proiect de activitate integratĂ · 4 strategii didactice metode și procedee : conversația,...

13
1 Grădinița cu Program Săptămânal Rudolf Walther, Timișoara Educatoare: Vele Claudia Nivelul: I PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Upload: others

Post on 07-Jan-2020

67 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

1

Grădinița cu Program Săptămânal Rudolf Walther, Timișoara Educatoare: Vele Claudia Nivelul: I

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

2

TEMA DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

SUBTEMA: “Zvon de primăvară”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA l + ADE+ ALA ll)

TIPUL DE ACTIVITATE: dezvoltarea și consolidare de cunoștințe, priceperi și

deprinderi.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

-verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor cu privire la anotimpul primăvara,

îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre însuşirile unor materiale şi modificările

acestora în procesul prelucrării;

- însușirea unor tehnici simple de investigare a unor plante prin antrenarea cât mai multor

analizatori: tactil, vizual,olfactiv.

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI

A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: “ Flori de primăvara ”

Rutine: “ Bună dimineața, dragă grădiniță;”

“Singurel mă îngrijesc”- exersarea unor deprinderi igienice.`

Tranziții: “Înfloresc grădinile”

Cântec: “ Bat din palme”

“Bat din palme, clap, clap, clap,

Din picioare, trap, trap, trap,

Ne învârtim, ne răsucim,

Și spre centre noi pornim.”

1. A.L.A l: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE

ARTĂ: “Flori de primăvară” ( colorare în contur)

ȘTIINȚĂ:“ Ghiocelul” ( părți componente)

2. A.D.E. : ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

D.S.: “Grădina cu flori de primăvară”- (observare)

D.O.S. “Machetă primăvara”- (activitate practică)

3. A.L.A. ll “Zboară la floare”- joc de mișcare

3

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Activități liber alese:

1. Artă:

să identifice materialele puse la dispoziție ;

să coloreze în contur floricelele de primăvară, fără a depăși spațiul;

să lucreze curat și îngrijit fișa, delegând cea mai frumoasă lucrare ;

să valorifice lucrările proprii în înfrumusețarea mediului ambiant.

2. Știință:

să recunoască imaginea de pe jetoanele primite;

să redea prin intermediul asamblării, părțile componente ale ghiocelului, utilizând

tehnica de suprapunere;

să ducă la bun sfârșit tema dată.

Activități pe domenii experențiale:

1.Domeniul Știință (D.S.)

să- și însușească cunoștințe despre mediul înconjurător și în special despre plante;

să cerceteze o plantă utilizând tehnici simple de investigare;

să denumească și să descrie corect florile de primăvară (laleaua, zambila, narcisa,

ghiocelul) și să descrie părțile ei componente (rădăcina, tulpina, frunza,floarea);

să precizeze care este modul de viață al florilor de primăvară;

să răspundă corect în funcție de imaginile prezentate;

să recunoască o anumită floare de primăvară, indicată de educatoare, dintre

celelalte mai sus menționate.

2. Domeniul Om și Societate (D.O.S)

să asculte cu atenție și interes, indicațiile educatoarei;

să exerseze tehnici specifice activităților practice;

să recunoască materialele didactice;

să exerseze corect exercițiile de încălzire a mâinilor;

să utilizeze corect materialele de lucru;

să stabilească relații de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului;

să-și exprime mulțumirea la finalizarea lucrărilor.

4

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, munca independentă,

observația, turul galeriei, munca în echipă si independentă.

Forme de organizare: individuală, pe grupe, pe echipe.

Resurse materiale: coli A4, jetoane cu ghiocei laminate, creioane colorate, lipici, flori

din carton, hârtie creponată, forme brioșe, bețe frigăruie, ecusoane, stimulente; măști cu

fluturi, buburuze și albinuțe; coșuleț, rândunici.

Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE

Curriculum pt învățământul preșcolar (3-6/7 ANI), M.E.C.T., București,2008.

Revista “Învățământul preșcolar ”- Nr.3-4/2010, Editura Arlechin, București,2010.

Ghid pt proiecte tematice.Activități integrate pentru preșcolari, Editura Didactică și

Pedagogică București 2008.

Aplicațiile noului curriculum pt învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing

House 2009.

Educarea creativității la vârsta preșcolară, Editura Aramis, București 2002.

Eugenia Barcan – Ţicaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, editura Sport _ Turism, Bucureşti, 1979. www.didactic.ro- sursă on-line

5

Scenariul zilei

Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc pe

scăune pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.

După salutul de dimineață, cântăm “Bună dimineața, dragă grădiniță/ Un băiat ți-

aduce mama/ Are și-o fetiță/ Eu sunt cel mai mare, vezi că-mi șade bine/ Dar nici eu nu-s

mititică/ Uită-te la mine.” Se inițiază o discuție despre anotimpul ce tocmai a început,

despre vestitorul primăverii și despre celelalte flori de primăvară. Prezența se va realiza

prin așezarea unor rândunici la panou. Se va vorbi despre Calendarul naturii, adresându-

se următoarele întrebări:

- Cum este vremea astăzi?

- În ce anotimp suntem?

După ce vorbim despre anotimpul primăvara, repetăm cu toții zilele săptămânii. Întreb

copii despre ce am vorbit noi săptămâna aceasta. După întâlnirea de dimineață, copii vor

avea parte de o surpriză. Zâna Primăvară lasă la ușa grupei un coș pentru copilași.În el se

găsesc flori de primăvară, materiale didactice necesare la realizarea machetei de

primăvară și ceva recompense. Zâna Primăvară pune în

coș și o scrisoare pe care o citesc copiilor. Li se va

comunica copiilor noutatea zilei și anume faptul ca vor

observa flori de primăvară, iar mai apoi vor arăta ceea ce

au învățat printr-o machetă cu flori de primăvară și

rezolvarea unor alte sarcini. După ce citesc scrisoarea,

îndeplinesc prima sarcină în care Zâna Primăvară îmi

spune să împart copii în doua grupe și ofer acestora

medalioane cu fluturi și buburuze.

6

După împărțirea de medalioane, îndrept atenția copiilor spre panoul în care sunt afișate

planșe cu flori de primăvară și spre masa din fața lor, unde am așezat florile de

primăvară, primite de la Zâna Primăvară. Copiii urmăresc cu atenție planșele, unde

vorbim despre părțile componente ale florilor și modul de viață și răspund la întrebările

puse de mine. Trecerea spre activitățile liber alese se face printr-un cântecel de la

tranziții, unde copiii pun în practică ceea ce au învățaț la Domeniul Științe.

La Știință, copiii vor fi solicitați să asambleze corespunzător părțile componente ale

ghiocelului prin îmbinarea corectă a jetoanelor . La Artă, copiii vor trebui să coloreze

flori de primăvară, respectând conturul,conform modelului arătat de educatoare.

Urmează Rutina, mersul la toaletă, spălatul mâinilor. Fixarea cunoștințelor se face prin

câteva întrebări-idei ,referitoare la modul de îngrijirea al plantelor.

Obținerea performanței se face la domeniul experențiale, D.O.S., unde copiii

vor realiza macheta primăverii cu materialele pe care le găsesc în coșul trimis de Zâna

Primăvară. În prima parte a activității aceștia trebuie să lipească flori de primăvară, apoi

să realizeze gardul din chibrituri, să așeze iarba pe machetă, buburuze și să lipească

fiecare florile pe care le-au confecționat din hârtie colorată, bețișoare de frigărui și hârtie

creponată. Finalizez procesul de observație prin numirea unor copii să îmi arate anumite

părți componente ale unor flori sau să numească floarea pe care eu o arăt. Evaluarea

activităților se va face prin turul galeriei, copiii exprimându-și părerea despre lucrări.

Toate lucrările se așează în expoziția care îi așteaptă pe părinți să le admire. Pentru

fiecare activitate se folosește coșul surpriză primit de la Zâna Primăvară, captându-le de

fiecare dată atenția copiilor astfel.

După atâtea activități, copii merită să se relaxeze puțin și se vor joace jocul

“Zboară la floare”, unde vor primi maști cu buburuze, fluturi și albinuțe.. Pentru că au

reușit să depășească probele, Zâna Primăvară le-a trimis niște recompense dulci.

7

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE

Mijloace didactice

Forme de organizare

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă Aranjarea materialelor pe

centrele de activitate Aşezarea scăunelelor pentru

întâlnirea de dimineaţă

Scăunele, Panou Întâlnirea de dimineață

Frontal

Captarea atenţiei

Activitatea debutează cu primirea unei scrisori de la Zâna Primăvară, care le trimite un coș cu flori, dar și alte surprize (dar pentru a afla despre ce este vorba, copiii vor trebui să fie atenți la câteva recomandări privind modul de participare al acestora la activitate). - să răspundă doar dacă sunt numiți de educatoare; -să nu vorbească unii cu alții; - să fie atenți la educatoare. Le citesc copiilor scrisoarea de la Zâna Primăvară care le transmite că este foarte fericită că a revenit cu bine pe la noi și îi roagă pe copii să fie foarte atenți cu darurile primite din partea ei și să îi ofere cea mai frumoasă zi de primăvară, îndeplinind toate sarcinile din scrisoare.

Conversaţia Explicaţia

Coșul de la Zâna Primăvară, Scrisoarea .

Frontal Individual

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se vor anunța tema și obiectivele trezindu-le interesul copiilor pentru activități. Le voi spune copiilor că astazi îi vom arata Zânei Primăvară că știm multe lucruri despre flori și că cea ce vom învăța vom putea pune în practică pentru a-i face o surpriză, la sfârșitul zilei.

Conversaţia Explicaţia

Colectiv

Dirijarea învăţării

Copii sunt împărțiți pe grupe după ce primesc ecusoane cu fluturi, buburuze conform indicațiilor din

Conversația

Ecusoane

Grupuri

8

scrisoare.Atenția acestora este îndreptată spre planșele cu flori de primăvară dar și a florilor de pe măsuța din fața lor, oferite de Zână. Observarea florilor de primăvară se face printr-un șir de întrebări. Analiza dirijată a florilor: « Ce flori aveți pe masă și pe planșe? (ghiocel, lalea, narcise, zambile) . Ce se întâmplă cu floarea dacă o tragem?( o smulgem). Prin ce este ea fixată în pământ? (prin rădăcină). Din ce este formată rădăcina ? (fire lungi, adânc înfipte în pământ) Cu ce se aseamănă rădăcina ?( o ceapă mică) Ce culoare are rădăcina?(alb-gălbuie) La ce folosește rădăcina?(fixează planta să nu cadă și trage apa din pământ). Ce culoare are tulpina?(verde) Cum este ea?(tare)” Ce observați pe tulpină? (frunze) Ce culoare au frunzele ?(verzi) Ce rol au frunzele pentru plantă ?(pregătesc hrana plantei, de aceea se numesc bucătăria plantei) “Cum este floare fiecarei plante ? (forma lor este mai mare, mai mică ). Ce culoare are? (albă, galbenă, roșie, roz, mov). Ce se întâmplă dacă punem degetul pe mijlocul flori? (se ia ceva galben) Ceea ce se ia se numește polen și este hrana albinelor si a fluturilor.” Sinteza parțială Se face prin intermediul activităților de la centrele Artă și Știință.

Exerciţiul Conversația Demonstrația Explicaţia Întrebări și răspunsuri Observația Conversația ConversaȚia

PlanȘe cu flori, Flori naturale Flori naturale Planșe cu flori

Frontal Individual Individual Individual - grupuri Frontal Individual

ARTĂ Copiii de la sectorul acesta, vor colora florile de primăvară ( lalea, zambila), respectând conturul și culorile, conform

FiȘă

9

Asigurarea retenției și a transferului de cunoștințe

celor prezentate la activitatea experențială, D.S.

Explicația Demonstrația -conversaţia - explicația

Individual colectiv

ȘTIINȚĂ Copiii de la sectorul acesta, trebuie sa asambleze părțile componente ale ghiocelului.

Jetoane ghiocei

Modul de îngrijire al plantei Dacă avem în grădină flori de primăvară, ce trebuie să facem ca ele să crească și să înflorească?(să le udam, sa săpăm pământu, să nu le rupem, să nu călcăm pe ele,etc). Dar dacă primiți florile sub formă de buchet ce facem cu ele? (le punem în apă să nu se ofilească). Sinteza finală: Se va face prin jocul “Am spus bine, n-am spus bine”. Educatoarea va face diferite enunțuri și copii vor trebui să confirme sau să infirme cele spuse: Floarea ghiocelului este de culoare roșie.(nu, floarea ghiocelului este de culoare albă) Rădăcina florilor de primăvară se mai numește bulb.(da, radacina florilor se mai numește bulb). Frunzele zambilei sunt de culoare galbenă.(nu, frunzele zambilei sunt de culoare verde) Narcisele pot avea culoarea roz.(nu pot avea narcisele culoarea roz, doar zambilele.Narcisele sunt de culoare galbenă și albă).

Obținerea performanței

După Rutine, aceștia se vor așeza la măsuțe unde vor realiza macheta cu flori de primăvară, cerută în scrisoare de Zâna Primăvară, deoarece aceasta dorește să vadă cât de multe lucruri au învățat copii,despre flori. Pentru a duce această cerințe la bun sfârșit aceștia trebuie să confecționeze florile de primăvară. La această machetă aceștia folosesc: buburuze, construiesc un gard, pun iarbă, albinuțe, pomișori

Explicatia Demonstrația

Individual, grupuri,

10

înfloriți. În prima parte a acestei activității copii rămân grupați conform ecusoanelor din piept. Explicarea și demonstrarea tehnicilor de lucru Copii vor confecționa individual florile de primăvară cu ajutorul materialelor puse la dispoziția lor. Vor lua câte un băț de frigărui în mână, care ține loc de tulpină, iar mai apoi educatoarea le arată frunzele și îi întreabă unde trebuie sa le lipească. La fel procedează și cu floarea. După ce primește răspunsurile copiilor, aceasta le arată modelele confecționate de ea. Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:

închidem și deschidem pumnii; învârtim morișca; batem palmele; cântăm la pian.

Fixarea tehnicii de lucru Educatoarea va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru. Realizarea lucrării de către copii Pe parcursul lucrului, educatoarea îi va supraveghea pe copii și îi va îndruma pe cei care îi cer ajutor. După ce confecționează florile, copii le așează pe o masă și tot pe grupe, unii dintre ei realizează gardul la machetă, alții pun iarba pe jos și buburuzele.Apoi fiecare își ia floarea confecționată și o așează în grădină. În grădină mai punem doi copaci pe care fiecare grupa lipeste câte va floricele din hârtie creponată. Analiza machetei confecționate Se fac aprecieri asupra modului de lucru în realizarea machetei și se oferă ca și recompense buline. După Rutine,copii mai au de indeplinit o ultima sarcină, adusă la cunoștința lor, de către educatoare, în care Zâna Primăvara, le spune că nu mai poate

Explicatia Explicația Conversația Exercițiul Demonstratia Explicația Demonstrația

Buburuze, flori, lipici, bețe frigărui, hartie cartonată și creponată, iarba, albinute, pomi,etc

Grupuri, Individual Grupuri

11

aduce fluturii, buburuzele și albinele la florile de primăvară, așa că are nevoie de ajutorul copiilor și de aceea se vor juca un joc de mișcare care se numește “Zboară la floare”. Explicarea jocului: Echipele rămân cele care au fost si la centre si la DOS, exact așa cum arată și ecusoanele din pieptul copiilor. Un copil numit de educatoare vine și alege o floare din coșul primit de la Zâna Primăvară și o va ține în mână. Ceilalți copiii vor primi câte o mască reprezentând fluturi, albine și buburuze, conform ecusoanelor din piept. Aceștia vor imita zborul în spațiul de joacă. Când voi da semnalul, cu ajutorul fluierului „Fluturașii zboară la floare”, cei care au măști de fluturi vor zbura la floare. La fel se procedeaza și cu albinuțele și cu buburuzele. Copiii trebuie să fie foarte atenți la semnalul meu și șă fie atenți ce măști poartă. Dacă unii dintre ei se încurcă ies afară din joc. Jocul continuă până când într-o echipă rămân cei mai mulți copii. Jocul de probă: Se execută jocul de câteva ori pentru a-i obișnuii pe copii. Jocul propriu-zis: Copiii execută jocul propus. Voi urmări participarea activă şi afectivă a copiilor stimulându-i pe cei mai neîncrezători. Acolo unde este nevoie îi ajut sau le dau indicaţii suplimentare individual sau colectiv după cum este cazul. Între timp copii mai fac și schimb de măști și vor schimba de asemenea și floarea. Jocul se încheie când într-o echipă rămân cei mai mulți copii.

Masti cu fluturi, buburuze, albinute, flori

Grupuri, individual

Incheierea activităţii

După terminarea activităților, copiii primesc aprecieri asupra întregii

-conversaţia

12

activități, a modului de participare și comportamentului acestora. Pornesc o discuție despre ce am făcut la fiecare sector și ca și recompensă, copii primesc o stampilă pe mânuță.

-explicaţia

-frontal

Tipul de activitate: ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE 2 Joc de mișcare: “ Zboară la floare” Tema : “ Zboară la floare” Scopul activităţii: Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea spiritului de competiţie. Obiective :

- să exerseze mersul obișnuit, alergarea cu ocolire de obstacole și alergarea la semnal ;

- să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului ; - să participe cu plăcere și interes la joc alături de ceilalți copii ; - să dea dovadă de spirit de competiţie şi fair‐play.

Strategii didactice Metode și procedee : explicația, demonstrația, exercițiul. Forme de organizare: individual, grupe. Materiale didactice: măști reprezentând fluturi, buburuze, albinuțe, flori de primâvară, fluier.

13

Scrisoare Zâna Primăvară

DRAGII MEI COPII, Mă bucur că am reușit să mă întorc la voi odată cu primăvara ! Sper că și voi sunteți fericiți că m-am întors cu toate bucuriile pe care vi le voi oferi : soare, cer senin, jocuri în aer liber și nu în ultimul rând florile primăverii, care vă vor încânta cu mirosurile și culorile lor. Așa că m-am gândit să vă trimit un dar, un coș cu flori de primăvară dar și alte materiale didactice. De aceea o voi ruga pe doamna educatoare să vă ajute să descoperiți pas cu pas darurile mele și vă rog șă mă ajutați la sfârșitul lecției să realizăm cea mai frumoasă machetă cu flori de primăvară, deoarece vreau sa văd ce a-ți învățat azi și ce a-ți reținut.Pentru început trebuie să vă împărțiți în două grupe pentru a vă ajuta între voi și a vă putea descurca mult mai bine. Buburuzele și fluturasii sunt nerăbdători să stea la voi pe bluzițe. Vă doresc succes și să o ascultați pe doamna educatoare. Să va bucurați și de bunătățile de la sfarșitul lecției. Cu drag, Zâna Primăvară.