metodapatratelordivizate

5
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: EDUCATOARE: ILIESCU CAMELUTA UNITATEA: G.P.P.,,CEI SAPTE PITICI’’ CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI TEMA :,,Povesti incurcate’’ MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic SCOP: -formativ:stimularea creativitatii individuale Dezvoltarea si exersarea gandirii cauzale , divergente,deductive,limbajul,atentia distributivea; -informativ:fixarea continutului povestilor prin completarea imaginilor -patrat; -educational:educarea capacitatii de concentrare si a lucrului in echipa(asamblarea patratului); cultivarea regulilor de comportare in grup si in familie; OBIECTIVE OPERATIONALE: -cognitive O1- sa recunoasca povestea si personajele; O2-sa identifice caracteristicile fiecarui persanaj; O3 –sa recunoasca continutul povestilor ; -afective O4-sa participle afectiv la activitate; -psihomotorii O5-sa-si coreleze miscarile oculo-motorii pe intreg parcursul activitatii 06- sa adopte o pozitie corecta pe sacunele; STRATEGII DIDACTICE

Upload: tiberiu-maican

Post on 10-Jul-2016

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

metoda patratelor

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

EDUCATOARE: ILIESCU CAMELUTA

UNITATEA: G.P.P.,,CEI SAPTE PITICI

CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI

TEMA :,,Povesti incurcateMIJLOC DE REALIZARE:Joc didacticSCOP:

-formativ:stimularea creativitatii individuale Dezvoltarea si exersarea gandirii cauzale , divergente,deductive,limbajul,atentia distributivea; -informativ:fixarea continutului povestilor prin completarea imaginilor -patrat; -educational:educarea capacitatii de concentrare si a lucrului in echipa(asamblarea patratului); cultivarea regulilor de comportare in grup si in familie;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-cognitive

O1- sa recunoasca povestea si personajele;

O2-sa identifice caracteristicile fiecarui persanaj;

O3 sa recunoasca continutul povestilor ;-afective

O4-sa participle afectiv la activitate;

-psihomotorii

O5-sa-si coreleze miscarile oculo-motorii pe intreg parcursul activitatii06- sa adopte o pozitie corecta pe sacunele;

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: metoda patratelor divizate,conversatia ,explicatia,demonstratia,exercitiul

MIJLOACE DE INVATAMANT: o imagine din fiecare poveste(,,Fata babei si fata mosneagului;,,Scufita rosie;,,Hansel si Gretel;,,Cenusareasa;,,Cei trei purcelusi)

SARCINA DIDACTICA:sa asambleze cici patrate la fel de mari ELEMENTE DE JOC:la semnalul sonor(clopotel),copii vor scoate din plic bucatelele patratelor;

La un alt semnal sonor exercitiul va inceta

REGULILE JOCULUI:Nu se vorbeste,nu se folosesc alte semen de comunicare;

Piesele de protejeaza pentru ca nu fi vazute le ceilalti;

Se pot oferi parti din propriile piese sau toate piesele

DURATA: 30 min

BIBLIOGRAFIE :

,,Metode interactive de grup-ghid metodic

Metodica activitatilor instructiveducative in gradinita de copii;DESFASURAREA ACTIVITATIINR CRT.EVENIMENTE DIDACTICECONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Instrumente si indici

METODE SI PROCEDEEMIJLOACE DE INVATAMANT

1.Momentul organizatoric* Se asigura conditile psihopedagogice si organizatorice necesare desfasurarii unei activitati eficiente : pregatirea materialului didactic necesar ,aerisirea salii, stabilirea ordinii si linistii , verificarea tinutei si pozitiei pe scauneleConversatiaImagini din poveste ,dtelute de diferite marimiFrontal

2.Captarea atentiei

Se prezinta copiilor un ursulet suparat ca a incurcat imaginile unor povestiConversatiaImagini din poveste , ursuletFrontal

3.Reactualizarea cunostintelor dobandite anteriorSe povesteste pe scurt povestile.ConversatiaImagini din poveste Frontal

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

,,Astazi la activitatea de educare a limbajului ne vom juca ,,Povesti incurcatesa-l ajutam pe ursulet sa descurce povestile.ConversatiaImagini din poveste Frontal

5.Dirijarea invatarii

Se impart copiii in cinci grupuri,fiecare grup va primi cate un plic ce contine imagini-bucati din mai multe povesti.

a)Explicarea jocului:

In plic se gasesc mai multe imagini-bacati din povestile (,,Fata babei si fata mosneagului;,,Scufita rosie;,,Hansel si Gretel;,,Cenusareasa;,,Cei trei purcelusi,noi il vom ajuta pe ursulet sa descurce povestile.Fiecare grup va alege ce poveste vrea sa reconstituie iar imaginile care nu-i nefolositoare le v-a lasa pe rand in centru pentru ca ceilalti sa le poata lua.

Nu este necesar sa lasam atatea imagini cate luam de jos au invers.

Nu trebuie sa vorbim intre noi.

b)Jocul de proba-se executa jocul de proba pentu a se vedea daca copiii au inteles sarcinile si regulile jocului. c) Jocul propriu zis se desfasoara jocul .Grupurile vor fi ierarhizate in functie de incadrarea in timp si comportamentul grupului.

d) complicare jocului: educatoare mai imparte inca un plic cu imagini din alte povesti dar cu forme identice.Conversatia

Explicatia

Demonstratia,metoda patratelor divizate,exercitiulImagini din poveste ,clopotel,plicuriFrontal

individual

6.Evaluare

Se verifica modul in care copiii au asamblat imaginile-patrat.Se concluzioneaza:,,Daca oferi sprijin celorlalti coechipieri ai aconcurat cu tine insutiConversatiaImagini din poveste Frontal

individual

7. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra modului in care copii au rezolvat sarcinile jocului

Se impart stimulenteConversatiastimulenteFrontal

individual