abecedarcitire

17
PROIECT DIDACTIC Propunător: Cojocaru Carmen Elena Şcoala: Şcoala cu Clasele I – VIII Tisa Silvestri Clasa: I Data: 17.03. 2008 Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Înfloresc grădinile Conţinut: Fonetică, lexic Elemente de conţinut: Sunetul [f ] şi litera „f” de tipar şi de mână (abordare integrată, prima oră) Obiective de referinţă: 1.1, 1.3, 1.4, 3.2,3.3, 3.4,3.6 Obiective operaţionale: A.Cognitive La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: OC₁: să identifice sunetul [f ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor Nivel minimal - identifică cuvinte care conţin sunetul [f]; Nivel mediu - despărţirea în silabe a cuvintelor identificate cu pronunţarea corectă a sunetului; Nivel maximal: - stabilirea silabei care conţine sunetul nou; OC₂: să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă Nivel minimal - recunoaşterea literelor după elementele componente; Nivel mediu - citirea cuvintelor din coloane care conţin litera nou

Upload: trasca-marinela

Post on 19-Jan-2016

8 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

sunetul si litera f-proiect de lectie clasa I

TRANSCRIPT

Page 1: abecedarcitire

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Cojocaru Carmen ElenaŞcoala: Şcoala cu Clasele I – VIII Tisa SilvestriClasa: IData: 17.03. 2008Disciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Înfloresc grădinile Conţinut: Fonetică, lexicElemente de conţinut: Sunetul [f ] şi litera „f” de tipar şi de mână (abordare integrată, prima oră)Obiective de referinţă: 1.1, 1.3, 1.4, 3.2,3.3, 3.4,3.6Obiective operaţionale:

A. CognitiveLa sfârşitul orei elevii vor fi capabili: OC₁: să identifice sunetul [f ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelorNivel minimal - identifică cuvinte care conţin sunetul [f];Nivel mediu - despărţirea în silabe a cuvintelor identificate cu pronunţarea corectă a sunetului; Nivel maximal: - stabilirea silabei care conţine sunetul nou;

OC₂: să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă Nivel minimal - recunoaşterea literelor după elementele componente; Nivel mediu - citirea cuvintelor din coloane care conţin litera nou învăţată; Nivel maximal - includerea în enunţuri orale a cuvintelor din coloane; OC₃: să marcheze în scris sunetul [f] cu ajutorul literei „f” de mână Nivel minimal – identificarea şi redarea elementelor grafice

componente; Nivel mediu - îmbinarea elementelor grafice pentru a reda semnul

grafic corespunzător;Nivel maximal: - transpunerea sunetului în plan grafic;

OC₄: să scrie corect, din punct de vedere grafic şi ortografic, prin procedee diferite - copiere, transcriere, dictare – cuvinte

Page 2: abecedarcitire

Nivel minimal - identificarea structurii fonetice a cuvintelor; Nivel mediu - asocierea formei grafice cuvintelor date; Nivel maximal - copieri şi transcrieri din texte respectând legătura corectă între litere;

B. MotriceOM₁: să-şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de eficiență manualul;OM₂: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

C. AfectiveOA₁: vor manifesta interes pentru conţinutul textului din manual;OA₂: se vor mobiliza pentru a rezolva sarcinile propuse de învăţător

RESURSEA. Metodologicea. strategia didactică: inductivă, semialgoritmicăb. metode şi procedee: fonetică analitico – sintetică, explicaţia,

exerciţiul, conversaţia euristică;c. Mijloace de învățământ: planşa cu literele de tipar şi de mână,

abecedarul, fişe de lucru, fişe de evaluared. forme de organizare: frontală, individuală, în perechi;e. Temporale: 45’

B. Bibliografice:1. ştiinţifice

Mihail Andrei, Iulian Ghiţă, Limba romana. Fonetica lexicologie, gramatica, stil şi compoziţie, exerciţii, Editura Didactica şi Pedagogica, Bucureşti, 1983

2. oficiale Curriculum Naţional, Programe pentru învățământul primar,

Bucureşti , 20033. metodico – didactice

Ioan Surdu, Ioan Dănilă, Abecedar. Îndrumătorul învățatorului, Editura All, Bucureşti, 2000;

Ioan Șerdean, Metodica predării limbii romane la clasele I – IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti, 1995

Page 3: abecedarcitire

Ilica Anton, Metodica predării limbii romane in învățământul primar, Editura „ Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999

Adalmina Ungureanu, Oana Ungureanu, Îndrumător pentru aplicarea abecedarelor alternative, Editura AS, Iaşi, 1997

Carmen Iordăchescu, Să dezlegam tainele abecedarului, Editura Carminis, Piteşti, 2004

Page 4: abecedarcitire

DESFǍȘURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA ÎNVǍȚǍTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII EVALUARE

Metode şi procedee

Mijloace de învățământ

Moduri de organizare

CAPTAREA ATENȚIEI(1’)

Adresez copiilor o ghicitoare:Cine zboară printre floriÎn zig-zag de-atâtea ori? Uite –aicea pe o floareDouă aripi gălbioare

(fluturele)

Formulez o întrebare care-i conduce pe elevi spre aflarea sunetului nou. -- Ce sunet se aude la începutul cuvântului „fluture’’ ?- Alcătuiţi propoziţii în care să folosiţi cuvântul ,,fluture ”.

Ascultă ghicitoarea.

Răspund la întrebare

Alcătuiesc propoziții.

- observaţia

- conversaţia

- exerciţiul

- carte cu ghicitori

- frontală

- aprecierea răspunsurilor

ENUNȚAREA TEMEI ȘI OBIECTIVELOR(1’)

Comunic elevilor tema lecţiei şi performantele aşteptate de la ei accesibilizate la nivelul lor de dezvoltare psihică .În aceasta lecţie vor învăța litera „f” mic de tipar şi de mână, vor citi şi vom scrie cuvinte care conţin litera „f” mic.

Urmăresc explicaţiile.

- explicaţia - frontală

ACTUALIZAREA CUNOSTINȚELOR(10’)

Se reactualizează literele învăţate, se citeşte lecţia.Exersarea actului cititului

Citesc lecția. - abecedar - observarea sistematică

Page 5: abecedarcitire

a. citirea coloanelor de cuvinte;b. citirea integrală a textului;c. citirea în lanţ;d. citirea selectivă, realizată pe baza comenzilor date de învățătore. citirea integrala a textului, în vederea reîntregirii conţinutului de idei.

Citesc lecția respectând cerințele formulate de învățător.

PREZENTAREA OPTIMǍ A NOULUI CONȚINUT(5’)

Pe baza ilustraţiei din manual, se separa din vorbire o propoziţie care conține sunetul studiat. .Se orientează atenţia elevilor spre sunetul nou, prin analiza propoziţiei:1. Câte cuvinte are propoziţia?2. Care sunt cuvintele care alcătuiesc propoziţia?3. Ce cuvânt conţine sunetul nou?4. Despărțiți acest cuvânt în silabe.5. Unde se aude sunetul [f] în cuvântul ales?6. Solicit elevilor exemple de cuvinte care încep/ conţin/ se termină cu sunetul[f].Prezint litera „f” mic de tipar, semnul scris al sunetului [f].Cer elevilor să recunoască litera „f” pe fragmente decupate din ziare ( ANEXA 1).Cer elevilor să identifice elementele componente ale literei „f” mic de tipar.

Alcătuiesc propoziţii pe baza ilustraţiei din abecedar.

Răspund cerințelor formulate de învățător.

Dau exemple de cuvinte.Urmăresc prezentările.Recunosc litera si o încercuiesc pe fragmentele decupate din ziare.Identifică elementele componente ale

- observaţia- exerciţiul- fonetică analitico-sintetică

- conversaţia

- abecedar

Planşa cu literele „f” mic şi mare de tipar şi de mână

- frontală - observarea sistematică

Page 6: abecedarcitire

literei „f” mic de tipar. Fragmente

din ziareDIRIJAREA ÎNVǍȚǍRII(10’)

Cer elevilor să citească, în şoaptă şi apoi cu voce tare, cuvintele din coloanele de cuvinte care conţin litera nou învăţată.Îi indemn să aleagă câte un cuvânt şi să alcătuiască câte un enunţ cu fiecare cuvânt ales. Prezint elevilor o planşă cu litera ,,f’’ mic de mână. Cer elevilor să o descrie. Cu ce altă literă seamănă ? Prin ce se aseamănă şi prin ce se deosebeşte ? Repet elementele grafice componente arătându-le cu indicatorul pe planşă. Scriu la tablă litera verbalizând mişcările. Solicit elevilor să scrie în aer litera , apoi cu degetul pe bancă. Numesc doi-trei copii care să scrie la tablă litera. Cer elevilor să-şi pregătească instrumentele de scris şi caietele, să adopte poziţia corectă pentru scris .

Cer elevilor să facă exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii.

Citesc cuvintele din coloane.

Alcătuiesc enunţuri conform cerinţei didactice.Observă planşa.Descriu litera.

Răspund solicitărilor.

Urmăresc explicaţiile.

Execută exerciţii de încălzire a

- exerciţiul

- explicația- demonstraţia

- abecedar

- planşă cu litera „f” de mână

- activitate independentă

- frontală

Observarea sistematică

Page 7: abecedarcitire

Propun elevilor să studieze modelul din abecedar şi să scrie trei litere. Verific felul în care scriu elevii . Evidenţiez pe aceia care au scris foarte corect şi-i mobilizez pe cei care întâmpină greutăţi. Cer elevilor să scrie două rânduri cu litera „f”.

muşchilor mici ai mânii ( spălatul rufelor, storsul, întinsul etc.) Elevii îşi pregătesc cele necesare şi adoptă poziţia corectă pentru scris.

Scriu în caietul special două rânduri cu litera „f” de mână

- exercițiul - munca independentă

- caiet special

- individuala

OBȚINEREA PERFORMANȚEI(5’)

Solicit elevilor să citească cuvintele din manual, să le despartă în silabe şi să le analizeze. Scriu cuvintele, explicând cum se leagă litera “f” de alte litere. Cer copiilor să scrie o dată fiecare cuvânt, verific corectitudinea scrierii şi le spun dacă pot continua

Citesc cuvintele.

Scriu cuvintele pe caietul tip I.

- exercițiul-fonetică analitico - sintetică

- abecedar

- caiet tip I

- frontală

- independentă

- observarea sistematică

FEEDBACK-UL(3’)

Solicit rezolvarea exerciţiului 1. din partea de jos a paginii.

Rezolvă exerciţiile. - exerciţiul - abecedar - frontală - aprecierea răspunsurilor

EVALUARE(5’)

Comunic sarcinile de lucru din fişa de evaluare(ANEXA 2).

Rezolvă exerciţiile incluse în fişă.

- exerciţiul - fişa de evaluare

- individuală evaluare

RETENȚIA (4’)

Solicit elevilor să rezolve următorul exercițiu:

Răspund solicitării. - exercițiul - abecedar - individuală - aprecierea răspunsurilor

Page 8: abecedarcitire

Completează cu litera „f” şi citeşte cuvintele:sema_or; _rate; _urnică; ele_ant; _rică; _ântână şi apoi să le transcrie.

Transcriu cuvintele.

TRANSFERUL(1’)

Solicit elevilor să lipească pe o planşă imagini a căror denumire începe/ conține sunetul [f]

Sunt atenți. - frontală

Page 9: abecedarcitire

Fişă de evaluare

1. Uneşte cu o linie fiecare cuvânt cu imaginea corespunzătoare.

furnică

fluture

floare

foc

2. Transcrie următoarele cuvinte: foc; sifon; fundă; semafor; familie; Ștefania.

3. Scrie un cuvânt care să denumească imaginile:

Page 10: abecedarcitire

ANEXA 1

Fişă de lucru

1. Încercuieşte litera „f” din textul următor:

În furnicar

În furnicar e forfotă. Nişte furnici fac curăţenie. Ele se pregătesc pentru frigul care va veni.

Unele furnici spală ferestrele. Altele fac ordine în cămară. Câteva cară firimituri de pâine.

În furnicar nu este loc pentru leneşi.

Page 11: abecedarcitire

În furnicar

În furnicar e forfotă. Nişte furnici fac curăţenie. Ele se pregătesc pentru frigul care va veni.

Unele furnici spală ferestrele. Altele fac ordine în cămară. Câteva cară firimituri de pâine.

În furnicar nu este loc pentru leneşi.

În furnicar

În furnicar e forfotă. Nişte furnici fac curăţenie. Ele se pregătesc pentru frigul care va veni.

Unele furnici spală ferestrele. Altele fac ordine în cămară. Câteva cară firimituri de pâine.

În furnicar nu este loc pentru leneşi.

În furnicar

În furnicar e forfotă. Nişte furnici fac curăţenie. Ele se pregătesc pentru frigul care va veni.

Unele furnici spală ferestrele. Altele fac ordine în cămară. Câteva cară firimituri de pâine.

În furnicar nu este loc pentru leneşi.

În furnicar

În furnicar e forfotă. Nişte furnici fac curăţenie. Ele se pregătesc pentru frigul care va veni.

Unele furnici spală ferestrele. Altele fac ordine în cămară. Câteva cară firimituri de pâine.

În furnicar nu este loc pentru leneşi.