modernism fisa de lect

Upload: andrei-mantu

Post on 14-Oct-2015

56 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Data:19.05.2014Scoala:Normala Vasile Lupu IasiClasa: XII-a APropunator: Mantu AndreiDisciplina:Limba si literatura romanaArta curiculara:Limba si comunicareTitlul lectiei:Modernismul.Joc second si Riga Crypto si lapona Enigel de Ion BarbuTipul lectiei:Lectie de recapitulare si sistematizareObiectivele operationale:O1 Sa defineasca conceptual de modernismO2 Sa cunoasca si sa recunoasca trasaturile curentului modernistO3 Sa incadreze poezia Joc Secund si Riga Crypto si lapona Enigel in tematica liricii barbieneO4 Sa identifice emitatorul,receptorul si mesajul textului poezieiO5 Sa argumenteze ca poeziile Joc second si Riga Crypto si lapona Enigel sunt o arta poetica si un mic tratat de estetica.Strategia didactica: Metode si procedee didactice: problematizarea,conversatia euristica,lectura,explicatia,explozia stelara Mijloace de invatamant:manual,fise de lucru Forme de organizare:activitate frontal,activitate individuala,lucrul in perechiDurata: 35 minuteBibliografie:a) Limba i literatura romn - ndrumtor pentru manualele alternative, cl.aXII-a, Hadrian Soare i Gheorghe Soareb) Dicionar de simboluri, autori:Jean Chevalier, Alain Gheerbrantc) Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, ed. Dacia, Cluj Napoca, 2008d) Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediia a II - a, ed. Paralela 45, 2004.e) L. Paicu, M. Lupu, M. Lazr, Literatura romn. Pregtire individual pentru proba scris examenul de bacalaureat, Grup Editorial Art, Bucureti, 2007f) prof. Mariana Badea, Limba i literatura romn pentru elevii de liceu, Editura Regis, Bucureti, 2001

Nr crt.Segventa didacticaContinutul instructiv-educativStrategia didacticaEvaluarea

Metode si procedee didacticeMijloace de invatamantForma de organizare

1.Momentul organizatoric1 min.Asigurarea unui climat propice desfasurarii activitatii de predare invatare.Activitate frontalaEvaluarea gradului de concentrare a atitudinii si a atentiei

2.Anuntarea temei si a planului de recapitulate3 min.Profesorul anunta urmatoarele obiective operationale:O1.Sa defineasca conceptul de modernismO2.Sa cunoasca si sa recunoasca trasaturile curentului modernistO3.Sa incadreze poeziile Joc Secund si Riga crypto si lapona Enigel in tematica liricii barbieneO4.Sa identifice emitatorul,receptorul si mesajul textului poezieiO5.Sa argumenteze ca poeziile Joc Secund si Riga crypto si lapona Enigel sunt o arta poeticaActivitate frontala

3.

4.Desfasurarea recapitularii propiu-zise30 min

Asigurarea retentiei si a transferului1min.

Prin metoda exploziei stelare,se recapituleaza cunostintele referitoare la modernism-Ce este modernismul?-Cine a fost la noi initiatorul curentului modernist?-Cand a fost initiat acest current literar?-Care sunt reprezentantii si tendintele modernismului?-De ce promovarea tinerilor scriitori a constituit primul obiectiv al modernismului? Se recapituleaza cunostintele referitoaare la activitatea lui Ion Barbu.-Cine a fost Ion Barbu?-Ce a scris Ion Barbu?-Care sunt cele mai importante scrieri ale autorului? Se citeste poezia Joc second de Ion Barbu.Se solicita elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari:-Ce va sugereaza titlul acestei poezii?-Care sunt temele abordate in textul poeziei?-Care sunt motivele abordate in textul poeziei? Elevii vor avea ca sarcina sa identifice in textul poeziei figure de stil si sa comenteze valoarea acestora.Li se cere elevilor sa raspunda la intrebariExplozia stelara

Explicatia

Problematizarea

Conversatia euristica

Lectura

Problematizarea

Problematizarea

Lect.problemaManual

Manual

Fisa de lucru

Activitate frontal

Activitate individuala

Lucru in perechiCapacitatea de a define conceptul de modernism si de a identifica trasaturile acestuia

Capacitatea de a expune cunostintele referitoare la viata si opera lui Ion Barbu

Capacitatea de lucru cu textul literar pornind de la problematica acestuia

Capacitatea de a identifica figure de stil in raport cu o categorie esteticaCapacitatea de sistematizare a principalelor aspecte legate de textul dat

5.Incheierea activitatiiElevii sunt apreciati verbal de catre profesor