proiect de activitate integrată

24
INSPECȚIE INSCRIERE GRADUL II TEMA: În misiune cu Căpitanul Jack EDUCATOARE: Palade Daniela

Upload: jackyfrost

Post on 10-Nov-2015

37 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Proiect

TRANSCRIPT

INSPECIE INSCRIERE GRADUL II

TEMA: n misiune cu Cpitanul JackEDUCATOARE: Palade Daniela

2014-2015PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Camil Ressu Galai EDUCATOARE: Palade DanielaNIVEL: I ( grupa mic)TEMA ANUAL: CUM ESTE/A FOST I VA FI AICI PE PMNT?TEMA PROIECTULUI: Hai cu mine la plimbareTEMA SPTMNII: Cu brcua fermecat plutim uor cu apTEMA ZILEI: n misiune cu Cpitanul JackTIPUL ACTIVITII: Consolidare i verificare de cunotine, priceperi i deprinderiFORME DE REALIZARE: Frontal i individualMIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat ADE (D+DOS) SCOPUL ACTIVITII: Verificarea i consolidarea cunotinelor matematice referitoare la recunoaterea, denumirea, construirea i utilizarea formelor geometrice: cerc i ptrat; Verificarea i consolidarea deprinderii de a construi mulimi i de a realiza niruiri de forme geometrice dup criteriul formei i al culorii; Utilizarea limbajului matematic adecvat; Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea lucrrii practice.

ACTIVITI DE NVARE:1. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):ntlnirea de diminea: salutul; gimnastica de nviorare; prezena; calendarul naturii; mprtirea cu ceilali; noutatea zilei.Rutine: Apa i spunul prietenii marinarilor exersarea deprinderilor igieniceTranziii: 1-2, 1-2 ca marinarii mergem noi recitativ ritmic; Luai seama bine! moment de micare;Scopul: Participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii inter-relaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului.

Obiective operaionale: S utilizeze formule de salut adecvate diferitelor mprejurri; S adopte un comportament adecvat n timpul salutului (mimic, gesturi, privire); S sesizeze prezena sau absena unui coleg; S identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, poziia n succesiunea zilelor sptmnii);

Resurse materiale: pozele copiilor, calendarul naturii, jetoane,cufarul cu surprize,harta

2. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE: D+DOS Prietenii Cpitanului Jack D (Activitate matematic): Salvarea Cpitanului Jack joc didactic DOS (Activitate practic): Corabia n larg - lipire forme geometrice

Obiective de referin: S-i mbogeasc experiena senzorial, ca baz a cunotinelor matematice referitoare la recunoaterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/mulimi, pe baza unor nsuiri comune (form, mrime, culoare) luate n considerare separate sau mai multe simultan; S efectueze operaii cu grupele de obiecte constituite n funcie de diferite criteria date ori gsite de el nsui: triere, grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantitii prin punere n coresponden; S utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;

Obiective operaionale:1. Cognitive i de limbaj: S denumeasc formele geometrice alese n timpul jocului; S completeze panoul cu figurile geometrice care au culoarea indicat de barca din marginea fiecrui rnd; S identifice piesa geometric intrus, introdus de educatoare, din irurile formate; S alterneze formele geometrice, ordonndu-le dup form S se grupeze pe formele geometrice aezate pe podea, n funcie de forma geometric pe care o au sub scaun; S verbalizeze aciunile ntreprinse folosind limbajul matematic specific; S participe la activitatea de grup att n calitatea de vorbitor ct i n cea de auditor; S obin elementul activitii practice (corabia) prin combinarea i alturarea formelor geometrice puse la dispoziie de ctre educatoare; S organizeze spaiul plastic pstrnd acurateea lucrrii; S utilizeze un limbaj plastic adecvat cu privire la diferitele activiti practice concrete;

2. Psihomotorii: S selecteze corect materialele de lucru; S realizeze lucrri practice valorificnd deprinderile de lucru nsuite; S se grupeze conform cerinelor educatoarei;3. Socio-afective: S fie cultivate atitudini de toleran, prietenie, cooperare, preuire i ajutor reciproc; S respecte reguli i sarcini date.

SARCINA DIDACTIC: Numirea formei geometrice extrase din cufr i aezarea acesteia pe panou pe criteriul culorii; Formarea unei frnghii ntre dou vapoare prin alternarea i ordonarea formelor geometrice,dup forma acestora; Formarea de mulimi pe criteriul formei folosind formele geometrice oferite copiilor. ELEMENTE DE JOC: mnuirea materialului, aplauze, surpriza, micarea, gruparea, bti din palme, nchiderea i deschiderea ochilor; REGULI DE JOC: copilul solicitat va rezolva sarcina dat i va fi aplaudat de ceilali copii; fiecare sarcin rezolvat corect ne apropie de salvarea Cpitanului Jack i de confecionarea corbii ,copiii primind dup fiecare prob o bucat din corabia cu care vom pleca n cltoria misterioas ctre centrele de interes.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, expunerea Resurse materiale: cufr, jetoane cu forme geometrice, vapoare, panou, CD, casetofon, medalii CENTRE DE INTERES TIIN: Tema activitii: irul figurilor geometrice -(alternare dupa forma)

Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual Obiective operaionale: S identifice materialul pregtit; S ordoneze alternnd figurile geometrice; S denumeasc figurile geometrice care alctuiesc irurile; Resurse materiale: fie, forme geometrice ART Tema activitii: Corabia n larg Mijloc de realizare: lipire forme geometrice Obiective operaionale: S foloseasc corect materialele i instrumentele de lucru; S denumeasc formele geometrice din care va fi compus corabia; S lipeasc formele geometrice respectnd conturul de pe fia suport; S-i dezvolte gustul estetic. Resurse materiale: fie, forme geometrice,lipici.

JOC DE MAS: Tema activitii: Corbii i brci; Mijloc de realizare: puzzle; Obiective operaionale: S identifice materialul pregtit; S asambleze corect piesele de puzzle; S denumeasc imaginile obinute; Resurse materiale: puzzle

3. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2):Tema activitii: Cursa brcuelorMijlocul de realizare: joc distractiv Obiective operaionale: S participe la joc respectnd regulile acestuia; S sufle spre brcua aflat pe ap pentru a o mica. Strategii didactice: Metode i procedee: explicaia, demonstraia, conversaia, jocul Resurse materiale: recipiente mari pline cu ap, brcue din polistiren Locul de desfurare: sala de grup Resurse: Umane: educatoarea i grupa de copii Temporale: o zi

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009; Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., Activitatea integrat din grdini (ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008; Maria, S., Lazr, C., Ilie, E., Ziua bun ncepe de la ntlnirea de diminea, Ed.Tehno-Art 2010; Breben, S., Goncea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup, ghid metodic, Ed. Arves, Piteti, 2002.

SCENARIUL DIDACTICSALUTUL:Dup rutinele de diminea (primirea copiilor, mersul la toalet, micul dejun), copiii se grupeaz n cerc.Chemarea copiilor la ntlnirea de diminea se face prin urmtoarele versuri:Dimineaa a sosit Toi marinarii au venit n semicerc s ne adunm, Cu toii s ne salutm A-nceput o nou zi, Bun dimineaa copii! Copiii rspund la salut, apoi salut oaspeii.PREZENA:Educatoarea citete catalogul, copilul prezent i ia poza din coule i o aeaz n corabie, salutnd i prezentndu-se.Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat Colegii ne-am ntlnit Cine oare n-a venit?CALENDARUL NATURII:A-nceput o nou zi Cum e vremea azi copiiSe stabilete: n ce anotimp suntem acum? Cum este vremea afar? Care este imaginea ce reprezinta anotimpul? Cum se numete ziua de azi? MPRTIREA CU CEILALI: Educatoarea le spune copiilor c dimineaa cnd venea la grdini a vzut o mulime de mijloace de transport. Ea ns i-ar fi dorit s ajung la ei cu vaporul, ns nu a fost posibil acest lucru.-Copiii, voi ai vzut vreodat vapoare care s circule pe strad?Copiii rspund la ntrebrile educatoarei i pot adresa i ei ntrebri. NOUTATEA ZILEI:Surpriza: Se aud valurile mrii. Acestea au adus pe uscat un cufr cu multe surprize i o sticl n care se afla o poz, o scrisoare i o hart care ne indic un traseu.Acest cufr aparine Cpitanului Jack (cpitan de corabie). Prin intermediul scrisorii, cpitanul i roag pe copii s-l ajute s-i construiasc un alt vas pentru c valurile puternice ale mrii i-au distrus corabia, iar acum el a rmas blocat pe o insul i nu se mai poate ntoarce acas. ns pentru a-l ajuta, toi copiii trebuie s treac prin mai multe ncercri, demonstrnd astfel ct sunt de detepi i c-i pot fi prieteni devotai.Presar praf magic peste copii pentru ca acetia s prind puteri, s fie mai cumini i mai istei i apoi vom porni n misiune.Tranziia: -joc cu text si cnt: Minile pe old,minile pe cap, Ridicate-n sus i lsate-n jos Stngul ridicat i lsati n jos, Dreptul ridicat i lsat n jos Stngul ridicat, Dreptul ridicat i ne-am aezat. Copiii recit ritmic urmtoarele versuri i execut micrile conform textului.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (D + DOS):Secvena D:Se anun titlul activitii: Joc didactic Salvarea Cpitanului Jack.Pentru a-l ajuta pe cpitan, copiii trebuie s treac prin cteva ncercri. Cpitanul a nregistrat sarcinile pe un CD i l-a trimis copiilor odat cu toate celelalte surprize. Fiecare sarcin rezolvat corect ne apropie de salvarea Cpitanului Jack i de confecionarea corabiei ,copiii primind dup fiecare prob o bucat din corabia cu care vom pleca n cltoria misterioasTranziie: 1-2, 1-2, ca marinarii mergem noi Spre sectoare ne-ndreptm Cu mndrie s lucrm!CENTRE DE INTERESEducatoarea le prezint copiilor materialele i sarcinile ce trebuie rezolvate la fiecare centru.La centrul ART, copiii vor lipi forme geometrice pentru a obine un Vapor cu care vor cltori n larg.La centrul JOC DE MAS, copiii vor asambla piese de puzzle pentru a obine Brcue i corbii La centrul TIIN, copiii trebuie s ordoneze forme geometrice pentru a obine: irul formelor geometrice, n funcie de ordinea indicat n captul irului;Copiii vor fi ndrumai pe tot parcursul activitii. Se ncearc o atenionare n ceea ce privete finalizarea lucrrilor de la fiecare centru, dup care se face turul galeriei. Se expun lucrrile.Tranziia: nspre baie ne-ndreptm Ca s ne splm Dm cu ap i spun Mai curai suntem acum!Rutina: Copiii merg la baie artndu-i Cpitanului Jack c sunt adevrai prieteni ai cureniei: Apa i spunul prietenii marinarilorTranziia: Luai seama bine (moment de micare)

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2):Copiii se vor distra n Cursa brcuelor pe ap

PROIECTUL DIDACTIC

EVENIMENTE DIDACTICE

CONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE(Instrumente i indicatori)

Metode i pricedeeMateriale i mijloace de nvmntForma de organizare

I.Moment organizatoricSe asigur climatul educaional optim necesar desfurrii n bune condiii a activitii:- aerisirea slii de grup;- amenajarea spaiului de desfurare a activitii;- pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;- introducerea copiilor n sala de grup;ntlnirea de diminea: salutul, gimnastica de nviorare, prezena, calendarul naturii, mprtirea cu ceilali, noutate zilei.

ConversaiaProblematizareaExplicaiaTehnica mna oarbCatalogPozele copiilorCalendarul naturiiJetoane pentru calendarul naturii

FrontalObservarea comportamentuluiiniial al copiilor;

Stimularea interesul pentru activitate;

Rspunsurile copiilor;

II.Captarea ateniei

Acest moment se realizeaz prin descoperirea cufrului adus de valurile mrii pe uscat i de scrisoarea pe care acesta o coninea (noutatea zilei).Educatoarea prezint copiilor cufrul, poza Cpitanului Jack, scrisoarea, harta i materialele necesare desfurrii activitii.Educatoarea va citi scrisoarea n care Cpitanul Jack i roag pe copiii s-l ajute s-i reconstruiasc o corabie pentru c a lui a fost distrus de valurile puternice ale mrii, iar acum a rmas blocat pe o insul i nu se mai poate ntoarce acas.PovestireaExplicaiaConversaiaCufrSticla ScrisoareaPoza cpitanuluiHartaBinoclul magicPlicuri cu materialele necesare desfurrii activitilor

FrontalObservarea comportamentuluicopiilor;

Stimularea interesului pentru activitate;

III. Anunarea temei i a obiectivelorCopiii sunt anunai c pentru a-l putea ajuta pe cpitan vor face o cltorie misterioas, nti avnd de trecut cteva probe pe care le-a trimis nsui cpitanul n care trebuie s dea dovad de isteime, curaj i prietenie, pentru a-i construi o corabie nou,apoi vor descoperi i vor realiza alte surprize la centrele de interes.ExplicaiaConversaia

Frontal

Observarea comportamentuluicopiilor

IV.Dirijarea nvriiTranziie: momentul de micare:- joc cu text si cnt

D - Salvarea Cpitanului JackSe anun titlul jocului didactic: Salvarea Cpitanului JackSe prezint regulile jocului: cte un copil va fi atins cu bagheta magic n timp ce se rostesc versurile: Bagheta la drum pornete/ i la ... se oprete! iar acesta va rezolva sarcina dat, exprimndu-se corect n propoziii;

Explicarea i demonstrarea jocului:Educatoarea explic copiilor coninutul jocului: un copil numit vine i rezolv sarcin dat de cpitan. Fiecare rspuns corect ne va apropia de materialele necesare confecionrii unei corbii care s-l aduc acas pe Jack. Dac rspund corect, copiii vor fi aplaudai, iar cei care ntmpin greuti vor fi ajutai de colegi sau de educatoare.

Executarea jocului de probJocul de prob se va executa n scopul verificrii nelegerii regulilor de joc de ctre toi copiii i a respectrii sarcinilor didactice.

Executarea jocului propriu-zisSe va da semnalul de ncepere a jocului, pornirea n marea aventur pentru salvarea Cpitanului Jack.Varianta 1:Panoul colorat este prima sarcin dat de cpitan, iar cerinele ei sunt: S extrag o form geometric din cufr; S denumeasc forma geometric i s o descrie sub aspectul culorii; S aeze forma geometric pe panou n dreptul culorii indicate de vaporul colorat de la captul fiecrui rnd; S identifice intrusul introdus de educatoare ntre formele geometrice aezate.

Varianta 2:Frnghia este urmtoarea cerin care i solicit pe precolari: S extrag din cufr o form geometric; S realizeze ntre dou vapoare o frnghie prin alternarea i ordonarea formelor geometrice,dup form.

Conversaia

Explicaia

ExplicaiaDemonstraia

ConversaiaExerciiulProblematizarea

ConversaiaExplicaiaProblematizareaExerciiul

ConversaiaExplicaiaProblematizareaExerciiul

Binoclu

Jetoane forme geometrice

Panou

CD cu cerine

Panou

Forme geometrice colorate

VapoareForme geometrice colorate

Individual

Individual

Individual

Individual

Individual

Aprecierea verbal, aplauze;

Aprecierea verbal, aplauze;

Aprecierea verbal, aplauze;

Aprecierea verbal, aplauze;

Aprecierea verbal, aplauze;

Aprecierea verbal, aplauze;

Observarea comportamentului copiilor;

Aprecierea verbal, aplauze;

Observarea comportamentului copiilor;

V.Obinerea performanei

Realizarea lucrrii practice

Varianta 3:Pluta este cea de-a treia prob prin care cpitanul i solicit pe precolari: S dezlipeasc figurile geometrice de sub scunele S se aeze pe plutele din faa lor care au form de cerc, ptrat i triunghi n funcie de forma geometric pe care o in n mn; S aeze formele geometrice din mn pe pluta de aceeai form; S observe mulimile pe care le-au format i s le denumeasc.Aceste sarcini au fost duse la bun sfri cu mare succes. Drept rsplat am obinut materialele necesare confecionrii corbilor cu care vom pleca n cltorie. Un singur pas mai avem pn s-l salvm pe Cpitanul Jack!Tranziie: 1-2, 1-2, ca marinarii mergem noi Spre sectoare ne-ndreptm Cu mndrie s lucrm!Cu ajutorul baghetei: Bagheta la drum pornete i la centrul.se oprete! le voi prezenta copiilor sarcinile din fiecare centru de interes.Copiii se vor ndrepta spre centrele de interes deschise, n funcie de prefetin.La centrul ART, copiii vor lipi forme geometrice pentru a obine un Vapor cu care vor cltori n larg.La centrul JOC DE MAS, copiii vor asambla piese de puzzle pentru a obine Brcue i corbii La centrul TIIN, copiii trebuie s ordoneze forme geometrice pentru a obine: irul formelor geometrice, n funcie de ordinea indicat n captul irului;Fiecare grup prezint rezultatele activitii desfurate. Toate probele au fost trecut cu bine aa c am reuit s-l salvm pe Cpitanul Jack. Se va auzi o melodie de izbnd.Tranziie: nspre baie ne-ndreptm Ca s ne splm Dm cu ap i spun, Mai curai suntem acum.Rutin: Apa i spunul prietenii marinarilorExplicaia;Exerciiul;Conversaia;Problematizarea

ConversaiaExplicaiaDemonstraiaExerciiul

Turul galerieiCD cu cerine

Jetoane de forme geometrice

Hrtie colorat albastr

Forme geometrice

Lipici

IndividualPe grupe

Frontal

Individual

Aprecierea verbal, aplauze;

Observarea comportamentului copiilor;

Observarea comportamentului copiilor;

Aprecierea verbal, aplauze;

Analiza produselor activitii;

VI.Evaluarea activitiiSe analizeaz i se apreciaz modul de participare la activitate.ConversaiaFrontalSe fac aprecieri globale i individuale

VII.ncheierea activitiiTranziie: Luai seama bine!(moment de micare)ALA 2Copiii se vor bucura de darul trimis de ctre Cpitanul Jack n semn de recunotin i mulumire - brcuele de polistiren care plutesc pe ap. Pentru c vntul a stat, acum noi trebuie s suflm cu putere spre ele pentru ca brcuele s se mite pe ap.S dm startul cursei brcuelor pe ap! Pentru c toi copiii sunt nite nvingtori i au dat dovad astzi de foarte mult concentrare i devotament primesc cu toii bnui de aur din ciocolat drept rsplat.Joc Brcue de polistiren

Recipiente cu ap

Banuti de aur din ciocolata

Pe grupeIndividualObservarea comportamentului copiilor;

Aprecieri verbale finale.