proiectintegr.flori

19
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Unitatea de învăţământ: G. P. N Metofu-Poiana Lacului Data: 17. 03. 2009 Educatoare: Anghel Claudia-Ionela Grupa: „Piticilor”- Nivel I Categorii de activităţi pe domenii experienţiale: D.Ş Activitate matematică D.E.C Activitate artistico-plastică Tema: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” Subtema: ,,Miresmele primăverii” Mijloc de realizare: Activitate integrată Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi Mod de realizare: Joc exerciţiu: ,,Ne jucăm cu florile” Pictură: ,,Tablou – Simfonia florilor” Durata: 1 zi Scopul : Formarea deprinderii de a separa florile după anumite criterii; Dezvoltarea vitezei de execuţie şi a îndemânării;

Upload: andrutzas71

Post on 21-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

school work

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectintegr.flori

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: G. P. N Metofu-Poiana LaculuiData: 17. 03. 2009Educatoare: Anghel Claudia-Ionela

Grupa: „Piticilor”- Nivel I Categorii de activităţi pe domenii experienţiale: D.Ş – Activitate matematică D.E.C – Activitate artistico-plasticăTema: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”Subtema: ,,Miresmele primăverii”Mijloc de realizare: Activitate integratăTipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderiMod de realizare: Joc exerciţiu: ,,Ne jucăm cu florile”

Pictură: ,,Tablou – Simfonia florilor”Durata: 1 ziScopul : Formarea deprinderii de a separa florile după anumite criterii; Dezvoltarea vitezei de execuţie şi a îndemânării; Stimularea creativităţii în vederea utilizării elementelor de limbaj plastic – pata cromatică.

Obiective cadru pe domenii experienţiale:Domeniul ştiinţă : Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice; Formarea şi exersarea unor deprinderi de îngrijire şi ocrotire a florilor în vederea educării unei atitudini pozitive faţă de acestea.

Domeniul estetic şi creativ: Utilizarea corectă a instrumentelor de lucru (pensulă, carioca, etc) şi a diferitelor imagini, respectând conturul acestora;

Crearea de forme noi prin îmbinarea unor elemente cunoscute.Obiective de referinţă pe domenii experienţiale:Domeniul ştiinţă :

Page 2: Proiectintegr.flori

- Să efectueze operaţii cu grupele de flori constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de ei înşişi: triere, grupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă;- Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea florilor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;- Să numere de la 1 la 5 recunoscând grupele cu 1-5 flori.Domeniul estetic şi creativ: Să redea teme plastice specifice desenului; Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic.Obiective operaţionale pe domenii experienţiale: Domeniul ştiinţă : Selectează şi ordonează florile după culoare, mărime, formă; Alcătuiesc grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani) şi cu 1, 2, 3, 4, 5 flori (cei peste 3 ani), numărându-le corect.Domeniul estetic şi creativ: Denumesc obiectele specifice desenului şi culorile de bază: roşu, galben, albastru, verde, ale altor culori şi nuanţe şi ale non-culorilor: negru, alb. Redau tehnici de aplicare a culorilor pe suprafeţe date sau libere, lucrând independent sau în echipă.Strategii didactice pe domenii experienţiale:

Metode şi procedee: brainstormingul, munca în perechi, problematizarea, jocul, exerciţiul, explicaţia, conversaţia, turul galeriei.

Mijloace de învăţare: flori de primavară, vaze colorate, panglici, coşuleţe, şorţuleţe, staniol, pensule subţiri şi groase, pânză, planşete, hârtie A4, burete, acuarele, căpăcele, şerveţele, tablou model.

II. ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE: 1. Ştiinţă : Joc intelectual ,,Sortăm seminţe de flori”Obiective operaţionale:- să observe şi să separe seminţele de flori, dintr-un amestec de materiale mărunte;- să interacţioneze cu partenerii de joc;- să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată .- să colaboreze şi coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite.

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în grup. Mijloace de învăţare: boluri, seminţe de flori, boabe fasole, paste făinoase, biluţe

porţelan. 2. Construcţii : ,,Gard pentru grădina de flori” Obiective operaţionale:- să asambleze beţişoare şi alte materiale, pentru a îngrădi grădina de flori;

Page 3: Proiectintegr.flori

- să participe activ la activitate, venind cu idei şi propuneri;- să respecte ideile şi propunerile membrilor grupului;- să găsească utilitate produselor realizate.Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca în grup. Mijloace de învăţare: beţişoare colorate, lipici cu aplicator, panglici carton, fire de sârmă, tăviţe, şerveţele. 3. Nisip şi apă: Joc de rol ,,Micii grădinari” Obiective operaţionale:- să amenajeze o minigrădină cu flori, folosind materialele puse la dispoziţie;- să realizeze ronduri de flori, folosindu-se de materialul mărunt separat la sectorul ştiinţă;- să aprecieze realizările proprii, precum şi pe ale colegilor.Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, brainstormingul, munca în grup, turul galeriei. Mijloace de învăţare: seminţe de flori, jardiniere, unelte grădină (din plastic), hărtie creponată, staniol, ghivece, pământ de flori.III. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂConcurs: versuri, cântec, dans şi voie bună ,,Şi eu sunt o mică stea”Obiective operaţionale:- să recite corect, clar şi expresiv poezii învăţate;- să intoneze cântece pentru copii;- să execute mişcări ritmice pe melodii cunoscute;- să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive. Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, competiţia, surpriza, premierea. Mijloace de învăţare: fluturaşi divers coloraţi, carioca, diplome cu premii, diplome de participare, casetofon C.D, cutiuţa muzicală nr. 4, coroniţe din flori, pelerine, baghete cu fluturi coloraţi, scenă improvizată, aparat foto. Bibliografie : Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009Lespezeanu Monica, Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esenţial, Bucureşti, 2007Preda Viorica, Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, Bucureşti, 2002Revista învăţământul preşcolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2008Revista învăţământul preşcolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2009

Scenariul didactic:

O fetiţă, venind la grădiniţă, i-a adus d-nei educatoare un buchet de flori. Fiind întrebată cu ce ocazie le oferă, aceasta s-a uitat mirată la mama ei, pentru a-i oferi răspunsul. Plecând de la această discuţie, copiii şi-au adresat întrebări de felul:

„De ce trebuie să ducem flori d-nei educatoare? Când trebuie să oferim flori?, Cui trebuie să dăruim flori? etc.”

Aşadar, la activitatea desfăsurată la grupă în acea zi, am consolidat cunoştinţele referitoare la bucuria pe care florile o redau în sufletul celor dragi, promiţându-le copiilor că vom

Page 4: Proiectintegr.flori

realiza lucrări cu flori într-o activitate viitoare, astfel realizând un proiect tematic intitulat ,,Primăvara”, o hartă a ,,Florilor de primăvară” şi prezentul proiect de activitate integrată.

Programul va începe cu întâlnirea de dimineaţă, debutând cu salutul: ,,Bună dimineaţa, d-na educatoare!”, ,,Bună dimineaţa, copii!”, ,,Bună dimineaţa, florilor!” şi răspunsul: ,,Bună dimineaţa, dragi pitici!/ Mă bucur că suntem aici./ A-nceput o nouă zi,/ Hai să ne-adunăm, copii.”

După ce se grupează, educatoarea face prezenţa copiilor, îi invită pe aceştia să completeze calendarul naturii şi eventual jurnalul grupei, după care li se prezintă calendarul zilei:,, Astăzi, ne vom juca în preajma florilor, le vom număra, vom forma mulţimi, vom picta, vom selecta seminţe de flori, vom construi garduri, vom sădi flori, vom face ronduri de flori şi veţi avea parte şi de câteva surprize.

Mesajul zilei va fi: ,,Un cântec, un zâmbet, o floare, pentru fiecare”Li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi desfăşoare activitatea, sarcinile de

lucru, şi se intuieşte materialul aflat la fiecare sector. Bucuria copiilor şi o surpriză plăcută, va fi atunci când în sala de grupă va intra o fetiţă, ,,Zâna Florilor”, şi va aduce un coşuleţ cu flori. Astfel se va capta atenţia copiilor, urmând să se grupeze în funcţie de preferinţă şi de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primită.

La sectorul ,,Ştiinţă”, copiii vor observa şi separa seminţele de flori, dintr-un amestec de materiale mărunte, manifestând interes pentru activitatea desfăşurată.

La sectorul ,,Construcţii”, vor asambla din materialele de pe masă, garduri pentru grădina de flori, vor găsi utilitate produselor realizate.

La sectorul ,,Nisip şi apă”, copiii vor amenaja o minigrădină cu flori, vor trasa ronduri, vor veni cu idei şi vor colabora cu colegii de la sectorul ştiinţă, pentru a folosi câteva materiale rămase, astfel îndeplinind cu succes sarcina primită.

La finalul activităţilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru şi vor aprecia realizările proprii, dar şi pe ale colegilor, înţelegând acum mult mai bine ce simbolizează ,,Un cântec, un zâmbet, o floare, pentru fiecare”

Pentru a începe activitatea matematică, îi voi invita pe copii să se apropie de locul unde ,,Zâna Florilor” a aşezat coşuleţul cu flori, acesta fiind momentul ce va marca începutul jocului exerciţiu matematic: ,,Ne jucăm cu florile”. Copiii vor denumi florile, le vor selecta şi ordona după culoare, mărime, formă, vor alcătui grupe cu 1,2, 3 flori (cei de 3 ani), şi cu 1, 2, 3, 4, 5 flori (cei peste 3 ani), numărându-le corect. Vor forma buchete de flori de acelaşi fel, aceeaşi culoare, le vor prinde cu panglici sau le vor înfăşura cozile în staniol, le vor aşeza apoi în vaze după criteriul lungimii, pe cele cu cozi lungi în vaze înalte, iar pe cele cu cozi scurte în vaze mai scunde. Vazele cu flori vor fi aşezate în diferite locuri din sala de grupă, urmând a fi folosite şi la alte activităţi. După ce se vor declara mulţumiţi de rezultatele obţinute dar şi de faptul că sala de grupă este împodobită cu flori, copiii urmează să picteze vaza cu flori de primăvară, pentru a realiza tablouri, cunoscut fiind faptul că lucrările realizate vor fi puse la expoziţie şi premiate.

Activitatea artistico-plastică va încheia activităţile pe domenii experienţiale, copiii vor denumi obiectele specifice desenului şi culorile de bază: roşu, galben, albastru, verde, ale altor culori şi nuanţe şi ale non-culorilor: negru, alb. Vor continua cu redarea tehnicii de aplicare a culorilor pe suprafeţe date, lucrând atât independent cât şi în echipă. Fiecare va analiza lucrarea sa, apoi pe a colegilor, fiecare copil oferind colegilor o bulină colorată (roşie sau verde), semnificând aprecierea pozitivă sau negativă a tabloului realizat. Încântarea va fi şi mai mare, atunci când fiecare-şi va vedea lucrarea la expoziţie.

La un moment dat, în sala de grupă îşi va face apariţia ,,Zâna Florilor”, care va aprecia lucrările realizate, îi va lăuda pe copii şi va invita să asculte poezia ,,Săptămâna florilor”. Aceasta părăseşte sala de grupă, promiţându-le copiilor că va reveni fără veste şi în alte săptămâni de primăvară.

După o scurtă discuţie referitoare la activităţile desfăşurate în acea zi, copiii se vor relaxa participând la concursul: versuri, cântec, dans şi voie bună ,,Şi eu sunt o mică stea”, desfăşurat la

Page 5: Proiectintegr.flori

activitatea de dezvoltare personală. Copiii din grupa ,,Piticilor” vor cânta, vor recita, vor dansa şi vor participa activ pe durata desfăşurării concursului. Trei copii vor reprezenta juriul, care va acorda fluturaşi de diverse culori concurenţilor, prin ridicarea unei baghete, astfel: fluturaş roşu pentru F.B; galben pentru B. şi albastru pentru participare. Un copil va fi prezentatorul şi-i va invita în scenă, iar ceilalţi vor fi aşezaţi pe scaune ca la spectacol. În funcţie de culorile fluturaşilor de pe baghetă se va face premierea, iar membrii juriului şi prezentatorul, vor primi şi ei diplome pentru participarea de excepţie la anumite activităţi desfăşurate în acea zi, sau alte zile (ex. cel mai bun constructor, cel mai bun matematician, cel mai ingenios costum de carnaval, etc.).

MOMENTELE PROIECTĂRII DIDACTICE:1. Introducerea în activitate s-a realizat prin întâlnirea de dimineaţă, debutând cu

salutul.2. Captarea atenţiei a fost realizată prin intrarea în sala de grupă a unei fetiţe de la

grupa mare, ,,Zâna Florilor”, care a adus o vază cu flori naturale. Aceasta le-a spus copiilor că mai are o surpriză pentru ei, însă o va dezvălui mai târziu, când va veni să vadă ce au lucrat.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor s-a realizat printr-o scurtă convorbire educatoare-copii.

4. Prezentarea noului conţinut , în care li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi desfăşoare activitatea, sarcinile de lucru şi se intuieşte materialul aflat la fiecare sector.

5. Dirijarea învăţării a fost realizată în mod integrat, prin antrenarea copiilor în activităţile propuse şi participarea activă atât la ariile de stimulare, cât şi la activitatea de dezvoltare personală.

6. Obţinerea performanţelor a fost vizibilă după îndeplinirea de către copii a sarcinilor de lucru, demonstrând că obiectivele propuse au fost atinse.

7. Încheierea activităţii s-a realizat prin reactualizarea momentelor activităţii, aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activităţilor şi asupra modului cum au participat la acestea. Fiecare realizare s-a fotografiat, pentru a fi afişată la albumul grupei. Copiii sunt antrenaţi în realizarea concursului de versuri, cântec, dans şi voie bună ,,Şi eu sunt o mică stea”, la finalul căruia vor primi premii, aprecieri şi surpriza, flori din ciocolată.

Page 6: Proiectintegr.flori

ANEXEZ MODELELE DE DIPLOME:

Acorda stelutei noastre,

Page 7: Proiectintegr.flori

………………….……….. Pentru cel mai bun recitator si cea

mai frumoasa poezieIn cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

EDUCATOARE,

EducatoareClaudia Anghel

Page 8: Proiectintegr.flori

Acorda stelutei noastre,

………………….……….. Pentru cel mai bun cantaret si cel mai

aplaudat cantecIn cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

Educatoare,Claudia Anghel

Page 9: Proiectintegr.flori

………………….……….. Pentru cel mai bun dansator si cel

mai antrenant dansIn cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

EDUCATOARE,

Educatoare,Claudia Anghel

Page 10: Proiectintegr.flori

Pentru cel mai bun costum de carnaval

In cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

EDUCATOARE,

Educatoare,Claudia Anghel

Page 11: Proiectintegr.flori

Acorda stelutei noastre,

………………….……….. Pentru cel mai bun matematician

In cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

EDUCATOARE,

Educatoare,Claudia Anghel

Page 12: Proiectintegr.flori

Acorda stelutei noastre,

………………….……….. Pentru cel mai pictor si cea mai

expresiva picturaIn cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

Educatoare,Claudia Anghel

Page 13: Proiectintegr.flori

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

………………….……….. Pentru cel mai ingenios constructor

In cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul IAstazi ________ , 2009

Educatoare,Claudia Anghel

Page 14: Proiectintegr.flori

EDUCATOARE,

Acorda stelutei noastre,

………………….……….. Pentru cele mai stralucitoare raze

In cadrul concursului “Micuta stea”

Premiul de participareAstazi ________ , 2009

Page 15: Proiectintegr.flori

EDUCATOARE,

Educatoare,Claudia Anghel