele;

- organizeaz clasa,

- creeaz un climat cooperant. - rspund cerinelor profesorului;

- i pregtesc materialele necesare desfurrii orei;Conversaia frontal

II. Reactualizarea cunotinelor/ evaluarea

( Reforma religioas i consecinele sale. Contrareforma)

(10 min.)- Jocul noiunilor istorice.

- Elevii sunt aezai n 4 grupe, Cele 4 grupe au contact vizual permanent cu mijloacele didactice folosite. Ei primesc la nceputul orei o map de lucru, cu materiale pe care le vor folosi n diferite etape ale leciei.

- Elevii primesc mai multe bileele colorate, li se indic un termen istoric i sunt rugai s noteze pe bileel lucruri ce pot fi asociate cu termenul respectiv. Liderul fiecrei grupe va explica cele notate. Prin dezbateri se stabilete dac rspunsurile sunt corecte. elevii primesc mapele de lucru

- elevilor li se cere s analizeze coninutul anexei i s rspund cerinelor

ConversaiaExerciiu

Observarea sistematic a elevilor privind rezolvarea sarcinilor de lucru

Copacul ideilor

ExplicaiaActivitate pe grupe Plan

Fie de lucru

III. Anunarea leciei noi, a planului de predare - nvare, a obiectivelor pe care elevii trebuie s le cunoasc la sfritul leciei (5 min.)- noteaz titlul leciei, monitorizeaz elevii;

- precizeaz ce vor afla, ce trebuie s fac, la sfritul leciei, de ce trebuie;

- stabilete reguli/comunic ;

- organizeaz nvarea.- elevii sunt ateni la argumentele aduse de profesorExpunereafrontal

IV. Dobndirea noilor cunotine (25 min.)- mparte sarcinile de lucru pentru fiecare grup n parte .

- supravegheaz elevii n timpul lucrului i intervine atunci cnd este nevoie

- sintetizeaz sarcinile rezolvate de elevi

- prezint diapozitivele concomitent cu expunerea liderului de grup

- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte, stabilete mpreun cu elevii forele participante, cauzele care au dus la declanarea rzboiului, precum i urmrile pe care acesta le-a avut. - fiecare grup ncearc s rezolve sarcinile primite :

Grupa I s precizeze timpul i spaiul istoric la care face referire lecia; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa danez a desfurrii rzboiului.Grupa II - s stabileasc forele participante la rzboi; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa suedez a desfurrii rzboiului.Grupa III s identifice cauzele care au dus la declanarea rzboiului; s descrie, pe baza surselor istorice, etapa francez a desfurrii rzboiului.Grupa IV - s descrie, pe baza surselor istorice, etapa ceh a desfurrii rzboiului; s identifice urmrile acestuia.- paralel cu expunerea realizat de fiecare lider n parte , ajutai de profesor, elevii stabilesc forele participante, cauzele care au dus la declanarea rzboiului, precum i urmrile pe care acesta le-a avut. istorice Conversaia

nvarea prin descoperire

Descrierea

Lucrul cu documentul istoric

Descrierea

Lucrul cu textul istoric

nvarea prin descoperire

Expunerea

frontal

frontal

Activitate pe grupe

Frontal

Activitate

pe grupe

FrontalFie de lucruFie de lucru

Videoproiector

Documente istorice

Videoproiector

Videoproiector

Fie de lucru

Tabla, creta

III. Fixarea i sistematizarea cunotinelor

(5. min.)Se realizeaz printr-o fi de evaluare - elevii ncearc s rezolve cerinele fiei de evaluare Activitate individualJurnal dubluFi de evaluare

IV. Tem pentru acas

(2 min.)Realizai o ax cronologic pe care s nscriei principalele btlii desfurate n timpul Rzboiului de 30 de ani - elevii noteaz tema pentru acasAxa Cronologic

Aprecierea activitii elevilor (2 min.)Sunt notai elevii care s-au remarcat n timpul leciei

SCHIA LECIEI

1. Harta politic a Europei n secolul XVII

lipsa de unitate a Europei :

meninerea frmirii Germaniei i Italiei

confruntri ntre Habsburgi i Imperiul Otoman

tendinele expansioniste ale Poloniei

divizarea religioas a continentului

2. Fore participante:

Uniunea protestant

Liga catolic

3. Cauzele:

Conflictul dintre Habsburgi (catolici) i principii protestani Dominaia habsburgic asupra Cehiei Frana era mpotriva creterii puterii habsburgilor Existena celor dou biserici catolic i protestant Interesele comerciale n zona Mrii Baltice debuteaz n Germania ca un rzboi civil ntre nobilimea catolic n frunte cu mpratul i principii protestani

prin implicarea altor state devine un rzboi european 4. Desfurarea rzboiului:a. FAZA CEH ( 1618-1648)

n 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradani, doi comisari imperiali (defenestrare), fapt ce a declanat rzboiul.

Cehii au fost nfrni de trupele imperiale n btlia de pe Muntele Alb n 1620 Cehia (Boemia) a fost transformat n provincie habsburgicb. FAZA DANEZ ( 1625-1629)

S-a format o coaliie condus de regele danez Christian al IV-lea.

Coaliia a fost nfrnt de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,

A participat i principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost nvins n 1626.

c. FAZA SUEDEZ ( 1631- 1635)

Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanilor

Gustav-Adolf a obinut o victorie important lng Lepzig, n 1631

n 1632, Gustav-Adolf a fost ucis n lupta cu trupele imperiale conduse

de generalul Wallenstein la Ltzen.

d. FAZA FRANCEZ ( 1635 - 1648)

Frana a intrat n rzboi alturi de Suedia.

Protestanii obin victoria

Btlia de la Rocroi, - 1643 Btlia de la Lenz,- 1648 Btlia de la Podul Carol (Cehia) - 16485. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)

Frana obine unele teritorii germane

Suedia ocupa pri din litoralul baltic al Germaniei

Imperiul German rmnea frmiat

Olanda devine independent

Se garanteaz libertatea cultelor protestant i catolic

Tratatul de la Mnster a fost ncheiat ntre Frana i Imperiul Romano German, iar cel de la Osnabrck ntre Suedia i Imperiul Romano - German6. CONSECINELE RZBOIULUI

Frana devenea cea mai mare putere de pe continent

Germania rmnea ruinat economic i depopulat

Suedia devine mare putere n nordul Europei

Spania decade ca mare putere european

S-au adus nouti n modul de ducere al rzboiului

A crescut ponderea armelor de foc

Graniele stabilite n 1648 vor rmne, n linii mari, neschimbate pn n 1789

PAGE