proiect_capsuna

17
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 27 Timișoara Nivel: I Data: 02.06.2014 Educatoare: PLJOSKAR RENATA MANUELA Tema anuală de studiu: Cum ,când și de ce se întâmplă? Tema proiectului: „Pentru mine, vitamine” Tema zilei: „Căpșuna” Forma de realizare: Activitate integrată (DȘ+DEC) Mijloc de realizare: DȘ: OBSERVARE- „CĂPȘUNA” DEC: DACTILO-PICTURĂ: „CĂPȘUNA” Scopul activităţii: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile diferitelor părți componente ale căpșunei și realizarea unor lucrări originale. Obiective operaţionale: Domeniul Științe: Să identifice părțile componente din care este alcătuită căpșuna, pe baza observării acesteia; descrie părțile componente ale căpșunei, prin intermediul analizatorilor: tactil, vizual, olfactiv și gustativ ; Să prezinte regulile de igienă referitoare la consumarea acestui fruct, precum și felul în care acesta poate fi consumat.

Upload: elena-botnariuc

Post on 06-Nov-2015

216 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

.

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRAT

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial nr. 27 Timioara Nivel: I Data: 02.06.2014Educatoare: PLJOSKAR RENATA MANUELA Tema anual de studiu: Cum ,cnd i de ce se ntmpl?

Tema proiectului: Pentru mine, vitamineTema zilei: Cpuna

Forma de realizare: Activitate integrat (D+DEC)Mijloc de realizare:

D: OBSERVARE- CPUNA

DEC: DACTILO-PICTUR: CPUNA

Scopul activitii: mbogirea cunotinelor copiilor cu privire la caracteristicile diferitelor pri componente ale cpunei i realizarea unor lucrri originale.Obiective operaionale:

Domeniul tiine: S identifice prile componente din care este alctuit cpuna, pe baza observrii acesteia; S descrie prile componente ale cpunei, prin intermediul analizatorilor: tactil, vizual, olfactiv i gustativ ; S prezinte regulile de igien referitoare la consumarea acestui fruct, precum i felul n care acesta poate fi consumat. Domeniul Estetic i Creativ:

S identifice materialele de pe msue;

S realizeze corect exerciiile de nclzire a muschilor mici ai minilor;

S respecte ordinea etapelor realizrii lucrrii;

S lucreze curat i ngrijit. Strategii didactice:

( Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul;( Material didactic: co cu cpuni,cpunul (cu rdcin, tulpin, flori i fructe), plane cu diverse plante, pictura model, acuarele, palet pentru acuarele, plan cu contur de cpun, pahare de unic folosin, serveele umede, blender, lapte, gem de cpuni, compot de cpuni, suc de cpuni, iaurt de cpuni; Forma de organizare a colectivului: frontal, individual;Durata: 45 de minute

Bibliografie:

Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar , nivel

3-5 ani;

Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar

SECVENADIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Instrumente i indicatori de performan

METODE I PROCEDEEMATERIALE DIDACTICEORGANIZAREA COLECTIVULUI

Moment

organizatoric Se asigur condiiile unei bune desfurri a activitii prin pregtirea materialelor didactice, aranjarea meselor i a scunelelor;

Captarea ateniei

Se va realiza prin descoperirea couleului cu cpuni.Conversaia Coul cu cpsuni

Frontal

Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi vom vom observa cpuni i apoi le vom picta.Frontal

Reactualizarea cunotinelor Voi ntreba copiii:- n ce anotimp suntem?( Suntem n anotimpul vara.)- Cum este vremea n acest anotimp? ( vremea este frumoas, este mai cald dect primvara.)

-Ce fructe care se coc n acest anotimp cunoatei voi? (Cireele, caisele, piersicile i cpunile).

Conversaia Frontal

Ip:recunoaterea anotimpului.Ip:denumirea a cel puin dou fructe care se coc vara

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii Observare Obinerea performaneiPrezentarea coninutului i dirijarea nvrii Dactilo-pictur Obinerea performaneiPrezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Observare

Obinerea performanei

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

FRUCTUL: Dup reactualizarea cunotinelor voi da fiecrui copil cte o cpun.-Privii cu atenie cpunile! Ce culoare au? (roie)

-Ce form au cpunile? (asemntoare cu o inim).

-Dac pipii cpuna, ce simii? E aspr sau e fin? (este fin)

-Ce observai pe suprafaa cpunii? (au semine).

-Ce culoare au seminele? (galben)

-Acum, mirosii cpuna! V place mirosul?

Cpuna are un miros uor parfumat, uor de recunoscut.

-i pentru c v-am fcut atta poft, acum mucai din cpun, dar doar jumtate, ca s putem observa i interiorul ei! Ce gust are? (dulce-acrior).

-Cum arat miezul cpunii? (ca un burete)

-Este tare?(nu, este moale)

-ce culoare are miezul? ( este roz spre alb)

-Cpuna are semine n interior ca alte fructe?(nu, nu are semine)

-Acum, mncai restul cpunii! Cu ce ai rmas n mn?(cu frunzulia de la baza cpunii i cu codia)

-De ce credei c are nevoie de codi?( s se prind de tulpin, de plant)

-Ce culoare au frunzulia i codia? (verde)

-Aceast frunzuli de la baza fructului are o form de frunz obinuit? (nu, este de forma uneo fustie).

Sinteza parial Se va realiza printr-o scurt prezentare a celor observate pn n acest moment de ctre un copil, cu ajutorul meu: Cpuna este un fruct de culoare roie, cu forma asemntoare unei inimioare. Are coaja fin, cu semine galbene, un miros uor parfumat i un gust dulce-acrior. Miezul cpunii este albicios i moale. Cpuna se ine de restul plantei printr-o codi verde i are la baza ei o frunzuli care seamn cu o fusti.TRANZIIE:Cpunele ai mncat, Hai s trecem la pictat!

Intuirea materialului folosit:

-Ce avei voi pe msue?(Fi cu conturul cpunei, palete cu acuarele tempera de culoare roe i verde, erveele umede)-Ce activitate vom desfura cu aceste materiale? (activitate de pictur)Prezentarea i analiza modelului: Voi analiza mpreun cu copiii plana model cu ajutorul urmtorelor ntrebri:

-Ce am pictat pe aceasta plan?( O cpun)

-Ce culori am folosit?( Cpuna este roie iar frunzuliele i codia verde)

-Dar cum am pictat eu aceast fi? (Un copil se va apropia s analizeze de aproape modelul i va spune c pictura este realizat cu ajutorul degetelor.) Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru: Le voi arta copiilor cum vom picta: vom nmuia n tempera degetul arttor i apoi vom tampila n interiorul conturului astfel nct s acoperim ct mai bine toat surafaa; dup ce vom termina de pictat cu rou vom terge cu ajutorul erveelului umed degetul i vom picta apoi frunzuliele i codia cpunei.

Exerciiile pentru nclzirea muchilor mici a minii:

Aceste exerciii le vom efectua executnd ceea ce spune cntecelul: Micm degeelele Batem tare palmele

Rsucim ncheietura

i dm mingea dura-dura;

Micm degeelele

Batem tare palmele

Evantaiul tim s-l facem

Pumnii-nchidem i desfacem!

Realizarea propriu-zis a lucrrii:

Dup efectuarea exerciiilor copiii voi da semnalul de ncepere a lucrului. n timp ce picteaz, eu voi supraveghea modul de lucru, voi da explicaii individuale acolo unde este cazul, le voi reaminti s nu depeasc conturul, s lucreze curat i voi merge s scriu numele fiecruia pe fi de lucru. Dup ce timpul alocat picturii s-a scurs voi da semnalul de ncetare a lucrului. Voi ruga copii s pun lucrrile la marginea msuelor s se usuce n timp ce noi vom continua activitatea.

TRANZIIE: Cpunelele ai pictat, Hai s trecem la observat!

PLANTA:

Le voi prezenta copiilor un ghiveci n care este plantat o cpun. -Ce am eu aici, n ghiveci? (un cpun)

-De unde tii c este un cpun?( pentru c are cpune).

Deci, planta n care cresc cpunile se numete cpun.

-Pn acum am vorbit depre fructul acestei plante, despre cpun. Ai spus c prin codi se prinde de plant.

-Observai cu atenie, mai exact de ce anume se prinde cu codia? (de tulpin)

-Cum este aceast tulpin? Scurt i groas? (nu, este lung i subire)

-Ce culoare are tulpina? (verde)

Tulpina este lung i dup cum se poate observa ea susine mai multe fructe pe ea.

-De la baza tulpinii ce mai cresc, ce sunt acestea?( frunzele)

-Ce culoare au frunzele?(verzi)

-Dar ce form?(rotunde)

-Ce mai observai pe tulpini?(flori)

-Ce culoare au florile?(alb)

-Ce se ntmpl dup ce se ofilesc petalele florilor?( se transform n fructe)

-Cum sunt fructele la nceput?(mici i verzi) (i pe msur ce cresc i se coc devin roii)

-Privii cu atenie, ce am fcut?(ai scos planta din pmnt) -Ce are planta n pmnt? (rdcina)

-Cum arat rdcina? Cu ce seamn?(cu nite firioare)

-De ce are nevoie planta de rdcin?(ca s adune substanele hrnitoare cu care se hrnete planta).

-Dup ce rdcina trage apa din pmnt i substanele minerale, unde credei c se duc?(se duc la frunz)

Frunza, cu ajutorul soarelui le transform n hran pentru plant.

Sinteza parial:Se va realiza prin prezentarea ctorva plane cu diferite plante. Copiii vor trebui s identifice cpunul dintre plantele prezentate. CONSUM I PSTRARE: -Vou v plac cpunile?(da)

-Ce trebuie fcut nainte de a mnca aceste fructe?(s le splm i s ne splm pe mini)

-Dar dup ce trece sezonul cpunilor, cum le mai putem consuma?(sub form de dulcea, compot, n iaurt)

Le voi prezenta copiilor cteva produse realizate din cpuni: dulcea de cpuni, compot de cpuni, suc de cpuni, iaurt de cpuni.

Copiii vor identifica produsele prezentate i vor gusta din ele.

-n afar de aceste modaliti de pstrare pentru iarn prin preparare, mai putem s le i congelm.

-Dar, dac avem cpuni proaspete i nu vrem s le mncm aa, ce mai putem s facem cu ele?(le pune mama n prjituri, face spum de cpuni sau ngheat) Sinteza final:Se va realiza prin cteva concluzii: ne plac cpunile, au vitamine, este sntos s le consumm att proaspete ct i preparate.Observaia ConversaiaConversaiaObservaiaConversaia

Explicaia

Demonstraia

ExerciiulObservaiaConversaia

Explicaia

Exerciiul

Observaia

Conversaia CpuniFie cu conturul cpuniiPalete cu tempera

erveele umede

Plana modelFi cu conturul cpunei, Palete cu acuarele tempera de culoare roie i verde, erveele umedeGhiveciul cu planta

Plane cu diverse plante

Cpuni

Dulcea de cpuni

Compot de cpuniIaurt de cpuni

Suc de cpuni

Cpuni congelate

.Frontal FrontalFrontalFrontal Individual

Individual Frontal

Frontal

Frontal Evaluare oralIp: denumirea caracteristicilor cpunii.Ip.

Recunoaterea materialelor folosite

E: oralIp.Respectarea modului de lucru

Ip:Realizarea unor lucrri originale

E: oralIp:Recunoaerea prilor componente ale cpunei

E: oralIp: recunoate cpunul dintre alte plante

E: oral

Ip: denumete cel puin dou modaliti de consumare a cpunilor

Ip: denumete cel puin dou modaliti de conservare a cpunilor

E:oral

Asigurarea feed-back-ului

Se va realiza prin jocul: Spune mai departe!

Eu voi ncepe o propoziie, iar copii, pe rnd o vor continua:

Cpuna este un fruct de culoare.......

Cpuna crete n planta numit.......

Cpuna are un gust ...............

Frunzele cpunului au culoarea.......Frunzele cpunului au forma.........

Rdcinile cpunului se gsesc n...........

Rdcinile trag din pmnt...............

nainte de consuma cpunile trebuie s.....

Din cpuni se pot prepara.........

La final copiii vor primi cte un pahar cu milk-shake de cpuni. Exerciiul

Blender pt. milkshake

LapteFrontal

E: oralIp: continu propoziia nceput

Evaluarea ntregii activiti

ncheierea activitiiPn ce consum copiii milk-shake-urile voi pune pe panou lucrrile realizate prin dactilo-pictur. Un copil va veni la panou i va alege o lucrare, care i place i va justifica alegerea fcut.

Voi va face aprecieri colective i individuale asupra activitii i asupra comportamentului precolarilor n activitate. Toi copiii vor primi recompense bulinue colorate.Toi copiii particip la aciunea de curenie i ordine la locul de munc.

Conversaia

ExplicaiaPanou Lucrrile copiilor

RecompenseFrontalIp: realizarea temei date