fotosinteza_cl6
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: Clasa: VI-a
Durata: 45 min
Obiectul: Biologia
Modulul:Sisteme vitale.
Subiectul leciei: Nutriia plantelor. Fotosinteza.Tipul leciei: de acumulare a cunotinelorProfesor: Parasca Stela
Subcompetene: identificarea organelor i a sistemelor de organe care realizeaz funcii de nutriie la plante.
Obiective operaionale:
O1 s identifice organele i sistemele de organe cu funcie de nutriie la plante.
O2 s reprezinte schematic procesul fotosintezei.
O3 s argumenteze importana procesului de fotosintez.Strategii didactice:
1. Activiti de nvare i evaluare: conversaie euristic, lucrul cu manualul, jocul didactic, exerciiul, explicaie.2. Materiale didactice: plane, imagini, scheme.3. Moduri de activitate: frontal, n perechi, individual.Surse informaionale: manualul de Biologie clasa a VI-a Cozari 2010, ghidul profesorului cl.VI-a 2006, A.Glijin ,,Biologie lucrri de laborator cl.VI-a 2010; caietul elevului Vulpe 2002.
Desfurarea leciei:Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiStrategii didactice
Evocarea
a)Captarea ateniei
b)Verificarea cunotinelor
Realizarea sensului
Reflecia
ExtensiaSe prezint posterul.
Plantele Animalele
Se deplaseaz
respir
cresc i se dezvolt
i prepar singure hrana
se nmulesc se hrnesc cu alte vietiElevii prezint posterele.
Exerciiul 3 pag.42
Anun subiectul i obiectivele leciei.Evaluare iniial pe baza rubricii ,,Expune-i opinia-Se face o analiz comparativ a animalelor apoi se creaz urmtoarea situaie de problem
,,dar plantele au aceeai modalitate de nutriie ca i animalele sau nu?
Timp de 3-4 min elevii citesc alineat 6 (apa i srurile minerale ) i alineat 7 dioxidul de carbon.
(Profesoara ajut elevii)-Propun elevilor s citeasc alineat cu substanele organice pag.45 (timp 5 min)Se analizeaz schema din manual sau profesorul atrn schema pe tabl.
*Importana fotosintezei pentru om.Realizeaz sarcinile din manual
Ex.1 pag.45
Ex.2 pag.46
Propun o schem a relaiilor de nutriie dintre diverse organisme.
Plant pduchi de plant =buburuz piigoi vulture
Pe baza acestei scheme generalizai cunotinele formulnd o concluzie general a leciei.
-Studierea informaiei de la rubrica ,,Sfaturi practice pag.45.
Pentru acas: Ex.3,4 pag.46 de nvat tema.Elevii au sarcina s coloreze dreptunghiul n care este indicat nsuirea caracteristic numai plantelor.(i prepar singure hrana)
Elevii noteaz subiectul leciei.
Elevii rspund la ntrebri.
Elevii analizeaz plana Fotosinteza; fig 1 pag.44 i explic concluzia:
,,i creaz singure hran, sunt autotrofe
(se hrnesc singure)
Elevii explic la plan.
Deduc definiia fotosintez.
Prezint informaia studiat.
Explic shema procesului de fotosintez.
-o reprezint aa cum i-o imagineaz elevii schema fotosintezei.
De ex:
Oral
Oral
Elevii fac concluzii:
Procesul forosintezei este unicul proces prin care energia solar este transformat direct n energia substanelor organice, care este folosit n cantitate mare de restul organismelor animale.
Elevii noteaz tema pentru acas.Joc didactic
Posterul
Conversaie euristic
Lucrul cu manualul
Exerciiul
Explicaie