numarul si cifra 4

9
PROIECT DIDACTIC Data: Şcoala cu clasele I-VIII Clasa: I A Învăţător: Disciplina: Matematică Subiectul lecţiei: Numărul şi cifra 4 Tipul lecţiei: Predare-învăţare Obiective fundamentale: Înţelegerea numărului 4, ca simbol al mulţimii care are 4 elemente. Deprinderea de a recunoaşte şi a scrie corect cifra 4. Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O 1 – să identifice mulţimea cu 4 elemente pe baza mulţimii cu trei elemente: O 2 – să reprezinte prin obiecte sau desene mulţimea cu 4 elemente: O 3 – să distingă numărul 4, de cifra 4: O 4 – să scrie şi să citească cifra 4; O5 – să coopereze în realizarea sarcinilor. Resurse: 1. Metodologice: a) strategie didactică: dirijată, inductivă; b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,problematizarea, analiza, munca cu manualul; c) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, în perechi; d) mijloace didactice: numărătoare, un platou cu mere, beţişoare, bile colorate, jetoane cu cifre şi animale, planşe didactice ( predarea numerelor 1,2,3,4)

Upload: victorita-cojocari

Post on 08-Jul-2016

730 views

Category:

Documents


39 download

DESCRIPTION

proiect didactic la matematica

TRANSCRIPT

Page 1: numarul si cifra 4

PROIECT DIDACTIC

Data: Şcoala cu clasele I-VIII Clasa: I AÎnvăţător: Disciplina: MatematicăSubiectul lecţiei: Numărul şi cifra 4Tipul lecţiei: Predare-învăţare

Obiective fundamentale: Înţelegerea numărului 4, ca simbol al mulţimii care are 4 elemente. Deprinderea de a recunoaşte şi a scrie corect cifra 4. Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice mulţimea cu 4 elemente pe baza mulţimii cu trei elemente:O2 – să reprezinte prin obiecte sau desene mulţimea cu 4 elemente:O3 – să distingă numărul 4, de cifra 4:O4 – să scrie şi să citească cifra 4;O5 – să coopereze în realizarea sarcinilor.

Resurse: 1. Metodologice:a) strategie didactică: dirijată, inductivă;b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,problematizarea, analiza,

munca cu manualul;c) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, în perechi;d) mijloace didactice: numărătoare, un platou cu mere, beţişoare, bile colorate, jetoane cu cifre şi

animale, planşe didactice ( predarea numerelor 1,2,3,4)

2. Bibliografice: Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Victoria Pădureanu, Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Matematică. Manual pentru clasa

I, Bucureşti, Ed. Aramis, 2005; Dumitru Săvulescu, Metodica predării matematicii în ciclul primar, Craiova, Ed.

“Gheorghe Alexandru”, 2006; George Breazu, Nicolae Savu, Carte de cântece pentru copii, Bucureşti, Editura Muzicală,

1985 Nicolae Radu, Mihaela Singer, Matematică, clasa I. Ghid pentru învăţători şi părinţi,

Bucureşti, Editura Sigma.

Page 2: numarul si cifra 4

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELELECŢIEI

OB. OP.

EVENIMENTELE LECŢIEI/ CONŢINUTURI/ STRATEGIESTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEAELEVILOR

0 1 2 3 4 51. MomentOrganizatoric

Asigură condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei.

Pregătesc cărţile, caietele, instrumentele de scris.

conversaţia

2. Verificarea temei

Verifică tema cantitativ şi calitativ, făcându-se aprecieri verbale asupra modului de scriere, corectitudinii şi calităţii temei.

conversaţia,explicaţia

observaţiasistematicăindividuală

3.Reactualizarea cunoştinţelor

O1O2O5

Joc didactic cu întrecere pe echipe „Adu atâtea obiecte câte arată cartonaşul”.

Se va efectua exerciţiul-joc referitor la cifrele 0, 1, 2, 3. Sarcina didactică este să ridice tot atâtea obiecte câte arată cartonaşul, să stabilească numărul corespunzător.

Un elev dintr-o grupă va ridica cartonaşul pe care sunt desenate 3 buline, un alt elev din altă grupă va trebui să aşeze pe flipchart atâtea figurine câte buline sunt, iar un elev din grupa a treia va pune cartonaşul cu cifra corespunzătoare.

conversaţia,explicaţia,demonstraţia,jocul didactic,problematiza-rea

frontală,evaluarea de către colegi

formativă

4. Captarea atenţiei

O2O5

Sensibilizarea elevilor se face prin cântarea primelor trei strofe ale cântecului „Elefanţii”. Cere elevilor să asocieze numărul elefanţilor cu numărul beţişoarelor.

Cântă cântecul şi asociază elefanţii cu beţişoarele, arătând atâtea beţişoare câţi elefanţi sunt în fiecare strofă.

demonstraţia frontală

5. Anunţateaobiectivelorlecţiei

6. Dirijareaînvăţării

O1O2O3

Comunică obiectivele lecţiei: să înveţe să scrie şi să citească cifra 4, să o recunoască, să opereze cu aceasta în cadrul exerciţiilor-joc.

Atrage atenţia asupra ilustraţiei din manual (La masă).

Manifestă curiozitate, urmărind expunerea învăţătorului.

Privesc ilustraţia din manual şi răspund.

explicaţia

conversaţia,observaţia,

Page 3: numarul si cifra 4

O4O5

O4

Cere elevilor să vorbească despre comportamentul corect la masă.

Adresează întrebări tip situaţie-problemă:Câţi copii sunt la masă ?Câte farfurii sunt ? Câte scăunele sunt ?Care mulţime este mai mare: mulţimea copiilor sau

mulţimea scăunelelor ? De ce ?Spune că mulţimea scăunelelor are un element mai

mult decât mulţimea copiilor. Intuieşte numărul 4 în colţul din dreapta, sus apoi

şirul cu bile. Explică cum s-a format noul număr: prin adăugarea a încă o bilă la cele precedente.

Formulează sarcini de învăţare:- observarea şi gruparea obiectelor câte 3 şi câte 4.

Prezintă planşa cu numărul şi cifra 4 asociate mulţimii cu 4 elemente. Precizează şi demonstrează scrierea corectă a cifrei 4. Dirijează scrierea corectă. Urmăreşte şi corectează poziţia corectă a caietului şi a corpului în timpul scrierii. Urmăreşte şi apreciază elevii care scriu corect.

Relatează aspecte cu privire la comportamentul copiilor la masă. Numără, totalizează.

Formează o mulţime cu 3 elemente şi una cu un element ( cu obiecte de pe bancă). Realizează reuniunea celor 2 mulţimi. Grupează obiectele de pe bancă având tot atâtea elemente cu mulţimea nou-formată.

Reţin că mulţimile care au 3 elemente şi încă unul sunt mulţimi cu 4 elemente, redate prin numărul 4, care se scrie cu ajutorul cifrei 4.

Memoreză versurile : ,,4-scaun ar părea, Cu spătarul la podea Şi picioarele în sus Cine oare-aşa l-a pus?”

Observă planşa cu numărul şi cifra 4, numără elementele de pe planşă.

Se mobilizează pentru sciere: îşi încălzesc muşchii, scriu în aer, pe

explicaţia,demonstraţia, exerciţiul,

exerciţiul

observareadirijată,explicaţia,demonstraţia,

frontală

frontală

Page 4: numarul si cifra 4

7. Obţinerea performanţelor

8. Retenţia şi transferul

9. Evaluareacunoştinţelor

10. Activitatetransdisciplinară

11. Tema pentru acasă

12. Aprecieri generale

O3O4O5

O2O3O4

Expune ,,Povestea numărului 4”.

Cere elevilor să lucreze, în perechi exerciţiul numărul 2 din carte: - completarea casetelor cu cifra ce corespunde numărului de elemente;- solicită citirea axei numerelor şi completarea axei;

Cere elevilor să numere pe numărătoare 4 bile, să ridice 4 creioane colorate, 4 carioci.

Propune, spre gândire, o situaţie-problemă: ,,În două cutii sunt 4 mere. Câte mere pot fi în fiecare cutie?”

Distribuie fişe indivuduale de lucru, explică sarcina. Apreciază rezultatele. Identifică şi remediază greşelile.

Joc didactic pe grupe: PuzzleSolicită elevii să coopereze între ei pentru a

asambla jetoanele de puzzle, să descopere animalul şi sunetul nou învăţat astăzi.

Scrierea cifrei 4 în caiete: 3 rânduri

Apreciază modul de desfăşurare a lecţiei, evidenţiază elevii care au răspuns foarte bine şi îi încurajează pe ceilalţi.

bancă, în palmă, la tablă. Lucrează independent, scriind două rânduri cu cifra 4, coopereză cu vecinul de bancă pentru aprecierea scrierii.Audiază “Legenda numărului 4”.

Lucrează pe manual.

Numără şi completează.

Citeşte şi completează.Execută şi numără obiectele.Descoperă numărul 4.

Rezolvă individual fişa. Analizează în echipă rezultatele, îşi corectează greşelile.

Stabilesc corespondenţa între cantitate şi număr. Lipesc jetoanele, intuiesc ursul şi sunetul u.

Ascultă şi reţin ce au ca temă.

exerciţiul

conversaţia,explicaţia,exerciţiul,demonstraţia

exerciţiul

jocul didactic

conversaţia

conversaţia

formativăscrisă

frontală

Page 5: numarul si cifra 4

CHIPUL CIFRELORAlexandru Şahighian

1 parcă e un băţ 6 e un melc rotit, Şugubăţ. În căsuţă răsucit, Poartă chipiul tras, Parcă-ar vrea să se răstoarne Cu cozorocul pe nas. Şi să scoată-n grabă coarne.

2 se-ndoaie uşor 7 parcă-ar fi o coasă,Pe picior, Nu vă temeţi, nu-i tăioasă.Gâtul, vezi, e cam aşa Are coadă lungă,Cum îl are lebăda. Să-i ajungă.

3 a fost un ineluş 8 e-aşa ca un colacPe deget învârtecuş. Cu miere, cu mac,Meşterul l-a rupt în două Nu-l mâncaţi,Să-i dea folosinţă nouă. Că vă-nşelaţi.

4 scaun ar părea, 9 un cârlig să fie ?Cu spătarul în podea Cine ştie ?Şi picioarele în sus. Este greu de-asemuit.Cine oare-aşa l-a pus ? Dar e nouă, negreşit.

5 se pare că mă-nşel, 10 vă trimite vesteaE o seceră de-oţel. Că s-a încheiat povesteaDar, deşi unealta-i nouă, Şi-a semnat, precum îmi pare:Coada ei e frântă-n două. Un băţ c-un covrig în spinare.