fatababei_ifatamo_ului

11
PROIECT DIDACTIC Propunătoare: Andor Mariana G.P.P ,, Draga mea”Satu Mare Grupa: pregătitoare Categoria de activitate: DLC Tema activităţii: Fata babei şi fata moşneagului de Ion Creangă Felul activităţii: povestirea educatoarei Tipul activităţii: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul formarea deprinderii de a reda nuanţat cu mimica şi gestica adecvată povestea Fata babei şi fata moşneagului de Ion Creangă; formarea de priceperi şi deprinderi de exprimare în structuri gramaticale corecte, în propoziţii şi fraze; formarea unor calităţi morale necesare constituirii diverselor structuri ale personalităţii copiilor preşcolari; Obiective operaţionale: O1 – să analizeze cu atenţie textul basmului Fata babei şi fata moşneagului ; O2 – să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi: ciur, fus, pârleaz, salbă de galbeni; O3 – să reţină principalele momente ale acţiunii poveştii: O4 – să povestească corect şi cursiv principalele momente ale naraţiunii provenind de la imaginile prezentate;

Upload: raluca-daniela-silaghi

Post on 04-Sep-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic-povestirea eductoarei

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICPropuntoare: Andor Mariana

G.P.P ,, Draga meaSatu MareGrupa: pregtitoare

Categoria de activitate: DLCTema activitii: Fata babei i fata moneagului de Ion Creang

Felul activitii: povestirea educatoarei

Tipul activitii: transmitere i nsuire de noi cunotine

Scopul

( formarea deprinderii de a reda nuanat cu mimica i gestica adecvat povestea Fata babei i fata moneagului de Ion Creang;

( formarea de priceperi i deprinderi de exprimare n structuri gramaticale corecte, n propoziii i fraze;

( formarea unor caliti morale necesare constituirii diverselor structuri ale personalitii copiilor precolari;

Obiective operaionale:

O1 s analizeze cu atenie textul basmului Fata babei i fata moneagului;

O2 s-i mbogeasc vocabularul cu cuvinte noi: ciur, fus, prleaz, salb

de galbeni;

O3 s rein principalele momente ale aciunii povetii:

O4 s povesteasc corect i cursiv principalele momente ale naraiunii

provenind de la imaginile prezentate;

O5 s redea coninutul, respectnd ordinea cronologic a evenimentelor,

pe baza machetei prezentate;

O6 s stabileasc cel puin 2,3 legturi ntre fapte i personaje

O7 s evidenieze calitile personajelor pozitive i defectele personajelor

negative;

O8 s deosebeasc binele i rul, dezaprobnd rutatea, minciuna, lenea i

lcomia;

O9 s participe cu interes, activnd pe tot parcursul activitii.

Metode i procedee didactice:

- conversaia, explicaia, povestirea, descrierea

Materiale didactice:

- siluetele personajelor din poveste: baba, fata babei, moul, fata moului, sfnta Duminec, o machet pe care este reprezentat drumul fetei moneagului de acas la sfnta Duminec (casa moului, celua, prul, fntna, cuprotul, casa sfintei Dumineci, copiii ei, lzile din podul casei);

- plane reprezentnd momente principale ale povetii;

- plcinte, ap, 2 pahare, pere, salba cu galbeni.

Organizarea activitii.

Sala de grup va fi aerisit iar scunelele vor fi aezate n semicerc. Voi crea o atmosfer specific lumii povetilor. n grup va fi ntuneric i voi folosi discul cu poveti pentru fundalul muzical al povetii Fata babei i fata moneagului. n grup va fi amplasat macheta astfel nct s fie vzut de toi copiii. Drumul va erpui prin grup iar pe marginea drumului voi aeza obiectele din poveste: celul, prul, fntna, cuptorul. La nceputul drumului se va afla casa moneagului n faa creia vor fi puse siluetele babei, a fetei babei, a moului, a fetei moului, iar la sfritul drumului va fi amplasat casa sfintei Dumineci n faa creia voi aeza silueta sfintei Dumineci i mprejurul ei pe copiii acesteia.

Voi avea, de asemenea, 4 cutii surprize aezate lng celu, pr, fntn, cuptor. n cutia de lng celu se va afla a salb de galbeni, n cea de lng pr cteva pere, iar n cea de lng fntn dou pahare, iar n cea de lng cuptor o farfurie cu plcinte.

Planele vor fi aezate pe suport, ntoarse i vor fi utilizate la momentul potrivit. Copiii vor avea n piept cartoane cu numele fiecruia.

Scenariul activitii

Evenimen

tele

instruiriiActivitatea educatoareiActivitatea copiilorOb.Metode didacticeMijloace

didacticeEvaluare

Captarea atenieiLng casa moneagului voi aeza un felinar care va lumina grupa. nsoii de mine copiii vor intra n grup unde ne va ntmpina Zna Povetilor i fundalul musical al povetii Fata babei i fata moneagului.

Se va aprinde lumina n grup.

- Copii, Zna

Povetilor a venit

azi la noi i a

transformat sala

de grup ntr-o

lume de poveste.

S-o ntrebm de

ce a fcut lucrul

acesta?

- Zn drag, spune-

le copiilor de ce ai

venit la noi?

Zna: am venit la voi i am adus aceste minunii pentru c doresc s vi se spun o poveste frumoas. Copiii se

vor aeza pe scunele.Conversaia

ExplicaiaCasetofon-veiozPrin observarea comportamentului copiilor

Anunarea temei i a obiective

lorCe observai voi n grup.

Toate acestea fac parte din povestea Fata babei i fata moneagului care eu azi am s v-o povestesc. Ea a fost scris de Ion Creang.

Vrei s ascultai povestea?Noi vedem n grup un drum, dou case, copac, cel, cuptor, fntn, siluete

Da!ConversaiaFrontal prin observarea comportamentului copiilor

Dirijarea nvrii- Cum se numete

povestea?

- De cine este

scris?

Cunoatei i alte poveti scrise de Ion Creang?

Acum vei asculta povestea i, n timp ce eu voi povesti, voi urmrii machete n care vor aprea toate obiectivele i personajele din poveste. Zna va sta lng noi i o s v urmreasc pe fiecare i cine va fi atent i va ti s rspund va fi recompensat cu surprize.

Voi povesti expresiv povestea cu mimica i gestica adecvat.

Pe parcursul povetii explic cuvintele necunoscute: ciur( obiect confecionat din srm sau o bucat de tabl, sit), fus (unealt cu care se toarce), prleaz (trectoare ngust peste un gard fcut din scnduri), salb (podoab pentru gt actuit din monede). Voi prezenta imagini pentru ca explicaiile s fie clare. n timp ce povestesc voi mica silueta fetei moneagului care parcurge drumul spre sfnta Duminec. Lng fiecare obiect se va afla o cutie cu surprize. La ntoarcerea acas a fetei moneagului vom deschide cutiile pe rnd.

- Ce se gsete n cutia de lng cuptor?

Pe rnd se vor descoperi toate surprizele din cutii cu ajutorul unui copil care le va deschide i va denumi obiectele din fiecare cutie.

Dup ce am descoperit surprizele voi continua povestea.

Fata babei i fata moneagului

Povestea este scris de Ion Creang

Da! Capra cu trei iezi;

Pungua cu doi bani;

Povestea lui Harap AlbCopii ascult cu atenie povestea

n cutia de lng cuptor se gsesc plcinteO1

O4

O3Conversa

ia

Explicaia

Explicaia

Explicaiaplane cu imagini, obiecte: ciur, fus, prleaz, salb

Machet

Cutiile cu surprize

Plcinte

-2 cni

- pere

- salba

de galbeni- frontal prin observarea comportamentului copiilor

Asigura

rea conexiunii inverseSe va fixa coninutul povetii pe baza planelor cu momentele principale ale povestirii

- V-a plcut povestea?

Acum am s v art nite imagini frumoase din poveste iar voi vei veni pe rnd i vei povesti momentele illustrate n imagini.

- Cu cine s-a ntlnit fata moneagului prima dat?

- Ce a rugat-o celua?

- Cu cine se mai ntlnete fata moneagului ?

- Ce a rugat-o prul?

Mai departe ce s-a ntmplat?

Ce i-a spus fntna?

Cu ce au rspltit-o toate pentru faptele ei bune?

Din lada primit de la Sfnta Duminec ce au ieit?

Ce a fcut fata babei cnd a vzut vzut attea bogii?

A fost la fel de harnic i de bun ca fata moneagului?

Ce a fcut la sfnta Duminec?

Ce au ieit din lad a pe care i-a ales-o?

Care dintre personaje v-a plcut cel mai mult?

De unde tii c era bun?

Care personaj nu v-a plcut?

De ce?

De unde tii c e rea?

Oare de ce nu i-a ajutat?

Cele dou fete au fost rspltite la fel?- Da!

Fata s-a ntlnit cu celua.

Celua a rugat-o s o ngrijeasc.

Ea se ntlnete cu prul.

Prul a rugat-o s-l curee de omizi.

S-a ntlnit cu fntna care a rugat-o s o curee c o s-i prind bine odat.

- Cuptorul i-a dat plcinte, prul i-a dat pere, fntna i-a dat ap rece, iar celua salba de galbeni.

Din lad au ieit cai, oi, vite.

Fata babei a pornit la drum.

- Nu!

La sfnta Duminec i-a oprit copiii i a ars mncarea.

Din lad au ieit balauri care au mncat pe bab i pe fata ei.

Mie mi-a plcut fata moneagului.

Fata moneagului era bun, harnic, asculttoare.

Ea i-a ajutat pe cei care i-au cerut ajutorul celua, fntna, cuptorul.

- Nu ne-a plcut

fata babei.

- Era lene i

rea.

- Pentru c nu a

ajutat pe

nimeni.

- Pentru c era

lene.

- Nu. Fata cea

bun a primit

bogii iar

fata cea rea

balauri care au

mncat-o.O4

O6

O8ExplicaiaPlane cu imagini din poveste-oral individual

-oral individual