proiectalice

8
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Gradinita Bobocei Data: 02.06.2015 Grupa: mare Propunător: Beligeanu (Alice) Antimir Subiectul lecției: Masca 1 iunie - tehnici simple de prelucrare a hârtiei Mijloc de realizare: tăierea și lipirea hârtiei Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi Scop: Cunoașterea semnificaţiei zilei de 1 Iunie, realizarea unei masti de carnaval Obiective operaționale: O1 – să precizeze etapele de lucru şi tehnica de decupare / lipire a hârtiei O2 –să aplice corect tehnica de decupare / lipire a florilor pe masca, pentru realizarea modelului propus; O3 -să manifeste simţ estetic în decorarea pălăriei STRATEGIA DIDACTICĂ METODE ȘI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, instructajul, demonstraţia, exerciţiul, jocul; FORME DE ORGANIZARE: frontal, independent; RESURSE MATERIALE: șablon masca, planșe cu flori și fluturi, planșă model, foarfece, lipici , computer, fond muzical ; 1

Upload: violeta-ion

Post on 16-Dec-2015

214 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect didactici

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Gradinita BoboceiData: 02.06.2015Grupa: marePropuntor: Beligeanu (Alice) AntimirSubiectul leciei: Masca 1 iunie - tehnici simple de prelucrare a hrtieiMijloc de realizare: tierea i lipirea hrtieiTipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Scop: Cunoaterea semnificaiei zilei de 1 Iunie, realizarea unei masti de carnavalObiective operaionale:O1 s precizeze etapele de lucru i tehnica de decupare / lipire a hrtiei O2 s aplice corect tehnica de decupare / lipire a florilor pe masca, pentru realizarea modelului propus;O3 -s manifeste sim estetic n decorarea plriei

STRATEGIA DIDACTICMETODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, instructajul, demonstraia, exerciiul, jocul;FORME DE ORGANIZARE: frontal, independent;RESURSE MATERIALE: ablon masca, plane cu flori i fluturi, plan model, foarfece, lipici , computer, fond muzical ;RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15 minute activiti n completareRESURSE UMANE:Bibliografie:- Curriculum pentru nvmntul primar, Programa colar pentru Arte vizuale i abiliti practice, Clasa pregtitoare, Bucureti 2013;-Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici, Suport de curs, 2013;

5

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.Crt.Etapele leciei / timpOb. Op.Activitatea propuntoareiActivitateaelevilorMetode iprocedeeMijloace didacticeForme deorganizareeev Evaluare

1.Moment organizatoric3 min.Asigur un climat propice pentru desfurarea activitii.Solicit elevilor s execute un joc de micare pe versurile cntecului:,,O lume minunata.Elevii vor avea pe bnci materialele necesare desfurrii leciei de arte vizuale i abiliti practice.Execut micrile sugerate de cntec.Jocul frontalobservarea

2.Captarea ateniei

2 min.Are loc o conversaie ntre copii i educatoare:- Ce zi a fost ieri?/ /Cum ai dori s o srbtorim?Noutatea zilei: - Se prezint, prin descoperire, musafirul nostru: Criasa povetilor care le spune c a venit s srbtoreasc mpreun cu ei Ziua copiilor i c a adus o mulime de surprize.Vrea s le creeze azi o lume de basm i veselie n care fiecare dintre ei s fie fericit. Elevii ascult cu atenieRaspund la intrebari Jocul

Frontal Aprecieri verbale

3.Anunarea temei i a obiectivelor1 min.Anun elevii c vor face un colaj cu tema:Masca de ziua copiluluiElevii ascult cu atenie.ExplicaiaFrontal observarea

4.Dirijarea nvrii

20 min.O1

O2

O3

Intuirea modelului i a materialelorPrezint lucrarea model Masca

Solicit elevilor s numeasc materialele din care e confecionat modelul;

Demonstrarea i explicarea modului de lucruPrezint elevilor etapele de realizare ale lucrrii:-colorarea fielor cu flori, frunze i fluturi;-decuparea florilor i a fluturilor;- lipirea acestora pe suprafaa plriei;Verbalizarea etapelor de lucruSe vor repeta etapele de lucru.Solicit efectuarea exerciiilor pentru nclzirea muchilor mici ai minilor, iar apoi le urez: spor la lucru.,,nchid pumnii i-i desfac/ Degetelor fac pe plac: Clap, clap, clap!/ Pocnim din degete/ picur ploaia din ce n ce mai tare.Mna lebd o fac / Care d uor din cap/ Lebedele n jur privesc/ Minile eu le rotesc/ Ploaia cade nencetat/ Vrful degetelor bat/

Realizarea lucrrilor de ctre eleviSupraveghez modul n care lucreaz elevii i ofer informaii suplimentare acolo unde este nevoie;Fac observaii asupra modului de folosire a materialelor de lucru i a poziiei corpului, asupra acurateei lucrrii.Le cer elevilor s lucreze ct mai corect i estetic, respectnd etapele de lucru;Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei audiii muzicale. Elevii numesc materialele primite i vor intui modul cum vor fi folosite.

Elevii lucreaz colabornd ntre ei.

Demonstraia

Instructajul

Exerciiul

Fie cu flori i fluturi, abloane plrie, foarfece, lipici

Plana modelindependentAprecieri verbale

Observarea

5.Evaluarea activitii

8 min.

Voi afia n faa clasei lucrrile. Le propun expoziie din care fiecare elev va veni pe rnd i va selecta o lucrare ce va fi premiat.Se vor face aprecieri n funcie de corectitudinea realizrii lucrrii, de acurateea i ncadrarea n timp.

Elevii vin pe rnd i aleg o lucrare. Jocul Lucrrile finale ale elevilorFrontal Aprecieri verbale

Medalii

6.ncheiereaactivitii

1 min.

Se fac aprecieri individuale i generale

Elevii ascult aprecierile cadrului didactic.

frontalAprecieri verbale