proiectmatemclsiv

5
Şcoala cu clasele I –VIII, Brateiu, jud. Sibiu An şcolar 2008- 2009 Clasa a IV- a B Institutor Melania Ivan Proiect didactic Aria curriculară: Matematică şi Ştiinte ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Probleme Subiectul: “Probleme care se rezolvă prin metoda figurativă” Tipul lecţiei: consolidare Scopul lecţiei: dezvoltarea capacităţii de a rezolva probleme utilizând metoda corespunzătoare; Obiective operaţionale : a) cognitive: O 1 – să completeze corect rebusul; O 2 – să utilizeze metoda grafică în rezolvarea problemelor ce presupun această metodă; O 3 – să urmeze paşii de rezolvare a unei probleme; O 4 – să compună probleme după desenul dat; O 5 – să utilizeze terminologia matematică în rezolvarea problemelor propuse; b) psihomotorii O 6 – să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite; O 7 – să adopte poziţia corectă a corpului în bancă pe tot parcursul orei; c) afective O 8 – să participe cu interes la lecţie; O 9 – să manifeste înţelegere în relaţiile cu colegii. Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia, metoda RAI, metoda CIORCHINELE, metoda BRAISTORMING Forme de organizare: frontal şi individual şi pe grupe

Upload: mario-amza

Post on 27-Sep-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiectmatemclsiv

TRANSCRIPT

coala cu clasele I VIII, Brateiu, jud

coala cu clasele I VIII, Brateiu, jud. SibiuAn colar 2008- 2009

Clasa a IV- a B

Institutor Melania Ivan

Proiect didacticAria curricular: Matematic i tiinte ale naturii

Disciplina: Matematic

Unitatea de nvare: Probleme

Subiectul: Probleme care se rezolv prin metoda figurativTipul leciei: consolidareScopul leciei: dezvoltarea capacitii de a rezolva probleme utiliznd metoda corespunztoare;Obiective operaionale :

a) cognitive:

O1 s completeze corect rebusul;

O2 s utilizeze metoda grafic n rezolvarea problemelor ce presupun aceast metod;

O3 s urmeze paii de rezolvare a unei probleme;

O4 s compun probleme dup desenul dat;

O5 s utilizeze terminologia matematic n rezolvarea problemelor propuse;

b) psihomotorii

O6 s se deplaseze n spaiul clasei pentru a soluiona sarcinile primite;

O7 s adopte poziia corect a corpului n banc pe tot parcursul orei;

c) afective

O8 s participe cu interes la lecie;

O9 s manifeste nelegere n relaiile cu colegii.

Strategia didactic:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, exerciiul, observaia, metoda RAI, metoda CIORCHINELE, metoda BRAISTORMINGForme de organizare: frontal i individual i pe grupeMijloace de nvtmnt: fie - REBUS, manualul, flipchart, fie de lucru,

Durata leciei: 45 minuteLocul de desfurare: sala de clasScenariul didactic1.Momentul organizatoric Se creeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.

Elevii pregtesc manualele, caietele de notie, caietele de teme, instrumentele de scris.2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor- se verific temele elevilor din punct de vedere cantitativ i calitativ, n timp ce elevii rezolv M.I. (metoda CIORCHINELE):

Gsii exerciii a crui rezultat s fie 60.

- se verific M.I. si la tabl, trecnd cte un reprezentant din fiecare grup.

- verificarea cunotinelor dobndite anterior se face n dou etape: prin ntrebri adresate de ctre cadrul didactic i prin Metoda RAI.

- Care este jumtatea lui 200?

- Care este nr. de 3 ori mai mare dect 6, 20, 7?

- Care este nr. de 4 ori mai mic dect 16? etc. Metoda RAI - elevii folosesc o minge pe care o arunc de la unul la altul. Cel care primete mingea rspunde la ntrebarea celui care a aruncat-o, apoi arunc mingea la alt copil adresndu-i alt ntrebare (exerciii din tabla nmulirii, tabla mpririi). Metoda continu pn cnd mingea a ajuns la toi elevii.3. Captarea ateniei- REBUS- n perechi pe flichard completat de ctre elevi pe rnd

4. Anunarea temei i a obiectivelor - Pornind de la cuvntul obinut pe verticala A-B a rebusului, sunt anunai elevii c n cadrul orei de matematic vor rezolva probleme prin metoda figurativ, a. .s v nsuii ct mai bine aceast metod, pentru a putea n via s rezolvai logic orice problem..

Este scris titlul leciei pe tabl: Probleme care se rezolv prin metoda figurativ. Elevii vor scrie titlul leciei n caiete.5. Dirijarea nvrii - elevii vor primi fia de lucru (metoda CADRANELOR)

- se lucreaz pe grupe

- problema este rezolvat i la tabl (un reprezentant din fiecare grup va trece la tabl i completeaz cte un cadran)

6. Obinerea performanelorGrupa I i II - s compun o problem dup modelul datGrupa III i IV - s compun o problem schimbnd textul problemei , nr. rmn aceleai

7. ncheierea activitii- aprecieri

mutrioare

- tema

Rebus matematic

A

1

2

3

4

5

6

7

8

B

Rezultatul nmulirii se numete....

Numerele care se adun se numesc .................

Numerele care se nmulesc se numesc .......................

Acum completm un ...........................

Sum sau .........................

Numrul din care scdem alt numr .......................

Rezultatul adunrii ....................

Rezultatul scderii..........................

Rebus matematic

A

1

2

3

4

5

6

7

8

B

Rezultatul nmulirii se numete....

Numerele care se adun se numesc .................

Numerele care se nmulesc se numesc .......................

Acum completm un ...........................

Sum sau .........................

Numrul din care scdem alt numr .......................

Rezultatul adunrii ....................

Fi de lucru

n trei lzi sunt 89 kg cartofi. Ce cantitate se afl n fiecare lad dac n primele dou sunt 57 kg, iar n ultimele dou 66 kg?I

( datele problemei)II

( reprezentarea grafic)

III

( rezolvarea problemei)IV

( verificarea problemei)

60