a gresi vita tea

9
PROIECT DE LECTIE Subiectul:Agresivitatea! Modulul :Autocunoastere si dezvoltare personala Obiectivul cadru Exersarea si practicarea unor norme de conduita in vederea formarii valentelor personalitatii Obiective de referinta Se exerseze norme de condiuta civilizata pentru a-si forma deprinderi si obisnuinte adecvate Sa sesizeze aspecte positive/ negative din activitatile proprii sau ale celorlalti pentru a le aproba sau dezaproba Obiective operationale - din punct de vedere cognitiv O1: se identifice comportamente pozitive/ negative in mica povestire O2: sa defineasca agresivitateal, a fi agresiv O3: sa exemplifice comportamente pozitive si negative - din punct de vedere psiho- motric 05 :sa se orienteze corect pe materialul didactic Strategii didactice:Metode si procedee: ,conversatia, explicatia, exercitiu, jocul de rol.

Upload: john-ramirez

Post on 19-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ora clasei

TRANSCRIPT

Scoala Speciala NR

PROIECT DE LECTIE

Subiectul:Agresivitatea!

Modulul:Autocunoastere si dezvoltare personala

Obiectivul cadru Exersarea si practicarea unor norme de conduita in vederea formarii valentelor personalitatii

Obiective de referinta

Se exerseze norme de condiuta civilizata pentru a-si forma deprinderi si obisnuinte adecvate

Sa sesizeze aspecte positive/ negative din activitatile proprii sau ale celorlalti pentru a le aproba sau dezaproba

Obiective operationale

din punct de vedere cognitiv

O1: se identifice comportamente pozitive/ negative in mica povestire

O2: sa defineasca agresivitateal, a fi agresiv

O3: sa exemplifice comportamente pozitive si negative

din punct de vedere psiho- motric

05 :sa se orienteze corect pe materialul didactic

Strategii didactice:Metode si procedee: ,conversatia, explicatia, exercitiu, jocul de rol.

Material didactic: texte,. fise.

Timp de lucru: 45 minute

Nr. crtEvenimentele scenariului didacticObiectiv operationalContinutul activitatii educational terapeuticeStrategii didactice, metode , procedeeResurse didactice materiale, mijloaceEvaluare

1.Moment organizatoricPregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii

2.Captarea atentieiO2Citirea si discutarea unei povestiri legate de agresivitatea unui ursFrontala

3Anuntarea temei si a obiectivelorO3

O2Se anunta tema si cateva obiective, pentru o buna desfasurare a activitatiiExplicatiaFrontala

4Desfasurarea activitatiiO1

O2

O6

O4

Profesorul discuta cu elevii despreagresivitate,cauzele agresivitatii tipologii de agresiune. Se citeste o poveste despre agresivitatea unui urs Se analizeaza comportamentul personajului principal din spovestire, ce a generat acest comportament, cine a gresit.

Pe doua planse separate se cere elevilor sa scrie comportamente pozitive si comportamente negative, se cere acestora sa exemplifice cu elevi din scoala in functie de comportamentul observat la acestia.

Explicatia

Jocul de rol

Exercitiu

Conversatia

Explicatia

Texte

Imagini

Plansa

Imagini

Text

Frontala orala

Individuala

Frontala

Individuala

5Retentie si tranferO2

O3

O4 Se impart teste elevilor Exercitiu

Munca independenta

Explicatia

teste

Individuala

6Evaluare

O5 Fiecare elev prezinta punctajul obtinutExplicatia

Conversatia

Solutia gasitaIndividuala

7Incheierea activitatiiSe discuta modul de solutionare a situatiilor problema si se premiaza elevul care a dat sfatul cel mai bun.Conversatia

Frontala

Individuala

FISA DE LUCRU LA DIRIGENTIE

Agresivitatea

Raspunde sincer prin DA , sau NU la urmatoarele intrebari:

1. Ai lipsit sau intrziat la ore din motive personale.

2. In clasa , vorbesti cu colegii in timpul orelor de curs.

3. Obisnuiesti ca fata de colegi sa- i vorbesti de rau pe profesori.

4. Cnd primesti o nota slaba socoti ca este de vina profesorul care te-a nedreptatit.

5. Consideri copiatul l-a lucrarile scrise , fara a fi prins, ca pe o dovada de istetime.

6. Consideri ca nota la purtare are aceeasi valoare ca la un obiect de baza.

7. Te superi daca un coleg iti face o observatie indreptatita.

8. In recreatii eviti galagia, tipetele, care polueaza sonor si deranjeaza pe cei din jur.

9. Daca gresesti fata de cineva iti ceri scuze, sau crezi ca este un gest umilitor.

10. Daca esti martor la o fapta necivilizata a unui coleg, iei atitudine pentru a-l corija.

11. Iti dai uneori cuvntul de onoare chiar atunci cnd spui o minciuna.

12. Faci uneori colegilor farse de prost gust pentru a te distra.

13. Arunci uneori hrtii pe jos.

14. Mesteci uneori guma de mestecat in timpul orelor.

15. Folosesti telefonul mobil in timpul orelor.

16. In pauze, daca un coleg te loveste din greseala sau din neatentie in fuga, ii adresezi imediat cuvinte violente.

17. Incerci uneori sa treci la rnd in fata colegilor, cu diverse prilejuri.

18. Lasi curat si ordine la locul unde a-i stat: in clasa, in sala de sport, sau in laborator.

19. Te bucuri cand un coleg ia o nota slaba.

20. Crezi ca este necesar si placut sa te comporti intotdeauna civilizat.

Dupa ce a-i terminat de raspuns la toate intrebarile acorda-ti un punct pentru da la intrebarile 6; 8; 9; 10 ; 18; 20 si 1 punct pentru fiecare nu de la celelalte intrebari.

Fa suma lor.

- Pentru un punctaj mai mare de 17 ai un comportament cuviincios;

- Pentru 13-16 puncte, faci uneori greseli de comportare corecta, care se pot remedia;

- Pentru 10-13 puncte, ai lipsuri vizibile de comportament, care cu rabdare si perseverenta trebuie sa la corijezi;

- Pentru un punctaj mai mic de 10 puncte, ai frecvente lipsuri in comportament, dar daca vrei poti sa indrepti aceasta situatie neplacuta.