2_proiectlectie

16
PROIECT DE LECŢIE Propunător: Rodica LEONTE CLASA a IV-a ARIA CURRICULARĂ: OM ŞI SOCIETATE OBIECTUL: ISTORIE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CIVILIZAŢII ALE ANTICHITĂŢII CONŢINUT: Dacia în timpul stăpânirii romane TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE CADRU: 1. Reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie, 2. Cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice, 3. Cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici. OBIECTIVE DE REFERIŢĂ: 1.3. să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor; 2.1. să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică; 3.1. să folosească termeni istorici în situaţii diverse OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: a) cognitive: OC 1 – să opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populaţii migratoare, etnogeneza românească; OC 2 – să plaseze în timp şi spaţiu formarea poporului român şi a limbii romîne; OC 3 – să localizeze pe hartă provincia Dacia Romană şi teritoriile locuite de către dacii liberi; OC 4 – să comunice clar, cursiv ideile grupului iniţial; OC 5 – să compare contribuţia fiecărei limbi la formarea limbii române; b) psihomotorii: OM 1 – să utilizeze în condiţii optime materialele necesare (manual, fişe, hartă, arătător etc); c) afective: Elevii: OA 1 – vor coopera în cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite; OA 2 – vor dezvolta sentimentul de dragoste şi mândrie faţă de neam şi limbă. STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă

Upload: giulietas1979

Post on 04-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

jjkl

TRANSCRIPT

Page 1: 2_proiectlectie

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Rodica LEONTE

CLASA a IV-a ARIA CURRICULARĂ: OM ŞI SOCIETATEOBIECTUL: ISTORIEUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CIVILIZAŢII ALE ANTICHITĂŢIICONŢINUT: Dacia în timpul stăpânirii romaneTIPUL LECŢIEI: mixtă

OBIECTIVE CADRU:1. Reprezentarea timpului şi a spaţiului în istorie,2. Cunoaşterea şi utilizarea surselor istorice,3. Cunoaşterea şi utilizarea termenilor istorici.

OBIECTIVE DE REFERIŢĂ: 1.3. să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor;2.1. să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică;3.1. să folosească termeni istorici în situaţii diverse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:a) cognitive: OC1 – să opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populaţii migratoare, etnogeneza românească;OC2 – să plaseze în timp şi spaţiu formarea poporului român şi a limbii romîne;OC3 – să localizeze pe hartă provincia Dacia Romană şi teritoriile locuite de către dacii liberi; OC4 – să comunice clar, cursiv ideile grupului iniţial;OC5 – să compare contribuţia fiecărei limbi la formarea limbii române;b) psihomotorii: OM1 – să utilizeze în condiţii optime materialele necesare (manual, fişe, hartă, arătător etc);c) afective: Elevii:OA1 – vor coopera în cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite;OA2 – vor dezvolta sentimentul de dragoste şi mândrie faţă de neam şi limbă.

STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă metode şi procedee: conversaţia euristică şi examinatoare, expunerea didactică, explicaţia, lucrul

cu manualul, jocul (aritmograful), «mozaicul», organizatorul grafic de tip secvenţial, GLC (gândim, lucrăm şi comunicăm), observarea sistematică a comportamentului elevilor;

mijloace de învăţământ: harta, post-it-uri, fişe (cu aritmograful , cu sarcini pentru fiecare grupă, cu schema lecţiei), albumul şcolar «Istoria ilustrată a românilor», cartea «Lecturi istorico-geografice», caietul, manualul de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Aramis; calculator, videoproiector / planşe;

forme de organizare: individuală, în perechi, pe grupe, frontală.

RESURSE: Bibliografice: «Programe şcolare pentru clasa a IV-a», «Strategii activ – participative de predare

– învăţare – evaluare în ciclul primar», Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2004 ; Temporale: durata lecţiei - 50 minute (ora a treia); Umane: grupul de 26 elevi al clasei a IV-a

Page 2: 2_proiectlectie

EVENIMENTE-LE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE

STRATEGIA DIDACTICĂ EVA-

LUAREMetode Mijloa-ce

Forme de orga-nizare

A. EVOCAREA A.I. CAPTAREAATENŢIEI

3'OA1

OA2

▪ Solicit elevilor să se gândească la următoarele:- din ce localitate sunt bunicii voştri,- cum îi cheamă pe părinţii voştri,- cine v-a ajutat să învăţaţi primele cuvinte. ▪ Comunicaţi colegului răspunsurile voastre.▪ Cu ajutorul voluntarilor se comunică câteva răspunsuri.▪ Audierea cântecului «Limba românească», de George Sion, în timp ce se gândesc la cele solicitate şi le comunică colegilor.

GLC

audi-ţie

post-it-uri

case-tofoncasetă

în perechi

frontală

▪ obser-varea compor-tamentu-lui

A.II. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

2' OA2

▪ Prezentarea în termeni accesibili a noului conţinut.▪ Aţi audiat cântecul «Limba românească», de George Sion, deoarece pe parcursul orei de istorie vom afla cum s-a format limba română. Pentru aceasta va trebui să lucraţi pe grupe, pentru ca la sfârşitul orei:- să plasaţi în timp şi spaţiu formarea poporului român şi a limbii române;- să utilizaţi termenii noi din lecţie;- să localizaţi pe hartă provincia Dacia Romană şi teritoriile locuite de către dacii liberi; – să comunicaţi clar, cursiv ideile grupului iniţial; – să comparaţi contribuţia fiecărei limbi la formarea limbii române;

expu-nerea

calcu-lator

video-pro-iector /

planşă

frontală

A.III. ACTUALIZA-REA CUNOŞTIN-ŢELOR

5'

▪ Cu ajutorul întrebărilor adresate de către învăţător elevilor, şi a aritmografului, se vor actualiza cunoştinţele:- Ce aţi pregătit pentru astăzi?- Pe unde au trecut Dunărea

con-versa-ţia exa-mina-toare

harta frontală▪ capaci-tatea de a plasa în timp şi spaţiu un eveni-

Page 3: 2_proiectlectie

OC3

romanii în anul 105 d. Hr?▪ Solicit elevilor să localize provincia romană în timpul stăpânirii romane (un elev va localiza la harta din clasă).▪ Urmează completarea aritmografului de pe fişe (ANEXA 1).

fişe cu arit-mo-graful

indivi-duală

ment istoric

▪ capaci-tatea de a opera cu termenii istorici

B. REALIZAREA SENSULUIB. IV. PREZENTA-REA NOULUI CONŢINUT

2'

▪ Astăzi veţi învăţa despre «Dacia în timpul stăpânirii romane». Vom parcurge următoarele secvenţe:- Organizarea Daciei Romane,- Retragerea stăpânirii romane,- Formarea poporului român şi a limbii române:

Unde s-au format? Cum s-au format? Când s-au format?

expu-nerea (ex-plicaţi-a)

calcu-lator

video-pro-iector /

planşe

frontală

B.V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

13'

OA1

OM1

OC1

OC2

▪ Se lucrează pe grupe de 4 elevi, utilizând metoda «mozaic».▪ Fiecare membru al grupei va avea de studiat o secvenţă care va trebui să o predea colegilor.▪ Elevii din grupa «iniţială» îşi dau număr de la 1 la 4. ▪ Toţi cei cu numărul 1 vor forma grupa de «experţi» numărul 1, cei cu numărul 2 … .▪ Doi elevi vor forma grupa de experţi numărul 5.▪ Fiecare grupă de «experţi» va primi o fişă cu sarcinile de învăţare. (ANEXA 2)▪ Vor avea ca timp de lucru 10'.

moza-icul

lucrul cu manu-alul

fişe

manu-al

pe grupe

▪ capaci-tatea de organi-zare şi implica-re în rezolva-rea sarci-nii primite

B.VI. OBŢI NEREA PERFORMANŢEI

10'OC4

OA1

▪ Fiecare membru al grupei de experţi revine la grupa «iniţială» şi «predă» celorlalţi colegi conţinutul pregătit.▪ Se atrage atenţia că este foarte important ca fiecare membru să stăpânească întreg conţinutul.

expu-nerea fişe pe

grupe

▪ capaci-tatea de comuni-care şi primire a informa-ţiilor de către

Page 4: 2_proiectlectie

membrii grupei

B.VII. FEEDBACK-UL

5'OC1

OC2

OC3

OM1

▪ Adresez întrebări elevilor pentru a verifica gradul de înţelegere a noului conţinut, capacitatea de analiză şi sinteză.▪ Tot în această etapă se corectează, dacă este cazul, fişele completate de către «experţi» cu ajutorul tablei.

con-versa-ţia exa-mina-toare

hartă

tablă

cretă colo-rată

frontală

▪ capaci-tăţile de operare cu termenii istorici, de plasare în timp şi spaţiu a eveni-mentelor istorice etc.

B.VIII. EVALUAREA

2'

▪ Aprecierea orală a modului de desfăşurare a activităţilor.

▪ Evidenţierea elevilor care s-au remarcat pe parcursul activităţilor.

▪ Solicit fiecărei grupe să-şi acorde calificativul pentru activitatea desfăşurată.

obser-varea siste-matică a com-porta-men-tului

auto-eva-luare

frontală

▪ capaci-tatea de autoeva-luare

C. REFLECŢIAC.IX. RETENŢIA

5' OA2

OC5

▪ Cu ajutorul calculatorului şi videoproiectorului se fixează procesul de formare a poporului român şi a limbii române (romanizarea):

Unde s-au format? Cum s-au format? Când s-au format? şi Componentele limbii

române.(prezentare power point)

calcu-lator

video-pro-iector

frontală

▪ capaci-tatea de concen-trare şi urmărire a materi-alului prezentat

C.X. TRANSFERUL3'

▪ Ataşarea schemei lecţiei pe caiete (ANEXA 3).▪ Realizarea unui poster cu tema «Strămoşii noştri» (imagini, texte despre limba română şi poporul român, scurte compuneri în care să utilizeze cuvinte provenite din latină, dacă şi slavă, harta provinciei – colorată la ora de educaţie plastică).▪ Portofoliu.

frontală

Page 5: 2_proiectlectie

ANEXA 3

Dacia în timpul stăpânirii romane(ROMANIZAREA)

CÂND ?

a III –a etapă

a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)

I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)

anterioară războaielordaco-romane

UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.

CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.

Page 6: 2_proiectlectie

ANEXA 2

GRUPA DE EXPERŢI NR. 1

Provincia Dacia Romană era alcătuită din ……………………………………………………………………………………………………………………………. .

Dacii …………………… locuiau în afara provinciei (Crişana, Maramureş, N-E Moldovei).

Capitala provinciei era ……………………………………………………………………… .

……………………….. este procesul de pătrundere a civilizaţiei romane (limbă, obiceiuri,mod de viaţă) pe teritoriile ocupate şi de însuşire a acestora de către daci.

Procesul de romanizare a început înainte de …………………… daco-romane.

GRUPA DE EXPERŢI NR. 2

Împăratul Aurelian a abandonat Dacia datorită dezorganizării ……………………….. şi atacurilor ………………………………………………………………..?

În sec. al ….. – lea d. Hr. Dacia a fost ………………….. de către împăratul Aurelian.

Procesul de romanizare a continuat şi după …………………………………. prin menţinerearelaţiilor cu ………………………………………………………. .

Poporul român şi limba română s-au format pe teritoriul cuprins între: …………………………………………………………………………………………………………………….. .

GRUPA DE EXPERŢI NR. 3

Poporul român şi limba română s-au format prin însuşirea ……………….. ………………., a…………………. şi …………………………………………….. .

La formarea poporului român şi a limbii române au contribuit şi ……………………………. ……………………… .

Populaţiile migratoare au fost ……………………………… datorită civilizaţiei superioare a………………………………………………………… .

GRUPA DE EXPERŢI NR. 4

Procesul de formare a poporului român şi a limbii române a început înaintea stăpânirii …………………….. şi s-a încheiat la ………………………………………………. .

Formarea poporului român şi a limbii române este cunoscut şi sub numele de ……………….. ………………………………………………………… .

Page 7: 2_proiectlectie

ANEXA 1

A1.

2.

3.

4.5.

B

A – B Ţara geto - dacilor

1. Rege dac ce a condus războaiele împotriva Imperiului roman.

2. Primul război dintre daci şi romani s-a încheiat cu o …………….. .

3. După anul 106 d. Hr., Dacia a devenit …………….. romană.

4. Capitala Daciei era la …………………………… .

5. Monument de la Roma, ce înfăţişează luptele dintre daci şi romani: Columna lui ……………….. .

Page 8: 2_proiectlectie

...................................................................

A1.

2.

3.

4.5.

B

..........................................................................

A1.

2.

3.

4.5.

B

.............................................................................

A1.

2.

3.

4.5.

B

Page 9: 2_proiectlectie

Dacia în timpul stăpânirii romane

CÂND ?a III –a etapă

a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)

I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)

anterioară războaielordaco-romane

UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.

CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.

Dacia în timpul stăpânirii romane

CÂND ?a III –a etapă

a II-a etapă după retragerea aureliană (sec. III – sec. VIII)

I etapă în timpul stăpânirii romane (106 – 271 d. Hr.)

anterioară războaielordaco-romane

UNDE ?- teritoriul cuprins între : Carpaţi, Dunăre şi Marea Neagră.

CUM ?- prin însuşirea limbii latine, a obiceiurilor şi modului de viaţă.

Page 10: 2_proiectlectie

GRUPA DE EXPERŢI NR. 1

Provincia Dacia Romană era alcătuită din ……………………………………………………………………………………………………………………………. .

Dacii …………………… locuiau în afara provinciei (Crişana, Maramureş, N-E Moldovei).

Capitala provinciei era ……………………………………………………………………… .

……………………….. este procesul de pătrundere a civilizaţiei romane (limbă, obiceiuri,mod de viaţă) pe teritoriile ocupate şi de însuşire a acestora de către daci.

Procesul de romanizare a început înainte de …………………… daco-romane.

GRUPA DE EXPERŢI NR. 2

Împăratul Aurelian a abandonat Dacia datorită dezorganizării ……………………….. şi atacurilor ………………………………………………………………..?

În sec. al ….. – lea d. Hr. Dacia a fost ………………….. de către împăratul Aurelian.

Procesul de romanizare a continuat şi după …………………………………. prin menţinerearelaţiilor cu ………………………………………………………. .

Poporul român şi limba română s-au format pe teritoriul cuprins între: …………………………………………………………………………………………………………………….. .

Page 11: 2_proiectlectie

GRUPA DE EXPERŢI NR. 3

Poporul român şi limba română s-au format prin însuşirea ……………….. ………………., a…………………. şi …………………………………………….. .

La formarea poporului român şi a limbii române au contribuit şi ……………………………. ……………………… .

Populaţiile migratoare au fost ……………………………… datorită civilizaţiei superioare a………………………………………………………… .

GRUPA DE EXPERŢI NR. 4

Procesul de formare a poporului român şi a limbii române a început înaintea stăpânirii …………………….. şi s-a încheiat la ………………………………………………. .

Formarea poporului român şi a limbii române este cunoscut şi sub numele de ……………….. ………………………………………………………… .