35_proiect_de_activitate_integrata.doc

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data:24 .11.2014 Grupa: combinata(mica si mijlocie) Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema activitatii: ,,Toamna bogata in camara pastrata Forma de realizare: Activitate integrată Tipul de activitate:Evaluare si consolidarae de cunostinte, priceperi si deprinderi Componenta activitatii: Activitati de dezvoltare personala(Intalnirea de dimineata,”Greierele si furnica” A.Donici ) Jocuri si activitatii alese (etapa I si etapa a III-a) Activitati pe domenii experentiale: Domeniul limba si comunicare: Joc didactic-”Spune ce stii despre..?” Domeniul om si societate:Activitate practica-,,Coronita toamnei” ALA I:Joc de constructii,,Ladite si rafturi pentru camara greierelui” ALA I:Joc de rol:”Gospodinele” ALA I:Arta(Dos) ALA II:”Ne jucam, ne bucuram ca si greierele are camara plina”-program distractiv) Scopul activităţii : verificarea si consolidarea cunostintelor legate de anotimpului toamna formarea deprinderii de exprimare orala in propozitii folosind substantive

Upload: monica-maria

Post on 16-Jan-2016

9 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:24 .11.2014

Grupa: combinata(mica si mijlocie)

Tema anuală de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema activitatii: ,,Toamna bogata in camara pastrata ”

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul de activitate:Evaluare si consolidarae de cunostinte, priceperi si deprinderiComponenta activitatii:

Activitati de dezvoltare personala(Intalnirea de dimineata,”Greierele si furnica” A.Donici ) Jocuri si activitatii alese (etapa I si etapa a III-a) Activitati pe domenii experentiale:

Domeniul limba si comunicare: Joc didactic-”Spune ce stii despre..?” Domeniul om si societate:Activitate practica-,,Coronita toamnei”ALA I:Joc de constructii,,Ladite si rafturi pentru camara greierelui” ALA I:Joc de rol:”Gospodinele” ALA I:Arta(Dos)ALA II:”Ne jucam, ne bucuram ca si greierele are camara plina”-program distractiv)

Scopul activităţii : verificarea si consolidarea cunostintelor legate de anotimpului toamna formarea deprinderii de exprimare orala in propozitii folosind substantive dezvoltarea unor deprinderi practice si a unor tehnici de lucru specifice varstei rusucire,imbinare, aplicatii;

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii,copiii vor fi capabili: -să recunoasca si sa descrie fructe, legume si florile de toamna-sa se exprimare in propozitii folosind substantive; -sa respecte acordul dintre subiect si predicat;

Page 2: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

- să sorteze roadele toamnei dupa criterii: fructe, legume,flori si sa le identifice dupa insusirile redate de ghicitori; -sa cunoasca si sa denumeasca materialele de lucru,verbalizand actiunile folosind un limbaj adecvat; -sa rasuceasca benzi de hartie grofata,sa rupa hartie colorata diferit sa imbine prin lipire ,sa aplice pe coronita;

Metode si procedee: jocul, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, blazonul, piramida,ghicitori, expunerea, lucrul în echipă, munca independenta;

Material didactic:• elemente de decor cu aspecte specifice toamnei, planse cu imagini sugestive de toamnă, fructe,legume,flori,cosuri cu

legume,fructe,flori,jetoane,siluete(legume,fructe),cutite de plastic,sortulete;prescolari:greiere si furnica ecusoane frunze(galbene,portocalii,rosii) cutia toamnei, cuburi,piese pentru imbinare,borcane cu etichete,cd.

Durata: o zi

Bibliografie:• Breben, S. şi colaboratorii, „Metode interactive de grup – ghid metodic”, Editura Arves, Craiova, 2002;• Preda, V. - coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Cheorghe-Cârţu Alexandru,

Craiova, 2009;• Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;• *** Curriculum pentru învăţămâmt preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. – 2008

Page 3: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata in care copiii au posibilitatea de a-si manifesta starea de spirit si de buna dispozitie marcata prin salut: Dimineata ne-am trezit. La gradinita am venit, In cerc ne adunam; Si ne salutam ”Buna dimineata, frunze vesele!”Copiii raspund salutului si se saluta reciproc. Prezenta copiilor va fi realizata la panou prin rostirea versurilor:Dupa ce ne-am adunat/Si frumos ne-am salutat/Colegii ne-am intalnit/Cine oare n-a venit? Apoi se completeaza calendarul naturii verbalizand actiunea:”Suntem in anotimpul……,data de ….,luna…..astazi este miercuri,a treia zi a saptamani,starea vremii”etc. Scurta convorbire despe caracteriticile tomneii .Este prezenta Zana toamna care are cutia cu surprize .Va fi prezentat continutul si se vor stabili reguli ce trbuiesc sa fie respectate pe timpul zilei.(servirea gustarii) Activitatea in grup se realizeaza prin cantecul ”Balada unui greier mic”,apoi port o discutie cu copiii despre tinuta,imbracamintea lor si starea de spirit: -Cum sunteti imbracati astazi ? -Cum va simtiti in aceasta zi? In sala de grupa isi face aparitia doi copiii imbracati in greire si furnica. Se recita cateva versuri din fabula ,,Greierele si furnica “A.Donici Astazi vreau sa-mi aratati, Daca stiti sa va jucati Bine toti sa va ganditi Si sa-mi spuneti tot ce stiti” Se va stabili ca greierele a cantat toata vara,toamna si cand a venit frigul nu are nimic in camara .Atunci furnica intevine la precolari din gradinita ca impreuna cu ea sa-l ajute ca sa aiba si el cate ceva in camara. Cosul are bogatiile toamnei amestecate.Ele trebuie separate de aceea cere

Page 4: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

ajutorul copiilor pentru a le recunoaste,a le selecta pe categorii, unde si cum se folosesc pentru a fi pastrate cu aceasta ocazie vrea sa afle cate lucruri interesante stiu ei despre darurile toamnei si cat de frumos vorbesc. Se va realiza activitatea frontal in cadrul domeniului Domeniul limba comunicare : joc didactic -„ Spune ce stii despre..?” Sarcinile jocului: recunoaste si deosebeste fructele,legumele si florile de toamna, sortează corect legumele si fructele si le aseaza in functie de cerintele date.

Reguli de joc: Copilul numit de educatoare va extrage din cos un fruct o legume sau floare,o recunoaste si verbalizeaza ceea ce stie despre ea folosind propozitii simple sau dezvoltate,apoi o aseaza dupa categorii in cosul fructelor, legumelor sau vaza cu flori.

Elemente de joc : mânuirea materialului, ghicirea, selectarea, asezarea materialului,aplauzele, surpriza,blazonul, metoda piramida . Probele constau in: recunoasterea ,selectarea legumelor,fructelor si florilor (1)si asezarea lor pe categorii,(2).Copiii sunt impartiti in doua grupe,iar urmatoarea proba se organizeaza sub forma de concurs,echipa care va da cele mai multe raspunsuri la ghicitori va fi castigatoare.si in acelasi timp vor realiza piramida toamnei.(3).Raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu o bulina rosie. Furnica, in continuare ii anunta pe copii ca va ramane la gradinita pentru ai vedea cum lucreaza,cum raspund si cum se vor juca impreuna,urmand ca la final sa-i rasplateasca pentru munca si efortul depus.Copiii sunt foarte incantati de propunerea furnici, spunandu-i ca-i vor pregati multe provizii pentru canara cantaretului. Copiii sunt indemnati sa se urce in trenul veseliei pentru a descoperi centrele de lucru si ce provizii vor pregatii . Tranzitii:„Dragi copiii ma ascultati/ Un tren acum sa formati/Centrele sa le aflati/Sa vedeti ce-o sa lucrati/Pe Furnica sa o bucurati” La centrul „Arta” copiii vor confectiona crizanteme si le vor aplica pe coronita.(,,Coronita toamnei”) ‚In vagoane ne urcam/ Repede la drum plecam/Si la Joc de rol sa stam” La centrul „Joc de rol” copiii vor pregatii conserve de toamna pentru iarna. „Si acum pornim/La Constructii ne oprim”. La centrul „Constructii”copiii vor realiza ladite pentru pastrarea legumelor si fructelor si rafturi pentru camara „Micutii mei calatori/Vreau sa fiti ascultatori/Si va rog ca sa poftiti/La care centru doriti/Frumos sa lucrati/Si pe Furnica sa o bucurati” Dupa ce copiii vor rezolva sarcinile de la fiecare centru, va primi de la „Furnica” cate o surpriza ,urmand ca la finalul activitatii sa se distreze alaturi de cele doua personaje. Desfăşurarea activităţi

Nr. Crt

Evenimentul didactic

Conţinut ştiinţific Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee Mijloace didactice

1. Moment • asigurarea condiţiile optime pentru Panoul de prezenta

Page 5: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

organizatoric realizarea activităţii;• aranjarea mobilierului;• pregătirea materialului didactic

necesar pentru desfăşurarea activităţii.

• copiii intră în sala de grupa cântând cântecul ”A venit pe dealuri toamna ” ; se asează in cerc pentru a realiza intalnirea de dimineata marcata prin activitatile de rutina.Se interpreteaza cantecul cu joc si text „Galbene si rosii frunze”

conversatiaCalendarul naturii

Observarea comportamentului

2. Captarea atentiei ,, Cine-i anotimpul carePleaca pe carareSi lasa fructe auriiSi frunzele ruginii”(Toamna) Furnica (reprezinta harnicia)a adus un cos plin cu darurile toamnei

Toamna jucausa Va imbie Ca din cosurile-ncărcate Să alegeti ,pe gustate. Astăzi vreau să-mi arătati Dacă stiti să vă jucati, Bine toti să vă gânditi

Si să-mi spunti tot ce știți!’’

ghicireaconversaţia

surpriza

Cos încărcat cu fructe, legume,flori

Raspunsurile copiilorfrontală;

3. Se organizează o conversație impreuna

Page 6: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

despre caracteristicile anotimpului toamna. Copiii solicitați vor răspunde la întrebările puse de educatoare.

• De unde știm că este toamnă?( Știm că este toamnă pentru că frunzele îngălbenesc, se uscă și cad pe pământ.)

• De ce se îngălbenesc frunzele şi cad ? (Frunzele se îngălbenesc şi cad pentru că se usucă din cauza frigului, vântului , a ceţii şi a brumei ).

• Cine pleacă toamna în țările calde ?(În țările calde pleacă păsările călătoare: barza, rândunica, cucul,..) Insectele ce fac?

• Care sunt bogățiile naturii toamna?(Bogățiile toamnei sunt: fructele, legumele,recoltele de pe camp...........)

ConversaţiaObservația Surpriza ObservaţiaExplicația

Coşul cu daruri

jetoane

Probă orală:Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

Page 7: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

4. Anunţarea temei si a obiectivelor

,,In cos sunt amestecate toate bogatiile .Voi trebui sa va jucati respectand regulile jocului,caci la sfarsitul jocului veti fi premiati daca vorbiti corect despre bogatiile toamnei.

• Se anunta tema zilei,,Toamna bogata in camara pastrata ’’

• Se prezintă obiectivele activității în termeni accesibili

copiilor ; • Se prezintă pe scurt conținutul

activității, a centrelor de lucru, a materialelor si sarcinilor specifice fiecarui centru,printr-o calatorie imaginara in "Trenul Veseliei"

• Jocul va avea doua subgupe cea a greierasilor si cea a furnicilor

Tranzitii:"Dragi copii ma ascultati/Langa Furnica va asezati/Si frumos sa o ajutati”

Explicațiaconversaţia;

explicatia

Zâna Toamna Frontal

5.

Dirijarea învățării si obtinerea performantei

DLC: "Spune ce stii despre…"-Joc didacticAstazi vom juca un joc prin care o vom identifica fructe si legume ce se pot folosi in compoturi,dulceturi,muraturi si chiar proaspete in camara. Raspunsurile corecte vor fi premiate.Jocul se desfasoara de proba,explicandu-le copiilor regulile jocului,dupa care se trece la desfasurarea propriu-zisa a jocului.

PROBA 1O jucarie din plus,se transmite din mana in mana si la semnalul "Stop" copilul care are jucaria va alege din cos un fruct/leguma,pe care il va denumi,vorbind frumos in propozitii,

ExplicațiaConversaţia

Fructe/legume

panou

Aprecieri verbale

Page 8: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

raspunzand la intrebarile adresate de educatoare.(Ce culoare are?/Ce forma?/Din ce familie face parte?/La ce foloseste?)urmand apoi sa le aseze pe categorii (raspunsurile corecte vor fi apreciate si premiate buline pe panou.)• PROBA 2 - ”BLAZONUL”

”Fructe, legume , de toate De la toamnă luate Așează-le la locul potrivit Si vei fi mulțumit”.

” Dragi copii, Furnica dorește să găsiți fructele din coșul ei și să puneți în cosul fructelor, iar legumele să le așezați în cosul legumelor".

• PROBA 3-"PIRAMIDA TOAMNEI” Copiii vor fi împărţiţi în două echipe (echipa frunzelor rosii si echipa frunzelor galbene).In functie de raspunsul la ghicitoare vor aseza la panou jetoanele cu imaginea corespunzatoare:1."Frunza-ngalbeneste, Vremea se raceste Cine ne priveste" (Toamna)2."Balon dezunflat,galben colorat"(Para) "Are puf,galben ca de pui"(Gutuia)3."Cine-i Verde-Imparat Si-i bun crud,dar si murat"(Castravetele) "Camasi nenumarate Si le poarta toate"(Varza) “ Verde ,rosu !Cine esti? Poti acum sa mi-l ghicesti?(Ardeiul)4. Mingiute rosioare,la ce m-am gandit eu

Problematizarea

Blazonul

Exercițiul

Pramida

ghicirea piramidajetoane

fructe/legume

Jetoane

ghicitori

Aprecieri verbale

Raspunsurile copiilor

Page 9: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

oare?(Marul) Culoarea ii poarta numele (Rosia)5."E dulce si cautat, De iepuri adesea mancat"(Morcovul)

La finalul jocului se numără bulinele fiecărei echipe. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului are cele mai multe buline pe panou.

ADP

ALA I +DOS

Dirijarea invatarii si obtinerea

performantei

Tranzitii:’Catre centre ne-ndreptam/Sarcina s-o rezolvam/Pe greieras sa-l bucuram.” ARTA:,,Coronita cu flori de toamna”-introducerea copiilor in activitate,se vor reactualiza cunostintele cu privire la operatiile simple de lucru rasucirea fasiei de hartie grofata intre degetul mare aratator si mijlociu .-intuirea materialelor-copiii observa materialele, le denumesc precizand culorile si modul de folosire al acestora.-anuntarea temei-astazi vom executa o coronita pe care sa o folosim atunci cand vom dansa.-prezentarea modelui prin demonstratie si explicatie.-executarea lucrarii de catre copii,se executa miscari pentru incalzirea musculaturii fine mici- “ne jucam cu degetelele”,”strangem pumnii”,’Ploaia”.In timpul lucrului educatoarea supravegheaza si ajuta individual copiii.-incheierea activitatii-copiii voe aseza coronitele la expozitie.Copiii vor descrie coronitele realizate,raportandu-se la criteriile date.Se fac aprecieri verbale .JOC DE ROL:GospodineleLa acest centru copiii vor pregatii conserve pentru iarna, pregatind si asezand legumele in borcane prin

Conversatia

Observarea

ExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Coronite,hartie grofata taiata in benzi de

diferite culori pentru afi rasucite,benzi

pentru rupere,pelicanol,frunz

e

Actioneaza pentru rezolvarea temei

Observarea copiilor si a

comportamentului

Page 10: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

suprapunere,descriind legumele folosite.Copiii mici culeg boabele de pe ciorchine si le pun in borcane pentru a pregati compotulCONSTRUCTII:Ladite si rafturiCopiii construiesc “Ladite” cu ajutorul vitocombului prin aliniere ,alipire,suprapunere,urmand sa descrie constructiile realizate.Copiii vor fi solicitati sa verbalizeze actiunile intreprinse,folosind enunturi despre modul in care au lucrat. si materialele pe care le-au folosit.Materialele realizate vor fi date grierasului.

Exercitiul

Munca in echipa

FructeLegumeBorcanesorturi

Analiza produselor

Evaluarea Evaluarea se realizeaza impreuna cu copiii.Sunt emise aprecieri asupra activitatii,asupra comportamentului individual si colectiv al prescolarilor.

conversatiaAuto si inter

evaluarea oralaAnaliza lucrarilor

ADP

ALA II

Tranzitie:”In tren ne urcam /Si la baie noi plecam/Pe maini sa ne spalam”

“ Dragi copii,pentru ca ati realizat provizii ptr.greie ras si l-ati ajutat sa–si incarce camara cu bogatiile toamnei Furnica vrea sa va rasplateasca si sa va multumeasca,dansand si cantand cu impreuna voi.(,,Parada coronitelor de toamna”) Va urma un program distractiv in care copiii vor recita poeziile invatate despre toamna,vor canta cantecelele

Se fac aprecieri finale asupra felului în care s-a desfăsurat activitatea pe parcursul intregii zile,asupra comportamentului individual si

explicatia Actioneaza pentru realizarea temei

Page 11: 35_proiect_de_activitate_integrata.doc

Încheierea activitătii

colectiv,incercand sa se evidentieze,in mod deosebit,cum s-au simtit in diferitele etape ale activitatii..

ConversatiaRecompensa

Aprecieri verbale