matematica definitivat raluca.doc

11
Data: Școala Gimnazială ,,Maria Brindea”Pesac Prof. înv.primar: Deac Raluca-Alina Clasa : a IV-a A Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe Disciplina : Matematică Subiectul : Probleme Tipul lecţiei : recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe Obiective operaţionale: O 1 – să rezolve probleme cu trei sau mai multe operaţii matematice; O 2 – să utilizeze metoda figurativă în rezolvarea problemelor ce presupun această metodă; O 3 – să organizeze datele problemelor în tabele; O 4 – să caute soluţii logice pentru problemele de logică matematică; O 5 – să estimeze rezultatul unor probleme; O 6 – să utilizeze terminologia matematică în rezolvarea problemelor propuse; STRATEGII DIDACTICE : 1. METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic 2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individual, frontal, pe grupe; 3. MATERIAL DIDACTIC : fişe , manualul, bileţele, cartonaşe cu litere

Upload: raluchel

Post on 05-Feb-2016

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Data:

coala Gimnazial ,,Maria BrindeaPesac

Prof. nv.primar: Deac Raluca-AlinaClasa: a IV-a AAria curricular : Matematic i tiineDisciplina : MatematicSubiectul : ProblemeTipul leciei: recapitulare i sistematizare de cunotineObiective operaionale:

O1 s rezolve probleme cu trei sau mai multe operaii matematice;O2 s utilizeze metoda figurativ n rezolvarea problemelor ce presupun aceast metod;O3 s organizeze datele problemelor n tabele;O4 s caute soluii logice pentru problemele de logic matematic;

O5 s estimeze rezultatul unor probleme;

O6 s utilizeze terminologia matematic n rezolvarea problemelor propuse;

STRATEGII DIDACTICE :

1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, jocul didactic2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individual, frontal, pe grupe;3. MATERIAL DIDACTIC : fie , manualul, bileele, cartonae cu litereBIBLIOGRAFIE:

Costic Lupu, Dumitu Svulescu Metodica predrii matematicii, Editura Paralela 45, Piteti, Ediia a II-a, 1998

Maria Manolescu, M. M. Constantinescu, Gabriela Gorcinski Proiectare i evaluare didactic n nvmntul primar, Editura Steaua Procion, Bucureti, 1997

ETAPELE

LECIEIOB.

OP.ACTIVITATEA INVTORULUIFORME

DE ORGANIZARE.METODE SI PROCEDEEEVALUARE

Moment

organizatoricSe creeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.

Elevii pregtesc manualele, caietele de notie, caietele de teme, instrumentele de scris.Individual

Conversaia

Verificarea cunotinelorO3

O4

O6

O9Se verific temele elevilor din punct de vedere cantitativ.

Se va citi tema de cas i se va corecta dac este nevoie.

Propun elevilor jocul Regele matematicii.

(Anexa 1)

Se va desemna ctigtorul.

Individual

Joc didactic

Regele matematicii

Conversaia

Explicaia

ExerciiulObservaia sistematic

Captarea ateniei

O4

O8

O9Pe un panou se vor afla 12 caronae pe spatele crora sunt scrise litere.

Le explic elevilor c pentru a descoperi literele vor rspunde corect la ntrebrile de pe bileele pe care le vor extrage. (Anexa 2). Literele descoperite se vor amesteca astfel nct s se obin cuvntul RECAPITULARE

FrontalConversaia

Evaluarea oral

Anuntarea temei si a obiectivelor

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O8

O9Pornind de la cuvntul obinut prin amestecarea literelor, anun elevii c vom rezolva probleme .

Prezint o parte din obiectivele operaionale ntr-o form accesibil copiilor.

Se scrie titlul leciei pe tabl: Probleme - recapitulare. Elevii vor scrie titlul leciei n caiete.

Frontal

Explicaia

Conversaia

Caiete

Dirijarea

nvriiO1

O2

O4

O4

O6

O7

O8

O9

mpart elevii n 4 grupe. Fiecare grup va primi cte o sarcin (Anexa 3).

Pe rnd va iei cte un reprezentant de la fiecare grup i va rezolva problema la tabl .

Pe grupe

Pe grupe

Bileele

Jocul didacticObservaia sistematic

Obtinerea performanei

O1

O2

O6

O7

O8

O9Propun spre rezolvare problema 1 de la pag. 94 din manual.

Suma a trei numere este 800. Primul este 127, al doilea, de 3 ori mai mare.

Care este al treilea numr?

Rezolvai problema printr-un exerciiu.

Un elev va iei la tabl i va rezolva problema.

mpart fiecrui elev cte o fi de lucru.

FrontalConversaia

Probleme

Manualul

Fie de lucru

Observaia sistematicEvaluare scris

Tema de casO14Fac aprecieri i recomandri cu privire la modul n care s-a desfurat ora i la modul n care elevii au rspuns.

Tema de cas: Problema 4 de la pag.94 din manual

Frontal

CaieteConversaia

Caiete

manuale

ANEXA 1

REGELE MATEMATICII

1. Rezultatul adunrii se numete..

2. Rezultatul nmulirii se numete

3. Cel mai mic numr format din 2 cifre este

4. Operaiile de ordinul 2 sunt

5. Rezultatul nmulirii se numete..

6. Numerele care se adun se numesc .................

7. Numerele care se nmulesc se numesc .......................

8. Sum sau .........................

9. Numrul din care scdem alt numr .......................

10. Care sunt numerele impare..........................

11. din 8 este..

12. din 100 este

13. 9*5=

14. Jumtate din 88 este

15.Suma numerelor 51 i 49 este.

16.Diferena numerelor 150 i 25 este.

ANEXA 2

1.ADEVRAT sau FALS

Cangurul triete la noi n ar.

2.ADEVRAT sau FALS

Dunrea se vars n Marea Neagr.

3. ADEVRAT sau FALS

Alexandru Ioan Cuza a scris Mo Ion Roat i Unirea.

4.SIGUR, POSIBIL sau IMPOSIBIL

Dup luni urmeaz mari.

5.SIGUR, POSIBIL sau IMPOSIBIL

Bucureti este capitala Romniei.

6.SIGUR, POSIBIL sau IMPOSIBIL

Un mr poate cntri 8 kg.

7. ADEVRAT sau FALS

Dac produsul a dou numere este zero ,atunci cel puin unul dintre factori este zero.

6.SIGUR, POSIBIL sau IMPOSIBIL

Orice numr natural par se mparte exact la 2.

7.SIGUR, POSIBIL sau IMPOSIBIL

ntre adunare i scdere nu exist nici o legtur.

ANEXA 3GRUPA 1Rezolvai problema prin metoda figurativ.Sorina i Adrian au mpreun 124 de timbre.Sorina are de 3 ori mai multe dect Adrian. Cte timbre are fiecare copil ?

GRUPA 2

ntr-o curte sunt 11 psri: rae, gini i curci.Numrul raelor este de 2 ori mai mare dect cel al ginilor.Cte pot fi din fiecare?

GRUPA 3 Angajaii unui magazin au fcut inventarul stocurilor de confecii. Ei au obinut tabelul de mai jos.

Completeaz casetele libere:

Rochii albeRochii roiiTotal

Talie mic11029

Talie mare37105

Total

GRUPA 4

Formulai 3 enunuri matematice adevrate i trei false.

ANEXA 4

Fi de lucru

Prenumele

elevilorDistanele parcurse n metri1.La ora de educaie fizic, 8 elevi au fcut o curs de rezisten.

Dup cinci minute, s-au notat distanele parcurse. Iat tabelul cu rezultatele obinute:

a) Ordoneaz distanele de la cea mai mic la cea mai mare.

b) Cine a parcurs cea mai mare distan?

c) Cine a parcurs cea mai mic distan?

d) Care sunt elevii care au parcurs o distan mai mic de

760 m?

Cosmin803

Dorina736

Bogdan754

Amalia712

Elena763

Sorin813

Antonia750

tefania721

2. Suma a dou numere este 120. Unul dintre numere este de 3 ori mai mic dect cellalt. Care sunt numerele?

.

.

.

3.Scrie n dreptul enunurilor -A dac sunt adevrate i -F sau false.

a) Dac produsul a dou numere este zero, atunci cel puin unul dintre factori este zero.

b) Dac un termen al adunrii este zero , atunci suma este zero.

c) Dac suma a dou numere este 1, atunci unul din termeni este zero.