proiect de lecţie finala

8
PROIECT DE LECŢIE (finală) Data: 11 mai 2015 Propunător: Bondor Lavinia - Adela Unitatea şcolară: Palatul Copiilor Tîrgu Mureş Obiectul de învăţământ: ARTA ACTORULUI Subiectul lecţiei: Exerciţii care vor privi activitatea senzorialã: auditiv, vizual. Unitatea de învăţare: Exerciţii de improvizaţie pregãtitoare Competenţa generală: Stimularea creativităţii şi formarea unui comportament creator Categoria de lecţie: mixtă Competenţe specifice: - Descoperirea diferitelor sunete - Dezvoltarea memoriei vizuale - Dezvoltarea capacităţii imaginative, creative şi a spiritului de observaţie şi inventivitate; - Dezvoltarea coordonării şi a spiritului de echipă. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: O1 – să-şi îmbunătăţească memoria O2 – să fie atenți chiar şi la cele mai mici detalii O3 – să manifeste disponibilitate creatoare şi curiozitate O4 - să adopte un comportament adecvat activităţii în grup O5 - să-şi dezvolte imaginaţia şi dorinţa de a realiza ceva nou Tipul de experienţă de învăţare: euristică/prin descoperire Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, exemplul, jocul didactic , reflecţia personală.

Upload: lavinia-adela

Post on 16-Sep-2015

230 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE (final)

Data: 11 mai 2015Propuntor: Bondor Lavinia - AdelaUnitatea colar: Palatul Copiilor Trgu Mure

Obiectul de nvmnt: ARTA ACTORULUISubiectul leciei: Exerciii care vor privi activitatea senzorial: auditiv, vizual.Unitatea de nvare: Exerciii de improvizaie pregtitoareCompetena general: Stimularea creativitii i formarea unui comportament creatorCategoria de lecie: mixtCompetene specifice: Descoperirea diferitelor sunete Dezvoltarea memoriei vizuale Dezvoltarea capacitii imaginative, creative i a spiritului de observaie i inventivitate; Dezvoltarea coordonrii i a spiritului de echip.Obiective operaionale: La sfritul activitii, copiii vor fi capabili: O1 s-i mbunteasc memoriaO2 s fie ateni chiar i la cele mai mici detaliiO3 s manifeste disponibilitate creatoare i curiozitateO4 - s adopte un comportament adecvat activitii n grup O5 - s-i dezvolte imaginaia i dorina de a realiza ceva nou Tipul de experien de nvare: euristic/prin descoperireMetode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, exemplul, jocul didactic , reflecia personal.Mijloace de nvmnt: laptopForme de organizare: individual, n grup, n perechi

DESFURAREA LECIEIMomentele lecieiObiectiveActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea activitii i alte observaii

I. Captarea ateniei(5)

Salut; Stabilesc ordinea i disciplina n clas; Verific prezena elevilor; Pregtesc mijloacele didactice; Realizez formaia cerc. Explic jocul de nclzire. n spaiu se va introduce un numr de scaune. Numrul de scaune trebuie s fie cu un scaun mai puin fa de numrul de elevi. Elevii se vor mica n spaiu, ncercnd s umple spaiul, i ascultnd indicaiile profesorului, i anume: s mearg cu spatele sau mersul piticului, etc. Cnd profesorul bate din palme, elevi vor trebui s se aeze pe scaune. Cel care nu reuete s se aeze pe scaun, iese din joc. Pe urm se continu jocul prin scoaterea unui alt scaun. Jocul se continu pn rmne un singur scaun,iar ctigtorul e cel care reuete s se aeze pe el. Explic cel de-al doilea joc. Elevii se vor mica n spaiu, ncercnd s umple spaiul. Cnd profesorul spune: dou nasuri, trei picioare drepte etc, elevii vor trebui s-i apropie priile indicate dar i s fie ateni la numrul indicat. Cei care nu reuesc s ndeplineasc aceste cerine vor fi descalificai. Se conformeaz cerinelor profesorului.

II. Actualizarea cunotinelor nsuite anterior(10) Solicit elevilor s enumere exerciiile realizate la ultima ntlnire. Propun reluarea unui exerciiu, i anume, jocul de improvizaie. Elevii se vor mica n spaiu, ncercnd s umple spaiul, folosind o micare ct mai haotic, iar cnd profesorul le d indicaia freez, elevi vor nghea n poziia n care au fost surprini. Din poziia respectiv , elevii vor trebui s improvizeze o aciune posibil din poziia respectiv. Propun s ngreunm sarcina elevului, i anume, din poziia n care au fost surprini, s fac o aciune plauzibil n relaie cu poziia celuilalt( cte doi) Elevii cunosc desfurarea exerciiului i trec la executarea lui.Exerciiile de memorie sunt cele mai utile exerciii pentru dezvoltarea concentrrii i ateniei la copii, deoarece solicit creierul s se focuseze asupra reinerii informaiilor i redrii lor.

Conversaia de verificare (prin ntrebri i rspunsuri)

Descrierea i reconstituirea

III. Prezentarea materialului stimul(5) Prezint un filmule: Memory Test: Test your visual memory i le mpart cte o foaie i un pixElevii sunt ateni la filmule, dup care vor rezolva testul din filmuleElevii i vor verifica rspunsurile date

IV. Comunicarea temei i a obiectivelor operaionale (2)Anun lecia nou: Exerciii care vor privi activitatea senzorial: auditiv, vizual. , competenele i obiectivele operaionale.

Elevii sunt ateni, urmresc i neleg competenele pe care le vor dobndi.

.

V. Dirijarea nvrii (15)O2O3O4O5

O1O2O3O4O5

O1O2O3O4O51. Prezint regulile jocurilor: Jocul trebuie s decurg cu o concentrare maxim. Un elev va face un zgomot, sunet n timp ce ceilali elevi vor sta cu spatele. Dup ce a terminat de fcut sunetul, ceilali se vor ntoarce i vor trebui s ghiceasc ce a fcut zgomotul, sunetul acela. 2. Explic jocul de imaginaie i atenie. Un elev X face 4 micri n timp ce un elev Y l privete i ncearc s memoreze cu exactitate micrile elevului X pentru a reproduce micrile acestuia. Ceilali vor sta cu spatele. Profesorul l va chema pe elevul Z pentru a privi micrile elevului Y. Exerciiul se continu pn cnd toi elevii ntori vor reproduce micrile. 3. Explic jocul de memorie. Se lucreaz n perechi. Un elev X va propune o imagine statuar. Elevul Y l va privi timp de 5 secunde, i cu ochii nchii va ncerca s reproduc imaginea .

Elevii sunt ateni la explicaiile date; Elevii pun ntrebri pentru a nelege exact ceea ce au de fcut.Elevii vor veni cu propuneri uniceElevii se vor concentra asupra ce au de fcut

Observarea sistematic a activitii i comportamentului elevilorFiecare elev va fi ct mai creativ n micarea sau sunetul propusFiecare elev descrie dificultile ntmpinate n realizarea exerciiilor

VI. Obinerea i fixarea performanei(10)O5 Precizez importana jocurilor prezentate i fac o scurt recapitulare a ceea ce s-a lucrat.

Elevii i spun prerile

Observarea sistematic a raspunsurilor i comportamentului elevilorAprecierea verbal

VII. Asigurarea feed-back-ului(3) Apreciez activitatea elevilor, oferind feed.back acestora i primind, n acelai timp, feed-back de la copii. Solicit prerea copiilor i i rog s se evalueze singuri. Feed-back-ul este asigurat pe parcursul ntregii activiti. Elevii i spun prerile, ofer feed-back profesorului, primind, n acelai timp, feed-back de la acesta.Aprecierea verbal