lectia mitropolitii
DESCRIPTION
Lectie de Religie ortodoxa pentru clasa a X-a .TRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
Instituia de nvmnt: Liceul Tehnologic de Turism - ClimnetiData: 25.V.2015Disciplina: Religie ortodox
Clasa: a X-aProfesor: Albinaru Maria- Corina
Unitatea de nvare: Ortodoxie i cultur naionalSubiectul leciei: Contribuia mitropoliilor romni la dezvoltarea culturii naionaleTipul leciei: comunicare, nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: dobndirea unor cunotine despre viaa i activitatea mitropoliilor romni, cultivarea dragostei i respectului fa de marile personaliti ale Bisericii noastre.Competene derivate
La sfritul leciei, elevii vor dovedi urmtorele competene:
C1 prezentarea aspectelor mai importante din viaa i activitatea mitropoliilor romni;
C2 identificarea virtuilor pe care mitropoliii le-au dovedit n timpul vieii lor;
C3 prezentarea unor fapte din viaa mitropoliilor care i-a impresionat cel mai mult;
C4 sublinierea celor mai nsemnate contribuii aduse de ierarhii Bisericii Ortodoxe Romne n cultura romn;
C5 enumerarea modalitilor de cinstire a mitropoliilor romni.
Resurse:
1. Oficiale:
Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a X-a;
Planificarea calendaristic orientativ;
2. Temporale: durata- 45
3. Bibliografice:
Pcurariu, Preot Prof. Dr., Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Romne, vol. II-III, Edit. I. B. M. al B. O. R., Bucureti, 1992.
Rmureanu Ioan, Istoria Bisericeasc Universal, vol I-II, Edit. I. B. M. al B. O. R., Bucureti, 1987.
Strategie didactic
1. Metode i procedee: Explicaia, lectura, povestirea, argumentarea, observarea dirijat, exerciiul.
2. Mijloace de nvmnt:icoane, imagini reprezentative din viaa i activitatea mitropoliilor, fie de lucru.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitatea frontal, activitatea individual i pe grupe.
Desfurarea leciei
Nr. crt.Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare
1.Momentul organizatoric Salutul;
Rugciunea;
Notarea absenelor. Salutul;
Rugciunea;
Pregtirea celor necesare pentru nceperea leciei.
Activitate frontal
2.Pregtirea aperceptiv Se cere elevilor s compelteze un rebus din fia de lucru. Rspunsuri corecte: 1. misionar, 2. diaconie, 3. ctitor, 4. biseric, 5. preoia, 6. tipic, 7. monah, 8. milostiv, 9. arhieria, 10. patriot.
Se discut rezolvarea rebusului.
Se precizeaz c: Biserica Ortodox Romn nu ar fi putut exista de-a lungul timpului i a istoriei zbuciumate a poporului nostru dac nu ar fi avut, n perioadele de grele ncercri, stlpi adevrai pe care s se sprijine contiina de neam i credina strbun.
Se cere elevilor s dea exemple de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Romne, despre care au nvat n clasa a VII-a. Elevii completeaz rebusul din fia de lucru. Se discut rezolvarea rebusului.
Elevii dau exemple de ierarhi romni: mitropoliii Varlaam, Dosoftei, Antim Ivireanul.
ExerciiulConversaiaConversaiaFisa de lucruActivitate independentActivitate
Frontal
Activitate
frontalAprecieri verbaleAprecieri verbale
Aprecieri verbale
3.Precizarea titlului i a competenelor Noteaz data i titlul leciei noi pe tabl: Mitropoliii romni, ctitori de cultur i patrioi luminai: Varlaam, Dosoftei, Antim Ivireanul i Andrei aguna Prezint oral competenele ce se vor urmri n lecie. Noteaz data i titlul n caiete.
Ascult i rein obiectivele.ExplicaiaActivitatea frontalObservarea curent
4.Comunicarea noilor cunotine n Moldova se remarc activitatea Mitropolitului Varlaam care a pstorit cea mai mare perioad n timpul domniei lui Vasile Lupu (1634 1653).
Activitatea sa poate fi rezumat astfel: nfiineaz prima tipografie din Moldova unde sunt tiprite i crile sale: Cazania (1643), apte Taine (1644), Rspuns la catehismul calvinesc (1645), Pravila lui Vasile Lupu ( 1646); n timpul pstoririi sale a fost sfiniit biserica Sfinii Trei Ierarhi din Iai, la 6 mai 1639 i sunt aduse moatele Sf. Cuvioase Paraschiva, n 1641;
a contribuit la nfiinarea colii Superioare de la Iai; a avut un rol important n pregtirea Sinodului de la Iai (1642) n care s-a aprobat mrturisirea de credin a lui Petru Movil;
a fost propus pentru scaunul patriarhal de la Constantinopol.
Moare n 1657 i este ngropat la Mnstirea Secu, unde fusese tuns n monahism. Un alt are ierah al Moldovei este Mitropolitul Dosoftei, care se nate n 1624 la Suceava. Se clugrete la Mnstirea Probota. n 1658 este ales episcop de Hui, n 1660 episcop al Romanului, iar 1671 este ales Mirtopolit al Moldovei. Activitatea sa poate fi rezumat astfel:
n 1650 traduce pentru prima dat n romnete Istoriile lui Herodot; n 1673 tiprete Psaltirea n versuri, prima lucrare poetic de mari proporii n limba noastr;
n 1679 apare Dumnezeiasca Liturghie, prima traducere n limba romn a Sfintei Liturghii fcut de un ierarh; ntre 1682-1686 tiprete lucrarea Viaa i petrecerea sfinilor, n 4 volume.
Este nevoit s prsesc ara i ultimii ani i petrece n Polonia , unde a i murit n 1693.
n ara Romnesc se remarc activitatea Mitropolitului Antim Ivireanul, care se nate n 1650 n Iviria (Georgia). Este ales episcop al Rmnicului la 16 martie 1705, iar mitropolit al Trii Romnetipe 22 februarie 1708. A introdus pentru totdeauna limba romn ca limb de cult. A fost un mare crturar, poliglot( cunotea romna, greaca, slavona, turca, araba) i artist (caligraf, sculptor, pictor, gravor). n cursul unui sfert de veac tiprete 63 de cri, dintre care 30 n grecete, 22 n romnete, una n slavon, 9 bilingve i una trilingv. Opera principal este cartea de predici i nvturi Didahiile. n Transilvania se remarc activitatea Mitropolitului Andrei aguna (1808 1873). n 1848 este hirotonit episcop, iar la 24 decembrie este ales mitropolit. A luptat pentru renfiinarea Vechii Mitropolii Ortodoxe din Transilvania, desfiinat n 1701. A editat ziarul Telegraful romn la Sibiu i a nfiinat asociaia transilvnean pentru literatura i cultura poporului romn Astra.
ExpunereaExplicaia
Activitate frontal
5.Fixarea i sistematizarea noilor cunotine-Se grupeaz elevii n dou echipe i se anun sarcinile pe care acetia le au de ndeplinit:1. Fiecare echip i propune un lider.
2. Profesorul mparte sarcinile.
3. Dup 10 minute liderul va citi din caiet rspunsurile notate.
-Profesorul, mpreun cu elevii, va comenta rspunsurile date; se fac completri, precizri.
- Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:
De ce Biserica Ortodox Romn i consider ctitori de cultur i patrioi lumini?
R: ... deoarece au contribuit la dezvoltarea culturii romneti i prin tiprirea i scrierea de cri religioase, nfiinarea unor coli, furirea unei limbi literare romneti, sprijinirea romnilor pentru aprarea Ortodoxiei.
De ce virtui au dat dovad n timpul pstoririi lor?
R:... dragoste fa de Dumnezeu i fa de aproapele, credin, ntelepciune, blndee, patriotism, demnitate i dreptate.
Pentru care merite i fapte deosebite considerai c a fost santificat mitropolitul Antim Ivireanul?
R:... pentru viaa pus n slujba ortodoxiei romneti.
Explicaia
Conversaia
Fia de lucruActivitate frontal
Activitate frontalAprecieri verbale
Aprecieri verbale
6. Asocierea i generalizarea Se cere elevilor s numeasc mitropolii romni de astzi.
R:....Daniel al Moldovei, Antonie Plmdeal al Ardealului, Teofan al Olteniei.
Se cere elevilor s formuleze nvturile morale care se desprind din modelele de via crein oferite de aceste personaliti.ConversaiaActivitate frontalAprecieri verbale
7.Aprecierea activitii elevilor Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor att pentru lecie ct i implicarea lor n predarea cunotinelor noi.
Se noteaz elevii care au partiipat ctiv i eficient la lecie.Explicaia Activitate frontal
8. ncheierea activitii Rugciunea.
Salutul. Rugciunea.
Salutul.