tabautum

9
PROIECT Didactic DATA: 23.10. 2012 CLASA pregătitoare PIPP: Țepeș-Ciucan Livia-Mariana DISCIPLINA: Arte vizuale și lucru manual UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamna mândră, darnică TEMA: Tablou de toamnă TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare a priceperilor și deprinderilor MIJLOC DE REALIZARE: Pictură, dactilopictură, pictură cu bețișorul, ștampile; OBIECTIV FUNDAMENTAL: Compunerea diferită a unor forme elaborate pentru realizarea unui peisaj de toamnă. OBIECTIVE OPERAȚIONALE a) Cognitiv-formative: Să recunoască caracteristicile anotimpului de toamnă; Să compună spațiul plastic dreptungiular al foii de desen (faianță, lemn, planșă, griș) pe lungime; Să picteze direct cu pensula, (cu bețișorul, dactilopictură, cu ștampila) copaci, frunze, fructe, cerul, soarele, iarba; Să picteze pe diferite suporturi peisaje de toamnă; Să valorifice corect fluiditatea culorilor de apă; Să picteze cu culorile principale din spectrul (ROGVAIV), peste fondul galben; b) Afectiv-atitudinale: Să exprime liber, creativ, prin intermediul limbajului plastic, sentimente, trăiri, relații posibile între formele pe care le creează; Să lucreze cu plăcere în vederea realizării unor lucrări originale; c) Psiho-motorii: Să mânuiască corect pensonul, bețișorul, ștampilele;

Upload: instcris

Post on 25-Jan-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

tabautum

TRANSCRIPT

Page 1: tabautum

PROIECT DidacticDATA: 23.10. 2012CLASA pregătitoarePIPP: Țepeș-Ciucan Livia-MarianaDISCIPLINA: Arte vizuale și lucru manualUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamna mândră, darnicăTEMA: Tablou de toamnăTIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare a priceperilor și deprinderilorMIJLOC DE REALIZARE: Pictură, dactilopictură, pictură cu bețișorul, ștampile;OBIECTIV FUNDAMENTAL: Compunerea diferită a unor forme elaborate pentru realizarea unui peisaj de toamnă.OBIECTIVE OPERAȚIONALE

a) Cognitiv-formative: Să recunoască caracteristicile anotimpului de toamnă; Să compună spațiul plastic dreptungiular al foii de desen (faianță, lemn, planșă,

griș) pe lungime; Să picteze direct cu pensula, (cu bețișorul, dactilopictură, cu ștampila) copaci,

frunze, fructe, cerul, soarele, iarba; Să picteze pe diferite suporturi peisaje de toamnă; Să valorifice corect fluiditatea culorilor de apă; Să picteze cu culorile principale din spectrul (ROGVAIV), peste fondul galben;

b) Afectiv-atitudinale: Să exprime liber, creativ, prin intermediul limbajului plastic, sentimente, trăiri,

relații posibile între formele pe care le creează; Să lucreze cu plăcere în vederea realizării unor lucrări originale;

c) Psiho-motorii: Să mânuiască corect pensonul, bețișorul, ștampilele; Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru pentru o bună

coordonare oculo-motorie.STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, problematizarea, demonstrația, exercițiul, turul galeriei;

Mijloace de învățământ: planșe model, acuarele, pensoane, bețișoare, planșe cu fondul galben din foaie simplă, foaie cu griș, faianță, lemn, coală mare de carton pentru un grup de copii, hârtie de ajutor, pahare cu apă, scrisoare, stimulente, ștampile.

Forme de organizare: frontal, individual;

Page 2: tabautum

RESURSE: Umane: 16 copii Temporale: 35-40 min;BIBLIOGRAFIE:

„Didactica activităților instructive-educative pentu învățământul preprimar”, Editura Didactică Nova, Craiova.Lovinescu, A.V. ,Gurău, V., Datcu, A., Metodica predării desenului și modelajului în grădinița de copii”, Editura Didactică și Pedagogică București, 2005.

Page 3: tabautum

Evenimentul didactic

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EvaluareActivitatea învățătoarei Activitatea

elevilorMetode și procedee

Mijloace didactice

Forme de

organi-zare

1.Moment organizatoric

2.Captarea atenției

3.Anunțarea temei și a obiectivelor

4.Analiza modelului

Asigurarea condițiilor necesare pentru desfășurarea optimă a activității:

aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului; pregătirea materialelor necesare.

Se va purta o convorbire despre anotimpul de toamnă, punctându-se schimbările ce au loc în natură, vestitorii acestui anotimp.Personajul surpriză „Crizantema” are pregătită o scrisoare specială de la zâna „Toamna”, care le adresează rugămintea să-i picteze copiii niște tablouri pentru a-I împodobi castelul ei.

Astăzi laora de arte vizuale și lucru manual , vom realiza o lucrare intitulată „Peisaj de toamnă”. Ca să reușim să pictăm această compoziție trebuie să pictăm pe diferite materiale, folosind tehnici de lucru diferite: , copaci cu fructe, Frunze, cer, soare, stoluri de păsări, iarbă. Este necesar să așezăm corect în pagina elementele pictate și să păstăm acuratețea lucrării.

-Ce vedeți desenat pe aceste planșe?-Ce elemente am pictat eu?-Am pictat numai cu pensula?-Prin ce tehnici am realizat aceste lucrări?

Își ocupă locurile în sala de clasă.

Copiii reactualizează cunoștințele și răspund la întrebări.

Recepționează mesajul.

Își însușesc obiectivele.

Analizează modelele, disting materialele de lucru și tehnicile

Conversația

Explicația

ObservațiaAnaliza

Scrisoarea de la zână

Planșe model

Frontală

Frontală

Aprecieri verbale

Page 4: tabautum

5.Demonstrarea tehnicii de lucru

6.Exerciții pentru încălzirea mâinilor

7.Realizarea temei

8.Evaluare

Pentu a obține o pictură cât mai frumoasă trebuie să luați puțină apă și să nu apăsați pe foaie.Începeți să pictați de sus în jos, pentru a nu păta foaia, copacii cu pensonul, clorați cu maro, frunzele prin dactilopictură . La fel puteți picta și soarele și cerul. Când se usucă pictura peste copaci cu bețișorul veți picta fructele. Frunzele căzute le puteți face cu ștampile, iar iarba bastonașe cu versul pensonului.Eu așa mi-am imaginat toamna, însă voi puteți realize mai frumos, nefiind obligatoriu să respectați modelul.

Se va interpreta un cântec, copii executând exerciții de încălzire a mâinilor pe ritm muzical.„Acum să ne pregătim/ Mâinile să le încălzim/ Le vom folosi cu spor/ Pentru ceva folositor.Scutur mâna chip și fel/ Și-o sun ca pe un clopoțel/Sus și jos, așa și așa/ Cu pensonul voi lucra.

Voi ura „Spor la lucru”, voi preciza poziția corectă a corpului, atât pentru cei care lucrează în picioare, cât și pentru cei care lucrează la măsuțe, le voi asigura un fond muzical adecvat.În timp ce copiii lucrează, trec pe la fiecare, dându-le indicații în șoaptă celor care întâmpină dificultăți. Cu cinci minute înainte de a se termina activitatea, anunț copiii să încerce să finalizeze lucrarea. După cinci minute îi anunț „Gata elevi!”.

Se va organiza o expoziție în jurul

folosite.

Sunt atenți pentru a-și însuși tehnicile de lucru, culorile folosite și așezarea în pagină.

Pe fond musical își încălzesc mâinile.

Elevii realizează lucrarea sub îndrumarea cadrului didactic, utilizând materialele și tehnicile propuse pe fond muzical.

Apreciază lucrările lor și

Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Exercițiul

ExplicațiaTurul galeriei

Planșă pentru demonstrare,

Acuarele

Suport de lucruAcuarelePensoaneBețișoare

Lucrările copiilor

Frontală

Individuală

Individuală Aprecie

ri verbale

Auto-evalua-re

Page 5: tabautum

10. Încheierea activității

casteluluiToamnei, iar elevii trec, analizează și apreciază lucrările ținând seama de așezarea în pagină, acuratețea lucrării, folosirea tehnicilor diverse, apoi așează o bulină pe lucrarea care le-a plăcut cel mai mult. Se motivează alegerea.

Fixare„Ce am pictat astăzi?”Se fac aprecieri privind modul de realizare al temei, disciplina și se oferă stimulente.

În încheiere se interpretează cântecelul

„ Acum e toamnă!

”.

ale colegilor, indicând lucrarea preferată.

Își fixează tema. ConversațiaFrontală

Analiza lucrări-lor

Page 6: tabautum
Page 7: tabautum