ds1_cun_med

3
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 28.09.2015 Grupa: Buburuzelor – combinata Tema anuala: “Cine sunt/suntem?” Proiect tematic: “Eu si lumea mea” Domeniul de activitate: Stiinte – cunoasterea mediului Tema activitatii: “Asta-i gradinita mea!” Tipul activitatii: mixta Mijloc de realizare: observare Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia Forme de organizare: frontal, individual Scopul lectiei: dezvoltarea capacitatii de relationare cu cei din jur, de a recunoaste, a observa obiectele care ii inconjoara si de a le descrie folosind un limbaj adecvat; Obiective operationale: O1: să recunoască obiectele din grădiniță cu care intră în contact, denumind cel puțin trei dintre ele; O2: să descrie obiectele care se află în sala de grupă, precizând utilitatea lor; O3: să precizeze care sunt lucruruile care îi plac la grădiniță; O4: să participe cu interes la activitate și să răspundă numai dacă sunt solicitați. Resurse umane: 13 prescolari; Resurse materiale: imagini in format electronic, laptop Durata: 25-30 minute Educatoare: Lidia-Alexandra Popa Scenariul lectiei Eveniment ele lectiei Activitatea propunatoarei Activitatea prescolarilor Metode si procedee Forme de organizare Momentul Asigur conditiile necesare Intra in sala de grupa

Upload: delicious10

Post on 08-Dec-2015

3 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

gradinita

TRANSCRIPT

Page 1: ds1_cun_med

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 28.09.2015Grupa: Buburuzelor – combinata Tema anuala: “Cine sunt/suntem?”Proiect tematic: “Eu si lumea mea” Domeniul de activitate: Stiinte – cunoasterea mediuluiTema activitatii: “Asta-i gradinita mea!”Tipul activitatii: mixtaMijloc de realizare: observareMetode si procedee: observatia, conversatia, explicatiaForme de organizare: frontal, individualScopul lectiei: dezvoltarea capacitatii de relationare cu cei din jur, de a recunoaste, a observa obiectele care ii inconjoara si de a le descrie folosind un limbaj adecvat;Obiective operationale:

O1: să recunoască obiectele din grădiniță cu care intră în contact, denumind cel puțin trei dintre ele;O2: să descrie obiectele care se află în sala de grupă, precizând utilitatea lor;O3: să precizeze care sunt lucruruile care îi plac la grădiniță;O4: să participe cu interes la activitate și să răspundă numai dacă sunt solicitați.

Resurse umane: 13 prescolari;Resurse materiale: imagini in format electronic, laptopDurata: 25-30 minuteEducatoare: Lidia-Alexandra Popa

Scenariul lectiei

Evenimentele lectiei

Activitatea propunatoarei Activitatea prescolarilor Metode si procedee

Forme de organizare

Momentul organizatoric

Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii. Imi pregatesc materialul didactic. Asez scaunele si aerisesc sala de grupa. Asigur intrarea organizata a copiiilor in sala de grupa si asezarea lor cat mai conforabil.

Intra in sala de grupa in mod organizat si se aseaza pe scaunele. Conversatia Frontal

Captarea atentiei

Acest moment se realizeaza prin prezentarea unor imagini in format electronic. (imagini cu copii la gradinita, in diferite ipostaze)

Privesc imaginile Conversatia

Observatia

Frontal

Page 2: ds1_cun_med

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

- Astazi vom vorbi despre gradinita, despre cum arata ea, ce gasim aici in sala de grupa si despre cum trebuie sa folosim fiecare obiect de aici.

Asculta . Conversatia Frontal

Dirijarea invatarii

Dirijarea invatarii incepe prin analizarea imaginilor prezentate la captarea atentiei. Se urmareste dezvoltarea capacitatii de comunicare si exprimare orala a prescolarilor dar si spiritul de observatie. Se continua cu observarea salii noastre de grupa, sub atenta indrumare a educatoarei.

Privesc imaginile si spun ceea ce vad.

Descriu ceea ce vad in jurul lor, in propria lor sala de grupa.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Frontal

Individual

Obtinerea performantei

Acest moment consta intr-un joc didactic care se defasoara in urmatorul mod:

Prescolarii extrag dintr-un bol biletele pe carte sunt diferite imagini cu obiecte din gradinita;

Asociaza imaginea de pe biletel cu obiectul din sala de grupa;

Prescolarul care a ales numeste un alt prescolar care sa extraga la randul sau un biletel;

La final, dupa ce toate biletelele au fost extrase, prescolarii le vor colora;

Explica ce vad pe biletele

Coloreaza biletelele

Conversatia

Observatia

Explicatia

Individual

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri colective si individuale