7laleaua

5
PROIECT DIDACTIC Şcoala Clasa: a-V-a Profesor : Obiectul: Biologie Aria curriculară: Matematică Ştiinţe ale naturii Unitatea de învăţare: ,,Plante monocotiledonate” Subiectul lecţiei : ,,Laleaua” Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştin ţe, for mare d e priceper i şi deprinder i. Scopul lecţiei : Cunoaşterea plantelor din familia Liliaceae şi a importanţei acestora pentru viaţa omului : plante ornamentale, medicinale, alimentare. Competenţe specifice : C1: Să recunoască plantele din familia Liliaceae; C2: Să observe şi să explice alcătuirea la lalea, ceapă şi l ăcrămioară; C3: Să precizeze importanţ a liliaceelor în viaţ a omului; Resurse materiale : calculatoare, sistemul AEL manuale, caiete, tabl ă, cret ă. Resurse procedurale : observarea independent ă; explicaţ ia; conversaţ ia euristică; descoperirea. Tipul de organizare : individual, frontal. Bibliografie: Dobran F.- Biologie, manual pentru clasa a-V-a, Ed. Tehnică; Leahu I., Singer M., Leahu D.- Ghid metodologic de proiectare a activit ăţ ii didactice la Ştiinţ ele Naturii, Ed. Aramis; Popovici L., Moruzi C., Toma I.- Atlas botanic, Ed. Didactică şi pedagogică Bucureşti, 1985

Upload: coca-margareta

Post on 03-Apr-2018

224 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 7laleaua

7/28/2019 7laleaua

http://slidepdf.com/reader/full/7laleaua 1/5

PROIECT DIDACTIC

Şcoala

Clasa: a-V-a

Profesor :

Obiectul: Biologie

Aria curriculară: Matematică – Ştiinţe ale naturii

Unitatea de învăţare: ,,Plante monocotiledonate”

Subiectul lecţiei: ,,Laleaua”

Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi.

Scopul lecţiei: Cunoaşterea plantelor din familia Liliaceae şi a importanţei acestora

pentru viaţa omului : plante ornamentale, medicinale, alimentare.

Competenţe specifice:

C1: Să recunoască plantele din familia Liliaceae;

C2: Să observe şi să explice alcătuirea la lalea, ceapă şi lăcrămioară;

C3: Să precizeze importanţa liliaceelor în viaţa omului;

Resurse materiale:

calculatoare, sistemul AEL

manuale, caiete, tablă, cretă.

Resurse procedurale:

observarea independentă;

explicaţia;

conversaţia euristică;

descoperirea.

Tipul de organizare: individual, frontal.Bibliografie:

Dobran F.- Biologie, manual pentru clasa a-V-a, Ed. Tehnică;

Leahu I., Singer M., Leahu D.- Ghid metodologic de proiectare a activităţii

didactice la Ştiinţele Naturii, Ed. Aramis;

Popovici L., Moruzi C., Toma I.- Atlas botanic, Ed. Didactică şi pedagogică

Bucureşti, 1985

Page 2: 7laleaua

7/28/2019 7laleaua

http://slidepdf.com/reader/full/7laleaua 2/5

Desfăşurarea lecţiei

Compet 

enţa

Evenimentele

lecţiei  Activitatea profesorului Activitatea elevilor 

Moment

organizatoric

Verifică prezenţa şi

asigură disciplina clasei

 Îşi pregătesc

materialele necesare:

caiete, manuale Actualizarea

cunoştinţelor 

 învăţate

anterior 

Prin întrebări adresate

elevilor reactualizează

capacităţi acumulate

anterior:Cum se grupează

angiospermele?

Care sunt 

dicotiledonatele

studiate?

Care sunt caracterele

generale ale

dicotiledonatelor 

Elevii răspund:

Se împart în:

-dicotiledonate

(plante cu seminţe cudouă cotiledoane)

-monocotiledonate

(plante cu seminţe cu

un cotiledon).

-Fam. Rosacee: mărul,

trandafirul, etc.

-Fam. Leguminoase:

fasolea, mazărea

-Varza şi plantele din

familia Cruciferelor 

-Fam. Solanacee:

cartoful, tomate, etc.

Rădăcinile sunt 

 pivotante, ramificate

sau lemnoase.

Tulpinile sunt ierboase

sau lemnoase,

ramificate.

Frunzele simple sau

compuse, întotdeauna

cu nervuri ramificate.

Florile pe tipul 5 sau4

Page 3: 7laleaua

7/28/2019 7laleaua

http://slidepdf.com/reader/full/7laleaua 3/5

Fructe uscate sau moi,

seminţele cu două

cotiledoane.

Captarea

atenţiei

Deschide sistemul AEL şiintroduce lecţia nouă.

Supraveghează elevii.

Deschid calculatoarele.

Recunosc plante din

familia Liliaceae prin

corelarea dintre

imagine şi noţiune.

 Anunţarea

temei care va

fi studiată

Informează elevii cu

privire la titlul lecţiei,

scopul şi obiectivele

urmărite.

 Ascultă şi notează în

caiete.

C1Dirijarea

 învăţări i

 Întrebă elevii:

Ce plante aţi 

recunoscut?

Explică:

Sunt plante cultivate cu

importanţă economică,

dar şi plante spontane.

Răspund:

Laleaua, crinul,

lăcrimioara, ceapa,

zambila.

 Ascultă şi notează.

C2 Dirijarea

 învăţări i

Introduce secvenţele

lecţiei despre alcătuirea

plantei.

 Îndrumă elevii în

descoperirea noilor 

cunoştinţe.

După fiecare secvenţă

introdusă discută cu

elevii şi notează la tablă.

 Întreabă: Cum este

tulpina la lalea?

Observă alcătuirea

plantei laleaua.

Descoperă că rădăcina

la lalea este firoasă.

 Îşi reamintesc tipurile

de rădăcini.

Notează în caiete:Rădăcina este firoasă.

Descoperă tipul de

tulpină la lalea şi

răspund:

Tulpina subterană este

un bulb; tulpina aeriană

este ierboasă, dreaptă,neramificată.

Page 4: 7laleaua

7/28/2019 7laleaua

http://slidepdf.com/reader/full/7laleaua 4/5

Solicită elevii să observe

frunzele şi să le

caracterizeze.

Dirijează elevii în

descoperirea florii la

lalea şi a tipul de fruct.

Introduce secvenţa de

 învăţare: înmulţirea

vegetativă la lalea.

Elevii observă animaţia

cu dezvoltare bulbului

şi creşterea tulpinii

aeriene.

Răspund: Frunzele

alterne sunt simple,

întregi, cu nervurile

 paralele. Teaca mare

îmbracă tulpina; sunt 

lipsite de peţiol.

Observă tepalele şi

numărul elementelor 

florale, trăgând

concluzia că floarea

este pe tipul 3.

Descoperă că fructul

este o capsulă, iar 

sămânţa are un singur 

cotiledon.

Urmăresc animaţia pe

calculator, discută cu

profesorul şi notează în

caiete.

C1

C2

Dirijarea

 învăţări i

Solicită elevii să observe

şi să caracterizeze alteplante înrudite cu laleaua

Discută cu elevii.

Descoperă, cu ajutorul

imaginilor din

calculator, alcătuireaplantelor ceapa şi

lăcrămioara,

comparativ cu

alcătuirea la lalea.C3 Aplicare Incită elevii la discuţii

despre importanţa

acestor plante.

Răspund:

Laleaua, crinul, zambila

sunt plante

ornamentale.

Page 5: 7laleaua

7/28/2019 7laleaua

http://slidepdf.com/reader/full/7laleaua 5/5

Lăcrămioara se

foloseşte în industria

parfumurilor şi

săpunurilor.

Ceapa şi usturoiul sunt

plante folosite în

alimentaţie, bulbii lor 

conţinând multe

substanţe hrănitoare.

Unele sunt medicinale:

brânduşa de toamnă,

dalacul, lăcrămioara.

Brânduşa de toamnă

se foloseşte la

 prepararea

medicamentelor 

împotriva gutei.

Lăcrămioara este

cardiotonică şi 

diuretică.

Evaluarea

cunoştinţelor 

Introduce secvenţele de

lecţie cu evaluarea

cunoştinţelor: test-

realizează concordanţa

Rezolvă.