proiect de lectie mate iii

11
Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI PROIECT DE LECŢIE DATA: 23.03.2011 CLASA: a III-a A OBIECTUL: MATEMATICA UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Operaţii matematice în concentrul 0 – 10 000 SUBIECTUL: Adunarea fără trecere peste ordin a numerelor naturale de la 0 la 10 000 OBIECTIV FUNDAMENTAL: exersarea adunării fără trecere peste ordin a numerelor în concentrul 0 – 10 000, stimularea dorinţei de calcul cu numere mari OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1; 1.2; 1.3; 2.5; 2.6; 3.1; 4.3. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să reactualizeze cunoştinţele despre aproximaţie, rotunjirea numerelor la zeci, sute, mii, zeci şi sute de mii; O2 – să opereze în concentrul 0 – 10 000, cu materiale concrete din natură, respectând ordinele din clasele numerelor date; O3 – să efectueze calcul mintal oral, exerciţii şi probleme cu numere formate din mai puţin de 5 cifre, adunări cu mai mulţi termeni şi să verifice prin comutativitate; O4 – să sesizeze relaţii matematice diverse pe care să le efectueze prin operaţii de adunare,;

Upload: bogdanstroe83

Post on 27-Nov-2015

20 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 23.03.2011

CLASA: a III-a A

OBIECTUL: MATEMATICA

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Operaţii matematice în concentrul 0 – 10 000

SUBIECTUL: Adunarea fără trecere peste ordin a numerelor naturale de la 0 la 10 000

OBIECTIV FUNDAMENTAL: exersarea adunării fără trecere peste ordin a numerelor în concentrul 0 – 10 000, stimularea dorinţei de calcul cu numere mari

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1; 1.2; 1.3; 2.5; 2.6; 3.1; 4.3.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să reactualizeze cunoştinţele despre aproximaţie, rotunjirea numerelor la zeci, sute, mii, zeci şi sute de mii;

O2 – să opereze în concentrul 0 – 10 000, cu materiale concrete din natură, respectând ordinele din clasele numerelor date;

O3 – să efectueze calcul mintal oral, exerciţii şi probleme cu numere formate din mai puţin de 5 cifre, adunări cu mai mulţi termeni şi să verifice prin comutativitate;

O4 – să sesizeze relaţii matematice diverse pe care să le efectueze prin operaţii de adunare,;

O5 – să lucreze individual şi în perechi exerciţii, probleme, joc matematic pe bază de fişe de lucru.

TIPUL LECŢIEI: mixtă

RESURSE:

a) METODOLOGICE ŞI PROCEDURALE: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, munca cu manualul, lucrul în perechi.

b) MATERIALE: boabe de porumb, fasole, mazăre, grâu, ardei, roşii, Culegere de exrciţii şi probleme de matematică pentru clasele I – IV, de Angelica Gherman, Ed. Elis, 2007, fişe de lucru, planşa ABACUL CU BOABE

Page 2: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

DESFĂŞURAREA OREI

ETAPELECŢIE

OB. OP

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI RESURSE şiEVALUARE

Mom. Organiza-toric

Verificarea temei

Verificarea lecţiei vechi

Captarea atenţiei

O1

O3

Se pun la îndemână toate materialele necesare lecţiei.Se asigură climatul optim.

a)Verificare cantitativă: dacă toţi elevii au efectuat temele;b) Verificare calitativă: -secitesc pe rând exerciţiile şi --se fac autoverificări şi autocorectări, unde este cazul;-se face verificarea autocorectarilor .

Rotunjirea numerelor naturale cuprinse între 0 şi 1 000 000Ce fel de rotunjiri cunoaştem, după procedura pe ca o aplicăm?

-corijări şi sprijin pentru exprimarea explicaţiilor

-rotunjirea la zeci:ex.: 463, 379, 1 341

-rotunjire la sute:ex.: 532, 2 488

-rotunjirea la mii:ex.: 47 843; 124 452

-rotunjire la zeci de mii, sute de mii;ex.: 371 000 690 000

Calcul mintal oral-aproximări:Cumpăr o carte cu 23 de lei, un penar cu 11 lei, un ghiozdan cu 79 de lei. Câte zeci de lei trebuie să plătesc pentru cumpărături?

Elevii pregătesc cele necesare: manuale, caiete, instrumente de scris, culegeri.

Pe rând câţiva elevi (2 – 3) vor citi exerciţiile efectuate acasă.Se bifează rezultatele corecte şi se autocorectează acolo unde este cazul.

Prin adaos, adăugând – dacă cifra in ordinul inferior este mai mare decât 5;Prin lipsă , luând – dacă cifra din ordinul imediat inferior este mai mic decât 5.

Câte un elev va rezolva la tablă, va da explicaţiile corespunzătoare:→460; 380; 1 340.

→500; 2 500

→48 000; 124 000

→370 000→700 000

20 + 10 + 80

Elevii calculează mintal si dau rezultatul.

verificare frontală

Evaluarescrisă

evaluare orală

converaţiaeuristică

explicaţia

exerciţiul

evaluare frontală

Page 3: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

Anunţarea lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor de referinţă

Dirijarea învăţării

O2

O3

-relaţii matematice:T1 → 7 000T2 → 2 000S → ?măriţi pe cel mai mare număr natural de 4 cifre cu 1S → 10 000T1 → 5T2 → ?

Adunarea fără trecere peste ordin a numerelor naturale de la 0 la 10 000-ob. Operaţionale: a)ex. de adunare fără trecere peste ordin cu numere până la 10 000; b)proba adunării prin comutativitate;c)adunări cu mai mulţi termenid)probleme

Activitate cu materiale din natură-se intuieşte planşa ABACUL CU BOABEZ U mii S Z U-exerciţii de formare a numerelor , cu boabe de: porumb →Zde miifasole → U de miimazăre → Sgrâu → Zardei → U

Exerciţii de calcul, demonstrative:-adunări respectând clasele şi ordinele7 435 + 2 562

-calculul în scris

Exerciţii de formare a numerelor: 6 000 + 400 + 90 + 6 3 000 + 700 + 50 + 5

S = 7 000 + 2 000

9 999 + 1

T2 = S – T1 9 995

-citirea planşei, a numerelor redate prin boabe -elevii vor forma pe bancă numere cu ajutorul boabelor de porumb, fasole, mazăre, grâu şi ardei , apoi vor opera cu ele.

-citirea câtorva operaţii redate cu seminţe

Un elev demonstrează la tablă adunarea, prin descompunere:7 000 + 400 + 30 + 5 +2 000 + 500 + 60 + 2

7 435 +2562

Câţiva elevi vor efectua la tablă şi-n caiete exerciţii.

Unii elevi vor efectua la tablă:

planşa ABACUL CU BOABE

exerciţiul

demonstraţia

ev.orală

exerciţiul

Page 4: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

Retenţie şi transfer

Feed-back

O4

O5

Calcul şi verificare prin schimbarea locului termenilor (comutativitate):

diferenţiat-elevii cu rezultate slabe la matematică vor primi în munca directă exerciţii mai facile, cu mai putine ordine: ex.: 243 + 142

Gruparea termenilor în mod convenabil (asociativitatea):623 + 251 + 177

Problemă-prezentarea textului problemei: „O comună este formată din 3 sate. Aflaţi numărul locuitorilor comunei, ştiind că în primul sat sunt 1221 locuitori, în al doilea sat sunt cu 112 locuitori mai mult, iar în al treilea sat sunt cu 1012 locuitori mai mult decât în primul sat.”-procesul analitico-sintetic:a)Ce cunoaştem în problemă şi ce nu cunoaştem?

b)Cum aflăm totalul loc?-ce trebuie să aflăm mai întâi?Rezolvarea în scris a problemei

se va citi selectiv din manual pagina 104:-regulile pentru calculul rapid cu exemplele date;-exemplele de descompunere a numerelor, adunarea pe clase şi ordine.

- Se împart fişe de lucru elevilor.Activitate diferenţiată:

5 439 + 1 360 +1 360 5 439-alte exerciţii

Elevii vor lucra la tablă şi-n caiete.

Se lucrează la tablă: (623 + 177) + 251-la tablă şi-n caiete alte exerciţii

-textul problemei se va scrie prescurtat la tablă:3 sate .....I →1221 loc. .....II →cu 112 loc. mai mult ..... III →cu 1012 loc. mai mult decât I......? loc. total-repetarea datelor problemei;

a)cunoaştem nr. loc. I sat, nu cunoaştem al II-lea şi al III-lea sat;b)totalul loc. →I + II +III

-loc. din al II-lea şi al III-lea satRezolvare:1221 loc. + 112 loc. → al II-lea1221 loc. + 1012 loc. → al III-lea1221 loc. + 1333 loc. + 2233 loc. →total loc.

Câţiva elevi cu ritm bun de citit şiexpresivitate vor citi selecţiile date.

-elevii lucrează îndividual

activitate diferenţiată

ev. scrisă

culegere matematică

ev. Orală

munca cu manualul

fişe de lucru

Page 5: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

Notări

Tema pentru acasă

elevii cu rezultate mai slabe la învăţătură vor primi fişe de lucru cu exerciţii mai uşoare.

-supraveghere şi corijări-verificarea muncii independenteVoi evidenţia elevii activi

ex. 3, 4 şi problema 8 de la pg. 105

-jocul matematic se va rezolva în perechi

Unii elevi vor primi calificative pentru participare la lecţie.

Notarea temei

munca independen-

munca în perechi

evaluarea scrisă

Page 6: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

Inst. MARA – VALENTINA ANCA

Data .............. Numele elevului...................................................

FIŞĂ DE LUCRU1. Calculează şi verifică:

832 + 67142 + 707

7 520 + 1 409 4 560 + 2 200

2. Grupează termenii în mod convenabil:220 + 460 + 8060 + 732 + 140550 + 410 + 500 + 223 + 77 + 270

3. Problemă

Pe un raft sunt 110 cărţi, pe al doilea raft sunt cu 34 cărţi mai multe, iar pe al treilea raft sunt mai multe cărţi decât pe primul raft cu 25 cărţi. Câte cărţi sunt pe cele trei rafturi?

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

4. Formulează o problemă care să se rezolve prin exerciţiul:1 100 + 1 100 + 214

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

Page 7: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

.....................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

Data .............. Numele coechipierilor....................................................................................

Joc matematicContinuă după model:

Descoperă regula şi continuă!

210 + ? = 220 70 + ? = 100

220 + ? = 240 100 + ? = 160

240 + ? = 270 160 + ? = 190

............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

..............................................................................................................................................

......... + ..........

.......+ ...... + ...... ...... + ...... + .....

......... + ........

.......+ .... + ...... ...... + ...... + .....

3 11 + 111 =

300 + 10 + 1 100 + 10 +1

Page 8: Proiect de Lectie Mate III

Inst. ANCA MARA – VALENTINA LICEUL TEHNOLOGIC DOBREŞTI

..............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................