reactiiexotermeendotermelenterapide

12
Profesor Iatan Eliza Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti PROIECT DIDACTIC Disciplina: chimie Clasa: a VII-a Tema: Reacţii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide Tipul lecţiei: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe, cu experiment integrat Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : să definească: reacţia chimică, ecuaţia reacţiei chimice, reactanţii şi produşii de reacţie, tipurile de reacţii chimice, pe baza cunoştinţelor anterioare; să mânuiască corect ustensilele şi reactivii chimici necesari experienţelor, respectând regulile învăţate şi instrucţiunile din fişă; să transpună sub formă de ecuaţii chimice reacţiile efectuate experimental şi să stabilească coeficienţii acestora; să indice si să denumească participanţii la reacţia chimică (reactanţii şi produşii de reacţie); să interpreteze observaţiile obţinute pe baza experimentelor realizate; să clasifice substanţele în substanţe simple şi compuse, pe baza definiţiilor învăţate;

Upload: amy-ama

Post on 02-Oct-2015

10 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

reactiiexotermeendotermelenterapide

TRANSCRIPT

Profesor Iatan Elizacoala Gimnazial Mgureni,

coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

PROIECT DIDACTICDisciplina: chimie

Clasa: a VII-a

Tema: Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide

Tipul leciei: lecie de nsuire de noi cunotine, cu experiment integrat

Obiective operaionale:

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :

s defineasc: reacia chimic, ecuaia reaciei chimice, reactanii i produii de reacie, tipurile de reacii chimice, pe baza cunotinelor anterioare;

s mnuiasc corect ustensilele i reactivii chimici necesari experienelor, respectnd regulile nvate i instruciunile din fi;

s transpun sub form de ecuaii chimice reaciile efectuate experimental i s stabileasc coeficienii acestora;

s indice si s denumeasc participanii la reacia chimic (reactanii i produii de reacie);

s interpreteze observaiile obinute pe baza experimentelor realizate;

s clasifice substanele n substane simple i compuse, pe baza definiiilor nvate; s recunoasc tipul fiecrei reacii pe baza observaiilor experimentale i a cunotinelor anterioare;

s aplice noile cunotine n rezolvarea corect a exerciiilor i a problemelor de chimie;Metode de nvmnt: conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijat, algoritmizarea, observaia, jocul didactic, experimentul de laborator;Mijloace de nvmnt : manual, sistem periodic, fie de lucru, fie de activitate experimental, substanele chimice necesare, ustensile de laborator, laptop, videoproiector, flipchart, plan rebus chimic.Scenariul didactic

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevului

Moment organizatoric noteaz absenii i verific materialele necesare desfurrii leciei; Indic absenii;

Captarea ateniei elevilor

Enunarea obiectivelor la nivelul elevilor

informeaz elevii cu privire la activitile ce vor fi desfurate n cadrul orei:

verificarea cunotinelor anterioare printr-o scurt prob scris de evaluare;

nvarea unor noi tipuri de reacii prin activiti practice experimentale;

evaluarea activitilor desfurate sub forma unui joc didactic

Anun obiectivele:La sfritul leciei vei ti:

- s definii: reaciile chimice, reactanii, produii,tipurile de reacii nvate;

- s clasificai reaciile chimice pe baza observaiilor experimentale;

- s transpunei sub form de ecuaii reaciile chimice efectuate experimental

- s interpretai observaiile efectuate pe baza experimentelor realizate;

- s indicai tipul fiecrei reacii

- s identificai utilizri ale tipurilor de reacii chimice nvate n viaa voastr; Se pregtesc pentru lecie (manuale, caiete, sistem periodic);

Ascult cu atenie obiectivele enunate de profesor;

Verificarea cunotinelor anterioare Distribuie elevilor testele cu subiectele probei

scrise de evaluare a cunotinelor anterioare (Fia 1) Ofer cteva indicaii referitoare la cerine;

Precizeaz timpul alocat probei: 8 minute;

Strnge testele i corecteaz prin sondaj 3-4

teste, ale elevilor ce urmeaz a fi notai;

Propune rezolvarea cerinelor la nivelul

ntregii clase; Primesc testele; Citesc cu atenie cerinele din test;

Ascult indicaiile profesorului;

Rezolv cerinele;

Rspund oral unora dintre cerinele din test i rezolv la tabl celelalte cerine;

Solicit explicaii suplimentare atunci cnd au nelmuriri;

Anunarea temei i precizarea scopului Anun i scrie pe tabl tema leciei noi:

Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide Precizeaz c aceste tipuri de reacii au

numeroase utilizri n viaa cotidian, n activitile de laborator din cadrul leciilor de chimie sau n procesele industriale de obinere a diferitelor produse. Ascult explicaiile profesorului;

Noteaz n caiete titlul leciei noi;

Dirijarea nvrii Propune efectuarea unor experimente pe

baza crora vor deduce caracteristicile acestor tipuri de reacii;

mparte elevii pe grupe;

Distribuie fiele de activiti experimentale elevilor (Fia 2); Reamintete regulile de protecie n laborator;

Monitorizeaz elevii pe perioada desfurrii

experimentelor

Solicit completarea fielor cu observaiile

efectuate;

Se asigur c sunt respectate responsabilitile

n cadrul grupei de elevi;

Solicita elevilor formularea concluziilor i

scrierea corect a ecuaiilor reaciilor chimice att n fia de activitate ct i la tabl;

Propune elevilor s deduc definiiile acestor tipuri de reacii, pe baza observaiilor efectuate;

Ofer sprijin elevilor n formularea definiiilor dac este necesar; Se aeaz pe grupe; Primesc fiele; Citesc cu atenie sarcinile coninute n fia de activiti;

i reamintesc regulile de protecie;

Efectueaz experimntele;

Vizualizeaz i extrag informaiile;

Completeaz fiele cu observaiile desprinse n urma executrii experimentelor;

Formuleaz concluziile;

Transpun experimentele n reacii chimice;

Scriu la tabl n fi reaciile;

Egaleaz reaciile;

Formuleaz definiiile reaciilor

exoterme, endoterme, lente, rapide;

Asigurarea feedbackului (obinerea performanei) Propune elevilor rezolvarea unui joc didactic un

rebus chimic (Fia 3); Informeaz elevii cu privire la nivelul de

performan atins;

Noteaz elevii activi;

Solicit carnetele de elev pentru notarea elevilor; Rezolv rebusul chimic;

Ascult precizrile profesorului;

Prezint carnetele;

ntrirea reteniei i asigurarea transferului D tema pentru acas: exerciiile de la pagina 90 din manualul de chimie, editura Corint. Noteaz n caiete tema.

Fia 1

Proba de evaluare a cunotinelor anterioare1. Asociaz fiecrei formule chimice una din denumirile din coloana A i tipul substanei din coloana B:A B

Hidroxid de calciu CaO metal

Clorur de calciu Ca acid

Calciu Ca(OH)2 sare

Acid clorhidric CaCl2 oxid

Oxid de calciu HCl baz

2. Analizeaz i completeaz spaiile libere cu substanele care lipsesc:S + = SO2

Fe + CuSO4 = + HCl + . = NaCl + H2O

CaCO3 tC CaO +

Egaleaz reaciile i noteaz n dreptul fiecreia din ce categorie de reacie face parte, utiliznd:

R.C. pentru reacia de combinare

R.D. pentru reacia de descompunere

R.. pentru reacia de nlocuire

R.S. pentru reacia de schimb

Timp de lucru: 5 minuteFia 2Fia de activiti experimentaleExperimentulSubstane/

ustensile utilizateObservaiiEcuaia reaciei chimiceTipul reaciei

1.HCl, NaOH, eprubet, stativPaharul se ......................... indicnd o reacie cu .................... de cldur;HCl + NaOH = ........ + ........

2.CuCO3, eprubet, spirtier, chibrit......................... la flacra spirtierei, carbonatul de cupru se descompune;Reacia are nevoie de ............... pentru a se produce;CuCO3 tC ......... + .........

3.Mg, spirtier, chibritMagneziul se aprinde ............... i arde cu flacr orbitoareMg + O2 = ..........

4.Dou cuie din fier, ap, dou sticle de ceasCuiul care a stat n mediu umed (n ap) a ..................;Reacia a avut nevoie de timp ................ pentru a se produce;

Top of Form

A

1

2

3

4

5

6

7

B

Vertical:Bottom of Form Prin rezolvarea corecta a acestui rebus, veti descoperi pe verticala AB denumirea proceselor prin care unele substante se transforma in altele, cu proprietati noi.Orizontal:

1. Reactii ce se produc cu degajare de caldura.

2. Au loc cu absorbtie de caldura.

3. Din mai multi reactanti se obtine un singur produs prin aceasta reactie.

4. Cand doua substante compuse isi schimba intre ele unele elemente are loc un .................. de elemente.5. Acrirea laptelui, fermentarea mustului, ruginirea fierului sunt exemple de astfel de reactii.

6. Reactii ce se produc in timp foarte scurt.

7. Cand o substanta simpla substituie un element dintr-o substanta compusa, s-a produs o reactie de ..................._1462819499.unknown