proiectdidactic ed.plast.9maibun

Upload: ondrut

Post on 05-Jul-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    1/12

    Şcoala Generală nr. 11 Hunedoara institutor: Petruţa Aurora GrecuPROIECT DIDACTIC

     Institutor: Petruţa Aurora GrecuŞcoala Generală Nr.11 Hunedoara

    Clasa: a III-a BObiectul: Educaţia plasticăSubiectul lecţiei: Primăvara n Europa- activitata transdisciplinarăActivitate principală: educaţie plasticăActivităţi secundare: educaţie civică! "tiinţe

    Tema plastică: culori calde – culori reci .Tipul lecţiei: consolidare

    Arumentul: Această activitate oferă elevilor posibilitatea unui transfer de cunoştinţe înrezolvarea unor situaşii diferite de cele din lecţii, transfer favorizat de nouaabordare a învăţării – trandisciplinaritatea.

     Permite observarea unor abilităţi şi comportamente care vizează formareaunor laturi ale personalităţii elevilor şi a stilului lor de muncă individuală.

     Predarea în echipă oferă un cadru prielnic pentru colaborare, cooperareşi schimb de experienţă, posibilitatea de a se adapta cerinţelor şi exigenţelor cadrelor didactice.

    Scopul:Consolidarea şi fixarea unor cunoştinţe despre Europa, anotimpul primăara,

    culori calde şi culori reci. 

    Obiectiv !undamental:  aprofundarea cunoştinţelor despre culorile reci şi calde, desprecontrastul cald!rece prin reali"area lucrării #Primăara $n Europa%

    Obiective operaţionale: &1 ' să recunoască culorile din spectrul culorilor(& l il ld i l il i i i l i *i

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    2/12

    & ă ă l il ld i l il i i i l i *i

    Şcoala Generală nr. 11 Hunedoara institutor: Petruţa Aurora Grecu

    &2EC?4E

    OCI  ! 0ă identifice culorilereci şi calde, principale şi

     *inare, $n desene reali"ate

    OC%  ! 0ă reali"e"e ocompo"iţie li*eră Primăara$n Europa% folosind culoricalde şi reci, principale şi

     *inare.

    0ABC E D4?ABE.

    SOCI ! 0tudierea unor moele de planşe.

    SOC%  ! Executarea lucrării cusu*iectul dat, aplicFnd te3nica delucru propusă

    ?E E E4A/@ABE

    &C1: &*seraţi modelele expuse şispuneţi care sunt reali"ate $n culori recişi care $n culori calde, care sunt culori

     principale şi care secundare.

    +&C: Arătaţi ce exprimă fiecareculoare.

    +&C) ! Dncercaţi să o*ţineţi o lucrarefolosind culori reci şi calde, principale şi

     *inare.3&C2 - ecoraţi planşa conformsu*iectului indicat.

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    3/12

    Şcoala Generală nr. 11 Hunedoara institutor: Petruţa Aurora Grecu

    Anexe

    AEA 1 8Captarea atenţiei9*mul! c't trăie"te! este mereu n căutare de #rumos. 2"i creeaă! "i &ăse"te #rumosu! n lumea

    muicii! n lumea cărţilor! n lumea culorilor.ricine vede că lumea este colorată3 & lume #ără culoare n-ar #i numai tristă! ci ar părea moartă.

    G'ndiţi-vă doar la marea deose4ire dintre o i de primăvară scăldată de cerul al4astru! cu #lori! cu #rune! cu

     #luturi "i o noapte rece! #ără nici o sursă de lumină. 5rumuseţile lumii ar apărea pe o sin&ură plan"ă colorată. Şi pentru a realia #rumuseţi! avem nevoie

    de culoare! "i nu numai. Avem nevoie de inteli&enţă! ima&inaţie! &'ndire! atenţie pentru a descoperi vraaculorilor! lim4aul acestora6.

    AEA + 8Actuali"area cunoştinţelor9 E#ectul culorilor

    Boşu: optimism, cura>, culoare ie(

    Gal*en: luminoasă, preţioasă, eselă, desc3isă(&ran>: eselie, dorinţă, enerie, *ucurie, speranţă, linişte, siuranţă(4erde: odi3nitoare, neana>antă(Al*astru: efect calmant, $ndeamnă la isare, răcoare, depărtare, credinţă, delicateţe.4iolet: calm, mo3orFtă, tristeţe, um*ră, durere.Al*: puritate, curăţenie, adeăr, inocenţă.

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    4/12

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    5/12

    &ECTIEI ACTI'ITATEAPRO(ESOR)&)I

    ACTI'ITATEAE&E')&)I

    $ETODE *IPROCEDEE

    (OR$E DEACTI'ITATE

    +"$O$E,TOR-A,I.ATORIC 81 min.9

    !asiurarea condiţiilor optimedesfăşurării lecţiei. !preătirea celor necesare pentru desfăşurarea lecţiei. !conersaţia(!explicatia(!instructa>ul

    !frontală

     %"CAPTAREAATE,/IEI8+ min.9

     !se pre"intă eleilor steaurilestatelor @niunii Europene

    !o*seră şi identifică culorile primare si *inare de pesteaurile statelor mem*re ale@niunii Europene(

    !o*seraţia(!conersaţia(!explicaţia

    !frontală !orală

    0"A,),/AREATE$EI *I AO#IECTI'E&OR 81 min.9

    O+1O%1O01O21O3

    !anunţarea su*iectului lecţiei !#Primăara Europeană%!li se explică faptul că la sfFrşitulorei or orani"a o expo"iţie culucrările lor.!o*iectiele lecţiei or fi pre"entate eleilor $ntr!o manierăaccesi*ilă printr!o trecere $nreistă a mi>loacelor de reali"areselectate pentru tema lecţiei.

    !receptea"ă mesa>ul !conersaţia(!explicaţia(

    !frontală

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    6/12

    2"DIRI4AREAI,STR)IRII

    8+- min9

    O+O%

    !pe *a"a filmuleţului se poartădiscuţii cu eleii referitoare la"iua de 6 mai(!se cere eleilor să recunoascăculorile de pe steaurile statelor mem*re ale @niunii Europene(!se sta*ilesc culorile primare ' roşu, al*astru şi al*en şi *inare ' oran>, erde, iolet(!se pre"intă steaua culorilor pecare se fixea"ă culorile(

    ! se numesc şi se arată pe cerculcromatic culorile primare şi *inare, calde!reci(

     

    !o*seră aşe"area culorilor

    !eleii o*seră pe cercul

    cromatic că $ntre culorile primare apar culorile *inare8c3iar sunt mai multe feluri dinfiecare culoare *inară ! nuanţe9

    !eleii sta*ilesc cu a>utorul$năţătoarei care sunt culorile primare din care se o*ţin oran>,erde şi iolet

    !conersaţia(!explicaţia(

    !frontală !orală

    !o*serarea

    sistematică

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    7/12

    O0

      !se pre"intă imainea creată pecalculator cu o*ţinerea culorilor  *inare8 anexa 19( 

    !se demonstrea"ă cum se o*ţinculorile *inare: oran>, erde şiiolet(

    !se sta*ilesc criteriile de ealuareale lucrărilor8intuiti9

    !urmăreşte şi $ndrumă actiitateaeleilor 

    !discută pe *a"a imainii(

    !urmăresc imainea şi

    explicaţiile(!o*seră cum s!au folositculorile *inare $n operele deartă(

    !urmăresc demonstraţia(

    !reali"ea"ă compo"iţia plastică

    Conersaţia

    !descoperireadeductiă(

    !demonstraţia(!exerciţiul

    !indiiduală !o*serareasistematică

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    8/12

    3"A,A&I.A *IE'A&)AREA&)CR5RI&OR 8- min.9

     

    O3

    !pre"intă lucrările spre ealuare8expo"itie!PrimăaraE@B&PEA%9.!se fac aprecieri asupra lucrărilor reali"ate de elei(!se fac aprecieri asupra felului $ncare s!a desfăşurat actiitatea

    !anali"ea"ă lucrarea dupăcriteriile sta*ilite(!aprecia"ă lucrările coleilor după criteriile sta*ilite

    !conersaţia(!explicaţia

    !indiiduala !orală!autoealuarea

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    9/12

    AEA 1

    C)&ORI&E

    STEA)A C)&ORI&OR 

    C)&ORI PRI$ARE

      B&0@ GA/2E A/2A0?B@

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    10/12

    4&/E?

    C)&ORI #I,ARE

    4EBE&BAI

     J

      J

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    11/12

      C)&ORI CA&DE C)&ORI RECI

    ,O,C)&ORI

  • 8/15/2019 Proiectdidactic Ed.plast.9maibun

    12/12