3_ariciul

6
PROIECT DE ACTIVITATE Data: Educatoare: Grădiniţa: Grupa: Mijlocie Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă? Subtema: Animale sălbatice Domeniul de activitate-DOS-Activitate practică TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor TEMA: Ariciul SCOPUL: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre însuşirile unor materiale şi modificările acestora în procesul prelucrării . OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *Să denumească corect materialele de lucru; *Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea unei teme practice; *Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii:originalitate, acurateţe şi gradul de finalizare al lucrării; * Să manifeste interes pentru activitate;

Upload: florea-silviu

Post on 08-Jul-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: 3_ariciul

PROIECT DE ACTIVITATE Data:Educatoare: Grădiniţa:Grupa: Mijlocie Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă? Subtema: Animale sălbaticeDomeniul de activitate-DOS-Activitate practică

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor TEMA: Ariciul SCOPUL: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre însuşirile unor materiale şi modificările acestora în procesul prelucrării . OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *Să denumească corect materialele de lucru; *Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea unei teme practice; *Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii:originalitate, acurateţe şi gradul de finalizare al lucrării; * Să manifeste interes pentru activitate; *Să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării lucrului.

STRATEGII DIDACTICE: Metode: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,expunerea.

Mijloace de învăţare: Cartofi, cutii de chibrituri, marker, planşe, imagini cu specii de arici. DURATA: 20minute.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

Page 2: 3_ariciul

*Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2004) , , Editura Aramis , Bucureşti.Activităţi practice; *Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii, (2009), ED. V&I INTEGRAL, Bucureşti.

Evenimentul didactic

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Captarea atenţiei

Reactualizarea cunoştinţelor

Se pregăteşte sala de grupă şi materialele necesare desfăşurării activităţii, împreună cu copiii.

Introducerea în activitate se realizează prin prezentarea următoarelor versuri: „Din grădina lui Mihai, De sub tufe de urziciA ieşit un ghem de scaiCa să caute furnici.Ce să fie, oare, ghici?”

Se prezintă un panou cu diferite imagini cu specii de arici.Copiii vor fi lăsaţi să le privească după care se face o scurtă analiză a lor.-Ce observaţi în aceste imagini?-Toţi aricii sunt la fel?

Un mic ghem, viu, acoperit cu o multime de tepi. Botic ascutit, ochi scanteietori. Acesta este ariciul, unul dintre cele mai indragite animale - personaj in basmele multor popoare, erou de desene animate.

Conversaţia

Expunerea

conversaţia

explicaţiademonstraţia

Observare. comportamentului copiilor

Observarea comportamentului non-verbal al copiilor

Aprecieri asupra răspunsurilor copiilor

Page 3: 3_ariciul

Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

Prezentarea noului conţinut şi conducerea învăţării

După intuirea materialului primit pe măsuţe , copiii vor fi anunţaţi că la activitatea practică vor realiza un arici dintr-un cartof, iar cu ajutorul beţelor de chibrituri vor face ţepii, care îl fac atât de uşor de recunoscut pe acest animal drăguţ.

Se prezintă copiilor un arici realizat dintr-un cartof.-Ştiaţi că aricii îşi caută hrana mai mult noaptea, în timp ce ziua se odihnesc? Iar hrana lor preferată constă în gândaci, râme, omizi, urechelniţe, dar şi seminţe, fructe sau orice fel de plante.-Când este ameninţat se strânge ca o minge? În timp ce copiii privesc modelul arici, voi explica demonstrarea tehnicii de lucru.

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru:

Voi explica copiilor tehnica de lucru pe care o vor folosi pentru a realiza tema propusă:

Vor lua două chibrituri pe care le vor rupe în două pentru a realiza picioruşele ariciului. Le vor înpinge uşor în cartof, pentru a avea stabilitate.Vor aplica apoi ţepii ariciului, aproape pe toată suprafaţa cartofului, aşa cum doreşte fiecare.La sfârşit ,cu ajutorul unui marker îi vor desena ochii, nasul şi gura.

Efectuarea unor exerciţii pentru încălzirea mâinilor:

1.Cu coatele sprijinite de masă, închidem şi deschidem pumnii; 2. Cu coatele sprijinite, depărtăm şi apropiem degetele; 3.Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor imitând căderea stropilor de ploaie; 4. „A ieşit soarele!”

Fixarea tehnicii de lucru

instructajul oral

conversaţia

exerciţiul

ConversaţiaExplicaţia

conversaţia

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Participare afectivă

Aprecieri asupra răspunsurilor copiilor

Aprecieri pozitive

Aprecieri asupra execuţiei exerciţiilor de încălzire a mâinilor

Page 4: 3_ariciul

Evaluare

Încheierea activităţii

Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.

Realizarea lucrării de către copii

Pe parcursul lucrului copiii vor fi supravegheaţi şi îndrumaţi, asigurându-le un fond sonor adecvat.

Analiza lucrărilor realizate După ce fiecare copil şi-a finalizat lucrarea , toţi aricii vor fi aşezaţi la expoziţia din sala de grupă şi vor fi apreciaţi.

Se fac aprecieri referitoare la modul în care s-a desfăşurat activitatea şi asupra comportamentului copiilor.Fiecare copil va primi un stimulent arici(ecuson).

Conversaţia

Conversaţia

Aprecieri pozitive asupra lucrărilor realizate.

Copiii primesc stimulente.

Page 5: 3_ariciul