proiect didactic dirigentie vera

3
PROIECT DIDACTIC Propus de prof. VERONICA TUDOSE Liceul de Arta „Margareta Sterian”, BUZAU Aria curriculară: consiliere/orientare (dirigenţie) Obiectul: dirigenţie Componenta: Autocunoastere si dezvoltare personala Tema: „Linia vietii” Clasa: a XI-a B Diriginte: prof. Veronica Tudose Obiective operaţionale: elevul va fi capabil: Să-şi elaboreze şi să practice un stil personal de analiză a calităţilor pe care le-a acumulat de-a lungul vietii Să demonstreze atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de alţii; indentificarea evenimentelor importante de pe parcursul vietii compararea unor perspective diferite asupre lumii la varste diferite compararea traseului personal cu experientele celorlati Metode folosite: conversaţie, problematizare, dezbatere Mijloace didactice: prezentări power point, video proiector, tablă interactivă, coli mari de hârtie, carioca, markere. Produse ale activităţii: diagrame,d Desfăşurarea lecţiei:

Upload: veratudose

Post on 05-Jul-2015

1.699 views

Category:

Documents


14 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Dirigentie Vera

PROIECT DIDACTIC

Propus de prof. VERONICA TUDOSE

Liceul de Arta „Margareta Sterian”, BUZAU

Aria curriculară: consiliere/orientare (dirigenţie)

Obiectul: dirigenţie

Componenta: Autocunoastere si dezvoltare personala

Tema: „Linia vietii”

Clasa: a XI-a B

Diriginte: prof. Veronica Tudose

Obiective operaţionale: elevul va fi capabil:

Să-şi elaboreze şi să practice un stil personal de analiză a calităţilor pe care le-a

acumulat de-a lungul vietii

Să demonstreze atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de alţii;

indentificarea evenimentelor importante de pe parcursul vietii

compararea unor perspective diferite asupre lumii la varste diferite

compararea traseului personal cu experientele celorlati

Metode folosite: conversaţie, problematizare, dezbatere

Mijloace didactice: prezentări power point, video proiector, tablă interactivă, coli mari de hârtie,

carioca, markere.

Produse ale activităţii: diagrame,d

Desfăşurarea lecţiei:

1.Moment organizatoric:(5min)

Se verifica prezenta si functionarea materialului didactic

Se amenajeaza spatiul de lucru

Se oragnizeaza colectivul de elevi in grupe de 5-6 elevi

2.Ice bracker –„Urcati in vagoane”(5min)

Se deseneaza un tren pe tabla cu mai multe vagoane: familia, prietenii,

3.Prezentarea subiectului lectiei(10min)

Titlul lectiei „Linia vietii”

Proiectarea prezentarii „Trenul vietii”

Page 2: Proiect Didactic Dirigentie Vera

Concluzii

4.Jocul de-a viata

Pe o coala de hartie format A4 orientata pe orizontala fiecare elev deseneaza o linie pe care

marcheaza la inceput momentul nasterii sale si undeva momentul prezent, dupa care marcheaza,

utilizand creioane colorate evenimetele importante din viata sa, atat cele pozitive (in partea de sus a

liniei) cat si pe cele negative (in partea de jos a liniei). Ulterior se poate realiza o discutie pe grupuri

mici in care fiecare elev va expune pe rand ceea ce a desenat (doar ceea ce doreste sa impartaseasca

cu ceilalti). In ambele modalitati de realizare a exercitiului se recomanda faza ultima in care se

discuta cu toti elevii semnificatia acestor evenimente pe care le-au semnalat ca fiind cele care i-au

marcat, de ce un anumit eveniment este important pentru cineva si uitat de altcineva, de ce acelasi

eveniment are ecouri emotionale diferite, si cum ar fi mai bine sa gandim sau sa ne comportam in

situatii de esec, respectiv de succes

Concluzii

5.Feed-back(10min)

Prezentarea „Dumnezeu”

6.Sa realizeze in echipe o intersectie a liniilor vietii

Se impart elevii in grupe de cite 4-5

Se distribuie materialele de lucru

Se prezinta sarcinile de lucru

Se alege un reprezentant care sa prezinte lucrarea si sa evidentieze punctele si

achizitiile comune

7.Prezentarea „Sfaturi pentru pisici”

6.Prezentarea subiectului lectiei viitoare „Abilitati si meserii”