proiect final viii metoda cubuluiprisme

12
Scoala Gimn. ,,M. Eminescu”, Zalau Data: 13. 02. 2013 Disciplina: Matematică Profesor: Pop Dorina Clasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Calcul de arii şi volume Titlul lecţiei: Prisme - recapitulare Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare şi recapitulare Obiectivele operaţionale ale lecţiei: 1. Obiective cognitive: OC1. să utilizeze instrumentele geometrice adecvate pentru a reprezenta prin desen corpurile studiate OC2. să utilizeze corect în exprimare terminologia aferentă OC3. să descrie corpurile, să identifice elementele lor;

Upload: delia

Post on 09-Nov-2015

232 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Proiect Final Viii Metoda Cubuluiprisme

TRANSCRIPT

proiect de lecie - cls. 8

Scoala Gimn. ,,M. Eminescu, Zalau

Data: 13. 02. 2013Disciplina: Matematic

Profesor: Pop DorinaClasa: a VIII-a

Unitatea de nvare: Calcul de arii i volume

Titlul leciei: Prisme - recapitulare

Tipul leciei: Lecie de consolidare i recapitulare

Obiectivele operaionale ale leciei:

1. Obiective cognitive:

OC1. s utilizeze instrumentele geometrice adecvate pentru a reprezenta prin desen corpurile studiate

OC2. s utilizeze corect n exprimare terminologia aferent

OC3. s descrie corpurile, s identifice elementele lor;

OC4. s calculeze aria i volumul unei prisme;

OC5. s argumenteze oral demersul de rezolvare al unei probleme;

OC6. s utilizeze n rezolvarea de probleme noiunile teoretice nvate.

2. Obiective afective:

OA1. s participe activ la lecie.

OA2. s-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

OA3. s-i dezvolte spiritul de observaie.

OC4. s-i dezvolte spiritul de echip. Mijloace i strategii didactice1. Materiale suport: tabla, marker diverse culori , coli flipchart, cubul (pt. metoda cubului), corpuri geometrice, plane, fie de lucru

2. Metode: conversaia, nvarea prin descoperire, lucrul pe grupe, metoda cubului, turul galeriei, exerciiul.3. Forme de evaluare: chestionarea oral

4. Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe.Etapele leciei

1. Moment organizatoric

2. Verificarea temei

3. Captarea ateniei

4. Recapitularea i consolidarea cunotinelor5. Tema pentru acas

DESFURAREA LECIEI

ETAPACONINUTULMETODEFORME DE ORGANIZARE

Moment organizatoric

(2 min) Se pun absenele, elevii i pregtesc materialeleConversaiaFrontal

Verificarea temei

(3 min) Elevii au avut ca tem de realizat un mic proiect: clasa fiind mprit n cinci grupe fiecare grup a avut de realizat din carton trei corpuri geometrice: cub, paralelipiped dreptunghic i prism dreapt cu baza triunghi echilateralConversaiaFrontal

Captarea ateniei

(3 min) Prezint pe scurt elevilor n ce const metoda cubului avnd un cub cu feele divers colorate, pe fiecare fa fiind inscripionat un verb, prin tragere la sori fiecare grup va primi ca sarcin una din cele 6 scrise pe feele cubului.Conversaia Frontal

Recapitularea i consolidarea cunotinelor

(40 min) Se aplic metoda cubului

Faa 1: Albastru - verbul descrie

Faa 2: Rou - verbul compar

Faa 3: Verde - verbul asociaz

Faa 4: Galben - verbul analizeaz

Faa 5: Portocaliu - verbul argumenteaz

Fata 6: Violet - verbul aplic

Elevii sunt mprii n 6 grupe eterogene, nu neaprat egale numeric, dup cum este cazul. Fiecare grup primete o coal i un marker. Liderul trage la sori sarcina.

Se anun tema de discutat i timpul de lucru alocat fiecrei grupe.

Se anun obiectivele leciei de consolidare.

Se mpart fiele cu sarcinile de lucru n grup (anexele 1-6).

Timp de 10-15 minute elevii lucreaz n echip la sarcina de lucru primit.

Profesorul supravegheaz activitatea elevilor i d indicaii acolo unde este nevoie. Soluioneaz eventual i situaiile n care nu toi elevii se implic n cadrul activitii de grup sau atunci cnd un elev monopolizeaz toate activitile.

Dup expirarea timpului liderul grupei expune coala la tabl. Elevii din fiecare grup i vor prezenta mai nti sarcina de lucru i modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de profesor, vor trece, pe rnd pe la fiecare poster al colegilor de la alt grup i vor acorda acestora o not. Dup ce fiecare grup a vizitat galeria i a notat corespunztor produciile colegilor, se vor discuta notele primite i obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri i se vor corecta eventualele erori.

Dac timpul permite se trece la rezolvarea aplicaiilor din fia de lucru (anexa 7), la care elevii vor lucra n perechi, cu colegul de banc, comunicnd la cererea profesorului rezultatele, cnd este cazul neclaritile se rezolv la tabl.

Metoda cubului

Exerciiul

Exerciiul Pe grupe

Individual

Tema pentru acas i notarea elevilor (2 min) Fia de lucru (anexa 7)

Se noteaz elevii care s-au remarcat i se rspltesc, dup caz, grupele , cu buline roii.ConversaiaFrontal

ANEXA1

FIA 1

VERBUL DESCRIE

Sarcini de lucru:

1. Enumerai prismele studiate.

2. Realizai cte un desen corespunztor pentru: cub, paralelipiped dreptunghic i prisma triunghiular regulat, punnd n eviden elementele lor.

FIA 2

ANEXA 2

VERBUL COMPAR

Sarcini de lucru:

1. Comparai o prism patrulater regulat cu un cub, evideniai deosebirile i asemnrile. Este cubul o prism regulat?

2. Evideniai asemnrile i deosebirile dintre cub i prisma patrulater regulat.

3. Comparai lungimea diagonalei unui cub cu muchia de 3 cm cu lungimea diagonalei unui paralelipiped dreptunghi cu dimensiunile de 2 cm, 3 cm, 4 cm.

FIA 3

ANEXA 3

VERBUL ASOCIAZSarcini de lucru:

1. Asociai pentru prismele de mai jos formulele pentru perimetrul bazei i aria bazei:

a) prisma patrulater regulat; b) prisma triunghiulara regulat c) prisma hexagonala regulata.2. Asociai prismele studiate cu obiecte din mediul cunoscut vou (dai exemple).

3. Asociai cubul, paralelipipedul dreptunghic i prisma regulat cu formulele pentru arie total i volum.

FIA 4

ANEXA 4

VERBUL ANALIZEAZSarcini de lucru:

1. Care este prisma cu cel mai mic numr de vrfuri?

2. Ce se poate spune despre paritatea numrului de vrfuri al unei prisme? De ce?

3. Desenai o prism patrulater regulat i punei n eviden, cu culori diferite, o diagonal a bazei, o diagonal a unei fee laterale i o diagonal a prismeiFIA 5

ANEXA 5

VERBUL ARGUMENTEAZ

Sarcini de lucru:

1. Din cte cuburi cu muchia de 1 cm, pot construi un cub cu muchia de 2 cm? Argumenteaz.

2. Fie ABCA1B1C1 o prism triunghiular regulat cu aria bazei de 3 cm2 i nlimea de 23 cm. Argumenteaza modul de calcul al Al, At, V , precum si al tangentei unghiului diedru dintre planele (C1AB) i (ABC).FIA 6

ANEXA 6

VERBUL APLIC

Sarcini de lucru:

1. Calculai aria lateral, aria total i volumul cubului din fig.1.

2. Calculai aria lateral, aria total ,diagonala i volumul prismei regulate din fig.2.

ANEXA FI DE LUCRU

PRISME RECAPITULARE1. O piscin ale 6 m lungime, 5 m lime i 1,8 m adncime.a) Ce volum are piscina?

b) Ce capacitate are piscina?

c) Care este masa apei din piscin?

2. Un vas de sticl are forma unui cub cu muchia de lungime 20 cm. ncap n vas 6 l de ap? Dac da, pn la ce nivel (nlime) se ridic apa?

3. Un vas de sticl de forma unui paralelipiped dreptunghic cu dimensiunile, L=22 cm, l= 15 cm, h= 30 cm se umple cu ap pn la jumtate din nlime. Punnd o piatr n vas nivelul apei se ridic cu 5 cm.

a) ce volum de ap se afl n vas?

b) care este volumul pietrei?

c) ci centimetri ptrai de sticl sunt necesari pentru confecionarea vasului innd cont de faptul c vasul nu are capac?4. Calculai aria lateral, aria total i volumul pentru prismele drepte cu baza triunghi echilateral din figurile:

5. O grind din lemn are forma de prism triunghiular regulat. Latura bazei este de 60 cm, iar nlimea de 3,6 m. Aflai volumul i masa acestei grinzi, tiind c densitatea lemnului este de 600 kg/m3.

6. Fie o prism hexagonal regulat, ABCDEFA'B'C'D'E'F' n care seciunea ADD'A' este un ptrat cu lungimea laturii de 8 cm. Calculai aria lateral i volumul.

7. Fie o prism hexagonal regulat, ABCDEFA'B'C'D'E'F', avnd toate muchiile de lungimi egale, 6 cm. Aflai volumul prismei ABDEA'B'D'E'.

Fig. 1

Fig. 2