chirita.doc

17
Liceul Teoretic Nicolae Cartojan Giurgiu profesor: Mușat Liliana Proiect de lecție Data: 23.11.2012 Clasa XIB1 (ștințele naturii) Disciplina: Limba și literatura română Subiectul: Chirița în provinție de Vasile Alecsandri Tipul lecției: mixtă Competențe specifice Identificarea particularităților și a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor texte. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale. Utilizarea în exprimarea proprie a normelor ortografice, ortoepice de punctuaţie, morfosintactice

Upload: savu-marilena

Post on 31-Oct-2014

181 views

Category:

Documents


15 download

TRANSCRIPT

Page 1: Chirita.doc

Liceul Teoretic Nicolae Cartojan Giurgiu profesor: Mușat Liliana

Proiect de lecție

Data: 23.11.2012Clasa XIB1 (ștințele naturii)Disciplina: Limba și literatura românăSubiectul: Chirița în provinție de Vasile AlecsandriTipul lecției: mixtăCompetențe specifice

Identificarea particularităților și a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor texte.

Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale.

Utilizarea în exprimarea proprie a normelor ortografice, ortoepice de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor lexico-semantice, compatibile cu situaţia de comunicare.

Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ.

Obiective operaționale la sfârșitul orei elevii vor fi capabili O1 – să clasifice personajele din comedia Chirița în provinție de V. Alecsandri în

funcție de anumite criterii. O2 – să motiveze apartenența la genul dramatic a comediei Chirița în provinție. O3—să stabilească asemănările și deosebirile dintre Chirița și alte personaje. O4 – să identifice tipurile de comic din comedia Chirița în provinție. O5 –Să identifice trăsăturile fizice și morale ale personajelor . O6- Să asocieze personajele cu replicile rostite de acestea.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, cubul, exerciţiul, descrierea.

Page 2: Chirita.doc

Mijloace de învăţământ: prezentare în power-point, flipchart-uri, manuale, volumul de povestiri.Forme de organizare: activitate frontală şi în perechi.Durata: 50 min.Bibliografie

DOOM, Editura Univers Enciclopedic, București 2005 Mihail Stan, Ghid ortografic, ortoepic și de punctuație, Grup Editorial Art,

București 2011 Derşidan, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române, 2003, Cluj-

Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă, Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu,

2002, Cluj-Napoca, Editura Dacia G. Călinescu, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, 1986,

Bucureşti Onofrei, Margareta, Română, Bac-Eseuri, editura Booklet, București,2008

Page 3: Chirita.doc

Etapele lecției

Dur

ata

Obiective oper.

Conținut ștințific Strategia didactică

Evaluare

1. Moment Organizatoric

1’ Se stabileşte ordinea şi disciplina în clasă. Asigurarea celor necesare desfăşurării lecţiei. Notarea absenţelor.

Conversația

2.Verificarea temei pt. acasă

4’ Profesorul verifică tema din punct de vedere cantitativ și calitativ. Cât timp profesorul verifică tema din punct de vedere cantitativ, elevii au de efectuat ex 6 de la p 69.Menționează variantele literare libere de plural ale următoarelor substantive: amalgam, căpșună, chipiu, cireașă, coardă, copertă, gălușcă, nivel, râpă, tunel, vișină.Profesorul verifică efectuarea temei din punct de vedere calitativ.Elevii au avut ca temă pentru acasă următoarele exerciții:

Ex 4 p. 63Ilustrează prin exemple din actul I, scena 3, semnele modernității pe care le imită Chirița, care întoarsă de la Iași, vrea să impună moda vremii în provincie. De ce crezi că ea își motivează “modernitățile” prin expresia dacă-i moda?

Ex 5 p. 63Expresie a unui fenomen tipic vremii sale, boieroaica de provincie, cu dorințe ariviste, nu este o apariție respingătoare sau grotescă, ci este șarjată caricatural. Menționează defectele și calitățile Chiriței.

Ex 6 p 63Selectează din textul scenei 3 formulele de adresare utilizate de celelalte personaje față de Chirița. Pornind de la ele, definește statutul social al personajelor și relațiile dintre acestea la începutul comediei. Profesorul verifică modul în care elevii au efectuat exercițiul

Conversația

Exercițiu

Evaluarea temei pentru acasă prin aprecieri verbale.

Evaluarefrontală

Page 4: Chirita.doc

din manual.3.Anunțarea temei

1’ Profesorul îi anunță pe elevi că în cadrul orei de astăzi își vor consolida cunoștințele despre comedia Chirița în provinție de Vasile Alecsandri.

Conversația

4. Anunțarea obiectivelor lecției

2’ Pentru a vă consolida cunoştinţele despre genul dramatic, vom lucra în şase echipe. Fiecare dintre echipe vor avea sarcini diferite. Iar când activitatea voastră se va finaliza un reprezentant din fiecare echipă va prezenta întregii clase cerinţele pe care le-au avut de îndeplinit, dar şi modul în care le-au rezolvat.Prin urmare până la sfârşitul acestei ore veţi avea de îndeplinit următoarele obiective:

să clasifice personajele din comedia Chirița în provinție de V. Alecsandri în funcție de anumite criterii.

să motiveze apartenența la genul dramatic a comediei Chirița în provinție.

să stabilească asemănările și deosebirile dintre Chirița și alte personaje.

să identifice tipurile de comic din comedia Chirița în provinție.

Să identifice trăsăturile fizice și morale ale personajelor.

Să asocieze personajele cu replicile rostite de acestea.

Conversația

5. Reactualizarea cunoștințelor

3’ Elevilor li se cere sa-și amintească definiția genului dramatic, a comediei, să denumească structura textului dramatic, care este conflictul în textul Chirița în provinție de Vasile Alecsandri, numele personajelor, modalitățile de caracterizare a Chiriței.

Conversația euristică

6. Dirijarea învățării

27’ Fiecare dintre cele şase echipe vor primii câte o fişă cu cerinţele pe care urmează să le rezolve. Această activitate se va desfăşura prin metoda cubului după cum urmează

Cubul

Page 5: Chirita.doc

O1

O2

O3

O4

Metoda cubului (vezi Anexa 1)1. Descrie Personajele care apar într-o operă literară pot fi

clasificate după mai multe criterii. Numiți personajele din fragment și încadrați-le în categoria corespunzătoare.

Definește genul dramatic. Motivează apartenența la genul dramatic a

fragmentului.2.Compară

Stabilește asemănările și deosebirile dintre Chirița și cumnata ei Safta, așa cum reies din fragment.

Alegeți un personaj dintr-o altă operă ce aparține genului dramatic și stabiliți trei asemănări cu personajul Chirița.

Identifică în fragmentul din manual tipurile de comic. 3.Asociază

Asociază fiecărui personaj tipurile de comic pe care îl folosește autorul.

Asociază fiecărui personaj trăsătura de caracter dominantă. Asociază replicile cu personajele:a.DojaneIon, Chirița sau Bârzoi.b.Asta n-ar fi nimic…dar ați căpchiet cu toțâi în casă… ba încă nu m-îți căpchiet șipe mine.Ion, Chirița sau Bârzoi.c.Înainte de cinci cceasuri nu să poate.Ion, Chirița sau Bârzoi.d.Stai-ar în gât cine-o mai scornit-o!Ion, Chirița, Bârzoi.4. Analizează

Conversația

Explicația

Page 6: Chirita.doc

O5

O6

Completează tabelulPersonaj Trăsături

fiziceTrăsături morale

1.Chirița2. Bârzoi3.Ion

Argumentează în două-trei enunțuri diferențele dintre stilul vechi de viață al Chiriței și stilul nou.

5.Aplică Demonstrează că fragmentul din manual aparține

genului dramatic. Cum relaționează Chirița cu celelalte personaje din

fragment?6.ArgumenteazăAdevărat sau fals. Argumentați!

Bârzoi, este mulțumit de noul stil vestimentar impus de soția lui.

Ion atrage atenția publicului cu privire la Bârzoi? Chirița nu își dorește să păstreze vechile îndeletniciri. Chirița se consideră superioară Saftei. Chirița vrea să promoveze o altă modă la Botoșani. Socot că te-ai mai hăui că n-ai zahăr, ce atitudine are

Ion față de Chirița, subînțeleasă din această replică.Pe tot parcursul desfăşurării activităţii profesorul îi îndrumă pe elevi, dându-le explicaţii acolo unde este cazul

7. Realizarea feed-back-ului

10’ După ce toate cele şase echipe au finalizat lucrarea un reprezentant din fiecare grup va veni la tablă şi va prezenta colegilor cerinţele fişei şi care sunt rezultatele muncii lor

Conversația Frontal

Page 7: Chirita.doc

8. Tema pentru acasă

2’ Ex 5 p 70 (B) Scrie un eseu argumentativ, de 25-30 de rânduri, în

care să-ți susții opinia cu privire la întrebarea: Cucoana Chirița rămâne doar un tip caracteristic vremii sale sau este un personaj (încă) actual?

Explicația frontal

Page 8: Chirita.doc

Anexa 1

Metoda cubului

1.Descrie Personajele care apar într-o operă literară pot fi clasificate după mai multe criterii.

Numiți personajele din fragment și încadrați-le în categoria corespunzătoare. Definește genul dramatic. Motivează apartenența la genul dramatic a fragmentului.

Page 9: Chirita.doc

Metoda cubului

2.Compară Stabilește asemănările și deosebirile dintre Chirița și cumnata ei Safta, așa cum

reies din fragment. Alegeți un personaj dintr-o altă operă ce aparține genului dramatic și stabiliți trei

asemănări cu personajul Chirița. Identifică în fragmentul din manual tipurile de comic.

Page 10: Chirita.doc

Metoda cubului

3.Asociază Asociază fiecărui personaj tipurile de comic pe care îl folosește autorul. Asociază fiecărui personaj trăsătura de caracter dominantă. Asociază replicile cu personajele:a.DojaneIon, Chirița sau Bârzoi.b.Asta n-ar fi nimic…dar ați căpchiet cu toțâi în casă… ba încă nu m-îți căpchiet șipe mine.Ion, Chirița sau Bârzoi.c.Înainte de cinci cceasuri nu să poate.Ion, Chirița sau Bârzoi.d.Stai-ar în gât cine-o mai scornit-o!Ion, Chirița, Bârzoi.

Page 11: Chirita.doc

Metoda cubului

4. Analizează Completează tabelul

Personaj Trăsături fizice

Trăsături morale

1.Chirița2. Bârzoi3.Ion

Analizează în două-trei enunțuri diferențele dintre stilul vechi de viață al Chiriței și stilul nou.

Page 12: Chirita.doc

Metoda cubului

5.Aplică Demonstrează că fragmentul din manual aparține genului dramatic. Cum relaționează Chirița cu celelalte personaje din fragment?

Page 13: Chirita.doc

Metoda cubului

6.ArgumenteazăAdevărat sau fals. Argumentați!

Bârzoi, este mulțumit de noul stil vestimentar impus de soția lui. Ion atrage atenția publicului cu privire la Bârzoi? Chirița nu își dorește să păstreze vechile îndeletniciri. Chirița se consideră superioară Saftei. Chirița vrea să promoveze o altă modă la Botoșani. Socot că te-ai mai hăui că n-ai zahăr, ce atitudine are Ion față de Chirița,

subînțeleasă din această replică.