luni - activitate integrată

12
PROIECT DIDACTIC pentru activitate integrată Data: 14 noiembrie 2011 Propunător: Agarafinei Anca Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Sf Ioan cel Nou” Suceava Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare „Steluţelor” Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema săptămânală: „Toamnă, toamnă harnică şi de toate darnică” Tema activităţii: „Ghiduşiile toamnei” Modelul integrării: În reţea Elementele componente ale activităţii integrate: - A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Cum este afară?” – discuţii libere - Ne pregătim de activitate Tranziţii: - pasul furnicuţei -„Clinchetul clopoţelului” - poezia „Legumele” - plutind ca frunzele - cântec „Vine toamna” - pas numărătoare 1-2-3 - joc de mişcare cald-rece Rutine: - „Apa fermecată” – exersarea unor deprinderi igienice - „Sunt micuţ, dar hărnicuţ” – exersarea unor deprinderi de ordine şi curăţenie - A.D.E. – D.Ş. – cunoaşterea mediului

Upload: ioana-iuliana

Post on 16-Feb-2015

29 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: luni - activitate integrată

PROIECT DIDACTICpentru activitate integrată

Data: 14 noiembrie 2011

Propunător: Agarafinei Anca

Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Sf Ioan cel Nou” Suceava

Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare „Steluţelor”

Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema săptămânală: „Toamnă, toamnă harnică şi de toate darnică”

Tema activităţii: „Ghiduşiile toamnei”

Modelul integrării: În reţea

Elementele componente ale activităţii integrate:

- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Cum este afară?”

– discuţii libere

- Ne pregătim de activitate

Tranziţii: - pasul furnicuţei

-„Clinchetul clopoţelului”

- poezia „Legumele”

- plutind ca frunzele

- cântec „Vine toamna”

- pas numărătoare 1-2-3

- joc de mişcare cald-rece

Rutine: - „Apa fermecată” – exersarea unor deprinderi igienice

- „Sunt micuţ, dar hărnicuţ” – exersarea unor deprinderi de ordine şi curăţenie

- A.D.E. – D.Ş. – cunoaşterea mediului

- „Roata toamnei” – joc didactic

- D.P.M. - „Târârea ca şarpele pe antebraţe şi cu împingere din vârful

picioarelor”- predare – joc: „De-a buşilea”

- „Prinde mingea”- repetare

- A.L.A.2. – „Spune ce-ai gustat?” – joc senzorial

Scopul activităţii: evaluarea cunoştinţelor referitoare la anotimpul toamna şi aspectele

caracteristice ale acestui anotimp; formarea deprinderii de târâre pe antebraţe şi cu împingere din

vârful picioarelor;

Page 2: luni - activitate integrată

Obiective operaţionale:

să identifice aspectele caracteristice ale anotimpului toamna

să recunoască fructele, legumele, florile, fenomenele anotimpului toamna

să realizeze corect exerciţiile de încălzire

să execute corect târârea pe antebraţe

să respecte regulile jocului

să identifice fructul, leguma după gust

să intoneze expresiv cântecul

să recite corect poezia

să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-

comun

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul

didctic, învăţarea prin descoperire;

b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea

c) Resurse materiale: - centrul Ştiinţă – Roata toamnei, coş cu fructe şi legume

- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu o scrisoare,

ursuleţul Maretinel, plicuri cu cerinţe, minge, fluier, coşuri din carton, fructe şi legume din hârtie,

stimulente

d) Forme de organizare:frontal, individual

Durata: 1h 30min

Bibliografie:

- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi

adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\

- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009

- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul

preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela

Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008

- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006

- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,

Ed. Diana, 2008, Piteşti

- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009

Page 3: luni - activitate integrată

Scenariul activităţii:

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul

Zilei, apoi se va purta o conversaţie despre cum este vremea – realizându-se astfel Întâlnirea de

dimineaţă. Educatoarea le povesteşte copiilor că dimineaţă a găsit un plic în faţa căminului pe

care scria Grupa mare B „Prietenii lui Chiţ-Chiţ”la destinatar şi la expeditor scria Lenuţa Mantea.

La insistenţele copiilor educatoarea va deschide plicul şi va citi scrisoarea. Apoi în

pas numărătoare 1-2-3 (T) îl vor căuta pe Ursuleţul Martinel şi vor

afla ceea ce le-a trimis Zâna Toamna ca sarcini de lucru.

Educatoarea va deschide primul plic, îl va citi apoi împreună

cu copiii se vor aduna pe covor unde vor realiza exerciţiile de

încălzire a aparatului locomotor şi vor repeta jocul

„Prinde mingea”.

În pas de frunicuţă (T) educatoarea va îndrepta copiii spre ursuleţul Martinel

pentru a descoperi o altă cerinţă, pentru a se odihni puţin. Astefl se va lua al doilea plic pe care

educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel.

Mergând ca frunzele plutitoare (T) copiii se vor aduna la centrul Ştiinţă unde vor

descoperi Roata toamnei cu care se vor juca. În timp ce se vor juca la roată vor interpreta la

insistenţele educatoarei cântecul „Vine toamna”. La clinchetul clopoţelului (T) copiii se vor

îndrepta spre ieşire. (R) La revenirea în sala de grupă vor merge la ursuleţul Martinel pentru a lua

un alt plic pe care educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel.

Copiii se vor aduna pe covor unde vor executa jocul „De-a buşilea” prin intermediul

căruia vor avea de cules legume şi fructe într-un coşuleţ. La clinchetul clopoţelului (T)

educatoarea le propune copiilor să meargă şi să mai ia un plic din buzunarul ursuleţului. Astfel

copiii vor reveni la centrul ştiinţă, la roată, unde vor avea de recunoscut greselile spune de către

educatoare (complicarea jocului) şi vor recita expresiv poezia „Ardeiaşul”.

În pas de furnicuţă (T) copiii vor părăsi centrul Ştiinţă şi se vor aşeza pe covor.

Educatoarea le spune acestora că s-au teminat plicurile de la ursuleţ, însă unii vor descoperi că

mai sunt plicuri. În pas numărătoare 1-2-3 (T) un copil va merge şi va lua plicul în care scrie că

vor juca un joc senzorial „Spune ce ai gustat”.Activitatea se va încheia cu luarea ultimului plic

şi descoperirea surprizei prin jocul de mişcare cald-rece.

Page 4: luni - activitate integrată

Nr. crt

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă

activatăMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare /Metode şi indicatori

1. Captarea atenţiei Se va completa Calendarul Naturii, Catalogul Zilei, apoi se va purta o conversaţie despre cum este vremea – realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă. Educatoarea le povesteşte copiilor că dimineaţă a găsit un plic în faţa căminului pe care scria Grupa mare B „Prietenii lui Chiţ-Chiţ”la destinatar şi la expeditor scria Lenuţa Mantea. La insistenţele copiilor educatoarea va deschide plicul şi va citi scrisoarea.

- conversaţia - plic cu scrisoare

- probă orală- precizarea

scopului trimiterii scrisorii

- inteligenţă interpersonală

2. Enunţarea scopului şi a obiectivelor activităţii

Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii trezindu-le interesul copiilor pentru activitate. Copiii sunt invitaţi să desfăşoare activitatea „Ghiduşiile toamnei”

- explicaţia, conversaţia

- ursuleţul Martinel cu materialele

- inteligente lingvistică

3. Prezentarea optimă a

conţinutului şi dirijarea învăţării

În pas numărătoare 1-2-3 (T) copiii îl vor căuta pe Ursuleţul Martinel şi vor afla ceea ce le-a trimis Zâna Toamna ca sarcini de lucru.Etapa I – Copiii se vor aduna pe covor unde vor realiza exerciţiile de încălzire a aparatului locomotor şi vor repeta jocul „Prinde mingea”.(A.D.E. – D.P.M.)Adunarea copiilor în pas de frunicuţă (T) la ursuleţ pentru a descoperi al doilea plic. Etapa a II-a – Mergând ca frunzele plutitoare (T) copiii se vor aduna la centrul Ştiinţă unde vor descoperi Roata toamnei cu care se vor juca. Astfel, educatoarea va învârti roata, iar acolo unde se va opri săgeata copiii vor descoperi o imagine, o planşă pe care trebuie să o descrie. La un moment dat ea le va cere copiilor să interpreteze cântecul „Vine toamna” (A.D.E. – D.Ş.)La clinchetul clopoţelului (T) copiii se vor

- învăţarea prin descoperire

- conversaţia, explicaţia, exerciţiul

- conversaţia, explicaţia,

demonstraţia, jocul didactic, învăţarea prin descoperire

- conversaţia

- ursuleţul Martinel, plicuri

- fluier, minge

- plic- roata toamnei

- clopoţel

- probă practică- descoperirea ursuleţului şi a

plicurilor- executarea

corectă a exerciţiilor şi a

jocului

- probă orală- înţelegerea

regulilor jocului didactic

- inteligenţă lingvistică, corporal-

kinestesică

- inteligenţă lingvistică,

spaţial-vizuală

- inteligenţă muzical-ritmică

Page 5: luni - activitate integrată

4. Obţinerea performanţei

îndrepta spre ieşire. (R) La revenirea în sala de grupă vor merge la ursuleţul Martinel pentru a lua un alt plic pe care educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel. Etapa a III-a Copiii se vor aduna pe covor unde vor învăţa târârea ca şarpele pe antebraţe şi cu împingere din vârful picioarelor prin intermediul căruia vor avea de cules legume şi fructe într-un coşuleţ. Apoi vor juca jocul „De-a buşilea” – unde vor avea de mers târâş ca şarpele şi vor avea de strâns în coşuleţe legume şi fructe.(A.D.E.- D.P.M.)La clinchetul clopoţelului (T) educatoarea le propune copiilor să meargă şi să mai ia un plic din buzunarul ursuleţului. Etapa a IV-a Astfel copiii vor reveni la centrul ştiinţă, la roată, unde vor avea de recunoscut greselile spune de către educatoare (complicarea jocului). Astfel educataorea va învârti roata toamnei şi acolo unde se va opri aceasta va spune ce vede în imagine, iar copiii trebuie să corecteze greselile. În timpul jocului la iniţiativa educataorei vor recita expresiv poezia „Legumele”.(A.D.E. – D.Ş.)În pas de furnicuţă (T) copiii vor părăsi centrul Ştiinţă şi se vor aşeza pe covor

Educatoarea le spune acestora că s-au teminat plicurile de la ursuleţ, însă unii vor descoperi că mai sunt plicuri. În pas numărătoare 1-2-3 (T) un copil va merge şi va lua plicul în care scrie că vor juca un joc senzorial „Spune ce ai gustat”. Astfel vor închide ochii,educatoarea le va da câte o bucată de fruct sau legumă, iar ei trebuie să spună ce au gustat.(A.L.A.2)

- conversaţia, explicaţia,

demonstraţia, exerciţiul

- conversaţia, învăţarea prin descoperire

- conversaţia, explicaţia, jocul

didactic

- conversaţia

- conversaţia, exerciţiul,

învăţarea prin descoperire

- plic

- fluier, coşuri şi fructe de

hârtie

- clopoţel, plic

- roata toamnei

- plic- coş cu fructe şi legume de

toamnă

- probă practică- executarea

corectă a jocului

- probă orală- înţelegerea

regulilor jocului

- probă orală- descoperirea

greşelilor

- probă practică- recunoaşterea

fructului sau legumei după

gust

- inteligenţă intrapersonală

- inteligenţă lingvistică,

coporal kinestesică

- inteligenţă lingvistică,

spaţial-vizuală

- inteligenţă lingvistică,

interpersonală

5. Asigurarea retenţiei şi a

Activitatea se va încheia cu luarea ultimului plic şi descoperirea surprizei prin jocul de

- conversaţia, explicaţia

- stimulente - probă orală- conversaţie

- inteligenţă lingvistică,

Page 6: luni - activitate integrată

transferului de cunoştinţe

mişcare cald-receSe va realiza prin reamintirea temelor.

examinatorie corporal-kinestesică

6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii.

- conversaţia

Page 7: luni - activitate integrată

DRAGI COPII,

Încep această scrisoare prin a vă spune că sunt o fetiţă din clasa I de la şcoala numărul 10. V-am scris o scrisoare deoarece vreau să vă transmit ceva şi nu pot să ajung la voi pentru că am ore şi nu am cum să lipsesc. Vreau să ştiţi că a venit la noi Zâna Toamna şi a asistat la lecţii – care i-au plăcut foarte mult. La sfârşitul şederii ei, m-a rugat pe mine să vă transmit ceva. În această săptămână ea vrea să vadă cât de multe aţi învăţat despre anotimpul toamna. Ea mi-a povestit că acum, în anotimpul toamna animalele din pădure îşi pregătesc culcuşul pentru iarnă. Însă Ursuleţul Martinel a fugit din pădure şi s-a ascuns într-o sală de grupă la căldurică. Acel ursuleţ are în buzunarele lui câte un pliculeţ în care veţi găsi ceea ce Zâna Toamna vrea faceţi în această spătămâna pentru a vedea dacă ştiţi foarte multe.

La sfârşitul activităţii s-ar putea să primiţi şi o surpriză. Sper să îl găsiţi pe Ursuleţul Martinel la voi în grupă şi să descoperiţi ceea v-a trimis Zâna Toamna.

Spor la lucru.

Cu drag Lenuţa Mantes

Cu drag, Lenuţa Mantea

Repetă dacă mai ţii minte jocul „Prinde mingea”

Descoperă o Roata Toamnei şi descrie imaginile care le vezi pe ea.

Page 8: luni - activitate integrată

Adună cât mai multe fructe sau legume târându-te ca şarpele.

Găseşte greşeala şi spune adevărul.

Descoperă coşul şi spune ce ai gustat

Dacă aţi ajuns până aici înseamnă că sunteţi foarte isteţi. Dacă vreţi să vedeţi ce surprză v-am pregătit caută în căsuţă şi vei descoperi ceva bun.