9d_sisteme

4
Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Profesor: Grigoraş Victor PROIECT DIDACTIC A. REPERE GENERALE Disciplina: Matematică Clasa: a IX a D – Ştiinţe sociale Data: 31.05.2007 Subiectul lecţiei: Sisteme simetrice Tipul lecţiei: mixtă Durata lecţiei: 50 min B. COMPETENŢE SPECIFICE Cunoaşterea paşilor algoritmului de rezolvare a sistemelor simetrice. C. COMPETENŢE DERIVATE Definirea şi recunoaşterea unui sistem simetric; Scrierea unui sistem simetric cu ajutorul sumei şi a produsului; Scrierea unor formule simetrice cu ajutorul sumei şi a produsului; Alcătuirea ecuaţiei (sau a ecuaţiilor) de gradul al II-lea cu ajutorul lui s şi p; Rezolvarea ecuaţiei (ecuaţiilor) şi interpretarea rezultatelor. D. RESURSE DIDACTICE NECESARE RESURSE MATERIALE - tabla, creta, caiet, proiect didactic RESURSE PROCEDURALE (RP) - conversaţia (Cv), observarea (O), descoperirea (D), exerciţiul (Ex), algoritmizarea (A) METODE DE EVALUARE

Upload: marcelgrigoras

Post on 21-Dec-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 9D_sisteme

Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”Profesor: Grigoraş Victor

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE

Disciplina: MatematicăClasa: a IX a D – Ştiinţe socialeData: 31.05.2007Subiectul lecţiei: Sisteme simetriceTipul lecţiei: mixtăDurata lecţiei: 50 min

B. COMPETENŢE SPECIFICE

Cunoaşterea paşilor algoritmului de rezolvare a sistemelor simetrice.

C. COMPETENŢE DERIVATE

Definirea şi recunoaşterea unui sistem simetric; Scrierea unui sistem simetric cu ajutorul sumei şi a produsului; Scrierea unor formule simetrice cu ajutorul sumei şi a produsului; Alcătuirea ecuaţiei (sau a ecuaţiilor) de gradul al II-lea cu ajutorul lui s şi p; Rezolvarea ecuaţiei (ecuaţiilor) şi interpretarea rezultatelor.

D. RESURSE DIDACTICE NECESARE

RESURSE MATERIALE- tabla, creta, caiet, proiect didactic

RESURSE PROCEDURALE (RP)- conversaţia (Cv), observarea (O), descoperirea (D), exerciţiul (Ex),

algoritmizarea (A) METODE DE EVALUARE

- apreciere verbală, notăFORME DE ORGANIZARE A CLASEI

- activitatea frontală, activitate individualăBIBLIOGRAFIE

- Mircea Ganga – “Matematică – manual cl. IX”- Culegeri de probleme

Page 2: 9D_sisteme

E. STRUCTURA LECŢIEI PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

TimpActivitate desfăşurată

de profesor

Activitate desfăşurată de

eleviRP

3 min

MOMENT ORGANIZATORIC

efectuarea prezenţei elevilor şi consemnarea

absenţelor

captarea atenţiei prin anunţarea titlului lecţiei

“Sisteme simetrice” explicarea modului de

desfăşurare a activităţii

raportarea

absenţilor şi

motivele

absentării

10 min

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Verificarea temei.

Elevii vor rezolva următoarele exerciţii din lecţia

precedentă:

1.

2.

activitate

individuală

activitate

frontală

Cv

Ex

35 min DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Se scrie titlul noii lecţii pe tablă - “Sisteme

simetrice”

Se dau următoarele noţiuni teoretice:

Definiţia ecuaţiei simetrice cu două

necunoscute x şi y;

Exemplu: ,

Definiţia sistemului simetric;

Definiţia sistemului fundamental;

Rezolvarea sistemului simetric

fundamental utilizând ecuaţia de gradul

al II-a în x;

Se rezolvă

următorul sistem simetric fundamental:

1.

În structura

ecuaţiei simetrice apar expresii simetrice în x şi

y pe care trebuie să le exprimăm în funcţie s şi p:

Se notează în

caiete

elevii vor

putea pune

întrebări

suplimentare

activitate

individuală şi

frontală

Cv

O

A

Ex

A

Page 3: 9D_sisteme

Să se rezolve

sistemele simetrice:

2.

3.

D

Ex

A

2 min

INCHEIEREA LECŢIEI

Se fac aprecieri şi se pun note.

Se fixează noţiunile principale din noua lecţie.

Se anunţă tema pentru acasă:

problema 8.II / manual pagina 169

se notează

tema în caiete Cv