definitivat

34
COLEGIUL NAȚIONAL „GARABET IBRĂILEANU”, IAȘI GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16 -l ajutăm pe Iepuraș” Activități didactice în vederea susținerii examenului de definitivare în învățământ Metodist: Prof. Sorina Iordache Candidat: Ed. Mădălina Popa 06 APRILIE 2016

Upload: mada-popa

Post on 07-Jul-2016

2 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Pdf-ul contine activitatile sustinute intr-o zi la gradinita, grupa mare.

TRANSCRIPT

Page 1: Definitivat

COLEGIUL NAȚIONAL „GARABET IBRĂILEANU”, IAȘI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16

„Să-l ajutăm pe Iepuraș”

Activități didactice în vederea susținerii examenului de definitivare în

învățământ

Metodist: Prof. Sorina Iordache Candidat: Ed. Mădălina Popa

06 APRILIE 2016

Page 2: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

2

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.04.2016

UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul Național „Gatabet Ibrăileanu” /

Grădinița cu Program Normal nr. 16, Iași

EDUCATOARE: Popa Mădălina

GRUPA: mare

TEMA DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: „Învață să faci”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Să ieșim afară, iar e primăvară!”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Să-l ajutăm pe Iepuraș”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Fixarea și consolidarea cunoștiințelor și

deprinderilor dobândite

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ADP+ALA+ADE(DȘ+DLC)

DURATA: o zi

Page 3: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

3

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI ABORDATE:

1. Activități de dezvoltare personală (ADP):

Întâlnirea de dimineată:

Salutul: „Bună dimineața, iepurași veseli”;

Împărtășirea cu ceilalți: „Suntem veseli ca primăvara!”;

Calendarul naturii: se precizează starea vremii, ziua, data, luna și anul. Se

completează împreună cu copiii.

Noutatea zilei: se evidențiază faptul că astăzi vom avea un musafir care va asista

la toate activitățile desfășurate;

Rutine: „Pot fi de folos!” (deprinderea de a îndeplini anumite sarcini)

Tranziții: „Ca iepurașii sărim și la drum noi pornim!”

2. Activități liber alese (ALA):

ALA 1

- Joc de masă “Caută și găsește” /”Miroase și ghicește” – jocul „De-a detectivul”

- Știință “Pregătim semințe pentru grădina Iepurașului” – sortare de semințe

- Construcții “Răsadnița” – îmbinare de cuburi de lemn, lego

ALA 2

- „Cursa iepurașilor”

3. Activități pe domenii experiențiale (ADE):

- Domeniul Științe (cunoașterea mediului)

În pământ scobim culcușul/ Cald semințelor dă țină,/ Până vom vedea

urcușul/ Plantei noastre spre lumină. (activitate practică)

- Domeniul Limbă și Comunicare (joc didactic)

Darurile Primăverii

Page 4: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

4

Page 5: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

5

Page 6: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

6

Page 7: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

7

PROIECT DIDACTIC

Grădinița: Grădinița cu program normal nr. 16, Iași

Educatoare: Popa Mădălina

Grupa: mare

Data: 06.04.2016

Tema anuală: Când, cum și de ce se întamplă?

Tema săptămânală: Să ieșim afară, iar e primăvară!

Denumirea activității: Jocuri și activități liber alese

Mijloc de realizare și titlul temelor activităților:

1. Joc de masă “Caută și găsește” /”Miroase și ghicește” – jocul „De-a detectivul”

2. Știință “Pregătim semințe pentru grădina Iepurașului” – sortare de semințe

3. Construcții “Răsadnița” – îmbinare de cuburi de lemn, lego

Tipul activității: mixtă

Forma de organizare: grupuri

Scopul: Realizarea temei alese prin tehnicile de lucru insușite (sortare de semințe după

criteriul speciei, îmbinarea cuburilor de lemn și lego); stimularea spiritului practic si

estetic.

Obiective operaționale:

O1: să recunoască materialele de la fiecare atelier de lucru;

O2: să-și dezvolte deprinderile prin exersarea tehnicilor diverse de lucru;

O3: să manifeste atitudini de cooperare cu colegii de grup;

O4: să îndeplinească sarcinile date după indicațiile primite;

O5: să definitiveze lucrările obținând finalitatea activității.

Sarcina didactică:

Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația.

Material didactic: joc senzorial, cutiuțe cu miros, carduri cu imagini, fișe de lucru,

cuburi lemn și lego, creioane, semințe de grâu, fasole, porumb și morcov.

Durata: 30-35 minute

Page 8: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

8

Desfășurarea lecției

Nr.

Crt.

Secvențele

activității

Obiective Conținutul instructiv-

educativ

Strategii didactice Evaluarea

Resurse

materiale

Metode și

procedee

1. Moment

organizatoric

Se asigură condițiile

necesare unei bune

desfășurări a

activității.

-amenajarea

mobilierului pe

sectoare: joc de masă,

construcții și știință;

-distribuirea

materialului didactic

necesar pe sectoare de

activități.

2. Captarea

atenției

Este prezentat

elementul surpriză și

anume musafirul pe

nume Iepurașul Țup.

El e foarte supărat

pentru că a venit

primăvara și el nu e

pregătit, nu știe la ce

folosesc materialele,

semințele sunt

amestecate. Îi invită

pe copii să descopere

materialele de la

fiecare centru de

interes și să își dea

seama la ce folosesc.

Mascota

Iepurașul

Țup

Conversația

3. Intuirea

materialelor

O1

Copiii recunosc

materialele și

verbalizeaza ceea ce

văd pe fiecare măsuță.

-Copii, ce avem la

primă măsuță? (Joc

Joc

senzorial,

carduri și

cutii cu

miros,

fișe,

Conversația

Observația

Frontală

Recunoașt

erea

materialelo

Page 9: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

9

senzorial (Anexa 1),

carduri și cutii cu

miros, fișe (Anexa 2),

creioane).

-La a doua măsuța ce

materiale

avem?(seminte de

grâu, porumb și

fasole).

-Ce materiale folosim

la construcții? (cuburi

din lemn, lego).

creioane,

seminte

de grâu,

porumb și

fasole,

cuburi din

lemn,

lego.

r de la

sectoare

Aprecieri

verbale

4. Anunțarea

temei și a

obiectivelor

O2

Educatoarea prezintă

fiecare activitate ce va

fi desfășurată în

centrul de interes

corespunzător, după

care trece pe la fiecare

atelier și explică

procedeul de

desfășurare a

activității, pe urmă

invită copiii să se

așeze la atelierul de

lucru preferat în timp

ce coordonează

începerea activității.

-La prima masă avem

amestecate cutiile cu

miros și cardurile

asociate cutiilor, și o

planșă cu prietenii

ascunși ai Iepurașului.

Sarcina voastră este să

ordonați cardurile în

funcție de miros, și să

găsiți prietenii care s-

au ascuns.

-La a doua masă avem

semințele amestecate.

Sarcina voastră este să

sortați semințele în

funcție de specie.

Joc

senzorial,

carduri și

cutii cu

miros,

fișe,

creioane,

seminte

de grâu,

porumb și

fasole,

cuburi din

lemn,

lego.

Conversația

Explicația

Observația

Ascultă cu

interes și

atenție

explicațiile

educatoare

i;

Înteleg și

rețin

sarcinile;

Page 10: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

10

-La construcții aveți

următoarele materiale:

cuburi din lemn și

lego. Sarcina voastră

este să construiți o

răsadniță pentru a-l

ajuta pe Iepuraș să

planteze semințele de

grâu.

-Acum vă poftesc să

luați loc la atelierul de

lucru dorit si vă urez

spor la lucru!

5. Realizarea

temelor

O3

Copiii se așază la

masa unde doresc să

lucreze. Intuiesc, se

familiarizează și

percep utilitatea

fiecărui material ce

este pus la dispoziția

lor.

Astfel la sectorul joc

de masă vor sorta

carduri si vor face

corespondență între

ele și cutiile

mirositoare și vor

căuta prietenii

ascunși; la știință vor

sorta semințele în

funcție de specie, iar

la construcții vor

realiza răsadnița.

Pe tot parcursul

activității educatoarea

va trece pe la fiecare

centru de interes

asigurând condiții

optime de lucru, va

urmării modul în care

copiii comunică și

interacționează cu

partenerii de grup.

Conversația

Explicația

Munca în

echipă

Exercițiul

Capacitate

a de a

rezolva

sarcinile

prin

cooperare;

Capacitate

a de a se

organiza;

Capacitate

a de a

Page 11: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

11

O4

Educatoarea mai oferă

explicații acolo unde

observă că nu s-a

înțeles, se asigură că la

fiecare atelier de lucru

copiii finalizează

lucrarea.

finaliza

sarcina

dată.

6. Asigurarea

conexiunii

inverse

O5

După finalizarea

lucrărilor educatoarea

selectează câțiva copii

din fiecare centru de

interes, iar aceștia vor

verbaliza, în propoziții

simple și corecte din

punct de vedere

gramatical și logic,

tema aleasă.

Conversația

Se fac

aprecieri

verbale

Capacitate

a de a

verbaliza

acțiunile

realizate

7. Încheierea

activității

Educatoarea face

aprecieri stimulative

la fiecare grup și

îndividual. Va acorda

stimulente copiilor

care au finalitate în

activitate.

Conversația

Se fac

aprecieri

individuale

și de grup

Page 12: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

12

PROIECT DIDACTIC

Grădinița: Grădinița cu program normal nr. 16, Iași

Educatoare: Popa Mădălina

Grupa: mare

Data:06.04.2016

Domeniul experiențial: Domeniul Științe

Tema anuală: Când, cum și de ce se întamplă?

Tema săptămânală: Să ieșim afară, iar e primăvară!

Subiectul: În pământ scobim culcușul/ Cald semințelor să țină,/ Până vom vedea

urcușul/ Plantei noastre spre lumină.

Mijloc de realizare: Experiment

Tipul activității: fixare și verificare de cunoștințe

Forma de organizare: frontal, pe grupe

Scopul: Reactualizarea și consolidarea cunoștiințelor referitoare la creșterea și

dezvoltarea unei plante dintr-o sămânță.

Obiective operaționale:

O1: să recunoască materialele puse la dispoziție pentru plantarea semințelor;

O2: să denumească acțiuni prin care pot contribui la menținerea curățeniei și a sănătății

mediului înconjurător;

O3: să intuiască importanța acestei activități;

O4: să respecte ordinea pașilor de lucru în realizarea activității;

O5: să finalizeze activitatea.

Strategia didactică:

Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstrația.

Material didactic: semințe de grâu, pahare de plastic transparente, pământ, apă.

Durata: 30-35 minute

Page 13: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

13

Desfășurarea lecției

Nr

.

Crt.

Secvențele

activității

Obiective Conținutul instructiv-

educativ

Metode și

procedee

Evaluarea

1. Moment

organizatoric

Se asigură condițiile

necesare bunei

desfășurări a activității:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea meselor și a

scaunelor;

-pregătirea materialului

didactic necesar;

-adunarea copiilor și

aranjarea lor.

2. Captarea

atenției

Iepurașul este iar

supărat. L-am ajutat să

sorteze semințe însă nu

știe ce să facă cu ele.

Capacitatea de a

empatiza cu

Iepurașul

3. Anunțarea

temei și a

obiectivelor

Noi îi sugerăm că putem

să le semănăm. Așadar,

astăzi vom pune

semințele încolțite în

pământ.

Conversația Capacitatea de a

fi prietenoși și

de a-și oferi

ajutorul

4. Dirijarea

învățării

O1

O2

Se vor observa și

descrie materialele

necesare realizării

acestei activități.

Întâi vor observa

semințele încolțite

(Anexa 3) și se poartă o

discuție pe această temă.

Li se explică copiilor

pașii realizării acțiunii:

se pune pământ în

pahar, se pun semințele

încolțite, se mai pune un

strat de pământ apoi apă

(Anexa 4).

Observația

Conversația

Explicația

Capacitatea de a

recunoaște

materialele puse

la dispoziție

Page 14: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

14

O3

O4

Copiii vor denumi

acțiuni de combatere a

poluarii mediului, vor

spune care este

importanța unui mediu

curat si sănătos și

beneficiile acestei

activități de plantare a

semințelor de grâu.

Se demonstrează pașii

de lucru de către

educatoare, apoi copiii

vor realiza această

activitate respectând

etapele de lucru.

Înainte de a începe

activitatea propriu-zisă,

se va face diviziunea

muncii astfel:

-unii copii vor pregăti

paharele, apoi vor pune

la germinat semințele

sortate dimineață;

-alții pun pământ;

-alții pun semințe;

-alții udă.

După ce sunt împărțiți

se dă voie copiilor să-și

înceapă munca.

Demonstrarea

Capacitatea de a

reține pașii de

lucru

Capacitatea de a

coopera

5. Asigurarea

feed-back-

ului

O5 După finalizarea

activității educatoarea va

alege câțiva copii care să

verbalizeze acțiunile

realizate, să-și exprime

trăirile realizând această

activitate.

Conversația Capacitatea de a

verbaliza

acțiunile

realizate

6. Încheierea

activității

Se repetă titlul activității

și scopul ei.

Capacitatea de a

reține titlul și

scopul activității

Page 15: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

15

PROIECT DIDACTIC

Grădinița: Grădinița cu program normal nr. 16, Iași

Educatoare: Popa Mădălina

Grupa: mare

Data: 06.04.2016

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare

Tema anuală: Când, cum și de ce se întamplă?

Tema săptămânală: Să ieșim afară, iar e primăvară!

Subiectul: Darurile Primăverii

Modalitatea de realizare: joc didactic

Tipul activității: consolidare – evaluare a cunoștiințelor

Scopul: Verificarea și consolidarea cunoștiințelor copiilor referitoare la caracteristicile

anotimpului de primăvară.

Obiective operaționale:

O1: să utilizeze corect mijloacele de comunicare verbale și nonverbal pentru rezolvarea

sarcinilor date;

O2: să respecte regulile jocului;

O3: să rezolve corect sarcinile pentru a realiza puzzle-ul;

O4: să-și respecte rândul la joc;

O5: să-și încurajeze echipa din care face parte;

O6: să participle cu entuziasm la rezolvarea sarcinilor pentru a câștiga o piesă din puzzle.

Strategii didactice:

Metode și procedee: expunerea, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,

jocul.

Mijloace didactice: planșe demonstrative, jetoane, piese de puzzle, bilete cu sarcini,

cutia magică, mascota Iepurașul Țup, clopoțel, clepsidra.

Forme de organizare: pe grupuri

Page 16: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

16

Sarcina didactică:

1. Identifică cuvintele care încep cu litera I, A (inel, inimă, avion, albină)

2. Alege imaginea corespunzătoare anotimpului de primăvară și completează

imaginea.

3. Desparte în silabe următoarele cuvinte: buburuză, veveriță, lăcrămioare, brad,

zaruri, stropitoare.

4. Găsește forma de singular a cuvintelor: copaci, pisici, flori, mașini, câini, căpșuni.

5. Găsește forma de plural a cuvintelor: dulap, calculator, vapor, măr, tren, avion.

6. Alcătuiește propoziții simple cu următoarele cuvinte: zambilă, măr, inel, jucării,

zmeu, bicicletă.

7. Dă exemple de cuvinte care încep și conțin litera e, l (elefant, elicopter, lalele,

liliac).

8. Dă exemple de cuvinte care se termină în litera c, ă ( ac, bumbac, copac, vară,

masă, cană).

9. Numește trei fenomene ale naturii întâlnite primăvara: ploaia, bruma, tunet,

fulger, ceață, curcubeul, rouă, vântul, apus, răsărit.

10. Identifică anotimpurile și completează imaginile cu piesele lipsă.

11. Alcătuiește propoziții formate din cinci cuvinte.

Regulile jocului:

- Copiii își vor păstra grupele alese dimineața și vor executa sarcinile date de

Iepurașul Țup;

- Pentru fiecare răspuns corect echipa câștigă o piesă de puzzle;

- Copilul desemnat dacă nu reușește să răspundă are voie să ceară ajutorul unui

prieten.

Elemente de joc:

- Competiția;

- Recompensa;

- Aplauze;

- Rezolvarea sarcinii;

Page 17: Definitivat

ED. MĂDĂLINA POPA GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.16, IAȘI

17

- Rezolvarea puzzle-ului;

- Săritura ca iepurașul;

- Clopoțelul;

- Clepsidra;

- Cutia magică;

- Marioneta.

Durata: 30-35 minute

Page 18: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

18

Desfășurarea lecției

Nr.

Crt.

Secvențele

activității

Obiective Conținutul instructiv-

educativ

Metode și

procedee

Evaluare

1. Moment

organizatoric

Se asigură condițiile

necesare bunei

desfășurări a activității:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea meselor și a

scaunelor;

-pregătirea materialului

didactic necesar;

-adunarea copiilor și

aranjarea lor.

2. Captarea

atenției

Revine în grupă mascota

(Iepurașul Țup) care este

tare supărată pentru că s-

a jucat cu un puzzle și nu

a reușit să îl facă, de

aceea cere ajutorul

copiilor.

Expunerea

Explicația

Capacitatea de

a aprecia

situația și de a

se angaja în joc

3. Anunțarea

temei și a

obiectivelor

Astăzi îl vom ajuta pe

Iepurașul Țup să rezolve

puzzle-ul (Anexa 7),

pentru asta vom juca un

joc numit „Darurile

Primăverii”.

Capacitatea de

a reține titlul

jocului

4. Explicarea și

demonstrarea

jocului

Li se explică copiilor

sarcinile la care vor

răspunde: identificarea

literelor dintr-un cuvânt,

formulare de propoziții,

forma de singular și

plural a unor cuvinte,

enumerare de fenomene

ale naturii, despărțire în

silabe (Anexa 5, Anexa

6).

Regulile jocului sunt

următoarele:

Expunerea

Explicația

Conversația

Capacitatea de

a reține

sarcinile de

lucru

Capacitatea de

a reține

regulile jocului

Page 19: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

19

O2

-copiii sunt împărțiți în

două grupe;

-câte un copil de la

fiecare echipă va

răspunde la sarcinile

date;

-pentru fiecare răspuns

corect echipa câștigă o

piesă din puzzle.

Voi demonstra jocul

astfel: voi trage un

bilețel, voi citi sarcina și

apoi o voi rezolva

respectând regulile

jocului.

Demonstrația

5. Jocul de

probă

Apoi voi face un joc de

probă, însemnând că de

la fiecare echipă va veni

câte un copil, vor trage

un bilețel și vor rezolva

sarcina scrisă pe bilet.

Chiar dacă au rezolvat

corect sarcina nu vor

câștiga o piesă din puzzle

pentru că e joc de probă.

Exercițiul Capacitatea de

a rezolva

corect sarcina

6. Jocul

propriu-zis

O1

O2

O3

Cei doi copii vor lua loc

și următorii care vor ieși,

dacă vor rezolva corect

sarcina vor câștiga o

piesă. La fiecare răspuns

corect copiii vor aplauda.

La sunetul clopoțelului

următorii doi copii (câte

unu din fiecare echipă)

se pregătesc să iasă în

față. Clepsidra va

monitoriza timpul în care

ei trebuie să răspundă și

anume 3 minute.

Conversația

Exercițiul

Capacitatea de

a se exprima

cât mai corect

Capacitatea de

a rezolva

corect sarcina

7. Complicarea

jocului O4

Sarcinile vor fi cu un

grad mai mare de

dificultate. Pentru

îndeplinirea unei sarcini

Conversația

Problematizarea

Capacitatea de

a rezolva

sarcina

Page 20: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

20

O5

O6

vor sări ca iepurașii până

la cutia de unde vor trage

bilet cu sarcina. Vor

aplauda răspunsurile

corecte. Clepsidra va

monitoriza un timp mai

scurt și anume 2 minute.

Exercițiul

8. Încheierea

activității

Jocul se încheie atunci

când echipele au reușit să

completeze puzzle-ul.

Se repetă titlul jocului,

sarcinile efectuate.

Se fac aprecieri

punctuale.

Conversația Capacitatea de

a reda titlul

jocului,

sarcinile

efectuate

Page 21: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

21

PROIECT DIDACTIC

Grădinița: Grădinița cu program normal nr. 16, Iași

Educatoare: Popa Mădălina

Grupa: mare

Data: 06.04.2016

Denumirea activității: Jocuri și activități liber alese II

Tema activității: Cursa iepurașilor

Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi – săritura pe ambele picioare

Forma de organizare: echipe

Scopul: Dezvoltarea fizică armonioasă; recreerea copiilor şi restabilirea bunei

dispoziţii.

Obiective operaționale:

O1: să respecte regulile jocului;

O2: să răspundă motric la activitate;

O3: să participe cu interes la activiate;

O4: să aștepte într-o sarcină dată.

Strategii didactice:

Metode și procedee: expunerea, conversația, explicația, demonstrația, jocul.

Material didactic: saci, popcorn, morcovi.

Sarcina didactică: Să sară dintr-un capăt în celălalt al sălii de grupă într-un sac.

Regulile jocului:

-copiii își vor păstra echipele de dimineață;

-vor executa sărituri în sac pe ambele picioare;

-își vor aștepta rândul la sarcină.

Elemente de joc:

-recompensa;

-săritura pe ambele picioare;

Page 22: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

22

-clopoțel;

Durata: 30-35 minute

Page 23: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

23

Desfășurarea lecției

Nr.

Crt.

Secvențele

activității

Obiective Conținutul instructiv-

educativ

Metode și

procedee

Evaluarea

1. Moment

organizatoric

Se creează un climat

propice desfășurării

activității.

Se aerisește sala de grupă,

se strânge mobilierul

pentru a crea spațiu necesar

desfășurării jocului.

2. Captarea

atenției

Iepurașul Țup este foarte

fericit de ajutorul primit din

partea copiilor și drept

mulțumire el dorește să îi

învețe un joc.

Conversația Capacitatea

de a se

angaja în

joc

3. Anunțarea temei

și a obiectivelor

Jocul se numește „Cursa

iepurașilor”. Pentru

realizarea jocului copiii își

vor păstra echipele alese

dimineață: echipa

iepurașilor albi și echipa

iepurașilor gri. Regulile

jocului sunt următoarele:

-au voie să sară în sac pe

ambele picioare;

-să își aștepte rândul;

-câștigă echipa care

reușește să termine prima

cursa.

Conversația

Expunerea

Explicația

Capacitatea

de a reține

regulile

jocului

Capacitatea

de a reține

sarcina

jocului

4. Desfășurarea

jocului

Explicarea și

demonstrarea

jocului

Se păstrează echipele alese

dimineața. Fiecare membru

al echipei va primi câte un

sac, în care își va băga

picioarele.

Li se explică sarcina

jocului, regulile jocului,

apoi se va demonstra. Jocul

începe la semnalul

Conversația

Explicația

Demonstrația

Capacitatea

de a rezolva

sarcina

Page 24: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

24

Jocul de probă

Jocul propriu-

zis

Complicarea

jocului

O1

O2

O3

O4

educatoarei care este

suntelul clopoțelului.

Câte un copil din fiecare

echipă va sări pe ambele

picioare în intervalul

spațial dat. Rezultatele

cursei nu se vor lua în

calcul deoarece e joc de

probă.

La semnalul educatoarei

(sunetul de clopoțel) se

începe jocul. Copii care au

parcurs distanța stabilită

vor merge la coada

răndului. Copiii ce duc la

sfârșit sarcina vor lua câte

un morcov pentru Iepuraș.

Spre finele jocului sarcina

se complică. Vor executa

sărituri pe un singur picior.

Exercițiul

Problematizarea

Capacitatea

de a rezolva

sarcina

5. Încheierea

activității

Educatoarea spune STOP

JOC. Face apecieri globale

și individuale.

Se repetă titlul jocului și

sarcina.

Evaluarea zilei se va face

cu o surpriză pentru copiii

și anume popcorn.

Conversația Capacitatea

de a reda

titlul jocului

si sarcina

Page 25: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

25

ANEXA 1

Jocul senzorial

Page 26: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

26

ANEXA 2

Fișa de lucru – „Caută și găsește”

Page 27: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

27

ANEXA 3

Grâu pus la germinat

Page 28: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

28

ANEXA 4

ETAPELE DE LUCRU

ETAPA I:

Se pregătesc materialele.

Page 29: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

29

ETAPA A II-A:

Se pune primul strat de pământ în pahar.

Page 30: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

30

ETAPA A III-A:

Se pun semințele încolțite.

Page 31: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

31

ETAPA A IV-A:

Se mai pune un strat de pământ peste semințele încolțite și se toarnă apă.

Page 32: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

32

ANEXA 5

Piramida cuvintelor

Page 33: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

33

ANEXA 6

Anotimpurile în imagini

Page 34: Definitivat

Ed. Popa Mădălina GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 16, IAȘI

34

ANEXA 7

Puzzle