0 proiect didactic mate
TRANSCRIPT
5/17/2018 0 Proiect Didactic Mate - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-proiect-didactic-mate 1/3
PROIECT DIDACTIC
DATA: ............
GRUPA: mare
DURATA: 30 min
ARIA CURRICULARĂ: Activităţi matematice
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Exerciţii cu materiale individuale
TEMA ACTIVITĂŢII: Numărul şi cifra 7
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să formeze mulţimi de obiecte de acelaşi fel,
O2 – să numere corect în limitele 1-7,
O3 – să compare mulţimile folosind un limbaj matematic adecvat: mai puţin, mai mult, tot atâtea elemente,
O4 – să asocieze numărului şapte, cifra 7 corespunzătoare elementelor mulţimii,
O5 – să rezolve corect exerciţiile de pe fişele matematice.
METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: - distributiv: jetoane cu: mere, umbreluţe, pere, ciuperci, fluturaşi, căpşuni, peştişori; jetoane cu cifre, creioane colorate,
fişe. – demonstrativ: panou, jetoane cu : mere, umbreluţe, pere, ciuperci, fluturaşi, căpşuni, peştişori; jetoane cu cifre; planşe cu cifra 7, buline,
jucării, bomboane.
5/17/2018 0 Proiect Didactic Mate - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-proiect-didactic-mate 2/3
Momenteleactivităţii
Conţinutul activităţii Metode şi procedee
Materialdidactic
I. Organizareacolectivului
Pentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura:- aerisirea sălii de grupă
- aranjarea mobilierului- pregătirea materialului distributiv şi demonstrativ- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
Conversaţie
II. Desfăşurareaactivităţiia. Introducerea înactivitate
Astăzi, copii, au venit la noi în vizită mai multe jucării de pluş. Ele mi-au spus că auauzit despre grupa mare că este o grupă cuminte şi bună la activităţile matematice.Însă ele nu au vrut să creadă şi au venit să se convingă, iar noi împreună va trebui săle arătăm că este aşa cun au auzit.- Vreţi să le arătăm jucăriilor că sunteţi foarte buni la activităţile matematice? (Da)
Expunerea Jucării de pluş
b. Intuireamaterialului
- Ce aveţi voi pe măsuţă? (noi avem pe măsuţă nişte coşuleţe cu jetoane).- Ce este desenat pe jetoane? (pe jetoane sunt desenate mere, umbreluţe, pere,ciuperci, fluturaşi, căpşuni, peştişori)
Conversaţia Coşuleţe cu jetoane
c. Anunţarea temei Astăzi vom învăţa împreună, ajutîndu-ne şi de materialele pe care vi le-am pregătit,despre numărul şi cifra 7.
d. Reactualizareacunoştinţelor anterioare
Copiii vor forma mulţimi cu jetoanele din coşuleţe. Le voi cere copiilor să aşezemulţimile una lângă alta, de la stânga la dreapta.- Ce mulţimi aţi format? (am format o mulţime de mere, o mulţime de umbreluţe, pere, căpşuni, ciupercuţe şi peştişori).- Câte mulţimi aţi format? (copiii numără mulţimile împreună cu mine, apoi spun căau format şase mulţimi).
Se va trece la fixarea numeralului ordinal până la şase, copiii fiind solicitaţi să arate acâta mulţime este mulţimea de mere, umbreluţe, etc.- A câta este mulţimea de mere? (prima mulţime)- Dar mulţimea de umbreluţe? (a doua)Copiii vor aşeza mulţimile în coşuleţ, pe masă rămâne doar mulţimea peştişorilor.- Câte elemente are mulţimea peştişorilor? (are şase elemente)Ridicaţi jetonul cu cifra corespunzătoare. (copiii ridică jetonul cu cifra 6)
conversaţia Jetoane cudiferiteelemente
5/17/2018 0 Proiect Didactic Mate - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0-proiect-didactic-mate 3/3
e. Predarea număruluişapte
Copiii vor primi alte mulţimi de fluturaşi şi ciuperci, apoi li se cere să aşeze în perechi cele două mulţimi.- Priviţi mulţimile obţinute. Care mulţime are mai multe elemente? (mulţimeafluturaşilor)
- Cu câte elemente are mai mult mulţimea fluturaşilor? (cu un singur element)copiii numără ciupercuţele prin încercuire- Câte ciuperci are mulţimea? (are şase ciuperci)Cum putem face ca să avem tot atâtea elemente în ambele mulţimi fără a schimbanumărul fluturaşilor? (mai adăugăm o ciupercă)Copiii numără mulţimea fluturaşilor.- Câţi fluturaşi are mulţimea? (are şapte fluturaşi)Mulţimea cu şapte elemente are cu un element mai mult decât mulţimea cu şaseelemente.Se va prezenta copiilor jetonul cu cifra 7, iar apoi o planşă.- Cu ce se aseamănă cifra şapte din această planşă? (cu o coasă)Se va citi o poezie despre cifra 7:Şapte este ca o coasăAşezată după casăFâş prin iarba de mătase,Şapte sunt piticii, şapte felinareŞi tot şapte zile săptămâna are.
Conversaţia
Problematizarea
Expunerea
Jetoane cufluturi şiciuperci
Planşă
Text poezie
f. Fixarea număruluişapte
Se va face prin diferite exerciţii: se bate din palme şi copiii ridică cifracorespunzătoare numărului de bătăi pe care l-au auzit, se numără jucăriile de pluşvenite în vizită.Copiii vor primi de rezolvat nişte fişe.
În partea de sus a fişei copiii trebuie să unească cifrele în ordine crescătoare, iar în partea de jos să deseneze, în fiecare spaţiu, atâtea elemente câte arată cifra.
ExplicaţiaExerciţiul
Jetoane cu cifreJucării de pluşFişematematice
III. Încheiereaactivităţii
Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru şi decomportare al copiilor.Cele mai corecte şi frumoase fişe vor fi expuse pe panou, iar copiii vor firecompensaţi cu buline roşii, bomboane şi aprecieri din partea jucăriilor de pluş.
Evaluarea Buline roşiiBomboane