proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...proiect de...

14
1 DATA: GRĂDINIȚA: Gradinita cu Program Prelungit Nord 2 Rm.Valcea EDUCATOARE: Popescu Claudia NIVELUL/GRUPA: 5-6 ani, II, Grupa mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă? TEMA PROIECTULUI: Rapsodii de toamnă TEMA SĂPTĂMÂNII: Bogățiile toamnei TEMA ACTIVITĂŢII: Surprizele Toamnei TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP: Întâlnirea de dimineață -,,Povestea legumelor lăudăroase” ALA: Joc de rol - “La piață” Bibliotecă - ,,Frunze de toamnă’’ - grafisme Costrucții - “Lădițe pentru fructe și legume” ADE( DLC şi DOS-Activitate practică): ,,Surprizele Toamnei’’ ( joc didactic, aplicație) ALA -,,Rândunică, mută-ţi cuibul!’’ - joc de mişcare - ’’The klaxons clap clap song’’-joc muzical ritmic. Dimensiuni ale dezvoltării : Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare Activare și manifestare a potențialului creativ Comportamente vizate: Discriminează/diferenț iează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalit ăț i de comunicare grafică Proiect de activitate integrată

Upload: others

Post on 26-May-2020

14 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

1

DATA:

GRĂDINIȚA: Gradinita cu Program Prelungit Nord 2 Rm.Valcea

EDUCATOARE: Popescu Claudia

NIVELUL/GRUPA: 5-6 ani, II, Grupa mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Rapsodii de toamnă

TEMA SĂPTĂMÂNII: Bogățiile toamnei

TEMA ACTIVITĂŢII: “ Surprizele Toamnei ”

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineață -,,Povestea legumelor lăudăroase”

ALA: Joc de rol - “La piață”

Bibliotecă - ,,Frunze de toamnă’’ - grafisme

Costrucții - “Lădițe pentru fructe și legume”

ADE( DLC şi DOS-Activitate practică): ,,Surprizele Toamnei’’ ( joc didactic, aplicație)

ALA -,,Rândunică, mută-ţi cuibul!’’ - joc de mişcare

- ’’The klaxons clap clap song’’-joc muzical ritmic.

Dimensiuni ale dezvoltării:

Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute

Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate:

Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere

Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică

Proiect de activitate integrată

Page 2: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

2

și orală pentru transmiterea unui mesaj

Manifestă creativirare în activităţi diverse

Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și

povestiri creative

Obiective operationale :

să audieze cu atenţie povestea, receptând mesajul transmis

să utilizeze formule de politeţe;

să construiască lădițe pentru fructe și legume.

sa traseze elementele grafice pentru a realiza frunze.

să precizeze sunetului iniţial al cuvintelor;

să găsească cuvinte care încep cu sunetul dat;

să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;

să alcătuiească propoziții după imaginile date ;

să despartă în silabe cuvintele date;

să decupeze corect ,după conturul dat;

să lipească pe pălărie fructe , legume,flori;

Sarcina didactică : precizarea sunetului inițial, desparțirea în silabe, asocierea unui sunet cu litera

corespunzătoare, alcătuirea propozițiilor după imaginile date, clasificarea cuvintelor după numărul

silabelor

Regulile jocului: Fiecare copil va participa la joc,va mânui corespunzător fiecare material pus la

dispoziție în cadrul probelor propuse.

Elementele de joc : surpriza, mânuirea materialului, selectarea materialului, aplauzele, ghicirea.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,

expunerea,turul galeriei, metoda piramidei, decupare, lipire.

Resurse materiale: coș cu legume, colet surpriză, imagini din Povestea legumelor lăudăroase,

jetoane cu legume,borcane cu litere, jetoane tip imagine cu acțiuni, panoul cu piramida, foarfece,

hârtie colorata, aracet.

Joc de rol- bani de hârtie ,legume, fructe, flori, cântar, casă de marcat;

Biblioteca – Frunze din hârtie,carioca,creioane, culori;

Constructii- Cuburi de lego.

Page 3: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

3

Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor 2019;

Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid metodic) , Editura Arves,

2008;

Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează curriculumul

pentru educație timpurie, 2019.

Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se în formă de semicerc,

intonând versurile:

Dimineaţa a sosit,

Noi la grădi am venit.

Pe scăunele ne-aşezăm

Şi frumos să ne salutăm.

Educatoarea le transmite un salut, însoţit de o apreciere:,,Bună dimineaţa, copii isteţi și

frumoşi! Mă bucur că suntem şi astăzi împreună!’’Aceştia vor răspunde salutului adresat de

educatoare: ,,Bună dimineaţa, doamna educatoare!’’. Copiii se salută unul pe altul, de la stânga la

dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celălalt, dându-şi mâna, folosind formula de salut

,,Bună dimineaţa!’’şi numele colegului pe care îl salută.

Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină

copiii în evidenţierea noutăţilor zilei: surpriza pregătită în sala de grupă (pe măsuţe), modificarea

aspectului centrului tematic, primirea unui colet,o cutie mare misterioasă, de la Zâna Toamna.

Se va face prezenţa. Copiii vor merge fiecare pe rand, la panoul cu fotografii și își vor pune

fotografia în partea de sus a panoului, iar educatoarea va pune fotografiile celor ce lipsesc în partea

de jos și astfel ei vor observa ce colegi nu sunt prezenți. Se notează absenţii. Se va stabili împreună

cu copiii data, ziua săptămânii, luna și anul în care ne aflam apoi aspectele vremii din acea

dimineaţă, îmbrăcămintea adecvată pentru acea zi şi se completează calendarul naturii.

Se vor preciza – dacă există- alte evenimente importante din această zi (ex: zi de naştere).

Invitaţia de a analiza vremea şi de a marca modificările se face printr-o scurtă poezie:

Page 4: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

4

Vremea noi o studiem

Şi-n calendar noi notăm

De e ploaie sau e soare

Vrem sa știm cum va fi oare?

Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte

reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la voi

să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit, pentru a nu

deranja persoanele din jur şi să fiţi buni și răbdători unul cu celălalt.

Copii pentru a se apuca de treaba,trebuie sa faca puțină gimnastica de înviorare, realizată

prin intermediul jocului cu text și cânt „Facem gimnastică” – de Emilia Căldăraru :

Ca să fim copii voinici ,

Facem sport încă de mici,

Alergăm ca iepurașii

Și zburăm ca fluturașii!

Facem tumbe fel de fel

Ca și ursul Martinel.

Sărim cum ne e pe plac

Ca broscuțele pe lac,

Însă cel mai bine-i că ,

Facem și gimnastică:

Unu-doi, unu-doi

Faceți toți la fel ca noi!

Copiii urmează să descopere surprizele din coletul trimis de Zâna Toamnă. Copiii se asează

în semicerc și educatoarea citește « Povestea legumelor lăudăroase » susţinând textul cu planşe

corespunzătoare.

Povestea legumelor lăudăroase

Intr-o zi de toamnă gospodina s-a dus la piaţa să facă cumpărături. Şi-a încărcat coşul cu

de toate: ceapă, cartofi, ardei, morcovi, roşii, pătrunjel, varză.

Legumele din coş au început să se certe între ele pentru că erau îngrămădite, că nu aveau

loc, că fiecare ar fi vrut să stea deasupra, la aer. Ardeiul iute, fiind mai mititel se simţea destul de

bine şi spuse:

– Ce tot vă certaţi? Aveţi puţină răbdare, că în oală o să aveţi destul loc, când o să fierbeţi.

Apoi interveni gogoşarul, fratele ardeiului iute.

Page 5: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

5

– Tu să taci frǎţioare! Nu vezi ce mic şi prăpădit eşti? Parcă n-ai frate cu mine şi cu ardeiul

galben.

– Lasǎ-l în pace pe fratele nostru, că-i mic şi nu ştie ce spune- zise ardeiul galben.

Şi tot certându-se între ei, gospodina a ajuns acasă şi a aşezat legumele pe masǎ pentru a le

spǎla, curǎţa şi pune la fiert.

Când s-au văzut pe masă fiecare a început cu lauda; morcovul a zis că el e cel mai dulce şi

mustăcios, gogoşarul că-i gras, roşu şi gustos, varza cǎ-i cea mai înfoiată şi frumoasă.

Atunci ardeiul iute, cum n-avea astâmpăr interveni şi spuse:

- Nu vă mai certaţi, că-n oalǎ o să ajungeţi şi-o să fierbeţi de n-o să vă mai vedeţi.

Gospodina a spălat legumele, le-a curăţat şi în oală le-a tocat. Când ciorba a fost gata, a fost

pusă în farfurii la răcit. Cum nu se mai auzea nimic, ardeiul iute, ca să nu tacǎ, a început să

întrebe.

-Ce staţi supărate, nu mai aveţi glas? Aţi râs de mine că sunt mititel dar eu tot proaspăt am

rămas, nu ca voi nişte legume fierte. Şi nu bine a terminat vorba că bunicul l-a şi luat şi din el a

muşcat, apoi a exclamat.

– Vai ce ardei mititel, dar e iute, vai de el!

Şi aşa s-a terminat povestea noastră cu legumele lăudăroase după cum spune şi proverbul

“Lauda de sine nu miroase a bine!”

După audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de

ceea ce s-a întâmplat în poveste. Prin întrebarea ,,Ce-am învăţat din această poveste?’’, copiii, cu

ajutorul educatoarei, vor identifica mesajul zilei: în viaţă nu e bine, nu e frumos să fii lăudăros, căci

poţi rămâne singur, fără prieteni.

Trecerea la momentul ALA se va face print-un cântecel tranziție –“Supa de zarzavat”, de

Tudor Gheorghe. Fiecare copil este invitat să se orienteze spre un anumit sector în funcție de

culoarea jetonului ales vor descoperi materialele puse la dispozitie şi vor avea posibilitatea de a

alege între sectoarele: construcții, bibliotecă și joc de rol.

Copiii se așează la centre și se familiarizează cu materialele pregătite.

La centrul de interes Joc de rol- este amenajată „o piaţă”, copiii trebuie să salute, să ceară

politicos legume, fructe sau flori (,,Vă rog să-mi daţi… . ”), apoi să plătească ce au cumpărat cu

bani de jucărie. Copiii au sarcina de a descrie şi de a clasifica legumele şi fructele cumpărate.

Activitatea va continua la sectorul Construcții, unde li se cere copiilor să construiască din

cuburi ladițe pentru fructe și legume de toamnă, această activitate având rolul de a le solicita

imaginația, creativitatea și ingeniozitatea, cât și spiritul de cooperare prin apelul la ajutor și oferirea

propriului ajutor celorlalți.

Page 6: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

6

La centrul Bibliotecă, fiecare copil va decora frunze de toamnă cu grafisme potrivite. Se vor

avea în vedere respectarea regulilor de poziționare la măsuță pentru scriere, de respectare a propriei

lucrării și a lucrului cât mai îngrijit. Lucrările vor fi analizate pentru feed-back ul educatoarei și al

grupei.

După terminarea activităţii pe centre, copiii vor face curat la locul de joacă „Am lucrat şi la

centre fac curat!” şi vor merge la baie: „Gogonele şi ardei, mergem la baie singurei” (exersarea

mersului - în coloană câte unul). La întoarcere se vor aşeza în semicerc, pe scăunele „Măr verde şi

cu ardei, aşează-te unde vrei!”.

Copiii intră în sala de grupă ,se vor așeza în semicerc pentru desfășurarea activitaților pe

domenii experiențiale.

Copiii ajutați de educatoare vor descoperi surprizele din coletul primit de la Zâna

Toamnă.Educatoarea propune desfășurarea unui joc atractiv cu ajutorul surprizelor trimise de Zâna

Toamnă-„Surprizele Toamnei”.Se vor comunica regulile jocului.

Varianta 1 –„Spune cu sunet începe cuvântul?”

Copiii sunt invitați să extragă un jeton ,să denumească cuvântul și să precizeze sunetul

inițial. Sunt rugați să găsească un alt cuvânt care începe cu același sunet.

Varianta 2 - „Pipăie și ghiceste!”

La acestă probă li se cere copiilor să ghicească ce legumă/fruct au pipăit. După ce au

recunoscut fructul/leguma, vor preciza sunetul ințial și îl vor așeza în borcanul etichetat cu litera

corespunzătoare.

Varianta 3 - „Observăm și propoziții formăm!”

Copiii vor extrage câte un jeton și vor forma o propoziție indicată de imaginea prezentată.

Varianta 4 - „Piramida silabelor”

La această probă, copiii vor alcătui o piramidă a silabelor,ei vor plasa cuvintele pe diferite

trepte de culoare în funcție de numărul de silabe ale fiecărui cuvânt.

DOS: Trecerea la activitatea practică se va face prin următoarea tranziţie:

„pere bune, dar si mere, la masă puneți scăunele!”

Educatoarea îi anunță pe copii dacă doresc și ei să îi facă o surpriză Zânei, realizând o

pălărie decorată cu toate bogățiile pe care toamna ni le aduce.

Page 7: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

7

Pentru realizarea acestei lucrări copiii, vor alege fructe , legume și flori , le vor decupa și

apoi le vor lipi pe pălăria Toamnei. Educatoarea va încuraja decuparea corectă a fructelor ,

legumelor și creativitatea personală de rezolvare a sarcinilor de lucru.

Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinilor .

„Unu,doi,unu,doi

Joacă-te și tu cu noi.

Ridicăm mânuțele

Și bătem pălmuțele,

Pumnișorii îi închid

Și îndată îi deschid.

Mâna mea e ca o floare

Se întoarce după soare.

Bate vântul frunzele

Se-nvârtesc moriștile

Mâncele suflecăm

Și de lucru ne apucăm.”

Se va trece la realizarea propriu-zisă a temei, educatoarea având rolul de a superviza lucrul

celor mici și de a-i ajuta pe cei ce se descurcă mai greoi .

Tranziţie: Înspre baie alergăm/ Ne spălăm, ne curăţăm.

ALA - Rândunică, mută-ţi cuibul!- joc de mişcare

Copiii se grupează câte doi, faţă în faţă, ţinându-se de mâini. Se formează mai multe astfel

de grupuri. În mijloc se află un al III-lea copil pe post de rândunică - cei trei formează cuibul cu

rândunică în el. Un copil desemnat rămâne în afara acestor cuiburi cu rândunele. Când conducatorul

jocului strigă: ,,rândunică, mută-ţi cuibul” toate rândunelele îşi schimbă cuibul, copilul rămas afară

îşi va găsi un cuib şi un altul va rămâne fără, astfel încât va trebui să-şi găsească un altul la

următoarea strigare.

Activitatea se va incheia cu SINTEZA ZILEI- Evaluarea activităţii se realizează printr-o

formă de autoevaluare, gen ştafetă. Fiecare copil, îşi exprimă, în termeni corespunzători nivelului de

vârstă şi de dezvoltare, părerea despre activitatea desfăşurată pe întreg parcursul zilei. Sunt

recompensaţi cu un fruct şi se emit aprecieri generale şi individuale din partea educatoarei

referitoare la comportamnetul copiilor și la activitatea desfășurată.

Page 8: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

8

DEMERSUL DIDACTIC

NR.

CRT.

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA

DIDACTICA

EVALUAREA

1. Moment

organizatoric

aerisirea sălii de grupă;

aranjarea mobilierului;

pregătirea materialelor didactice necesare

activitatii;

intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă

şi aşezarea acestora în semicerc prin rutina

„Măr verde şi cu ardei, aşează-te unde vrei!”.

- frontal;

Expunerea

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

2. Captarea

atenţiei

În fata copiilor este prezentat coletul

surpriză,pe care educatoarea l-a găsit pe pragul

grupei și care a fost lasat acolo de către Zâna

Toamna. În interiorul acestuia se găseste un

plic cu o scrisoare de la Zână , un alt plic cu

materiale ce vor fi desfăcute la momentul

potrivit și un coș cu bogățiile toamnei.

Educatoarea citește scrisoarea: ,,

Dragi copii,

Eu sunt Zâna Toamnă și am auzit că voi

formați o grupa de copii foarte inteligenți și

cuminți. Sunteți gata să vă jucați cu materialele

pe care eu le-am pus în colet? Vă propun azi

un joc de limbă și comunicare.

- frontal;

Conversaţia

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

3. Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Educatoarea anunţă copiii că vor juca un joc

numit „Surprizele Toamnei” și sunt enumerate

obiectivele pe care trebuie să le îndeplinească

în cadrul activității.Toți copiii vor participa la

etapele jocului propus.

-frontal,

Expunerea,

Explicaţia

4. Reactualizarea

cunoştinţelor

dobândite

anterior

Se va recita poezia „Toamna”de Demostene

Botez, pentru reactualizarea cunoștințelor

dobândite anterior și se discută despre

caracteristicile toamnei prezente în poezie.

Recitarea

poeziei

Page 9: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

9

5. Desfăşurarea

jocurilor

a)Explicarea jocului:

Educatoarea explică copiilor regulile jocului

pe care l-a denumit: ,,Surprizele Toamnei ’’.

Regulile sunt următoarele:

Copiii sunt invitați să tragă din plicul trimis

de Zâna Toamnă câte un jeton, pe acesta este

ilustrat un fruct/o legumă. Aceștia vor denumi

imaginea precizând cu ce sunet începe cuvântul

și li se va cere să găsească un alt cuvânt cu

sunetul dat. Sarcinile vor fi specifice jocurilor

de limbă și comunicare, pentru grupa mare: să

denumească corect legumele /fructele de

toamnă, să despartă în silabe denumiri de

fructe și legume, să identifice sunetul inițial și

să îl asocieze cu litera corespunzătoare, să

spună alte cuvinte a căror denumire începe cu

un anumit sunet, să formeze propoziții cu

denumiri specifice toamnei, să clasifice

cuvintele în funcție de numărul silabelor.

b)Executarea jocului de probă:

Educatoarea pune câte un copil să extragă

un jeton , să citească imaginea și să precizeze

sunetul initial.

c)Executarea propriu-zis a jocului:

După ce copiii au înţeles regulile jocului se

trece la executarea jocului propriu-zis.

Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi

recompensate cu aplauze.

Varianta I -„Spune cu sunet începe cuvântul?”

Copiii sunt invitați să extragă un jeton ,să

denumească cuvântul și să precizeze sunetul

inițial. Sunt rugați să găsească un alt cuvânt cu

același sunet. Exemplu: măr, sunetul inițial este

Conversația

- individual,

Conversaţia,

Explicaţia,

Exercițiul,

- individual,

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

Recunoașterea

sunetelor inițiale

ale cuvintelor,

despărțirea în

silabe, asocierea

sunetului la

litera

corespunzătoare,

formarea unor

propoziții

adecvate

imaginilor

prezentate

Page 10: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

10

m, alt cuvânt cu sunetul m – morcov.

Varianta II - „Pipăie și ghicește!”

La acesta probă li se cere copiilor să

ghicească ce legumă/fruct au pipăit. După ce au

recunoscut fructul/leguma, vor preciza sunetul

ințial și îl vor așeza în borcanul etichetat cu

litera corespunzătoare.

Exemplu: nuca, începe cu sunetul „N”, este

așezată în borcanul etichetat cu litera „N”.

Varianta III - „Observăm și propoziții

formăm!”

Copiii vor extrage câte un jeton și vor forma

o propoziție indicată de imaginea prezentată.

Exemplu: Fetița adună flori.

Conversaţia,

Explicaţia,

Observația,

Problematiza-

rea

6. Obținerea

performanței

Varianta IV- „Piramida silabelor”

Complicarea jocului - La această etapă

copiii vor alcătui o piramidă a silabelor, ei vor

plasa cuvintele pe diferite trepte de culoare în

funcție de numărul silabelor ale fiecărui cuvânt.

1. Așezați la baza piramidei toate imaginile a

căror denumire sunt cuvinte cu patru silabe.

2. Așezați pe următorul rând toate imaginile a

căror denumire sunt cuvinte cu trei silabe.

3. Așezați pe următorul rând toate imaginile a

căror denumire sunt cuvinte cu două silabe.

4. Așezați în vârful piramidei imaginea a cărei

denumire are o silabă.

-individual,

Conversaţia

Piramida,

Explicaţia,

Exercițiul,

Problematiza-

rea.

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

Plasarea

jetoanelor în

funcție de

numărul

silabelor

7.

Asigurarea

retenției și

transferului

Tranziție-„pere bune, dar și mere, la masă

puneți scăunele!”

Se prezintă copiilor tema şi obiectivele

activităţii sub forma unei invitaţii din partea

- frontal

Demonstrația

Individual

Conversaţia,

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

Page 11: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

11

Zânei Toamna de a realiza o pălărie cu toate

bogățiile sale.

Se intuiesc materialele puse la dispoziţie.

Copiii enumeră materialele care sunt pe

măsuțe.

Se prezintă și se analizează pălăria model.

-Ce am realizat eu?

-Ce am folosit?

Explic şi demonstrez modul de lucru:

fiecare are un cerc de carton ,cu niște tăieturi.

Dacă ridicăm acele tăieturi vom realiza că

seamănă cu o pălărie, pentru a o decora vom

decupa fructe, legume și flori din hârtie

colorată.

Trebuie sa aveți mare grijă când veți aplica

lipiciul, ne vom ajuta de un bețișor, sǎ lucraţi

frumos şi ordonat.

Se explică tehnica de lucru și se trece la

realizarea lucărilor.

Se oferă sprijin în timpul activității,

urmărind respectarea tehnicilor de lucru.

Înainte de a începe activitatea o să facem

câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai

mâinilor sugerate de versuri, în ritm lent:

„Unu,doi,unu,doi

Joacă-te și tu cu noi.

Ridicăm mânuțele

Și bătem palmuțele,

Pumnișorii îi închid

Și îndată îi deschid.

Mâna mea e ca o floare

Se întoarce după soare.

Bate vântul frunzele

Se-nvârtesc moriștile

Explicaţia,

Exercițiul,

Page 12: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

12

Mânecele suflecăm

Și de lucru ne apucăm.

Se va da semnalul de începere a lucrului. Se

vor da indicaţii individuale şi colective dacă va

fi cazul de către educatoare. Înainte de

expirarea timpul alocat acestei activităţi le voi

atrage atenţia copiilor să încerce să-şi finalizeze

lucrările.

8. Evaluarea

activității

Educatoarea cere copiilor să denumească

jocul pe care l-au desfăşurat,Să identifice

utilitatea cunoașterii sunetelor și literelor în

viața reală.

Se va realiza o expoziție cu lucrările realizate

de copii, Fiecare copil își va prezenta lucrarea

realizată.

- frontal

Conversaţia.

Observarea

sistematică a

comportamentu-

lui copiilor

9. Încheierea

activităţii

Se vor aprecia lucrările sub aspect estetic,

scoţându-se în evidenţă corectitudinea

executării, asamblării şi a modalităţii de lipire.

Voi face aprecieri asupra modului în care au

lucrat. În încheierea activității copiii vor fi

recompensați cu fructe.

Aprecieri globale şi individuale privind

implicarea copiilor în activitate. Vor părăsi sala

de grupă cântând cântecul “A venit pe dealuri

toamna” și vor primi câte un fruct drept

recompensă.

Conversația

Recompense

Turul galeriei

Aprecieri

verbale

Tranziție-“Cântecul castanelor”

Page 13: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

13

ALA - DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA

DIDACTICĂ

EVALUAREA

1. Organizarea

activităţii

- aerisesc sala de grupă;

- amenajez spaţiul;

- organizez colectivul de copii.

2. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Se va face direct: astăzi ne vom juca

jocul: ’’Rândunică, mută-ţi cuibul!’’- joc

de mişcare;

Voi anunţa copiii că vom desfășura un

joc muzical ritmic pe melodia: ’’The

klaxons clap clap song’’ . Copiii vor

executa mișcările sugerate de ritmul

cântecului.

Conversaţia

3. Explicarea

jocului

Se va explica jocul precum şi regulile

lui: copiii se grupează câte doi, faţă în

faţă, ţinându-se de mâini. Se formează mai

multe astfel de grupuri. În mijloc se află

un al III-lea copil pe post de rândunică-

cei trei formează cuibul cu rândunică în el.

Un copil desemnat rămâne în afara

acestor cuiburi cu rândunele. Când

conducătorul jocului strigă :,,Rândunică,

mută-ţi cuibul” toate rândunelele îşi

schimbă cuibul, copilul rămas afară îşi va

găsi un cuib şi un altul va rămâne fără,

astfel încât va trebui să-şi găsească un

altul la următoarea strigare. Ca reguli de

joc: copiii nu au voie să se împingă, nu au

voie să se aşeze doi într-un cuib.

Explicaţia

Conversaţia

Observarea

comportamentelor

copiilor

4. Executarea

jocului

Se va realiza jocul de probă, după

care se va trece la executarea jocului.

Copiii vor forma pe rând cuibul si vor fi

Exerciţiul

Page 14: Proiect de activitate integratăisjvl.ro/images/stories/food/site/resurse educationale...Proiect de activitate integrată 2 și orală pentru transmiterea unui mesaj Manifestă creativirare

14

păsărele. Voi urmări buna desfășurare a

jocului, intervenind ori de câte ori este

cazul.

După realizarea acestui joc, se va

realiza jocul muzical pe melodia: ’’The

clap clap song’’ . Copiii vor executa

mișcările sugerate de ritmul cântecului.

Copiii vor susţine melodia cu bătăi

ritmice, respectând succesiunea acestora.

Se vor așeza în formă de cerc,pe

scăunele.Fiecare copil va schimba scaunul

cu cel de lângă el,în sensul acelor de

ceasornic.

5. Incheierea

activităţii

Se vor face aprecieri asupra

comportamentului copiilor pe parcursul

activităţii.

Conversaţia

Aprecieri verbale