proiect didactica

12
PROIECT DIDACTIC Profesor: Pop Diana-Andreea Data: 15. 04. 2010 Clasa: a VII-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: “Două loturi” de I.L.Caragiale – Caracterizarea personajului principal Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: - să clasifice personajele din text în funcţie de participarea lor la momentele acţiunii; - să ofere informaţii legate de trăsăturile personajului principal; - să recunoască modalităţile de caracterizare a personajului; - să dea exemple pentru fiecare modalitate de caracterizare; Afective: - să participe cu interes la activitate; - să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ; Strategia didactică : a. Metode şi procedee : conversaţia, ciorchinele, exerciţiul de recunoaştere, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire, expunerea b. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, pe grup şi individuală c. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp (50 de minute) d. Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, flipchart, videoproiector, manual, caiete, fişe de lucru Material bibliografic: 1

Upload: cretu-sabyna

Post on 16-Apr-2015

177 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect didactica

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactica

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pop Diana-AndreeaData: 15. 04. 2010Clasa: a VII-aObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: “Două loturi” de I.L.Caragiale – Caracterizarea personajului principalTipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale: Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:- să clasifice personajele din text în funcţie de participarea lor la momentele

acţiunii;- să ofere informaţii legate de trăsăturile personajului principal;- să recunoască modalităţile de caracterizare a personajului;- să dea exemple pentru fiecare modalitate de caracterizare;

Afective:- să participe cu interes la activitate;- să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ;

Strategia didactică :

a. Metode şi procedee : conversaţia, ciorchinele, exerciţiul de recunoaştere, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire, expunerea

b. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, pe grup şi individualăc. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp

(50 de minute)d. Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, flipchart, videoproiector, manual, caiete,

fişe de lucru

Material bibliografic:

Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2008

Literatura română pentru elevii de gimnaziu, Editura Badea & Professional Consulting, Bucureşti, 2006

www.colectiacinemateca.ro/doua-lozuri

1

Page 2: proiect didactica

SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric: notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei

I. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anteriorElevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema.

II. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmeazăProfesorul le arată elevilor citatul scris pe flipchart (ANEXA 1)Elevii recunosc pe flipchart cuvintele personajului Lefter Popescu.

III. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionaleProfesorul îi anunţă pe elevi că pe parcursul acestei ore vor discuta despre personajele operei “Două loturi” de I.L.Caragiale, punând mai mult accent pe personajul Lefter Popescu şi urmând ca, la sfârşitul lecţiei...(se anunţă obiectivele).

IV. Conducerea învăţăriiLi se explică elevilor că, pentru a putea vorbi despre personajul Lefter Popescu, trebuie să identifice mai întâi personajul principal, personajele secundare şi personajele episodice ale textului, având în vedere participarea lor la momentele acţiunii. Pentru această secvenţă, li se împarte elevilor o fişă de lucru.(ANEXA 2)

Se verifică şi se corectează eventualele răspunsuri ale elevilor, câţiva dintre ei răspunzând oral, prin sondaj, urmând apoi a fi notate următoarele informaţii:

Personaj principal: Lefter PopescuPersonaje secundare: chivuţele şi căpitanul PandelePersonaje episodice: doamna Popescu, comisarul Turtureanu şi domnul Georgescu

Elevii vor primi o fişă de lucru pe grup(ANEXA 3), pe baza căreia vor descoperi modalităţile de carcaterizare a personajului principal şi trăsăturile de caracter ale acestuia. Se fac trei grupe. Fiecare grupă îşi va alege un reprezentant care va prezenta apoi răspunsurile şi câte un membru care va merge la flipchart pentru a le scrie.

Pe baza răspunsurilor date de elevi, profesorul face schema caracterizării pe tablă, cu ajutorul metodei ciorchinelui, iar elevii notează în caiete şi ajută la realiyarea schemei.(ANEXA 4)

V. EvaluareElevii completează , individual, testul grilă.(ANEXA 5)

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferuluiElevii primesc tema pentru acasă: realizarea unei compuneri cu titlul “Caracterizarea lui Lefter Popescu”, care să includa informaţiile din schema realizată în decursul lecţiei.

2

Page 3: proiect didactica

ANEXA 1

“ – Aşa sunt eu, galant, cocoană! Când am chef, sparg; sparg, cocoană, când am chef, farfurii de câte zece mii de franci una! Sparg, mă-nţelegi, sparg al dracului!”

3

Page 4: proiect didactica

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂ

PERSONAJELE DIN OPERA LITERARĂ “DOUĂ LOTURI” DE I.L.CARAGIALE

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂ

PERSONAJELE DIN OPERA LITERARĂ “DOUĂ LOTURI” DE I.L.CARAGIALE

PersonajelePersonaj principal

Personajesecundare

Personajeepisodice

4

Page 5: proiect didactica

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA I: MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI

Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:

Exemple Modalitatea de caracterizare

Cine face caracterizarea/ De unde reiese caracterizarea

Trăsătura de caracter

- numele personajului: “Lefter Popescu”

“- Ţi-ai găsit! Eu şi noroc...”

“ - Femeie, trebuie să fie-n casă...Dracu’ n-a venit să le ia !... « 

GRUPA A II-A : MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI

Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:

Exemple Modalitatea de caracterizare

Cine face caracterizarea/ De unde reiese caracterizarea

Trăsătura de caracter

“ Toţi zeii! Toţi au murit![...] numai Norocul trăieşte şi va

PersonajelePersonaj principal

Personajesecundare

Personajeepisodice

5

Page 6: proiect didactica

trăi odată cu vremea[...] »« -Taci ! strigă crunt d. Lefter...Pe câte farfurii ai dat-o ?[...]- Unde sunt farfuriile ? …Voi să văz farfuriile! Adu farfuriile !porunceşte straşnic d. Lefter.[...]Şi pac !trânteşte una jos...ţăndări !şi pe urmă, paf! alta asemenea.”“ Domnul Lefter e convins că Ţâca a furat biletele, drept care o ia la palme.”

GRUPA A III-A: MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI

Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:

Exemple Modalitatea de caracterizare

Cine face caracterizarea/ De unde reiese caracterizarea

Trăsătura de caracter

“ – Bravo! Bun gust ai! Zice rânjind sardonic.”

“ – Aşa sunt eu, galant, cocoană!când am chef, sparg... »« - Domnule Popescu, dacă dumneata nu mai vrei să vii la serviciu, atunci, te rog, cel puţin trimite mâne cheia sertarului unde ai acte publicate în întârziere.- Am fost bolnav, d-le şef.- Mofturi !- Parol, domnule şef; mâne viu negreşit.”

6

Page 7: proiect didactica

ANEXA 4

7

Page 8: proiect didactica

Caracterizarea personajului principal:Lefter Popescu

LefterPopescu

Personajprincipal

participă la toatemomentele acţiunii

Caracterizaredirectă

Caracterizareindirectă

Auto-caracterizare

“Ţi-ai găsit!eu şi noroc…”

neîncrezător

norocos,atotputernic

“Toţi zeii! Toţi au murit![...]numaiNorocul trăieşte şi va trăi odată cu Vremea[…]”

prinnume

“Lefter” =om fără

bani

reacţii şi stăriinterioare

agitatnu

găseştebiletele

depresivdin cauzaameninţărilorşefului

revoltatîmpotrivasorţii

relaţia cu altepersonaje

cu Ţâca

impulsiv

violent

cu soţia

îi reproşeazălipsabiletelordin jachetă

cu şeful

supus revoltat

ANEXA 5

Nume şi prenume: Data:

8

Page 9: proiect didactica

Clasa:

Test grilă

Caracterizarea personajului Lefter Popescu din opera “Două loturi” de I.L.Caragiale

Încercuiţi răspunsurile corecte:

1. Lefter Popescu este un personaj:

a. secundarb. episodicc. principal

2. Lefter Popescu participă la:

a. un singur moment al acţiuniib. două momente ale acţiuniic. toate momentele acţiunii

3. Caracterizarea personajului se face:

a. doar prin caracterizare directăb. doar prin caracterizare indirectăc. atât prin caracterizare directă, cât şi prin caracterizare indirectă

4. Autocaracaterizarea :

a. este o modalitate de caracterizare directăb. este o modalitate de caracterizare indirectăc. nu este o modalitate de caracterizare a personajelor

5. Domnul Popescu rosteşte următoarele cuvinte: “ – Alaltăieri!...fără s-o cauţi pân buzunare!” către:

a. doamna Popescub. Ţâcac. căpitanul Pandele

9