cosul cu legume

8
31.10.2011

Upload: paula-agavriloaei

Post on 07-Aug-2015

71 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Cosul Cu Legume

31.10.2011

Page 2: Cosul Cu Legume

PROIECT DIDACTIC

DATA: 02.11.2011EDUCATOARE: Agavriloaei PaulaNIVELUL DE VARSTA: nivel IIUNITATE DE INVATAMANT: Gradinita Barasti, Com. BoroaiaTEMA ANUALA E INVATARE: Ce, cum si e ce se intampla?TEMA PROIETULUI TEMTIC: Toamna, toamna darnicaTEMA SAPTAMANII: Carnavalul fructelor si al legumelorTMA ACTIVITATII: Fructe si legume vesele

SCOPUL ACTI VITATII: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare

corecta a semnificatiilor structurilor verbale. Consolidarea priceperilor si deprinderilor practice

CATEGORII DE ACTIVITATI:ADP: RUTINE: primirea copiilor, salutul, prezenta, calendarul naturii, intalnirea

de dimineata “ CE NE-A ADUS ZANA TOAMNA IN COS ?”

RUTINE: “ Micul dejun “ ( deprinderi de autoservire)

“ Singurel ma ingrijesc “ ( deprinderi de igiena personala )

- ALA1: Biblioteca – ghicitori despre legume

Aspecte de toamna- grafismeJoc de masa – din bucati formam intregNisip si apa – Beci pentru legume

ADE: DS De-a Baba Oarba cu legumele”( senzorial )

DEC – Cosulete cu legume- modelaj

ALA2: JOC SPORTIV: “ Iepurasi, veniti la morcovi!”

Page 3: Cosul Cu Legume

OBIECTIVE OPERATIONALE- sa denumeasca legumele care cresc in anotimpul toamna- sa cunoasca forma, culoarea , gustul legumelor , precum si modul lor de utilizare

- sa aleaga imaginea care le reprezinta - sa cunoasca dupa pipait si miros legumele si sa enumere caracteristicile

acestora.- sa modeleze legume de toamna,folosind culorile potrivite;- sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii;- sa pastreze ordinea si curatenia la locul de joaca.- sa intuiasca piesele care formeaza intregul (leguma)- sa raspunda la ghicitorile propuse

STRATEGII DIDACTICEMetode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, demonstratia,

povestirea, Mijloace didactice: un cos cu legume, imagini si pliante cu legume, plansa cu

aspecte caracteristice anotimpului toamna, carton colorat, frunze, lipici, foarfece, carton, recompense, lucrarile realizate de copii, C.D.

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor; Aprecieri verbale; Recompense

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul pescolar – Ed. DPH, Bucuresti 2009. Proiectarea pas cu pas. Indrumator pentru cadrele didactice din invatamantul

prescolar, Daniela Raileanu si colaboratorii – Ed. Diamant 2010 Clegere de texte literarepentru domeniul limba si comunicare – Ed. Delta

Cart 2011.

Page 4: Cosul Cu Legume

SCENARIUL ZILEI

Intalnirea de dmineata: Salutul, completarea “Copacului” de prezenta şi a calendarului zilei. Se poartaco scurta discutie despre anotimpul toamna şi bogatiile ei; apoi, se se recita poezii despre toamna, cunoscute de copii. După intaâlnirea de dimineata, educatoarea povesteste copiilor ca in drum spre gradinita s-a intalnit cu Rila Urechila care era foarte suparat deoarece nu stia cum arat legumele toamnei si ii roaga pe copiii din grupa Piticilor sa afle mai multe despre legumele pe care le daruieste Zana Toamna.ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Copiii asezati in semicerc participa la urmatoarele momente:Salutul: Copiii se prezinta spunandu-şi numele la care asociaza un element de toamna(ex: Ali, castana, Daniel frunze ruginii).

Impărtăsirea cu ceilalti: Prezint copiilor un desen cu aspecte de toamna, vom comenta desenul, scotand in evidenta faptul ca toamna este anotimpul harniciei, al bogatiei si al culorilor. Se va discuta despre vremea din dimineata respectiva, despre cum au venit imbracati la gradinita, vor completa calendarul naturii.

Activitatea de grup: Copiii intoneaza un fragment din cantecul ,,Bate vantul frunzele” si execută miscarile corespunzatoare melodiei.

Noutatea zilei: Reaminteste copiilor tema saptamanii si poarta o scurta convorbire despre aceasta cu copiii.Rutine: “ Singurel ma ingrijesc “ ( deprinderi de igiena personala )

Tranziţie: Inainte de a se incepe activitatea, dupa prezentarea activitatilor, a centerlor de interes, copiii se vor aşeza pe centre de intes.La centrul Biblioteca copii vor trebui sa raspunda la ghicitori despre legume si sa scrie grafisme – specte de toamnaLa centrul Joc de masa – aici prescolarii vor forma din piese puzzle legumeLa acest centru, Nisip si apa – copiii vor construi beci pentru legume.

Page 5: Cosul Cu Legume

DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII EXPERIENTIALE

SECVENTEDIDACTICE

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENTORGANIZATORIC

Organizez spatiul si climatul educativ, intr-un mod optim desfasurarii activitatii propuse.Copiii intra in sala si se aseaza pe scaunele

Observarea comportamentului nonverbal.

2. CAPTAREA SI ORIENTAREA ATENTIEI

Le impartasesc cpiilor patania care am avut-o in acesta dimineata. In timp ce ma indreptam spre gradinita m-am intalnit cu Rila Urechila care ii roaga sa il ajute sa invete si el legumele pe care le daruieste Zana Toamna.

Conversatia Observarea comportamentului verbal si nonverbal

3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Reamintesc tema activitatii si prezint intr-o maniera

accesibila obiectivele acesteia. Comunic centrele cae sunt deschise si faptul ca astazi vom invata mult mai multe despre

Conversatia Observarea comportamentului verbal si nonverbal

4. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Copiii isi vor reaminti cateva caracteristici ale anotimpului toamna.

Conversatia Aprecierea raspunsurilor

Activitatea va incepe prin lucrul pe centre:.Biblioteca – ghicitori despre legume

Aspecte de toamna- grafismeJoc de masa – din bucati formam intregNisip si apa – Beci pentru legumeTranzitii – Bate vantul frunzele, Aveam o casa mica

5. DESFASURAREA ACTIVITATII SI DIRIJAREA INVATARII

Dupa tranzitii se incep aactivitatile pe domenii exprentiale. La Domeniul stiinta copiii vor discuta pe baza unor imagini despre roadele toamnei care se recolteaza de pe camp si din gradini. Apoi vor juca jocul “De-a Baba Oarba cu legumele”( senzorial ).Legati la ochi copiii vor pipai si vor gusta din legume, ghicind apoi despre ce legume este vorba. Apoi vor studia legumele in interior diferentiindu-le daca au seminte sunt zemoase, carnoase, tari, se curate sau nu etc. vom discuta despre modul cum pot fi depozitte si pastrate peste iarna. Ce putem face din aceste legume, etc.?

DemonstratiaExercitiul

Explicatia

Aprecieri pozitive asupra modului de participare in timpul memorarii

Evaluare frontala

Aprecieri

Page 6: Cosul Cu Legume

La domeniul estetic creativ copiii vor modela cosulete si lgume respectand culoarea si forma lor reala.

Activitatea se incheie prin jocul sportiv “ Iepurasi, veniti la morcovi!”

individuale si colective

6. INCHEIEREA ACTIVITATII

Se vor face aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii activitatii. Copiii vor primi in dar de la educatoare buline.

ConversatiaAnaliza

Aprecierea comportamentuluiEvaluari generale si individuale.