5_proiect_toamna

7
Proiect didactic Tema anuală: Când , cum şi de ce se întâmplă? Proiect: Mediul inconjurator Subtema: Ce ne aduce toamna în coş? Programul zilei ADP: Întâlnirea de dimineaţă „Ce ne aduce toamna?” ALA: 1.Centrul Manipulative: Joc „Pătrate divizate” Joc „Alege şi grupeză” 2. Centrul Joc de rol:”Salată de legume” ADE: Activitate integrată: 1. Centrul Alfabetizare: DLC – „Ce ştii despre…?”-joc didactic 2. Centrul Artă:DEC – „Pelerina, coroniţa şi coşul toamnei”-pictură cu buretele Întâlnirea de dimineaţă Fiecare copil îşi întoarce fotografia pentru a arăta că este prezent şi intră în sala de grupă interpretând cântecul „A venit toamna”. Se prezintă musafirii. Se completează calendarul naturii. Se poartă o discuţie introductivă: „Ce ne aduce toamna?” Educatoarea împreună cu Zâna Toamnă prezintă materialele, explică şi demonstrează procedeele de lucru din fiecare centru de interes. Scenariul zilei Zâna Toamnă soseşte în sala de grupă şi ne ajută să

Upload: maria-popa

Post on 17-Feb-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 5_proiect_toamna

Proiect didactic

Tema anuală: Când , cum şi de ce se întâmplă?

Proiect: Mediul inconjurator Subtema: Ce ne aduce toamna în coş?

Programul zileiADP: Întâlnirea de dimineaţă „Ce ne aduce toamna?”ALA: 1.Centrul Manipulative: Joc „Pătrate divizate” Joc „Alege şi grupeză”

2. Centrul Joc de rol:”Salată de legume”ADE: Activitate integrată: 1. Centrul Alfabetizare: DLC – „Ce ştii despre…?”-joc didactic 2. Centrul Artă:DEC – „Pelerina, coroniţa şi coşul toamnei”-pictură cu buretele

Întâlnirea de dimineaţă Fiecare copil îşi întoarce fotografia pentru a arăta că este prezent şi intră în sala

de grupă interpretând cântecul „A venit toamna”. Se prezintă musafirii. Se completează calendarul naturii. Se poartă o discuţie introductivă: „Ce ne aduce toamna?” Educatoarea împreună cu Zâna Toamnă prezintă materialele, explică şi

demonstrează procedeele de lucru din fiecare centru de interes.

Scenariul zilei Zâna Toamnă soseşte în sala de grupă şi ne ajută să fixăm caracteristicile anotimpului toamna şi ne prezintă materialele aduse. Educatoarea anunţă tema activităţilor care se vor desfăşura:

La Centrul Artă, se vor picta legumele pe pelerină, coroana şi coşul Zânei Toamna;

La Centrul Alfabetizare, se va desfăşura jocul „Ce ştii despre…?”; La Centrul Joc de rol, se va prepara după reţetă, o salată de legume; La Centrul Manipulative, se va desfăşura jocul „Pătrate divizate” şi jocul

„Alege şi grupează”. Cu întreaga grupă de copii se va trece pe la fiecare centru, se va intui materialul didactic şi se va explica modul de realizare al temelor propuse. Preşcolarii îşi vor alege centrul în care vor lucra.

Page 2: 5_proiect_toamna

La Centrul Joc de rol vor fi îndrumaţi şi se va insista asupra respectării regulilor de igienă. Una dintre educatoare va coordona activitatea din Centrul Artă, iar cealaltă ve desfăşura cu preşcolarii activitatea la Centrul Alfabetizare. După desfăşurarea activităţilor în Centre, lucrările copiilor vor fi expuse pe un panou în formă de piramidă. Zâna Toamnă face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţilor, distribuie recompense copiilor şi le propune schimbarea Centrelor, astfel încât fiecare să realizeze sarcinile de lucru din toate centrele.

Centrul Alfabetizare Grupa: Mijlocie Step by Step „Iepuraşii” Denumirea activităţii: DLC- Educarea limbajului; DŞ- Cunoaşterea mediului. Tema: „Ce ştii despre…?” Mijloc de realizare: Joc didactic Tipul activităţii: de consolidare a cunoştinţelor Scopul: consolidarea deprinderii de a forma propoziţii corecte gramatical referitoare la anotimpul toamna.

Obiective operaţionale: să descrie legumele şi activităţile de toamnă; să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate de cel puţin 3 cuvinte; să mânuiască materialele puse la dispoziţie; să coopereze pentru realizarea sarcinilor trasate.

Sarcina didactică: să răspundă corect cerinţelor sau întrebărilor adresate.

Reguli de joc: Copiii pun întrebarea şi răspund atunci când sunt numiţi de Zâna Toamna; Aşază jetonul în coşul indicat de grupa care dă răspunsurile; Primesc recompense pe panou; Fiecare copil spune o propoziţie colegului; Schimbă perechea la semnalul educatoarei.

Elemente de joc: surprize, aplauze, recompense, întrecere, schimbul perechilor.

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, schimbă perechea.Material didactic: panou, jetoane, coşuleţe, panou cu buzunare pentru piramidă.

Material bibliografic :

Page 3: 5_proiect_toamna

TAIBAN MARIA, Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1976.SILVIA BREBEN&comp., Metode interactive de grup, Editura Arves, 2002.

Desfăşurarea activităţii

Evenimentuldidactic

Conţinutul activităţii Strategiididactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

- sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat adecvat modului de desfăşurare a activităţii;-copiii vor intra organizat în sala de grupă.

Conversaţia Observareacomportamentuluicopiilor

2. Captarea atenţiei

Se face sub formă de surpriză : “ Frunzele pe ramuri Au îngălbenit Plouă , plouă-ntr-una Cine a venit ? “În sala de grupă soseşte Zâna Toamnă, care aduce copiilor mai multe imagini .-Cine a venit la noi?-La noi a venit Zâna Toamna.

Conversaţia Chestionareorală

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Educatoarea comunică denumirea jocului pe care îl vor realiza: „Ce ştii despre…?”

Conversaţia

4.Dirijarea învăţăriia)Explicarea jocului

Se vor prezenta sarcina didactică şi regulile jocului. Grupa se împarte în două echipe egale: echipa fructelor şi echipa legumelor. Un copil din echipa fructelor ridică de pe masă un jeton şi întreabă: „Ce ştii despre mine?” Copii din echipa legumelor se anunţă şi dau răspunsul în propoziţii. Dacă au răspuns corect, echipa

Conversaţia

Explicaţia

Aprecieri verbale

Page 4: 5_proiect_toamna

b)Executarea propriu-zisă a jocului

c)Complicarea jocului

primeşte o bulină roşie. Copilul aşază jetonul în coşul fructelor sau legumelor în funcţie de imaginea de pe el. Apoi un copil din grupa legumelor ridică un jeton şi întreabă: „Ce ştii despre mine?” Copiii din grupa cealaltă răspund.

Zâna Toamnă numeşte un copil din grupa fructelor să vină să ridice jetonul şi să întrebe: „Ce ştii despre mine?”. Tot ea numeşte şi copilul din grupa cealaltă care va da răspunsul. Dacă au spus tot ce au învăţat despre legumă sau fruct, grupa primeşte o bulină roşie. Urmează apoi să numească preşcolarul din grupa legumelor pentru a alege jetonul şi a pune întrebarea. Jocul continuă până când se epuizează toate jetoanele. Se numără bulinele şi se stabileşte echipa câştigătoare.

Copiii din grupa fructelor formează un cerc. Copiii din grupa legumelor formează un alt cerc în exteriorul primului. Copiii din cercul fructelor se desprind de mâini şi se întorc cu faţa la copiii din cercul legumelor formând perechi. Copiii din cercul fructelor primesc jetoane cu legume şi fructe şi le ţin cu faţa spre copilul pereche. Acesta trebuie să spună o propoziţie despre fruct sau legumă. Apoi educatoarea spune: „Schimbă perechea!”. Copiii din cercul exterior se depasează spre dreapta, la copilul următor, privesc jetonul şi spun o propoziţie. Se schimbă din nou

Conversaţia

Metoda interactivă de grup „Schimbă perechea!”

Evaluare individualăAcordare de stimulente

Evaluare individuală şi frontală

Page 5: 5_proiect_toamna

perechea. Când preşcolarii au ajuns la perechea iniţială, se opreşte jocul şi se cere copiilor din cercul interior să spună ce propoziţie au reţinut.

5. Evaluarea activităţii

Se fac aprecieri cu privire la desfăşurarea jocului. Zâna Toamna adună materialele din toate centrele şi le aşază la panou sub formă de piramidă. La final se interpretează cântecul „Supa de legume”.

Aprecieri Evaluare frontală