proiect de lecţie iix tehnologii generale mecanice
DESCRIPTION
Proiect Lectie IX INDREPTAREA TEHNOLOGII GENERALE MECANICETRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Profesor:
Clasa: IX G
Modulul : M III – TEHNOLOGII GENERALE MECANICE
Lectia: INDREPTAREA
Scopul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe
Unitatea de competenţă : Lăcătuşărie generală
Competente specifice
CS1 – Recunoaşte operaţiile de lăcătuşerie
CS2 – Execută operaţii de lăcătuşerie pregătitoare
1. COMPETENŢE DERIVATE :
CD1 – Definirea trasării
CD2 – Clasificarea trasării
CD3 – Clasificarea instrumentelor şi dispozitivelor utilizate la trasare
CD4 – Prezentarea dispozitivelor pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
CD5 – Prezentarea instrumentelor de trasare
CD6 – Prezentarea instrumentelor ajutătoare
CRITERII DE PERFORMANŢĂ :
C1:a)Identificarea SDV-urilor şi utilajelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie
b)Recunoaşterea operaţiilor de lăcătuşerie,a condiţiilor organizatorice necesare efectuării acestora
c)Selectarea sculelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie
C2:a)Selectarea semifabricatelor , SDV-urilor şi utilajelor necesare efectuării operaţiilor pregătitoare
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode didactice: dialogul, conversaţia euristică, explicaţia ştiinţifică, observarea dirijată, analiza comparativă, exerciţiul.
2. Mijloace de învăţământ: manuale, fisa de lucru. videoproiector
3. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală.
Nr.crt.
ETAPELE LECŢIEI
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE FORME DE ORGANIZAR
E A ÎNVĂŢĂRII
TIMP
RESURSE
EVALUAREACTIVITATE DESFĂŞURATĂ DE PROFESOR
ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ
DE ELEVIMETODE MIJLOACE
1.Organizarea clasei
- salutul, scurtă conversaţie de acomodare, verificarea prezenţei, anunţarea activităţii ce urmează a se desfăşura.
- răspund solicitărilor profesorului.
activitate frontală
2’
-conversaţia- dialogul
condiţiile materiale şi ambientale din cabinetul de specialitate
Observaţia curentă
sistematică
2.
Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă
- verifică nivelul de cunoştinţe dobândite în lecţia anterioară prin adresarea următoarelor întrebări: ce este îndreptarea-cum se clasifică îndreptarea-care sunt sculele şi utilajele folosite la îndreptare-care sunt tehnologiile de îndreptare studiate-în ce constă controlul îndreptării-care sunt măsurile deprotecţie a muncii la îndreptare
- îşi concentrează atenţia asupra activităţii din clasă.-ascultă întrebările , îşi formulează răspunsurile şi participă la dialogul iniţiat de profesor-completează eventualele răspunsuri formulate greşit sau incomplet de colegiSunt atenţi la completările făcute de profesor
activitate frontală
activitateindividualăactivitate frontală
10’
- conversaţia euristică
- problematizarea
- analiza comparativă
-observaţia dirijată
- exerciţiul
explicaţia
Manualulfisa de lucru
Examinare orală
Observaţia curentă
sistematică
Investigaţia
Examinare scrisă
Observare sistematică
3.
Transmiterea/ asimilarea noilor cunoştinţe
- captează interesul elevilor pentru lecţia nouă.- anunţă titlul lecţiei şi obiectivele urmărite.-Defineşte trasarea-Clasifică trasarea,ajutat de elevi-Clasifică instrumentele şi dispozitive-le folosite la trasare-Împarte fişele de lucru-Prezintă dispozitive-le pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului-Prezintă instrumentele de trasare-Prezintă instrumentele ajutătoare folosite la trasare
sunt atenţi la noţiunile predate;redescoperă conduşi de profesor cunoştinţe dobândite la alte discipline;- iau notiţe.- urmăresc prezentarea profesorului- colaborează cu profesorul , analizeaza sculele, dispozitivele si utilajele folosite la indreptareprecum si tehnologia indreptarii manuale si mecanice.
activitate frontală
activitate frontală
25’
-conversaţia-observarea dirijată-învăţarea prin descoperire-explicaţia
-studiu de caz-problematizarea
caiete de notiţemanualulfisa de lucru
videoproiector
Examinare orală
Observaţia curentă
sistematiă a elevilor
Investigaţia
4.Fixarea şi consolidarea conţinuturilor predate.Realizarea conexiunii
-distribuie fisele de lucru- verifică prin întrebări frontale modul de receptare a noilor cunoştinţe
- rezolva fisele de lucru
- se concentrează şi răspund la întrebări
activitate frontală
10’dialogulconversaţiaexplicaţiaobservarea dirijată
caiete de notiţe manualfisa de lucru
Examinare orală
InvestigaţiaObservarea
curentă sistematică
inverse
5.Încheierea activităţii
- comunică rezultatele asupra fiselor de lucru- face aprecieri asupra lecţiei.- evidenţiază elevii activiacordă note, le motivează şi consultă clasa privind justeţea aprecierilor
- sunt atenţi la aprecierile profesorului şi aşteaptă cu nerăbdare notele- îşi manifestă deschis şi liber părerea
activitate frontală
3’
expunereaexplicaţiaconversaţia
caiete de notiţe
catalog
Observaţia curentă
sistematică a elevilor
Investigaţia
Numele elevului:.............................................
Clasa:...............
FISA DE LUCRU
Trasarea metalelor
1.Din notiunile prezentate mai jos,subliniati caracteristicile operatiei de trasare a metalelor:
Posibilitate redusa de a se obtine rebuturi;
nivelul de pregatire profesionala poate fi scazut;
reduce consumul de metal;
adaosurile de prelucrare sunt mai mici;
inlatura deformatiile permanente.
2.Identificati dispozitivele utilizate la trasare si precizati in mod corespunzator destinatia lor: