baltagul. timpul, spatiul naraţiunii

15
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „ Mihai Peia” Reșița PROPUNĂTOR: Stanciu Iasmina - Dariana DATA: 11. 02. 2014 CLASA: a VIII-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Genul epic. Romanul. TEMA LECŢIEI: Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii. TIPUL LECŢIEI: Dobândire de cunoștințe COMPETENȚE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENȚE SPECIFICE: 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date 4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă COMPETENȚE DERIVATE: C1 – Să identifice spațiul desfășurării acțiunii; C2 – Să identifice timpul desfăsurării acțiunii; C3 – Să refacă drumul parcurs de către Vitoria Lipan; C4 – Să asocieze locul acțiunii cu spațiul în care se petrece. STRATEGIA DIDACTICĂ:

Upload: stanciu

Post on 03-Dec-2015

255 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Proiect didactic Baltagul

TRANSCRIPT

Page 1: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „ Mihai Peia” ReșițaPROPUNĂTOR: Stanciu Iasmina - DarianaDATA: 11. 02. 2014CLASA: a VIII-a AARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura românăUNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Genul epic. Romanul.TEMA LECŢIEI: Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii.TIPUL LECŢIEI: Dobândire de cunoştinţe

COMPETENȚE GENERALE:1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă

COMPETENȚE DERIVATE:

C1 – Să identifice spațiul desfășurării acțiunii;C2 – Să identifice timpul desfăsurării acțiunii;C3 – Să refacă drumul parcurs de către Vitoria Lipan;C4 – Să asocieze locul acțiunii cu spațiul în care se petrece.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: expunerea verbală, explicaţia, conversaţia euristică, lucrul la tablă, observaţia, lectura, ciorchinele, jocul didactic, exercițiu de asociere, exercițiu de refacere a ordinii.

MIJLOACE ŞI MATERIALE: fișe de lucru, tabla, caietele elevilor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

EVALUARE: orală.

Page 2: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

BIBLIOGRAFIE:Alexandru Crișan, Sofia Dobra, florentina Sînmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educațional, București, 2002.Ioana Banaduc, Ghid de practică pedagogică, specializarea Limba şi Literatura română, Editura Eurobit, Timişoara, 2010.Vistian Goia, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Pitești, 2007.Mihail Sadoveanu, Baltagul, Editura Agora, 2010.

Page 3: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

Secvenţele lecţiei

Doz

are

Com

p. D

er. Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică

Metode Mijloace Forme de organizare

Evaluare

C G I

MOMENT ORGANIZATORIC

5’ Organizarea clasei.Trecerea absenţilor .Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.Stabilirea ordinii.

conversaţia x

VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE

5’Verificarea calitativă a temei ( prin sondaj) pe care elevii au avut-o de rezolvat pentru acasă.Elevii citesc selectiv temele scrise: Exercițiile 3, 4 de la pagina 144.

conversaţia Catihetică

xaprecieri verbale

CAPTAREA ATENŢIEI

3’ Profesorul scrie pe tablă tema lecţiei şi comunică elevilor competențele urmărite, Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii.Profesorul le comunică elevilor că înainte de a trece la lecția propriu-zisă, se vor actualiza cunoștințele din orele trecute pentru o mai bună înțelegere.Astfel că profesorul va desena un ciorchine pe tablă, care va avea scris în mijloc MOMENTELE SUBIECTULUI. Un reprezentant din grupele formate în ora anterioară va scrie numele

expunerea verbală

tablaX

Page 4: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

momentului subiectului și capitolele care îl reprezintă. Exemplu: 1. Situaţia iniţială (expoziţiunea) – cap. I-III

2.Cauza care declanşează acţiunea (intriga) – cap. IV-VI 3. Desfăşurarea acţiunii - cap. VII-XIII 4. Rezolvarea situaţiei dificile (punctul culminant) - cap. XIV-XVI 5.situaţia finală( deznodământul) – cap. XVI

ENUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR URMĂRITE

PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT, DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII ŞI OBŢINEREA PERFORMANŢELOR

2’

23’ 1

Elevii îşi notează titlul lecţiei în caiete, Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii.

După ce ciorchinele s-a completat, clasa va este împărțită în cinci grupe. Fiecare grupă va lucra după cerințele de pe fișa de lucru:

Grupa 1 – Care este prima referire temporală din text și ce moment al acțiunii marchează ea? ( Adverbe de timp, de loc) Grupa 2 - Comentaţi modul în care este realizată descrierea satului la începutul capitolului I.( adjective, verbe)

expunerea verbală

întrebări directe -răspunsuriconversaţiaeuristică

lecturaconversaţiaexplicaţia

explicaţiaconversaţia

TablaFișă de lucru

XObservaţia sistematicăChestionare orală

Orală

Observaţia

orală

Page 5: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

Grupa 3 - Ce rol au indicii temporali în text? Notaţi astfel de secvenţe şi comentaţi-le. ( Când se desfășoară acțiunea ? Unde se petrece ?)Grupa 4 - Scrieți un moment marcant din fiecare moment al subiectului . Ce indici spațiali și temporali reprezintă? Grupa 5 - Comentaţi cele trei evenimente esenţiale ale existenţei la care participă Vitoria și Gheorghiță în drumul lor.Referiți-vă la ritualul specific fiecărei ceremonii, atmosfera tipică şi semnificaţia fiecăruia.

Prima grupă care termină realizarea sarcinii va striga BINGO. Echipa cu răspunsurile cele mai corecte și argumentate va câștiga.Fiecare grupă va avea un reprezentant care va prezenta rezolvarea sarcinii, ceilalți elevi ascultă și notează ce au scris ceilalți.

explicaţia

X

Page 6: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

ASIGURAREA FEEDBACKULUI

10’ 3 Elevii primesc de rezolvat o fișă de lucru: Anexa 2

1. Refaceți drumul parcurs de Vitoria a) Călugăreni;b) Vatra Dornei;c) Sabasa;d) Borca;e) Măgura Tarcăului;f) Broșteni;g) Mănăstirea Bistrița;h) Călugăreni, Fărcașa;i) Donea;j) Cruci;k) Suha.

2. Asociați literele din coloana A cu cifrele din coloana B:

Ac)Sabasa;d)Borca;e)Măgura Tarcăului;f)Broșteni;g)Mănăstirea Bistrița;k)Suha.

B.1. Vitoria îl găseşte pe Lupu, câinele de încredere a lui Lipan, pripăsit la un gospodar. ( c)2.Vitoria întreabă “din cârciumă în

conversaţia explicaţia

manualul x x Observația, explicația.Orală

Page 7: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

cârciumă” veşti despre bărbatul său. (f)3. Vitoria şi Gheorghiţă întâlnesc un botez la care au fost nevoiţi să participe. ( d)4. Dupa bobotează, primul drum il face la ............... pentru ca Sf. Ana să-i lumineze mintea şi să-i arate calea pe care s-o urmeze. (g)5. Crâsmarul, d-l Iorgu Vasiliu, îşi aduce aminte de trecerea turmei de trei sute de oi, dar însoţită fiind numai de doi stăpâni, fapt confirmat şi de soţia lui; pe unul dintre oieri îl chema Calistrat Bogza. Pentru femeia oierului dispărut începe să “se facă lumină. ( k)

6. Satul în care locuieşte Vitoria Lipan. ( e)

CONSOLIDAREA RETENŢIEI ŞI A CAPACITĂŢII DE TRANSFER

2’Se enunță tema pentru acasă, oferindu-se explicațiile necesare.Exercițiul 3 de la pagina 145.Profesorul va nota elevii care au răspuns la oră.

conversaţia euristică x

Page 8: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

Anexa 1

Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii.

Grupa 1 – Care este prima referire temporală din text și ce moment al acțiunii marchează ea? (Adverbe de loc, de timp )

Grupa 2 - Comentaţi modul în care este realizată descrierea satului la începutul capitolului I. ( pe larg, foarte concis, cu multe amănunte, în liniile sale generale etc.) ( Adjective, verbe)

Grupa 3 - Ce rol au indicii temporali în text? Notaţi astfel de secvenţe şi comentaţi-le. ( Când se desfășoară acțiunea ? Unde se petrece ?)

Grupa 4 - Scrieți un moment marcant din fiecare moment al subiectului . Ce indici spațiali și temporali reprezintă?

Grupa 5 - Comentaţi cele trei evenimente esenţiale ale existenţei la care participă Vitoria și Gheorghiță în drumul lor.Referiți-vă la ritualul specific fiecărei ceremonii, atmosfera tipică şi semnificaţia fiecăruia.

Page 9: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

Anexa 2Fișă de lucru -Baltagul. Timpul, spațiul narațiunii.

3. Refaceți drumul parcurs de Vitoria l) Călugăreni;m) Vatra Dornei;n) Sabasa;o) Borca;p) Măgura Tarcăului;q) Broșteni;r) Mănăstirea Bistrița;s) Călugăreni, Fărcașa;t) Donea;u) Cruci;v) Suha.

4. Asociați literele din coloana A cu cifrele din coloana B:

Ac)Sabasa;d)Borca;e)Măgura Tarcăului;f)Broșteni;g)Mănăstirea Bistrița;k)Suha.

B.1. Vitoria îl găseşte pe Lupu, câinele de încredere a lui Lipan, pripăsit la un gospodar. 2.Vitoria întreabă “din cârciumă în cârciumă” veşti despre bărbatul său3. Vitoria şi Gheorghiţă întâlnesc un botez la care au fost nevoiţi să participe. 4. Dupa bobotează, primul drum il face la ............... pentru ca Sf. Ana să-i lumineze mintea şi să-i arate calea pe care s-o urmeze. 5. Crâsmarul, d-l Iorgu Vasiliu, îşi aduce aminte de trecerea turmei de trei sute de oi, dar însoţită fiind numai de doi stăpâni, fapt confirmat şi de soţia lui; pe unul dintre oieri îl chema Calistrat Bogza. Pentru femeia oierului dispărut începe să “se facă lumină.

6. Satul în care locuieşte Vitoria Lipan.

Page 10: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii

(ritualul specific – botezul –Vitoria întâlneşte la Borca o „cumetrie”, fiind invitată mai

mult fără voie decât cu, pune „rodin sub pernă un coştei de bucăţele de zahăr şi pe fruntea creştinului celui nou o hârtie de douăzeci de lei”, respectând întocmai datina cu care era învăţată; nunta- o întâlneşte la Cruci, aici mireasa şi druştele au flori în păr, nevestele poartă „numai catrinţi şi bondiţi”, vorniceii le ies înainte pentru a-i invita, le oferă să bea în cinstea mirilor, ameninţându-i cu pistoalele de nu le intră în voie, iscusită Vitoria face o urare foarte frumoasă miresei; înmormântarea – găsindu-l pe mort, aprinde lumânări şi priveghează în aşteptarea autorităţilor la căpătâiul acestuia, îl îngroapă apoi după datină oferind fiecăruia la ieşirea din cimitir „ un sfert de pâne ş-un păhărel de rachiu”, apoi împarte coliva şi invită oamenii la praznic, unde găteşte după datina postului, dar oferă băutură aleasă; atmosfera tipică – dacă la nuntă şi la botez oamenii petrec, fiind veseli, primitori şi foarte gălăgioşi, la înmormântare deşi se strâng la praznic, nu se veselesc, fiind liniştiţi; semnificaţia – fiecare dintre ele marchează un moment important în viaţa omului, reprezentând un ciclu ritualic creştinesc după care se ghidează oamenii.)

Care este traseul parcurs de cele două personaje? (BicazCălugăreniFarcaşaBorcaCruciţinutul DornelorVatra Dornei întoarcerea la Borca şi reluarea căutărilorBorcaSabasamuntele StânişoaraSuha

satul Doi Merişi întoarcerea în Sabasa)

Care este prima referire temporară din text şi ce moment al acţiunii marchează ea?

( Vitoria(…)stând singură pe prispă, în lumina de toamnă(…). …ş-acu Sfântu-Andrei era aproape…) Ce rol au indicii temporali în text? Notaţi astfel de secvenţe şi comentaţi-le. (toamna – târgul de oi de la Dorna; Sf. Andrei – momentul când Vitoria îşi dă seama că întârzierea soţului este suspectă; înaintea sărbătorilor de iarnă- întoarcerea lui Gheorghiţă acasă; Boboteaza – plecarea la Piatra-Neamţ şi la mănăstirea Bistriţa; 27 februarie – începe împlinirea hotărârii; 10 martie – plecarea spre Dorna; „luna lui mărţişor”, „soarele îşi slobozise iarăşi puterile” - găsirea câinelui, certitudinea crimei; „Drumul se curăţise de ape şi se zvânta.(…) pământul se ochise bine şi înverzeau pajişti” - găsirea lui Nechifor în râpă; primăvara, pe vremea postului mare

– praznicul; la praznic, la asfinţitul soarelui -- demascarea criminalului; „ Cătră

Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril” - popasul celor trei ciobani la ultima Dornă).

Comentaţi modul în care este realizată descrierea satului la începutul capitolului I. (imagine panoramică, generală dar foarte clară datorită micilor amănunte: sat risipit pe sub pădurea de brad, „cu căsuţe şindrilite între garduri de răzlogi”)

Care este traseul parcurs de cele două personaje?

Page 11: Baltagul. Timpul, spatiul naraţiunii