vindecarea celor zece leprosi_vi
DESCRIPTION
educatie religioasaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
A. Algoritm introductiv
Unitatea de învăţământ: S08 „Dimitrie Cantemir” OradeaProfesor: Nichita DianaClasa: a VI-aData: 08. 01. 2010Unitatea de învăţare: Iisus Hristos – Mântuitorul lumiiLecţia: Binefacere şi recunoştinţă - Vindecarea celor zece leproşi Tipul de lecţie: mixtăLocul de desfăşurare: cabinetul de religieCompetenţe generale: Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamenteCompetenţe specifice: Analiza mesajului moral – religios din minunea studiatăConcepte operaţionale:
Cognitive: CO1: definirea noţiunilor de minune, recunoştinţă, binefacere, lepră;CO2: prezentarea, pe scurt, a evenimentelor scripturistice;
Formative: CO3: compararea atitudinii leprosului recunoscător cu a celorlalţi nouă, nerecunoscători;CO4: formularea unor învăţături morale desprinse din minunea studiată;
Atitudinale: CO5: identificarea unor modalităţi de exprimare a recunoştinţei în relaţia cu Dumnezeu şi cu aproapele, în împrejurările vieţii.Evaluarea: complementară: Realizarea unui plan de idei, în vederea alcătuirii unei compuneri, care să aibă ca temă „recunoştinţa”.Obiective ale evaluării:
Cognitive: O1: să opereze cu noţiunile învăţate: minune, recunoştinţă, binefacere; Formative: O2: să compare, să interpreteze şi să argumenteze atitudinile identificate în
minunea studiată;Atitudinale: O3: să formuleze aprecieri personale referitoare la recunoştinţă şi binefacere.
Valori şi atitudini vizate: relaţionare pozitivă cu semeniiStrategii: dirijată, explicativ – conversativă, activ – participativăMetode:
Expozitiv euristice: M1: expunerea, M2: explicaţia, M3: conversaţia euristică, M4: lectura şi interpretarea textului biblic;Interactive: M5: comparaţia, M6: problematizarea, M7: exerciţiul, M8: argumentarea
Instrumente de evaluare: verificarea orală, observarea sistematică, Fişa de personajForme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupeResurse: umane: 28 elevi
de timp: 50’1
materiale: oficiale: m1: Programa şcolară, m2: Proiect didactic
manuale: auxiliar Religie, ed, Sf. Mina, IaşiIzvoare cartografice: m3: Harta
m4: planşa Minuni săvârşite de MântuitorulIzvoare narative: m5: Sfânta Scriptură,
m6: Povestiri moralizatoare (orice carte care să conţină literatură religioasă).
B. DEMERSUL DIDACTIC
Secvenţele didactice
Conţinuturi vizate Competenţe Op. /ob. ev.
Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat.
Res. Proced.
Evaluare
Moment organizatoric
- -- rugăciunea, notează absenţele, organizează materialele şi clasa;- creează un climat cooperant;
- răspund cerinţelor- pregătesc materialele solicitate- se aşază la locurile indicate;
- M7 -
Reactualizarea cunoştinţelor/
evaluare
Pescuirea minunată- ascultare- credinţă- răsplată- evoluţia sufletească a lui Simon Petru
Obiectivele lecţiei
anterioare
- formulează întrebări referitoare la legătura dintre ascultare, credinţă şi răsplată;- analizează împreună cu elevii importanţa ascultării de cuvântul lui Dumnezeu şi a ascultării în general;- dirijează spre învăţătura finală a temei reactualizate, organizându-I frontal şi pe grupe;
- elaborează răspunsurile la cerinţele profesorului, frontal şi pe grupe;
m1, m2, m3, m5,
M1, M6,M8
- orală
- frontală
- observarea sistematică
- aprecieri verbale;
Evocare Vindecarea celor zece leproşi-localizarea textului în Sfânta Scriptură- definirea conţinuturilor noi: leprăminune,
CO1CO2CO3CO4CO5
- solicită elevilor să identifice textul în Sfânta Scriptură; notează pe tablă titlul lecţiei;
- identifică şi notează cerinţele profesorului
m5, M1, M2, M3, M4, M5, M6,M7
- orală,
- frontal;
2
recunoştinţă, binefacere
Dobândirea de noi cunoştinţe (de către elevi prin activitatea
de învăţare/ dirijare propusă
de professor/ mediator)
Vindecarea celor zece leproşi – binefacere şi recunoştinţă- definirea termenilor binefacere, recunoştinţă;- asociere: binefacere- recunoştinţă
CO2CO1
CO3
- prezintă evenimentele;- transmite noţiunile noi;- explică termenii noi;- dirijează interpretarea atitudinilor personajelor identificate şi prezentate;- solicită compararea atitudinilor celor zece (două tipuri de comportament: recunoştinţă-nerecunoştinţă)
- receptează informaţia primită;- identifică şi definesc termenii noi;- interpretează cu argumente atitudinile personajelor identificate;- compară cele două tipuri de comportamente identificate;
m1, m2,m3,m4m5,
m6
M1, M2, M3, M4, M5, M6,M8
- orală
- pe grupe
- observarea sistematică
Fişă de personaj
Stimularea performanţei
- O3 - solicită formularea unor opinii cu referire la modalităţi de manifestare a recunoştinţei;
- analizează şi oferă soluţii m6, M3,M6,M8.
- orală;- pe grupe;
Asigurarea retenţiei şi a transferului
- CO3
CO4CO5
O3
- dirijează corelarea noţiunilor de binefacere şi recunoştinţă;- asigură realizarea legăturii dintre învăţăturile morale ale minunii şi aplicarea lor în relaţia cu Dumnezeu şi cu aproapele;
- formulează opinii privitoare la cerinţele exprimate
m5,
m6
M5,
M6,
M8
- verificare frontală;
Tema pentru acasă
- realizarea unui plan de idei, în vederea alcătuirii unei compuneri, care să aibă ca temă „recunoştinţa”.
CO5
- Recomandă realizarea planului unei compuneri ;- dacă timpul permite va fi realizat la oră, dacă nu, va fi realizat pentru ora următoare;
- notează cerinţa şi eventual, dacă este cazul, solicită explicaţii;
m6M2,
M3
- frontal
Evaluarea: capacităţi/ aptitudini/ atitudini
- -- analizează activitatea desfăşurată;- face aprecieri verbale şi notează elevii care au răspuns solicitărilor;
- se raportează la aprecierile formulate; -
M3 - oral;- frontal;
3
SCHIŢA TABLEIBinefacere şi recunoştinţă - Vindecarea celor zece leproşi
1. Luca 17, 11-19 (textul scripturistic)2. Învăţături:
- să fim recunoscători;- să folosim şi rugăciunile de laudă şi mulţumire;- să credem în poruncile Mântuitorului;- să credem în făgăduinţele Mântuitorului;
4