proiect de lecţie - intervalele muzicale - clasca a 5 a

4
PROIECT DIDACTIC Profesor : Constantinescu Bianca Clasa : a V-a Numặr de elevi ׃cca 15 Unitatea de invatare: MELODIA Subiectul lecţiei: a) teoretic: Intervale muzicale b) practic-interpretare: lucrări muzicale studiate la acest capitol. Premise teoretice : limbaj muzical specific temei în discuţie Premise practice : exerciţii pe intervalele muzicale cunoscute Tipul lectiei : mixtặ (fixare si consolidare a cunostintelor) Durata lecţiei ׃50 minute Obiective operaţionale: Elevii trebuie să aibă deprinderea: O . 1 . sặ îşi consolideze cunoştinţele legate de intervalele muzicale studiate O . 2 . sặ intoneze corect exerciţiile de încặlzire a vocii. O . 3 . sặ intoneze conştient melodic intervalele învặţate O . 4 . sặ interpreteze nuanţat şi expresiv în grup sau individual cậntecele , Alouette , Bardul din Mirceşti şi Lặcusta , Melodie din Rapsodia I de George Enescu. O . 5 . sặ fie capabili sặ recunoascặ şi sặ intoneze intervalele de peimặ , secundặ (M şi m) , terţặ (M şi m), cvartặ , cvintặ , sextặ (M şi micặ) , septimặ ( M Şi micặ) , octavặ. Competenţe specifice: C.1 . identificarea producţiilor artistice ce aparţin repertoriului vocal C.2 . recunoaşterea auditivặ şi vizualặ a intervalelor muzicale cunoscute C.3 . interpretarea solfegiilor din repertoriul dat C.4 . fixarea cunoştinţelor anterioare. STRATEGII DIDACTICE ׃Activitate frontală şi individualặ , Activitate pe 3 grupe Materiale didactice folosite ׃Manual de educaţie muzicală, clasa a V a, Editura Didacticặ şi pedagogicặ , Bucureşti , 2010

Upload: vasile-vasile-ploiesti

Post on 14-Aug-2015

899 views

Category:

Documents


17 download

DESCRIPTION

proiect de lectie clasa a 5 a intervalele muzicale

TRANSCRIPT

Page 1: proiect de lecţie - intervalele muzicale - clasca a 5 a

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Constantinescu BiancaClasa : a V-a Numặr de elevi ׃ cca 15Unitatea de invatare: MELODIA

Subiectul lecţiei: a) teoretic: Intervale muzicale b) practic-interpretare: lucrări muzicale studiate la acest capitol.

Premise teoretice : limbaj muzical specific temei în discuţie Premise practice : exerciţii pe intervalele muzicale cunoscute

Tipul lectiei : mixtặ (fixare si consolidare a cunostintelor)Durata lecţiei 50׃ minute

Obiective operaţionale: Elevii trebuie să aibă deprinderea: O . 1 . sặ îşi consolideze cunoştinţele legate de intervalele muzicale studiate O . 2 . sặ intoneze corect exerciţiile de încặlzire a vocii. O . 3 . sặ intoneze conştient melodic intervalele învặţate O . 4 . sặ interpreteze nuanţat şi expresiv în grup sau individual cậntecele , Alouette , Bardul din Mirceşti şi Lặcusta , Melodie din Rapsodia I de George Enescu. O . 5 . sặ fie capabili sặ recunoascặ şi sặ intoneze intervalele de peimặ , secundặ (M şi m) , terţặ (M şi m), cvartặ , cvintặ , sextặ (M şi micặ) , septimặ ( M Şi micặ) , octavặ. Competenţe specifice:

C.1 . identificarea producţiilor artistice ce aparţin repertoriului vocal C.2 . recunoaşterea auditivặ şi vizualặ a intervalelor muzicale cunoscute C.3 . interpretarea solfegiilor din repertoriul dat C.4 . fixarea cunoştinţelor anterioare. STRATEGII DIDACTICE ׃

Activitate frontală şi individualặ , Activitate pe 3 grupe Materiale didactice folosite ׃ Manual de educaţie muzicală, clasa a V a, Editura Didacticặ şi pedagogicặ , Bucureşti , 2010 Caiet de muzică , fişe de lucru , imprimantặ, laptop.

Metode: exerciţiul , învăţarea centrată pe elev, conversaţia , explicaţia, demonstraţia, audiţia repetată. Loc de desfặşurare ׃ sala de clasặ

Bibliografie:1. Ana Motora Ionescu (1987 ) Metodica predării muzicii la claselel V-VIII,” EDP, Bucureşti2. Munteanu, Gabriela( 2008) Modele de educaţie muzicală. Editura Fundaţiei România de Mâine 3. Munteanu, Gabriela (2008) Sisteme de educaţie muzicală.Editura Fundaţiei România de Mâine

Page 2: proiect de lecţie - intervalele muzicale - clasca a 5 a

DESFĂŞUREAREA LECŢIEIEvenimeneteDidactice Timpul

Ob. op

Conţinutul ştiinţific ResurseStrategii

Evaluare

. Moment organizatoric

O1 - organizarea colectivului de elevi în vederea bunei desfăşurări a lecţiei, pregatirea materialelor necesare

Conversaţia Obserarea sistematică

2 Exercitii de cultura vocala

02 Exercitii de intonatie Exercitii de intonatie a gamei Do major, cu trecere prin arpegiu in urcare si coborare.

Exerciţiul Evaluare frontală şi individualặ

3. Captarea atenţiei

01 Prezentarea planşei cu intervalele muzicale. Explicaţia Observarea sistemică

4. Anunţarea temei lectiei noi

O1 Se anunta subiectul lectiei Intervale muzicale este scris titlul la tabla si in caiete

Conversaţia Observarea sistemică

5. Dirijarea învăţării

O1

O3

O4

O5

Se cere solfegierea cantecelor ׃

Alouette se selecteaza intervalul de prima, şi octava .

Se solfegiaza cantecul ,,Bardul din Mirceşti ! Se construieste un interval de secundặ , terţặ , cvarta, cvinta .

Se solfegiaza cantecul Lặcusta Se construieşte intervalul de sextặ şi septimặ.

Se concluzioneaza: prima, cvarta cvinta si octava sunt intervale perfecte , secunda , terţa , sexta şi septima sunt intervale mari şi mici.

Importanţa terţei pentru constucţia gamelor majore si minoreTerţa, sexta şi septima mari sunt specifice gamelor majoreTerţa, sexta şi septima mici sunt specifice gamelor minore.

Conversatia

Manual

Fişe de lucru Exercitiul

Demonstratia

Învăţarea centrată pe elev

Evaluare frontală şi individuală

Evaluare frontală şi individuală

6. Evaluarea performantei

O1 Solfegierea unui cậntec nou ׃

Fişe de lucru Evaluare frontală şi

Page 3: proiect de lecţie - intervalele muzicale - clasca a 5 a

O3

O4 O5

Melodie din Rapsodia I , De George Enescu

Se împart în trei grupe , si se cere identificarea a cật mai multe intervale cunoscute , În melodia din Rapsodia I de George Enescu.

Exerciţiul

Fişe de lucru

individuală

Aprecieri verbale şi prin note

01Sunt apreciate: aportul individual in vedrea interpretarii colective si interesul cu care au participat la lectie Conversaţia

ExplicaţiaEvaluare frontală şi individuală