cun.mediului-gradina de legume- proiect

9
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR : Cioban Eleonora Liceul Teoretic „J. L. Calderon”, Timişoara CLASA: I B ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Cunoaşterea mediului UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Plante şi animale SUBIECTUL LECŢIEI: Grădina de legume TIPUL LECTIEI: predare/ învăţare NIVELUL INIŢIAL AL ELEVILOR: Elevii deţin cunoştinţe empirice legate de părţile componente ale unei plante. Cunosc legumele. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2 – să identifice caracteristici ale corpurilor din mediul fizic; 1.3 –să enumere caracteristici specifice ale unor vieţuitoare din mediul înconjurător; 2.1 –să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomene din mediul înconjurător ; 3.3 –să precizeze câteva reguli de igienă a corpului şi a alimentaţiei pe baza informaţiilor primite OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE: 1

Upload: anastasiacarlescu

Post on 30-Dec-2015

27 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR : Cioban EleonoraLiceul Teoretic „J. L. Calderon”, TimişoaraCLASA: I BARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDISCIPLINA: Cunoaşterea mediuluiUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Plante şi animaleSUBIECTUL LECŢIEI: Grădina de legume TIPUL LECTIEI: predare/ învăţareNIVELUL INIŢIAL AL ELEVILOR: Elevii deţin cunoştinţe empirice legate de părţile componente ale unei plante. Cunosc legumele.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2 – să identifice caracteristici ale corpurilor din mediul fizic; 1.3 –să enumere caracteristici specifice ale unor vieţuitoare din mediul înconjurător; 2.1 –să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomene din mediul înconjurător ; 3.3 –să precizeze câteva reguli de igienă a corpului şi a alimentaţiei pe baza informaţiilor primite

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE:

Pe parcursul orei de Cunoaşterea mediului, elevii vor fi capabili: O1 - să recunoască şi să numească corect diferite legume; O2 -să descrie alcătuirea unei plante/ legume; O3 -să precizeze părţile consumabile din legume; O4 -să deseneze legume din memorie; O5 -să enumere modalităţi de utilizare a legumelor în alimentaţie; O6 -să aprecieze corectitudinea unei afirmaţii şi munca individuală/de grup

AFECTIV-ATITUDINALE:Pe parcursul orei de Cunoaşterea mediului, elevii vor fi capabili: O7 -să participe în mod activ şi cu interes la lecţie

1

Page 2: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

PSIHO-MOTORII:Pe parcursul orei de Cunoaşterea mediului, elevii vor fi capabili: O8 -să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului/desenatului şi pe tot parcursul orei;

STRATEGII DIDACTICE:

1. RESURSE PROCEDURALE:Metode şi procedee didactice:conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, observaţia dirijată, descoperirea, problematizarea, exerciţiul, munca în perechi, munca în echipă, munca independentă;

2. RESURSE MATERIALE: -Prezentări: Grădina de legume, Prezentare Gradina mea, ”Supa de zarzavat”, pe versuri de Otilia Cazimir, în interpretarea lui Tudor Gheorghe -Planșă cu părțile componente ale unei plante; -tablă magnetică; -imagini cu legume;

-creioane,creioane colorate/carioca; -lipici, foarfecă; -fişe de lucru

3. RESURSE : a) temporale: 45 min. ; b) spaţiale: sala de clasă; c) umane: 24 elevi

4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: -observaţia sistematică; -autoevaluarea; -evaluarea de către colegi

BIBLIOGRAFIE: Radu, D., Anastasiu, V., ,,Cunoaşterea mediului”, manual pentru clasa I, E.D.P., Bucureşti, 2007 Bogoş, M., ,,Instruirea interactivă”, presa Universitară, 2002 Panţuru, S., ,,Instruirea în spiritul strategiei dezvoltării gândirii critice”, Editura Psihomedia, Sibiu, 2003 Flueraş, V., ,,Teoria şi practica învăţării prin cooperare”, Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj, 2005

.

2

Page 3: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

ETAPELE INSTRUIRII OB.

OP.

CONŢINUTUL INVAŢĂRII RESURSEEVALUAREACTIVITATEA

ÎNVĂŢĂTOAREIACTIVITATEA

ELEVILORPROCEDURA

LEMATERIALE

I. MOMENT ORGANIZATORIC

Se pregătesc materialele necesare bunei desfăşurări a lecţiei. Se creează o atmosferă plăcută de lucru în clasă.

Elevii îşi pregătesc materialele necesare şi stabilesc echipele preferenţial.

II. CAPTAREA ATENŢIEI O1

Prezintă elevilor Prezentarea Grădina de legume

-Cum se numesc toate acestea? -Unde cresc ele?

-De unde le procurăm noi?

Pe rând, elevii vor recunoaşte morcovul,roşia, varza, cartoful, ceapa, ardeiul gras, castravetele etc. -... legume -...în grădina de legume,vara şi toamna sau în seră, iarna -...de la bunici de la ţară, de la piaţă, de la aprozar etc.

Observarea dirijată

Conversaţia euristică

Prezentare Grădina de legume

-observaţia sistematică;

III.ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI

A OBIECTIVELOR

Prezintă elevilor, pe înţelesul lor, obiectivele urmărite în lecţie: ,,Astăzi vom învăţa lucruri interesante despre plantele/legumele pe care voi le-aţi recunoscut: vom vedea din ce părţi sunt ele alcătuite, ce părţi din ele consumăm, vom povesti tot ce ştim despre unele dintre ele, le vom desena şi le vom colora, ne vom juca cu ele.”

Elevii ascultă şi recepţionează mesajul.

Explicaţia

.

3

Page 4: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

O1

O3O5

O2

O2

*Ce părţi consumăm noi din aceste legume? Se prezintă legumele în continuare- prezentarea Grădina de legume

*Se pun întrebări referitoare la părțile consumabile ale plantelor prezentate și a modului în care se pot consuma legumele prezentate. Exemplu:* Ce parte a plantei consumăm noi? conssă precizeze părţile consumabile din legume;* Cum se consumă morcovii?

*Împarte elevilor câte o fişă (Anexa 1) pe care elevii trebuie să stabilească părțile componente ale unei plante colorându-le astfel: rădăcina- maro, tulpina – verde închis, frunzele - verde deschis, florile – galben, fructele – roșu

*Prezintă elevilor o planşă (Anexa 2) cu o roşie desenată în întregime (cu toate părţile componente) şi le cere să o observe cu mare atenţie, ca, apoi, să o poată descrie.

-...rădăcina, tulpina, frunzele, fructele

De la morcov consumăm rădăcina....... Morcovii se pot consuma cruzi, fierți, sub formă de suc........

Elevii observă, discută în pereche (cu colegul de bancă) și rezolvă sarcina de lucru.

Problematizarea

Descoperirea

ExerciţiulMunca în perechi

Observaţia dirijatăExplicaţia

Prezentare Grădina de legume

Fişe de lucruCreioane colorate

Planşă

-observaţia sistematică; -autoevaluarea; -evaluarea de către colegi

-observaţia sistematică; -autoevaluarea; -evaluarea de către colegi

4

Page 5: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

O4

O3

O7O8

-Din ce părţi este alcătuită roşia?

* Prezintă elevilor o ghicitoare al cărei răspuns se va concretiza printr-un desen : - ,, Desenaţi cu multă artă O legumă. Ştiţi voi ce? O mâncaţi prăjită, fiartă, Coaptă şi-uneori piure.’’

*Se distribuie fișele de lucru (Anexa 3). Elevii trebuie să :- recunoască ”intrusul”- găsească umbra potrivită fiecărei legume- bifeze în dreptul legumei potrivite parte care se consumă, după cerință

- coloreze doar legumele

-...rădăcină, tulpină, frunze, flori şi fructe Vor face, mai întâi, câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor.Timp de un minut, elevii vor rezolva individual sarcina de lucru primită.Elevii primesc o foaie de hârtie pe care vor desena răspunsul la ghicitoare(cartoful) .

Elevii rezolvă fișa de lucru

Muncă independentă

Problematizarea

Munca independentă

Creioane colorate

Fişe de lucruCreioane colorate

Fişe de lucruCreioane colorate/carioca

-observaţia sistematică; -autoevaluarea; -evaluarea de către colegi

-observaţia sistematică; -autoevaluarea;

V. OBŢINEREA PERFORMANŢELOR; FEEDBACK-UL

O1

O1O2O5

* Elevii au de decupat legumele pe care trebuie să le aseze într-un coș, pe grupe. (Anexa 4) Aşază pe tabla magnetică coșuletele obținute. * Se repetă pe scurt cele învățate derulându-se o sinteză (prezentare power point)

Elevii, împărţiţi în echipe, ascultă cu atenţie şi descoperă greşelile.

Elvii urmăresc prezentarea și răspund la întrebări.

Se urmărește prezentarea

ProblematizareaMunca în echipă

Exercițiul

Fișe, foarfece, lipiciTablă magnetică

Prezentare Gradina mea

-observaţia sistematică; -autoevaluarea; -evaluarea

5

Page 6: Cun.mediului-gradina de Legume- Proiect

O7

O8

*Se prezintă, ca răsplată a realizării sarcinilor, cântecul ”Supa de zarzavat”, pe versuri de Otilia Cazimir, în interpretarea lui Tudor Gheorghe și se încearcă învățarea lui.

Prezentare ”Supa de zarzavat”

de către colegi

VI.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII

O6 Se fac aprecieri asupra activității din timpul orei, atât generale cât și individuale.

Elevii fac aprecieri la adresa muncii lor şi a colegilor, pe baza produselor realizate.

Conversaţia -autoevaluarea; -evaluarea de către colegi

6