clasaaiv acon

8
Proiect didactic Prof. Sichitiu Aura Maria Data: 10.03.2010 Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală, „Ion Grigoroiu”, Leleşti. Clasa: a IV-a Disciplina: Religie Ortodoxă Aria Curriculară: Om şi Societate Subiectul (titlul lecţiei): Credinţa în Înviere şi viaţa veşnică. Mântuirea- scopul vieţii creştine. Tipul lecţiei:mixtă Durata lecţiei: 50 min. Obiectivul cadru: Însuşirea învăţăturii creştine despre moarte şi viaţa veşnică. Înţelegerea scopului vieţii, din punct de vedere creştin: mântuirea sufletului. Obiectivele operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: Să înţeleagă că Învierea lui Hristos este temelia credinţei în înviere şi viaţa veşnică. Să conştientizeze că la sfârşitul veacurilor, Dumnezeu va judeca întreaga Creaţie. 1

Upload: gabitzu

Post on 04-Jan-2016

216 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

cl 5

TRANSCRIPT

Page 1: Clasaaiv Acon

Proiect didactic

Prof. Sichitiu Aura Maria

Data: 10.03.2010

Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală, „Ion Grigoroiu”, Leleşti.

Clasa: a IV-a

Disciplina: Religie Ortodoxă

Aria Curriculară: Om şi Societate

Subiectul (titlul lecţiei): Credinţa în Înviere şi viaţa veşnică. Mântuirea- scopul vieţii creştine.

Tipul lecţiei:mixtă

Durata lecţiei: 50 min.

Obiectivul cadru:

Însuşirea învăţăturii creştine despre moarte şi viaţa veşnică. Înţelegerea scopului vieţii, din punct de vedere creştin: mântuirea sufletului.

Obiectivele operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

Să înţeleagă că Învierea lui Hristos este temelia credinţei în înviere şi viaţa veşnică.

Să conştientizeze că la sfârşitul veacurilor, Dumnezeu va judeca întreaga Creaţie.

Să explice că mântuirea se dobândeşte în Biserică prin har, credinţă şi fapte bune.

Să răspundă la întrebările referitoare la Credinţă, Înviere şi Mântuire. Să se întărească în credinţa Învierii Domnului şi Mântuirea prin har, credinţă

şi fapte bune.

1

Page 2: Clasaaiv Acon

Strategia didactică:

Mijloace de învăţământ folosite la lecţie:

- Icoane- Manual

Metodele de învăţământ folosite la lecţie:

Convesaţia , explicaţia, problematizarea, povestirea.

Formele de organizare a clasei :

- Frontală- Individuală.

Bibliografie:

Biblia

Programa şcolară pentru clasa a IV-a

Manual de Religie Ortodoxă al clasei a IV-a

Magdan Leon – Pilde ortodoxe şi povestiri cu tâlc

Desfăşurarea lecţiei

I. Momentul Organizatoric:Salutul, Rugăciunea (Împărate ceresc.)prezenţa

II. Verificarea cunoştinţelor:Se verifică lecţia anterioară, Marea Poruncă a Iubirii, se pun

calificative elevilor care au răspuns corect la întrebări.III. Pregătirea pentru lecţia nouă:

Cum îşi manifestă omul credinţa în Dumnezeu?Care este cel mai cunoscut exemplu de Înviere?

IV. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse.

Se notează titlul lecţiei pe tablă/ în caiete Credinţa în Înviere şi viaţa veşnică. Mântuirea- scopul vieţii creştine. Se face o introducere În ceea ce priveşte

2

Page 3: Clasaaiv Acon

păcatul neascultării primilor doi oameni, Adam şi Eva,care odată fiind săvârşit a adus cu sine moartea.

Păcatul neascultării săvârşit de Adam şi Eva în Rai, a avut drept una din consecinţe pedepsirea oamenilor cu moartea, o moarte atât trupescă, cât şi sufletească. Prin întruparea lui Iisus Hristos, noi cei de astăzi, ni s-a dat şansa de a ne agonisi mântuirea, El deschizându-ne porţile Raiului.

Moartea fizică (trupească) este un fenomen şi o experienţă pe care o vom trăi fiecare dintre noi; este un hotar de trecere de la viaţa pământească la cea veşnică. Biserica Ortodoxă ne învaţă că după moarte omul merge înaintea lui Hristos, Dreptul Judecător, să dea seama pentru faptele pe care le-a făcut în viaţă şi să-şi primească răsplata pentru acestea.

Sfânta Biserică ne învaţă că această judecată nu este definitivă, ea este numită judecata particulară şi este provizorie. Soarta sufletelor se schimbă la judecata universală (judecata de apoi), când toţi ne vom înfăţişa înaintea Dreptului Judecător. Atunci cei morţi vor învia, iar trupurile oamenilor se vor transforma în trupuri duhovniceşti.

Sufletele celor care au ajuns în iad după judecata particulară, pot ieşi de acolo la judecata universală, dacă noi ne rugăm şi facem milostenie pentru dânşii şi îi pomenim în rugăciunile noastre. După judecata de apoi, drepţii vor merge în rai, iar sufletele păcătoşilor în iad.

Dar din prea marea iubire a lui Dumnezeu pentru Creaţia Sa, El a trimis în lume pe Unicul Său Fiu care s-a făcut om, a pătimit, a fost răstignit, a murit şi a Înviat pentru a-l ridica pe om din păcat şi pentru a le arăta oamenilor că moartea nu este veşnică şi poate fi învinsă prin credinţă care creşte neîncetat prin fapte ale iubirii faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele aşa cum ne-a arătat şi lecţia anterioară şi aşa cum ne spune şi Sfântul Evanghelist Ioan „Eu sunt Învierea şi Viaţa! Cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri va trăi.”(Ioan 11,25)

Scopul vieţii creştine este mântuirea . Mântuirea nu poate fi dobândită decât în timpul vieţii pământeşti, în Biserică prin harul lui Dumnezeu, prin credinţa în Sfânta Treime şi prin faptele bune săvârşite. Acest urcuş spiritual neîncetat al

3

Page 4: Clasaaiv Acon

credinciosului începe de la Sfântul Botez şi se desăvârşeşte în viaţa veşnică şi roadele lui spre asemănarea cu Dumnezeu sunt credinţă, nădejdea şi dragostea.

VI Fixarea noilor cunoştinţe:

Să se povestească ce se va întâmpla la Sfârşitul lumii

Ce înseamnă mântuirea?

Ce a vrut să demonstreze Hristos prin Învierea Sa

De ce avem nevoie pentru a ne mântui?

Exerciţiu:1. Completaţi pe caiete enunţurile

de mai jos, alegând cuvintele potrivite:

Prin Învierea Sa din morţi, Mântuitorul Hristos.................. moartea şi ne-a adus..............veşnică. Creştinul crede din tot sufletul că ...................... îi va învia pe toţi cei ......................... în Domnul. Scopul vieţii creştinului este...................... Aceasta se dobândeşte în ......................., prin har, prin........................... şi prin ......................................

Hristosmântuireafapte bune

viaţăadormiţicredinţăa biruitBiserică

VII Aprecierea asocierea şi generalizarea

Se fac aprecieri individuale şi generale ale elevilor care au participat activ la lecţie.

Pentru a întelege şi conştientiza natura starii de Rai şi de iad, elevilor li se citeşte următoarea lectură:

„Se spune că, demult, un războinic s-a întâlnit cu un călugăr şi l-a întrebat:

- Cum poate să existe Rai şi iad, când nu văd nimic din toate acestea? Poate cineva să-mi arate Raiul şi iadul?

4

Page 5: Clasaaiv Acon

- Dar tu, l-a întrebat călugărul, cum te poţi numi războinic când nu văd în faţa mea decât un caraghios? Soldatul s-a mâniat a scos imediat sabia, dar, la fel de calm, călugărul i-a spus:

- Vezi aşa se deschid porţile iadului!Înţelegând lecţia dată, războinicul a pus sabia în teacă şi s-a înclinat respectos.

- Vezi, i-a mai spus călugărul, aşa se deschid porţile Raiului!

Pentru asimilarea şi însuşirea noilor cunoştinţe, li se citesc elevilor frumoasele cuvinte ale profetului Isaia, care a trăit cu mult timp înainte de Naşterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, dar a fost rânduit cu darul de a proorocii şi care le-a vorbit oamenilor de modul în care Fiul lui Dumnezeu urma să se Nască, să Pătimească şi să Moară pentru PĂCATUL care a adus MOARTEA în lume şi să-l înveţe pe om că poate sa-si câştige Mântuirea şi în definitiv Viaţa Veşnica.

„El fusese străpuns pentru păcatele noastre şi zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră şi prin rănile Lui noi toţi ne-am vindecat. Chinuit a fost, dar S-a supu sşi nu a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere S-a adus şi ca o oaie fără de glas înaintea celor care o tund, aşa nu şi-a deschis gura Sa. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fară de lege şi cu cei făcători de rele, după Moartea Lui, cu toate că nu săvârşise nici o nedreptate şi nicio înşelăciune nu fusese în gura Lui.”(Isaia 53, 5-9)

VIII Activitatea suplimentară

Comentaţi în 25 de rânduri următorul fragment: „Mântuirea este, în accelasi timp, şi lucrarea lui Dumnezeu şi a noastră”(Sf. Ioan Gură de Aur)

IX Încheierea

Rugăciunea (Cuvine-se cu Adevărat.), salutul

5

Page 6: Clasaaiv Acon

6