grĂdiniŢa „draga mea” satu-mare · web viewgrĂdiniŢa cu program prelungit nr. 3 sebeŞ...

32
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - pentru inspecţia specială în vederea obţinerii gradului didactic I -

Upload: others

Post on 29-Dec-2019

14 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

GRĂDINIŢA „DRAGA MEA” SATU-MARE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

- pentru inspecţia specială în vederea obţinerii gradului didactic I -

DATA: 16.12.2011;

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ;

PROPUNĂTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;

NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare;

TEMA DE STUDIU: „CUM EXRPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

TEMA PROIECTULUI: ”MAGIA IERNII”;

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ De Crăciun să fim mai buni”;

TEMA ZILEI: “Voluntar pentru Moș Crăciun”;

TIPUL ACTIVITĂȚII: de consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată de o zi;

· SCOPUL ACTIVITĂŢII:

· Evaluarea capacității de recunoaștere, denumire și utilizarea în diferite contexete a formelor geometrice cunoscute (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi), a culorilor, a mărimilor (mare-mic);

· Evaluarea numerației în limitele 1-6, a capacității de formare și comparare a două mulțimi, a capacității de raportare a cantității la număr;

· Dezvoltarea deprinderilor artistico-plastice și practico-aplicative prin mânuirea materialului pus la dispoziție;

· Dezvoltarea unor sentimente și atitudini pozitive față de ceilalți (spirit de echipă, de voluntariat, de într-ajutorare, de respect și de toleranță);

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ADP:

· Rutine:

· Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezența, calendarul naturii;

· Împărtăşirea: Discuție - „Voluntar pentru Moșul”;

· Gustarea: “Fructe bune și gustoase”;

· Obiective operaționale:

· O1 să completeze calendarul naturii și prezența;

· O2 să explice semnificația cuvântului “voluntar”;

· O3 să respecte regulile (de igienă și de autoservire) și colegii în timpul activităţilor de rutină;

· Strategii didactice:

· Metode didactice: povestirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, jocul;

· Material didactic: calculator, calendarul naturii, prezența, renul lui Moș Crăciun;

· Tranziții:

· Cântecele Moșului – cântece despre iarnă;

· Eu sunt renul lui Moș Crăciun, Fulgii – jocuri de mișcare;

· Obiective operaționale:

· O1 să cânte cu plăcere, efectuând mișcările cerute de text pe ritmul melodiei;

· O2 să respecte regulile și partenerii de cântec și de joc;

· Strategii didactice:

· Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, jocul muzical și de mișcare, cântecul;

· Material didactic: calculator, casetofon, CD cu cântece;

ALA:

· JOC DE MASĂ;

· Tipul activităţii: puzzle;

· Tema: „Tablouri pentru moș Crăciun ”;

· Obiective:

· O1 să așeze piesele de puzzle în locul potrivit, formând o imagine;

· O2 să precizeze din câte bucăți au obținut tabloul;

· O2 să respecte regulile și partenerii de grup;

· Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul;

· Material didactic: puzzle cu imagini de Crăciun;

· ARTĂ:

· Tipul activităţii: pictură;

· Tema: „ Ornamente pentru bradul Moșului ”;

· Obiective:

· O1 să picteze formele din aluat, păstrând un aspect îngrijit al lucrărilor;

· O2 să precizeze câte elemente a pictât, indicând cifra corespunzătoare (în limitele 1-6);

· O3 să-și exprime opinia față de rezultatele finale;

· Metode și procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, turul galeriei, pictura;

· Material didactic: forme din aluat – steluțe, brazi, globuri, clopoței, acuarele, pensule, cifre (în limitele 1-6);

· CONSTRUCȚII:

· Tema: “Drumul spre casa lui Moș Crăciun”.

· Obiective:

· O1 să construiască, din imaginație, diferite obiecte din natură (brazi, căsuțe, drumul, oameni de zăpadă) din forme geometrice și din elemente din natură (sâmburi, coji de portocale, castane, bețe);

· O2 să respecte regulile și partenerii de grup;

· Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea;

· Material didactic: materiale din natură (forme geometrice – rotunduri, pătrate, triunghiuri, dreptunghiuri, castane, sâmburi, bețe, coji de portocale);

ALA2:

· Sceneta: „Miracol de Crăciun”;

· Tema: “Miracol de Crăciun”.

· Mijloc de realizare: scenetă;

· Obiective:

· O1 să interpreteze poeziile, cântecele și colindele, respectând tonul, linia melodică,

și versurile, exprimându-se tare, clar și concis;

· Metode didactice:exercițiul conversația, dramatizarea;

· Material didactic: costume serbare, calculator, cd cu cântece, power-point;

ADE:

Categoria de activitate: activitate interdisciplinară: DLC+DS ( limbă și comunicare, activitate matematică);

Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar;

Tipul de activitate: consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;

Forma de realizare: frontal, pe grupuri;

Tema: „Drumul spre casa Moșului”;

Obiective operaţionale:

· Cognitive:

O1 să enunțe o poveste (pe scurt) despre cifra aflată în căsuța la care a ajuns;

O2 să ghicească cifra sau culoarea sugerate într-o ghicitoare;

O3 să despartă cuvinte în silabe, precizând numărul de silabe;

O4 să raporteze cifra la numărul de silabe al unui cuvânt sau la numărul de elemente al unei mulțimi;

O5 să enumere elemente din natură care se aseamănă unei cifrei, unei forme geometrice sau care au culoarea indicată de educatoare;

O6 să utilizeze un limbaj matematic și o exprimare în propoziții adecvate;

· Psiho-motrice:

O1 să înainteze, pe drumul de pe carton, atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;

O2 să formeze mulțimi de elemente în funcție de sarcina jocului;

O3 să formeze piramida, aplicând elementele în funcție de numărul lor în căsuțele corespunzătoare;

· Afective:

O1 să participe la activitate, manifestând interes și disponibilitatea de a îndeplini

sarcinile propuse;

O2 să respecte regulile și partenerii de joc;

Strategii didactice:

· Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic interdisiciplinar, aplicația, ghicitorile, povestirea, metoda piramidei;

· Material didactic: un cub cu cifrele de la 1la 6, un carton mare pe care este reprezentat drumul (din căsuțe cu cifre și elemente de iarnă), 2 brăduți de carton (de la metoda piramidei), un coș cu jetoane cu elemente de iarnă (material mărunt), lipici;

Reguli de joc:

· La jocul frontal:

1. Copiii interpretează versuri ritmice când se aruncă cubul:

“Hai să ne jucăm

Și să aruncăm

Cubulețul fermecat

Cu imagini decorat”;

2. Rezolvă proba doar copilul care a aruncat cubul;

3. Se înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;

La jocul pe grupuri:

1. Grupul I lipește podoabe pentru brad;

2. Grupul II lipește uneltele (ce are el) lui moș Crăciun ;

3. Lipim pe fiecare rând atâtea elemente câte căsuțe are rândul;

Elemente de joc: surpriza, aruncarea cuburilor, versurile, ghicitoarea, aplauze;

Activitate integrată de o zi

„VOLUNTAR PENTRU MOȘ CRĂCIUN”

Scenariul zilei

· Întâlnirea de dimineață:

· Salutul:

„Bună dimineaţa cer frumos,/Bună dimineaţa soare luminos,/Bună dimineaţa micule vânt

Care alergi mereu pe pământ/Bună dimineaţa copaci înfloriţi/Bună dimineaţa păsărele mari şi mici

Bună dimineaţa pietre tari/Bună dimineaţa animale mici şi mari.”

· Prezența și calendarul naturii:

Copiii de serviciu completează prezența și calendarul naturii.

· Noutatea zilei:

Se prezintă renul lui moș Crăciun, care a venit la noi ca să caute voluntari pentru moșul.

· Împărtășirea:

Renul le povestește copiilor că Moșul e trist fiindcă în lume sunt tot mai mulți copii necăjiți, iar el e tot mai bâtrân. Le propun copiilor să devenim voluntari pentru Moșul – explic termenul voluntar.

Le explic că azi vom confecționa cadouri pentru Moșul, apoi vom cânta, vom dansa și o scenetă vom realiza pentru Moș Crăciun.

· Activitățile liber-alese (ALA):

Prezint apoi sectoarele, le explic sarcinile și îi împart la sectoare numărând până la 3.

Copiii desfășoară activitățile de la sectoare, trecând, pe rând, pe la fiecare sector;

Se face evaluarea sectoarelor prin metoda turul galeriei;

· Tranziție:

După rutină – începe să se audă în fundal, cântecul Renului și apare Renul moșului, care se

prezintă. Copiii ce se aude? E cântecul renului. Ne așezăm în cerc și interepretăm cu toții cântecul. Haideți să pornim la drum și cu renul spre casa moșului să mergem – efectuăm exerciții de mers și alergare – jocul Renul lui moș Crăciun!

· Rutină:

Are loc după activitatea de la sectoare:

„Rândul iute să-l formăm/ Şi cuminţi să aşteptăm/ Pe mânuţe ne spălăm/ Este timpul să mâncăm/ Fructele să le gustăm”;

· Activități pe domenii experențiale (ADE):

Renul moșului e trist fiindcă s-a pierdut și noi îl vom ajuta! – intuim materialul: un carton mare cu un drum din căsuțe care duce spre casa Moșului (după modeulul Nu e supăra, frate! și un cub cu cifre (de la 1 la 6). Pentru a găsi casa moșului, trebuie să arucăm cubul și să mergem pe drum atâtea căsuțe arată cifra de pe cub. Apoi trebuie să rezolvăm sarcina pe care moșul ne-o dă, căci pe fiecare căsuță este o probă!

Jocul se desfășoară astfel:

Copii bat din palme și cântă:

“Hai să ne jucăm

Și să aruncăm

Cubulețul fermecat

Cu cifre decorat”

Un copil aruncă cubul și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub.

Când ajunge la căsuța potrivită, educatoarea citește sarcina pe care trebuie să o îndeplinească.

Când ajungem la anumite elemente, ca și tranziții, vom interepreta cântecele despre acestea.

Cine răspunde corect, va primi o recompensă: un jeton ( vor fi jetoane cu brăduleț și jeton cu moș Crăciun). Pe baza celor două jetoane se vor forma 2 echipe, care vor decora doi brăduți: un brăduț cu podoabe pentru brad și unul cu ceea ce folosește moș Crăciun ( sac, cadouri, căciulă);

La finalul jocului, când am ajuns la casa moșului voi aduce un coșuleț ( dăruit de moșul) cu brăduți de carton (după modelul de la metoda piramidei) și un coșuleț cu elemente de iarnă. Intuim materialul. Vom interpreta cântecul Bradului, apoi copiii vor decora brăduții.

Cu podoabele noastre îl vom împodobi și cu acești brăduți frumoși pe care voi îi veți decora așa!( le spun regulile);

Ne vom așeza la măsuțe, pe grupuri și fiecare grup are un brăduț pe care trebuie să îl împodobeacă.

Un grup vor forma piramida podoabelor pentru brad, celălalt grup vor forma piramida ajutoarelor lui Moș Crăciun.

Se face jocul de probă, apoi copiii lucrează pe grupuri.

· Tranziții:

Se vor desfășura astfel:

1. Întimpul activității ADE – cântecele specifice imaginilor căsuțele de pe cartonul cu

drumul moșului (de exemplu, dacă imaginea reprezintă un glob, se va interpreta cântecul ”Globulețul”);

2. După ADE - „Fulgi ușori cad din zbor” - jocul distractiv – Fulgii de nea;

După jocul fulgilor de nea, voi trece, prin tehnica visului, la pregătirea atenției copiilor pentru

sceneta din partea a III-a a activității. Ne întindem pe covor și visăm că suntem fulgi care zboară pe deasupra pământului.

Eu sunt fulgul Alexandra și zbor pe deasupra copacilor (după propria imaginație).

Eu sunt fulgul Ileana și zbor pe deasupra casei lui moș Crăciun. El stă la fereastră și ne așteaptă. Iat-, am ajuns. Moșul ne primește cu drag, iar noi îi aducem veste bună – că s-a născut Iisus.

· ALA2:

Activitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun.

Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de VOLUNTARI, pe care să i le arate în seara de Crăciun.

EVENIMENT

DIDACTIC

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Metode și procedee

Material didactic

1.Moment organizatoric

Se așează mobilierul pentru activitatea la sectoare;

Se realizează salutul și se face prezența de către copiii de serviciu.

2.Captarea atenţiei

Se va completa calendarul naturii.

Deodată apare renul lui moș Crăciun care le povestește copiilor că a plecat prin lume să caute voluntari pentru a-l ajuta pe moș Crăciun deoarece acesta e trist fiindcă nu poate să îi ajute pe toți copiii din lume.

Vom explica înțelesul cuvântului vountar, apoi le propun copiilor să fim noi voluntari pentru moș Crăciun.

Vom interpreta cântecul renului.

Povestirea

Conversația

Calculator

Calendarul naturii

Prezența

Renul moșului

Cd cu cântece

Frontală

3.Anunţarea temei și a obiectivelor

Le propun copiilor ca astăzi sa fim Voluntari pentru moș Crăciun. Astfel, îl vom ajuta să facă ornamente pentru brad, vom construi satul lui moș Crăciun, vom porni cu renul într-o călătorie spre casa moșului, ne vom juca și ne vom distra, iar la sfârșit vom face o serbare pentru el.

Se va intui materialul și se vor explica sarcinile de la sectoare.

În centrul artă vor picta ornamente de iarnă pentru bradul lui moș Crăciun.

La construcții, vor construi casa lui Moș Crăciun din forme geometrice și din elemente din natură (sâmburi, bețe, castane).

La centrul joc de masă vor realiza, din bucăți de puzzle, tablouri pentru casa moșului.

Explicaţia

Conversația

Demonstrația

Problematizarea

Forme de aluat

acuarele

forme geometrice, materiale din natură

Puzzle

4.Dirijarea învăţării

Împart copiii pe 3 grupuri, corespunzătoare celor 3 sectoare ptrintr-o numărătoare: 1,2,3! Fiecare copil merge la sectorul corespunzător numărului său.

Copiii vor rezolva sarcinile de la cele 3 sectoare, trecând, pe rând, pe la toate.

Astfel ei își imaginează că trec printr-o pădure spre casa moșului și construiesc din forme geometrice căsuțe, băncuțe, oameni de zăpadă,

Explicația

Demonstraţia

Problematizarea

Exercițiul (construcțiile)

Forme geometrice de diverse culori și mărimi, sâmburi, castane, bețe

brazi, din sâmburi – drumul, etc (după imaginație);

De asemenea, ei îl vor ajuta pe moșul să îți împodobească casa cu tablouri din puzzle.

Cel de-al treilea grup picta elemente de iarnă (brăduți, oameni de zăpadă, fulgi, globuri);

Educatoarea observă activitatea copiiilor și intervine doar când este nevoie, de exemplu dacă un copil nu poate rezolva o sarcină sau dacă se observă că un copil a stat prea mult timp sau prea puțin timp la unul dintre sectoare.

Copiii vor lucra în liniște, respectând partenerii de activitate și regulile sectorului;

Se vor evalua la sfârșit lucrările prin metoda turul galeriei, insistându-se pe aspectele pozitive, bune ale fiecărui produs realizat.

Se va evalua activitatea de la sectoare prin metoda turul galeriei.

Renul îi felicită pe copii pentru ceea ce au realiat și le propune să plece împreună la drum spre casa moșului, pentru a-i duce ornamentele.

Tranziții: Vom efectua, în cerc, jocul de mișcare Renul lui Moș Crăciun.

Rutine:„Gustăm fructe.”

Exercițiul, problematizarea

Exercițiul (Pictura)

Turul galeriei

Puzzle cu imagini de Crăciun

Forme de iarnă din aluat

acuarele

5.Obținerea performanței

6. Evaluarea

7.Încheierea activității

Se va realiza în cadrul ADE.

Renul moșului e trist fiindcă acum s-a rătăcit și nu mai știe să ajungă acasă. Noi îl vom ajuta și vom porni cu el la drum. Dar drumul are multe probe pe care trebuie să le trecem. Vom intui materialul ( un carton mare cu drumul format din 20 de căsuțe în care sunt redate elemente de iarnă și probele, culori, un cub cu cifrele de la 1 la 6).

Se vor explica regulile după care se va desfășura jocul:

· Un copil va arunca cubul, citește cifra

și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra. După care va asculta proba pe care trebuie s-o îndeplinească. De exemplu, să despartă în silabe un cuvânt, să spună povestea unei cifre, să deseneze o mulțime de elemente, să găsească răspunsul la o ghicitoare.dacă va trece proba va lua dintr-un coșuleț un jeton colorat reprezentând un moș sau un glob.

Se va face jocul de probă, apoi jocul începe.

Se va urmări exprimarea în propoziții, utilizarea limbajului matematic adecvat, păstrarea unei poziții corporale corecte, respectarea regulilor și partenerilor de joc;

Când toți copiii au fost solicitați se vor forma 2 grupuri – grupul globulețelor și grupul moșilor.

Ei vor decora braduți cu elemente de iarnă astfel:

· Grupul globulețelor va lipi pe

brăduți podoabe pentru brad;

· Grupul moșilor vor lipi

ajutoarele moșului (renii, crăciunițele și elfii);

Se intuiește materialul, se explică cerințele, apoi copiii vor începe să lucreze. Educatoareal observă activitatea copiilor și intervine cu explicații când este necesar. Copiii vor rezolva sarcina cerută în mod individual, dar ei pot coopera cu colegul de grup dacă întâmpină dificultăți.

Evaluarea se realizează pe tot parcursul zilei, în funcție de obiectivele stabilite pentru fiecare activitate. Ca și forme de evaluare se va face atât o evaluare frontală, cât și o evaluare individuală, prin obeservarea comportamentului, a produselor activității sau a răspunsurilor date. Evaluarea se face de către educatoare, dar și de către copii prin aprecieri verbale, aplauze și recompense.

Ziua se va încheia cu un joc distractiv și cu o scenetă de Crăciun.

La final vom recapitula activitățile zilei și vom primi recompense: diplome de VOLUNTARI ai moșului).

Explicația

Demonstrația

Joc didactic

interdisciplinar

metoda cubului

Ghicitoarea

Povestirea

Jocul didactic

Exercițiul

(aplicația), metoda piramidei

Turul galeriei

Conversația

Jocul distractiv de mișcare

Sceneta

Carton cu drumul moșului, carioci, lipici, un cub, calculator, CD cu cântece

Calculator power-point, cd cu cântece, costume pentru scenetă

Recompensediplome

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Recompense

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

· Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008;

· Metoda activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Craiova 2009;

· ***, Metodica proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, București, 2002;

· ***, Activitatea integrată din Grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul Preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008;

JOC DISTRACTIV

FULGII DE NEA

Se interpretează versurile pe melodia Elefanții:

Un fulg de nea

Se legăna

Pe un norișor pufos

Și fiindcă el nu aluneca

A mai chemat un fulg de nea.

Doi fulgi de nea

Se legănau

Pe un nor alb si pufos...etc

Copiii stau pe scăunele și cântă. Pe rând, la fiecare strofă, se ridică câte un copil și se leagănă, efectuând diferite mișcări cu mâinile.

Când au fost chemați toți copiii (sau atăția câți formează un grup – în limitele numerației învățate până la momentul respectiv) ei cântă ultima strofă:

10 fulgi de nea

Se legănau

Pe un norișor pufos

Și deodată ei

Fulgii au căzut

Și-un covor de nea s-a așternut

Și apoi se așează jos pe covor, formând covorul de zăpadă.

· SCENETĂ -

PERSONAJE:

Maria

Iosif

3 păstori

3 magi

8 Îngeri

Noapte de vis

Înger 1:

Când vine vremea rea

Cu primii fulgi de nea

Se scutură din nori,

De Sfinte Sărbători,

Poveşti cu îngeraşi

Pentru copii poznaşi,

Poveşti cu Sfinţi Părinţi

Pentru copii cuminţi.

Aflaţi-le acum

În prag de Moş Crăciun.

Înger 2:

Colo sus în vremea aceea

În frumoasa Galileea,

O fecioară vieţuia

Ce Maria se chema.

Nazaret era oraşul

Unde ea-şi avea sălaşul.

Înger 3:

Cînd Hristos Domnul era să se nască

În ţară apăru o poruncă regească:

Ca toţi să meargă să se înscrie

În cetatea de care aparţine.

Şi din Galileea de la Nazaret

Mergea şi Maria cu Iosif cel drept.

Până la Betleem, oraşul vestit

Unde-şi căutară loc pentru dormit.

Înger 4:

Într-o ţară-ndepărtată

Betleem intitulată

Un om cu povara sa

Amărât la porţi bătea.

Îi ruga pe toţi fierbinte

Şi cu paşnice cuvinte

Să-l primească peste noapte,

Că soţia sa v-a naşte

Pe copilul cel mai sfânt

Care vine pe pământ.

Iosif:

(privind-o pe Maria)

Peste tot noi am umblat

Am umblat, am căutat

Nici o casă n-am aflat,

Nimeni nu vrea să ne-asculte

Toţi sunt ocupaţi cu multe.

(priveste spre grajd, merg împreună spre el)

Iată un grajd în depărtare

Unica noastră scăpare!

Maria:

Noi aicea am găsit

Locuşorul potrivit.

Chiar de-i frig şi nimic n-avem

Noi o să ne bucurăm.

Căci în mare simplitate

Domnul vine să ne-arate

Cum trebuie să trăim

Bucuria s-o găsim.

Înger 5:

Astfel Domnu se născu într-un mic sălaş golaş,

Între oi şi vaci şi cânt frumos de îngeraş,

Pe paie lângă Iosif şi mama lui,

Astfel se născu Fiul Domnului.

Astăzi S-a născut Hristos!

MARIA:

Te ador al meu odor

Preaputernic Creator

Ai părăsit cerul tău sfânt

Ca să vii azi pe pământ.

Iară Tu ca să te naşti

N-ai aflat decât un grajd

Şi în loc de un pătuţ, iată,

O iesle tare săracă.

Iar în loc de o saltea,

Ieslea cu fân şi paie-n ea.

Înger 2:

Noaptea, când păstorii, rând pe rând veghează,

O lumină mare îi înfricoşează.

Păstor 1:

Ah, de mult n-am mai văzut o noapte aşa de frumoasă!

Păstor 2:

Da, e adevărat! Parcă şi stelele strălucesc mai frumos ca altă dată!

Păstorii: Aşa e, aşa e!

Păstor 3:

Uitaţi...o lumină... se apropie de noi!

Păstor 1:

Ce să fie oare? Nu e foc, dar luminează ca ziua.

Păstor 2:

Doamne sfinte, am visat.

A fost îngerul curat!

Păstor 3 :

O, tu frate, n-ai visat! Priveşte! E minunat!

El este un înger sfânt

S-ascultăm al său cuvânt.

Înger 6:

Nu vă temeţi, dragi păstori,

Ci grăbiţi-vă cu zor

Asta-i noaptea minunată,

Când Mesia se arată!

O minune, o minune!

Se întâmplă-acum în lume!

Steaua de la răsărit

Cu raza-i pân la pământ,

Îl vesteşte pe Mesia

Născut de Sfânta Maria.

Mergeţi şi vă închinaţi

Domnului Iisus Hristos,

Dumnezeul din vecie

Al tuturor va să fie.

Înger 7:

Asta-i noaptea minunată

Când la păstori se arată

Cerul, îngeri, veselie,

Cântece de bucurie.

S-a născut un împărat

Într-o iesle aşezat.

Păstor 1:

Nu-mi vine să cred

Ce-am văzut şi auzit!

Păstor 2:

Să mergem dar, fraţilor,

În grabă s-alergăm,

Întinsul câmp fără zăbavă

Să îl cercetăm!

Şi unde vom vedea, o stea c-a străluci,

Posibil... că acolo, pe paie-L vom găsi.

Păstor3:

Parcă cerul s-a deschis

Să mergem că nu e vis!

Fraţilor, să ne grăbim,

Pe Mesia să-l găsim

Cu daruri să ne-nchinăm

Bucurie să aflăm.

Înger 5:

Haideţi cu toţii în grabă,

Pruncului Sfânt noi să-i dăm

Dragostea noastră întreagă,

Glorie în veci să-i cântăm.

(Pleacă toţi spre grajd cântând)

TREI PĂSTORI.

Înger 8:

Trei crai de la răsărit

Spre stea au călătorit

Şi-au mers, după cum citim,

Până la Ierusalim.

Acolo, cum au ajuns,

Steaua-n nori li s-au ascuns

Şi-ncepură a umbla,

Prin oraş a întreba:

Unde s-a născut, zicând,

Un crai mare de curând ?

Baltazar:

Noi suntem Craii cei 3,

Eu astronom Baltazar,

Melchior şi Gaşpar.

Am pornit să cercetăm

Pe Hristos ca Să-l aflăm

Frumoase daruri să-i dăm.

Ca un semn de bucurie,

Aur, smirnă şi tămâie.

Gaşpar:

Noi îndată am venit

Tocmai de la răsărit

Şi căutăm cu-adevărat

Pe Măritul împărat

Ca să I ne-nchinăm

Frumoase daruri să-i dăm

Al meu nume e Gaşpar

Şi tămâie i-aduc în dar.

Melchior:

Această stea strălucită,

Preafrumoasă şi vestită,

Noi am văzut-o la răsărit

Şi după dânsa am pornit,

Cunoscând noi, ce folos,

Ne v-a aduce Hristos,

Eu Melchior mă numesc

Şi cu smirnă-l dăruiesc.

Steaua Crăciunului

Gașpar

Haideţi fraţilor să ne grăbim,

La Viflaim să pornim,

Pe Hristos ca să-l aflăm

Şi darurile să-I dăm.

Domn, Domn să-nălţăm!

Iosif

Se cuvine de Crăciun,

Tot omul să fie bun.

Cei mai mici şi cei mai mari,

Mai ales cei preşcolari.

Toţi pruncii să ne-dunăm,

Să mergem să ne-nchinăm,

Lui Hristos astăzi născut,

Într-o iesle aşternut.

Toți

Iar voi, care astăzi ascultaţi,

De la ce vedeţi acum, pildă să luaţi:

Voia lui Dumnezeu în toate să-mpliniţi,

Dacă vreţi să trăiţi fericiţi.

Poveste de Crăciun

COLINDE

NOAPTE DE VIS

Noapte de visTimp prea sfântToate dorm, pe pământDoar două inimi vegheazăPruncul dulce viseazăÎntr-un leagăn de cântÎntr-un leagăn de cânt.

Noapte de visTimp prea sfântDumnezeu , râde blând,Pieptu-i varsă iubire,

Lumii dă mântuire,Pace-n ea aducândPace în ea aducând.

O, CE VESTE MINUNATĂ

O , ce veste minunată!În Betleem ni s-aratăAstăzi s-a născut Cel făr’ de-nceputCum au zis prorocii.

Că la Betleem , MariaSăvârşind călătoria,Într-un mic sălaş,

Lângă-acel oraş,A născut pe Mesia.

Pre fiul în al Său nume,Tatăl L-a trimis în lume,Să se nascăŞi să crească,Să ne mântuiască.

ASTĂZI S-A NĂSCUT HRISTOS

Astăzi S-a născut Hristos

Mesia chip luminos,

Lăudaţi şi cântaţi

Şi vă bucuraţi!

Mititel înfăşeţel

În scutec de bumbăcel,

Lăudaţi şi cântaţi

Şi vă bucuraţi!

Vântul bate, nu-l răzbare,

Neaua ninge nu-l atinge,

Lăudaţi şi cântaţi

Şi vă bucuraţi!

Şi de-acum până-n vecie

Mila Domnului să fie,

Lăudaţi şi cântaţi

Şi vă bucuraţi!

TREI PĂSTORI

Trei păstori se întâlniră Şi aşa se sfătuiră Raza soarelui Floarea Soarelui. Haideţi fraţilor, să mergem Floricele să culegem Raza soarelui Floarea Soarelui. Şi să facem o cunună S-o-mpletim cu voie bună Raza soarelui Floarea Soarelui. Şi s-o ducem lui Hristos Să ne fie de folos Raza soarelui Floarea Soarelui.

STEAUA CRĂCIUNULUI

Dacă singur prin zăpadă ai să fii,

Dacă-ţi vin în minte lupii cenuşii

Ochii să-i ridici spre cer şi vei vedea

Că drept călăuză ai o mică stea.

R: Şi-n seara de ajun

Ea străluceşte-acum

Pentru cei ce au sperat,

În seara de ajun

Să fie totul minunat.

În noaptea de Crăciun

Să simţi în suflet cum n-ai simţit vreodat,

În noaptea de Crăciun

Să se-ntâmple tot ce ai visat!

Dacă cerul te-a muşcat cu dinţii lui

Dacă fulgii de zăpadă cad hai hui,

Ochii să-i ridici spre cer şi vei vedea

Că drept călăuză ai o mică stea.

DOMN, DOMN SĂ-NĂLŢĂM

Am plecat să colindăm Domn, Domn să-nălţăm Când boierii nu-s acasă Domn, Domn să-nălţăm.

Şi-au plecat la vânătoare Domn, Domn să-nălţăm Să vâneze căprioare Domn, Domn să-nălţăm.

Căprioare n-au vânat Domn, Domn să-nălţăm Şi-au vânat un iepuraş Domn, Domn să-nălţăm.

Să facă din blana lui Domn, Domn să-nălţăm Veşmânt frumos Domnuluï. Domn, Domn să-nălţăm.

BRĂDUȚUL

Noi ţie îţi cântăm,

Brăduţ iubit

Şi mult ne bucurăm

Că ai venit.

R: Clopoţei şi beculeţe,

Steluţe şi globuleţe

Te fac mai frumos

Şi mai luminos!

Din munte te-ai născut,

Brăduţ iubit

Şi drum lung ai făcut,

Eşti obosit.

R: Clopoţei şi beculeţe,

Steluţe şi globuleţe

Te fac mai frumos

Şi mai luminos!

În casă te-aşezăm,

Brăduţ iubit,

Pe Moşul l-aşteptăm,

Chiar c-a sosit.

R: Clopoţei şi beculeţe,

Steluţe şi globuleţe

Te fac mai frumos

Şi mai luminos!

Şi an de an de-acum,

Brăduţ iubit,

În seara de Crăciun

Vei fi dorit.

R: Clopoţei şi beculeţe,

Steluţe şi globuleţe

Te fac mai frumos

Şi mai luminos! -bis

Poveste de Crăciun

Într-o seară, într-o noapte de Crăciun,

În Betleem în Iudeea

După cum păstorii spun,

Bunul Iosif şi Maria

De departe au venit

Şi s-a întâmplat acolo

Ceva nemaipomenit!

R: S-a născut pruncul sfânt

Pace vouă pe pământ

Nu uitaţi să fiţi mai buni

Şi să credeţi în minuni! -bis

Magii au venit

Atunci când soarele-a apus

Aur, smirnă şi tămâie

Pentru prunc ei au adus.

Steaua revărsa lumina

Început-asupra lor

Şi ţinându-se de mână

Îngerii cântau în cor.

R:

Ce vă spun acum

Nu-i o poveste de copii

Deşi au trecut ani mulţi,

Mai mulţi de 2 mii.

Doar aşa Crăciunul are

Pentru toată lumea rost

Să vă fie cald în suflet

Spune... cum a fost?

R:

JOC DE MIȘCARE

Renul lui Moș Crăciun

Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile de mai jos:

Renul a pornit la drum

Și la pas merge acum

1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8

Mergem toți în pași vioi

Renul merge ca și noi

1,2 1,2,1,2,

Pe câlcâie merg acum

Nu mai este mult din drum

1,2,3,4,5,6,7,8!

Și pe vârfuri ne mișcăm

Brațele le scuturăm.

1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8

Renul se grăbește, iată!

Și o ia la fugă-ndată!

1,2,1,2,

Alergăm frumos și noi,

În liniște alergăm

Renul să nu-l speriem,

Renul nostru se oprește

Și o clipă se odihnește (ex de respirație).

Renul nostru se-nvârtește

Nicidecum nu obosește

Renul a pornit la drum

Sare-ntr-un picior acum –

1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!

Renul zboară uite-așa!

Duce-n zbor sania sa

Renul nostru-a obosit

Și jocul nostru s-a sfârșit!

Pe scaune v-așezați

Și pe mine m-ascultați!

FIȘĂ DIDACTICĂ INTERDISCIPLINARĂ

DS+DOS

Aplică fiecare căsuță din brăduț, câte un element de iarnă de astfel:

Grupul moșului formează piramida ajutoarelor moșului;

Grupul globulețelor formează piramida ornamentelor de brad;

GRUPUL GLOBULEȚELOR

GRUPUL MOȘULUI