formule la lab. 5 drumuri auto
DESCRIPTION
Sunt scrise formulele pentru laboratorul nr. 5 la disciplina drumuri autoTRANSCRIPT
R f
m /s2
R f
Ri
i1
Rw
vmed1 = 20
10,94 = 1,82 s 1,822
vmed2 = 20
3,77 = 5,30 s 5,302
vmed3 = 20
4,95 = 4,04 s 4,042
vmed4 = 20
3,03 = 6,60 s 6,602
vmed5 = 202,0 = 10 s 102
vmed = St ;V n+1
a i= V n+1−V n
t ;
Rw=Ca∗F∗v2
a i1= 1,82−010,94
= 0,166 m/s
a i2= 5,30−1,82
3,77 = 0,923 m/s
a i3= 4,04−5,30
4,95 = 0,254 m/s
a i4= 6,60−4,04
3,03 = 0,844 m/s
a i5= 10−6,60
2 = 1,7 m/s
R j=m∗ai∗δcor Pt= Pf ± Pi±P j± Pw;
U c2
R j1
R j2
R j3
R j4R j5
NS2/m2
v=v autom¿
−vvînt ¿
v=v autom¿
+vvînt ¿
Rw
Rw 1
Rw 2
Rw 3
Rw 4
Rw 5
0 = Rw+R j−Ri+R f
Ri=Rw+R j+R f
Ri1=2,01 + 252,917 + 293 = 547,927
Ri2 = 17,02 + 1406,282 +293 = 1716,302
Ri3 = 9,89 + 396,994 + 293 = 699,884
Ri4 = 26,39 + 1346,862 + 293 = 1666,252
Ri5 = 60,6 + 2590,12 + 293 = 2943,72
Pi= 0
i i¿ = Ri/ G
ii1¿ = 547,927 / 14650 = 0,037
ii2¿ = 1716,302/ 14650 = 0,117
ii3¿ = 699,884 / 14650 = 0,047
ii4¿ = 1666,252 / 14650 = 0,113
ii5¿ = 2943,72/ 14650 = 0,201
h = i l¿∗b=ii
¿∗S
h1 = 0,037 * 20 = 0,74
h2 = 0,117 * 20 = 2,34
h3 = 0,047 * 20 = 0,94
h4 = 0,113 * 20 = 2,26
h5 = 0,201 * 20 = 4,02
V med= f(S); a1= f(S); Ri= f(S)
il