ed. civica - noi si grupurile
TRANSCRIPT
![Page 1: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DIDACTIC
Şcoala: cu clasele I-VIII GherăseniClasa: a III-aÎnvăţătoare: Mihalcea IoanaDisciplina : Educaţie civicăUnitatea de învăţare: Noi şi grupurile Subiectul: Grupurile sociale Tipul lecţiei: recapitulare - evaluareDurata: 45 de minuteLocul de desfăşurare: Sala de clasăScopul: Verificarea cunoştinţelor referitoare la tipurile de grupuri sociale şi a relaţiilor existente între membrii unui grup. Obiective operaţionale Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei copiii vor fi capabili:
O1 - să denumească grupurile sociale din care fac parte;O2 - să ilustreze în scris comportamentul lor faţă de o situaţie problemă apărută în cadrul grupului;O3 - să găsească soluţii de aplanare a unui conflict apărut între membrii grupului;
O4 - să argumenteze alegerea făcută;O5 - să formuleze opinii referitor la relaţiile şi comportamentele membrilor unui grup;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, metoda ciorchinelui, eseul de cinci minute, studiul de caz, brainstormingul, jocul de rol. Materiale folosite: planşă, fişă de lucru, scrisoare, ecusoane , fişă de evaluare.Forme de organizare: frontal, pe perechi, pe grupe şi individual
Bibliografie: ,, Educaţie civică”- manual pentru clasa a III-a ; Dumitru Radu , Gherghina Andrei ; Editura Aramis , 2005.
![Page 2: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/2.jpg)
NRCRT ETAPELE
LECŢIEIOBOP
ELEMENTE DE CONŢINUTRESURSE
EVA-LUARE
METODEŞI
PROCEDEE
MIJLOACEŞI
MATERIALE
ORGANI-ZATORICE
1. Moment organizatoric
Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic, stabilirea liniştii.
conversaţia frontal
2. Captarea atenţiei
Voi citi un fragment din povestea ,, Heidi, fetiţa munţilor”, de Johanna Spyri din care reiese legătura strânsă de prietenie dintre cei trei copii.( anexa 1),, - Clara, trebuie să vezi şi tu aceste splendori! strigă Heidi. Dar Clara căzuse de pe scaun. Heidi şi Peter s-au apropiat de ea. Au ridicat-o şi au izbutit să o pună pe picioare. Fetiţa apăsa cu putere tălpile pe iarbă şi făcu câţiva paşi. - Vezi, Heidi! Vezi? Pot să merg! exclamă ea fericită. Împreună au mers până în mijlocul unei adevărate grădini înflorite. Bucuria copiilor era atât de mare încât inimile lor băteau cu putere.”
,,Dacă cei trei sunt prieteni, iar voi, toţi din clasă sunteţi colegi, ce formează ei? Dar voi? “
conversaţia
Fragment din povestea ,,
Heidi, fetiţa munţilor”, de Johanna Spyri
frontal
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Îi anunţ pe copii că astăzi vom discuta despre grupurile sociale. Se scrie titlul pe tablă şi pe caiete. Se anunţă obiectivele urmărite pe parcursul activităţii într-o formă accesibilă elevilor.
explicaţia frontal
![Page 3: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/3.jpg)
4. Desfăşurarea activităţii O1
O2
O5
O3
O4
O5
Voi împărţi grupul de elevi pe echipe, dacă numărul de copii este impar unul dinter ei va deveni ,,observator”. Fiecare echipă va primi câte o fişă de lucru cu o schemă sub formă de ciorchine pe care vor completa doar primele două rânduri. ( anexa 2) Observatorul va stabili momentul opririi lucrului şi va face verificarea la tablă , după o planşă model, (anexa 3) apoi , împreună vor completa ultimul rând al schemei date având ca cerinţă: Scrieţi cel puţin trei tipuri de relaţii ce pot
exista între membrii unui grup.
Le prezint copiilor o scrisoare prin care ni se aduce la cunoştinţă că începând de mâine la noi în calasă va veni un nou coleg. El se numeşte Dorel şi până acum a învăţat la o şcoală specială.
Realizaţi o compunere de cel mult zece rânduri în care să precizaţi cum vă veţi comporta cu el.
2-3 copiii vor citi compunerile, purtându-se apoi discuţii referitoare la conţinutul lor.
Se scot în evidenţă aspectele pozitive şi cele negative prezentate în conţinutul compunerilor.
Se găsesc soluţii pentru aspectele negative.
Copiii îşi vor alege câte un ecuson fiind astfel împărţiţi în 3 grupe de câte 6.
Fiecare grupă va primi câte un joc de rol, iar copiii îşi vor alege rolul în cadrul grupului, după cum urmează: (anexa 4)
metodaciorchinelui
jocul de rol
studiul de caz
eseul de 5 minute
brainstor- mingul
jocul de rol
fişă de lucru
planşă model
scrisoare
caiete
Ecusoane reprezenta-tive : familie, grup şcolar,
pe echipe
frontal
frontal
individual
pe grupe
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
![Page 4: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/4.jpg)
a),,Familia model” – 2 părinţi, 2 bunici, 2 copii
,, În familia voastră s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. În lipsa părinţilor aceştia au încălcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat.” Precizaţi ce soluţii găsiţi să rezolvaţi
problema.
b) ,, Cei mai buni colegi”- 1 învăţător şi 5 elevi
,, Unul dintre colegi , în pauză , a desprins caloriferul din suporţii de fixare.” Ce faceţi în acel moment? Relataţi discuţia
dintre voi.
c) ,, Ţările “ – 5 jucători şi 1 intrus
,, În timpul desfăşurării jocului vine un copil care doreşte să intre în joc.” Cum procedaţi? Întrerupeţi jocul, îl acceptaţi
şi începeţi alt joc , sau îl refuzaţi şi continuaţi jocul, ţinănd cont că situaţia jocului este următoarea.:
Jucătorul 1 - ,, Anglia” - deţine câte 1 parte din Germania şi România;
Jucătorul 2 – ,, Franţa” - deţine câte 1 parte din Italia şi Germania;
Jucătorul 3 - ,, România “- a pierdut 1 parte; Jucătorul 4 - ,,Italia” – a pierdut 1 parte ; Jucătorul 5 - ,, Germania” - a pierdut 2 părţi.
Voi trece pe la fiecare grup şi voi completa cu îndrumări sarcinile date.
jocul de rol
dramatizrea
jocul de rol
grup de joacă.
fişe
pe grupe
pe grupe
pe grupe
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
![Page 5: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/5.jpg)
După un timp stabilit , fiecare grup va prezenta în faţa clasei situaţia dată.
5. Evaluare Fiecare copil va rezolva individual sarcinile fişei de evaluare.
conversaţiaexplicaţiaexerciţiul
individual Fişe de evaluare
evaluare scrisă
6. Încheierea activităţii
Voi face aprecieri asupra desfăsurării lecţiei, asupra cunoştinţelor elevilor.
conversaţia frontalevaluare
finală
![Page 6: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/6.jpg)
Anexa 1
Heidi, fetiţa munţilor, de Johanna Spyri -fragment-
- Clara, trebuie să vezi şi tu aceste splendori! strigă Heidi. Dar Clara căzuse de pe scaun. Heidi şi Peter s-au apropiat de ea. Au ridicat-o şi au izbutit să o pună pe picioare. Fetiţa apăsa cu putere tălpile pe iarbă şi făcu câţiva paşi. - Vezi, Heidi! Vezi? Pot să merg! exclamă ea fericită. Împreună au mers până în mijlocul unei adevărate grădini înflorite. Bucuria copiilor era atât de mare încât inimile lor băteau cu putere.
![Page 7: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/7.jpg)
Anexa 2
Denumire ........................
Definiţie................................................................................................................................................................................................
Denumire .........................
Definiţie................................................................................................................................................................................................
Denumire ........................
Definiţie.................................................................................................................................................................................................
GrupulDefiniţie……………………………………………………………………………………………………………
![Page 8: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/8.jpg)
Anexa 3
FamiliaEste grupul social, relativ permanent, de indivizi legaţi între ei prin origine, căsătorie sau adopţie
Grupul de joacăEste grupul format din copii de vârste apropiate, care au preferinţe şi preocupări comune
Grupul şcolarEste grupul format din copii de vărste apropiate , care au scopuri şi interese comune
Grupul Două sau mai multe personae care se reunesc deoarece au interese comune formează un grup
![Page 9: Ed. Civica - Noi Si Grupurile](https://reader036.vdocumente.com/reader036/viewer/2022081800/5571f87349795991698d7622/html5/thumbnails/9.jpg)
Anexa 4
Joc de rol
,,Familia model” – 2 părinţi, 2 bunici, 2 copii
,, În familia voastră s-a stabilit pentru copii un program de acces la calculator de 2 ore pe zi. În lipsa părinţilor aceştia au încălcat regulamentul, iar calculatorul s-a stricat.”
Precizaţi ce soluţii găsiţi să rezolvaţi problema.
,, Cei mai buni colegi”- 1 învăţător şi 5 elevi
,, Unul dintre colegi , în pauză , a desprins caloriferul din suporţii de fixare.”
Ce faceţi în acel moment? Relataţi discuţia dintre voi.
,, Ţările “ – 5 jucători şi 1 intrus ,, În timpul desfăşurării jocului vine un copil care doreşte să intre în joc.”
Cum procedaţi? Întrerupeţi jocul, îl acceptaţi şi începeţi alt joc , sau îl refuzaţi şi continuaţi jocul, ţinănd cont că situaţia jocului este următoarea.:
Jucătorul 1 - ,, Anglia” - deţine câte 1 parte din Germania şi România; Jucătorul 2 – ,, Franţa” - deţine câte 1 parte din Italia şi Germania; Jucătorul 3 - ,, România “- a pierdut 1 parte; Jucătorul 4 - ,,Italia” – a pierdut 1 parte ; Jucătorul 5 - ,, Germania” - a pierdut 2 părţi.