proiect_frunza

11
Proiect didactic Scoala Gimnazială Vîrfurile, Arad Profesor: Deac Tatiana Alina Clasa : a V-a Disciplina : Biologie Tema : Frunza Durata 50 minute Tipul lecţiei : mixtă (predare – învăţare) Competenţe specifice : 1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie 4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei Obiective operaţionale : Obiective cognitive : La sfârşitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili să: O1. să definească frunza; O2. să indice părţile care alcătuiesc frunza O3. să descrie principalele părţi ale frunzei O4. să identifice tipuri de frunze Obiective psihomotorii : - Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete; - Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi; Obiective afective : 1

Upload: tatiana-alina-igret

Post on 16-Dec-2015

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic despre frunza clasa a 5-a

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Proiect didactic

Scoala Gimnazial Vrfurile, AradProfesor: Deac Tatiana AlinaClasa: a V-a

Disciplina: Biologie

Tema: Frunza Durata 50 minute

Tipul leciei: mixt (predare nvare)

Competene specifice:1. Receptarea informaiilor despre lumea vie

4. Comunicarea oral i scris utiliznd terminologia specific biologieiObiective operaionale:Obiective cognitive :

La sfritul activitii de instruire, elevii trebuie s fie capabili s:

O1. s defineasc frunza;

O2. s indice prile care alctuiesc frunzaO3. s descrie principalele pri ale frunzeiO4. s identifice tipuri de frunzeObiective psihomotorii :

- S scrie ordonat i lizibil pe fie i n caiete;- S lucreze n ritm antrenant att individual, ct i n perechi; Obiective afective :

- S lucreze cu plcere dorind s fie apreciai i notai;

Resurse educaionale: Procedurale Metode i procedee Conversaie euristic

Demonstraia Expunere

Observaie

Problematizare

nvare prin descoperire Forme de organizare

Activitate frontal i individual Materiale Material ierborizat/viu flipchart Materiale grafice (fotografii, imagini) Fie de observaie

Fi cu exerciiiAnexe: 1.schia leciei, 2.fi de obsevaie, 3.fi cu exerciii, Bibliografie:

Gheorghe Mohan, Aurel Ardelen, Aurora Mihail, 1997 - Manual de Biologie, Clasa aV-a, Editura All EducaionalAtlas botanic

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICENr.

crt.Evenimentele instruiriiOb. oper.ConinuturiActiviti de predare-nvareMetode i procedee didacticeMijloace de instruireTimp alocat (min)Evaluare

1Organizarea colectivului de elevi- notarea absenelor

- organizarea clasei pentru nceperea leciei-catalog1

2Verificarea cunotinelor din lecia anterioar Ce lecie ai avut de pregtit? Ce rol are radcina? Ce formeaz apa cu srurile minerale? Care sunt tulpinile subterane? Ce rol are tulpina? Care sunt organele vegetative ale unei plante cu flori? - ntrebri din coninuturile leciei anterioare - problematizarea- expunere (de ctre elevi)

-rebus5- frontal

- oral

3Captarea i orientarea atenieiPentru nceput se solicit competarea unui rebus pe hrtia de flipchart.Ce cuvnt a aprut pe verticala A-B?- profesorul cere elevilor sa numeasc organul vegetativ care apare pe A-B- problematizarea-rebus1

4Enunarea temei i a obiectivelor urmriteAstzi vom nva despre frunz, alctuire i tipuri.- anunarea titlului leciei curente i a coninuiurilor acesteia- informare1

5Prezentarea noului coninutO1

O2Frunza = principalul organ vegetativ al plantei n care are loc prepararea hranei.

Alctuire: - teac - peiol

- limb - reactualizarea cunotinelor anterioare ale elevilor privind organele plantelor

- descoperirea elementelor eseniale care formeaz frunza- reprezentare prin desen a elementelor morfologice de baz ale unei frunze- adnotarea desenului de ctre profesor- conversaia euristic-modelarea prin desen- observaia-expunerea- imagini manual-desen (cret colorat)

5- frontal

- oral

O3Teaca = partea inferioar mai lait a peiolului, cu care frunza se prinde de tulpin

-la unele plante, teaca este foarte dezvoltat deoarece peiolul lipsete(gru,porumb)

Peiolul = codia care susine limbul

Limbul = partea mai lit a frunzei, de culoare verde

-prezint nervuri - analiza i identificarea pe material ierborizat/viu a elementelor morfologice (teac, peiol, limb)

- observaia

- expunerea- demonstraia- material ierborizat2- frontal

- oral

O4 Clasificarea frunzelor:Dup poziia nervurilor: -paralele

-ramificate

Dup alctuire: -complete, au teac, peiol i limb

-incomplete - fr peiolul

Dup forma limbului:-acicular(molid,brad,pin)

-liniar (gru,porumb)

-lanceolat (salcie)

-ovat (mr, pr)

-cordat (tei)Dupa marginea limbului: -ntreag(liliac)

-crestat(tei)

-lobi(stejar, vi de vie)

Frunze: -simple

-compuse: -palmat compuse (castan)

-penat compuse (salcm)- observarea, identificarea i denumirea diferitelor tipuri de tulpini pe materialul ierborizat/viu

- utilizarea fielor de lucru pentru reprezentarea prin desen a tipurilor principale de tulpini i adnotarea desenelor

- completarea schemei logice a leciei pe baza activitilor anterioare

- observaia

- conversaia euristic

- problematizarea- material ierborizat10- frontal

- oral

- individual (fie de lucru)

6Sistematizarea i fixarea coninuturilorAvnd ca exemplu lecia predat i pe baza observaiilor fcute pe materialul ierborizat completei fia de observaie.

- exerciii de recunoatere a tipurilor de frunze i a parilor lor componente- observaia

- problematizarea- nvarea prin descoperire

- material intuitiv: tipuri de frunze-fie de observaie10- individual

-scris

7Evaluare/

Conexiune inversAici avei o ficu exerciii. O completai, cu atenie, pe baza a ceea ce ai nvat azi .- distribuirea fielor cu exerciii- anunarea timpului de lucru- problematizarea-invarea prin descoperire- fi cu exerciii5- frontal- oral

8Anunarea temei de lucru pentru acas i notarea elevilorPentru ora viitoare avei de pregtit lecia predat astzi.- notarea elevilor care au adus contribuii semnificative leciei i care au rspuns la ntrebrile recapitulative

2

ANEXA1:

Schema leceiFRUNZAFrunza = principalul organ vegetativ al plantei n care are loc prepararea hranei.

Alctuire: - teaca

- peiol

- limb

Teaca = partea inferioar mai lit a peiolului, cu care frunza se prinde de tulpin

-la unele plante, teaca este foarte dezvoltat deoarece peiolul lipsete (gru, porumb)

Peiolul = codia care susine limbul

Limbul = partea mai lit a frunzei, de culoare verde

-prezint nervuri Clasificarea frunzelor:

Dup poziia nervurilor: -paralele

-ramificate

Dup alctuire: -complete, au teac, peiol i limb

-incomplete - fr peiolul Dup forma limbului: -aciclar (molid,brad,pin)

-liniar (gru,porumb)

-lance (salcie)

-ovat (mr, pr)

-cordat (tei)

Dupa marginea limbului: -ntreag(liliac)

-crestat(tei)

-lobi(stejar, vi de vie)

Frunze: -simple

-compuse: -palmat compuse (castan, mur)

-penat compuse (salcm)

Anexa2:

Nume

Fi de observaieFRUNZA

Materiale necesare: lup, foarfec, penset, ac spatular Notai pe sgei organele indicate:

Observai mai multe tipuri de frunze din ierbar. Desenai o frunz i punei legenda dup modelul de mai sus.Tipul(simpl/compus): Nervuri(paralele/ramificate):..Marginea limbului:.Complet(da/nu):Ce-i lipsete:Ce fel de funze sunt cele de mai jos?1.........2...........................

3

FIA DE EVALUARE

1.Completai enunul urmtor:

Frunza este principalul organ .......................................al plantei, de culoare ..................................., n care are loc prepararea ............................ .

2.Enumerai prtile unei frunze complete.

.......................................................

.......................................................

.......................................................

3.Asociai planta cu forma corespunzatoare a limbului:1. Pin A. liniar2. Salcie B. n form de ac

3. Lobod C. romboidal4. Gru D. lanceolat5. Plop E. triunghiular6. Mr F. oval 1