abilitare_manuala

10
 PROIECT DIDACTIC DATA: 17.05.2011 C.Ş.E.I. NR. 1- BISTRIŢA PROF. educator. : Boamfă Mihai CLASA: a VII-a A ARIA CURRICULARĂ: TEHNOLOGII OBIECT DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ABILITARE MANUALĂ SUBIECTUL LECŢIEI: BUCHETUL DE FLORI-lucrare colectivă TEHNICA DE LUCRU: COLAJ CU ELEMENTE DIN NATURĂ TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI DURATA: 45 MIN OBIECTIVE GENERALE: S1 Ident ifica rea i mport an ei i util ită ii ma terialelor din na tură. ț ș ț S2 Formarea deprinderilor şi price peril or de a picta, lipi i asam bla elemen tele componente ale unei lucrări ș   plastice ;  S3: Educarea simţului estetic, artistic şi autocritic prin aprecierea obiectivă a lucrarii pe baza criteriilor de evaluare; Obiective operaţionale:  Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: Cognitive: O1: Să lipească seminţele pe şa bloane, respectând indicaţiile c adrului didactic. O2 : Să picteze coşul utilizând culoarea maro.

Upload: moni-boni

Post on 06-Jul-2015

239 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 1/10

 

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.05.2011C.Ş.E.I. NR. 1- BISTRIŢAPROF. educator. : Boamfă MihaiCLASA: a VII-a AARIA CURRICULARĂ: TEHNOLOGIIOBIECT DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ABILITARE MANUALĂSUBIECTUL LECŢIEI: BUCHETUL DE FLORI-lucrare colectivăTEHNICA DE LUCRU: COLAJ CU ELEMENTE DIN NATURĂ

TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERIDURATA: 45 MIN

OBIECTIVE GENERALE:S1 Identificarea importan ei i utilită ii materialelor din natură.ț ș ț

S2 Formarea deprinderilor şi priceperilor de a picta, lipi i asambla elementele componente ale unei lucrăriș   plastice ;

  S3: Educarea simţului estetic, artistic şi autocritic prin aprecierea obiectivă a lucrarii pe baza criteriilor de

evaluare;

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

Cognitive: O1: Să lipească seminţele pe şabloane, respectând indicaţiile cadrului didactic.O2 : Să picteze coşul utilizând culoarea maro.

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 2/10

 

  O3 Să asambleze corect şi estetic părţile componente ale lucrării, respectând etapele de lucru preci-  zate

Afective: O4 : Să coopereze cu colegul de echipă la realizarea produsuluiO5: Să aprecieze obiectiv lucrarea pe baza următoarelor criterii: corectitudinea lucrării, grad de fina-

lizare, creativitate.

Psiho-motrice: O6 Să manevreze corect materialele de lucru

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 3/10

 

STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode si procedee : M1 – conversaţia  M2 – explicaţia  M3 – exerciţiul  M4 – observaţia

M5 – demonstraţiaM6- munca în echipă

b) Mijloace didactice : m1 – şabloane pentru flori  m2- foarfeci

m3-aracetm4- seminţem5- cd-payer m6- coş cu flori naturalem7- co pentru picturăș

c) Forme de organizare : f1 – frontalăf2 – individuală

  f3- grupe

SISTEM DE EVALUARE :a) forme de evaluare :e 1 – formativă

b) metode de evaluare: E1- chestionare orală

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 4/10

 

Etapele

lectiei

Ob. Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme deorganizare1.Momentorganizatoric

Creearea condiţiilor  pentru bunadesfăşurare alectiei:-aerisirea sălii declasă;-pregătirea

materialuluididactic;-verificareamaterialuluidistributiv;

Se pregatesc pentru lectie

2.Captarea

atentiei

Captarea atenţiei serealizează prin

 prezentarea unui coşcu flori de primavară.Pornindde la acesta, se poartă o discuţiedespre anotimpul primăvara.

Sunt atenti laexplicatiile

oferite.

conversatiaobservatia

coş cu flori Frontala

Formativă

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 5/10

 

Ce se întâmplă cunatura primăvara?Care sunt vestitoriiacestui anotimp?Se observă coşul cuflori. Se cere elevilor să le denumeascăPrintre aceste se aflăşi narcisa, floarerecunoscută pentru  parfumul ei

deosebit, care anunţăsosirea primăverii şisfârşitul anotimpuluirece. De asemenea,ea înfloreşte în  preajma unei marisărbători creştine,Sărbătoarea Paştelui.

Sunt atenti laexplicatiileoferite

Conversaţia

explicaţia

frontalăformativă

3.Anuntatea temeisi a obiectivelor 

Lucrarea pe care oveţi realiza astăzi oveţi obţine lucrândîn perechi şireprezintă un buchetcu flori de

Asculta,Receptioneaza

conversatia

explicaţia

Frontala Formativă

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 6/10

 

 primăvară. Trebuiesă fiţi atenţi pentrucă pe parcursullecţiei veţicontura,veti picta,veţi asamblaelemente dinmateriale din natură(frunze uscate,boabede porumb,seminţe); trebuie să

lucraţi curat, îngrijit,fără surplus delipici, să mânuiţicorect materialele,să colaboraţi încadrul perechii.

conversatia

explicaţia

frontalăformativă

4.Dirijarea

invatarii.

-intuireamaterialelor şi amodelului

Cer elevilor săidentifice

materialele pe carele au pe bancă: coşdin polistiren,aracet, seminţe,acuarele, pensule,şabloane pentru

Denumescmaterialele conversatia

AracetPensuleAcuareleCoşSabloane pentru flori

frontala

formativă

chestionareorală

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 7/10

-explicarea şidemonstrarea

tehnicii de lucru

-executarea

flori, frunzeuscate.Precizezelevilor faptul călucrarea se va realiza prin pictarea coşului,lipirea seminţelor peşabloanele de flori şiasamblarea acestora pe coş.

Explic şi demonstrez

modul de execuţie allucrării:-se iau şabloanele deflori pe care selipesc seminţele-se pictează coşul cuculoarea maro-se asambleazăflorile şi frunzele

uscate astfel incât săse obţină un buchetde flori aşezat încoş.

Observătehnica delucru

Executăexerci iileț

observaţia

explicatiademonstraţia

Conversaţia

seminţe

AracetPensuleAcuareleCoşSabloane pentru floriseminţe

frontală

Formativă

 

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 8/10

lucrării Cer unui elev sărepete etapele delucru.Solicit elevii sărealizeze lucrarea în perechi.Două perechi vor realizaflorile şi o perecheva picta coşul. Lesugerez elevilor caun membru al

 perechii să pregăteascămaterialul, iar celălalt să-lasambleze. Nu uitaţi!- lucraţi îngrijit şicurat, având grijă sănu vă răniţi.Se

execută câtevaexerciţii pentruincălzirea muşchilor mici ai mâinii,secreează un fondmuzical, apoi cer 

Realizeazălucrărileţinând cont de

explicaţiile primite

Exerciţiul

cd-payer 

AracetPensuleAcuareleCoşSabloane pentru floriseminţe

echipeformativă

 

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 9/10

elevilor să înceapăsă lucreze.Pe parcursul lec ieiț :îndrum, corectez,încurajez,atenţionez.

Munca înechipă

5.Aprecierealucrărilor

Pe măsură ce florilesunt gata se vor aşeza pe coşul pictat, obţinându-seun buchet de flori de primăvară aşezat in

coş.Cere elevilor săaprecieze lucrăriledupă următoarelecriterii:- corectitudinea picturii şi lipirii- aranjareaelementelor 

- acurateţea lucrării

Îşi prezintălucrările

Fac aprecieriConversatiaexplicatia

Coşul cuflori

frontala Chestionareorală

6.Incheierealectiei

Fac aprecieriindividuale şigenerale asupramodului în careelevii au lucrat şi

Adunămaterialelerămase

conversatia frontală

 

5/7/2018 abilitare_manuala - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/abilitaremanuala 10/10

colaborat în cadrul perechilor, cer elevilor să adunematerialele rămase sisă cureţe locul undeau lucrat.

Elevii se pregatesc inliniste pentru pauza.